Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Ένδειξη FI

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kalaitzidisk
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
kalaitzidisk

Αριθμός μηνυμάτων : 1321
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 37
Τόπος : GERMANY BIELEFELD
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#31ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΤρι 12 Απρ 2016 - 18:02

το θέμα είναι ότι ανάβει και μένει αναμένo ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/kalaitzidisk
kufojohn
Νέο μέλος
Νέο μέλος
kufojohn

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2013

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#32ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΤρι 12 Απρ 2016 - 18:43

Ο μηχανικός μου, μού είχε πει ότι όταν ανάψει το FI αρκεί να πας στην άκρη, νεκρά και πλαϊνό σταντ, και αρχίζει τα αναβοσβήματα. Ο έτερος συνεργάτης του μετά μού είπε ότι είναι απαραίτητο να γεφυρώσεις τα καλώδια που προείπαν τα παιδιά σε καμιά δεκαριά ποστ πιο πάνω. Μπορεί άραγε να αναφερόταν στην περίπτωση που σβήσεις τη μηχανή και την τσεκάρεις αργότερα? (γιατί ο εγκέφαλος κρατάει το πρόβλημα στα σίγουρα και με το γεφύρωμα σου βγάζει την καταγραφή).
Εμένα πάντως καμιά 100ριά χιλιόμετρα μετά το σέρβις και δεν έχει ξαναανάψει...
Για να δούμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#33ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΤετ 13 Απρ 2016 - 22:52

Ο εγκέφαλος κρατάει τις 4 τελευταίες βλάβες μέχρι να του κάνεις μηδενισμό. Μετά φέρνει τις τέσσερις επόμενες κοκ
Με το πλαϊνό μόνο, φαίνονται οι βλάβες! Το γεφύρωμα δεν είναι απαραίτητο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
kalaitzidisk
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
kalaitzidisk

Αριθμός μηνυμάτων : 1321
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 37
Τόπος : GERMANY BIELEFELD
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#34ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΤετ 13 Απρ 2016 - 23:32

τελικά πριν από λίγο βρέθηκε η βλάβη ! κατά 90% γιατί ποτε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100% στα ηλεκτρονικά , με την βοήθεια φίλου από την honda hellas . όπως είπα 90% το πρόβλημα προέρχεται από τον σενσορα " knock sensor " και φταίει !
1) η το καλώδιο
3) η φισα
2) η ο σένσορας
3) το άγνωστο 10%

αύριο από τις πρώτες πρωινές ώρες λοιπόν ξεκινάει το ξήλωμα και το ψάξιμο... ευχaριστw όλους όσους ασχολήθηκαν έστω και λίγο με το θέμα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/kalaitzidisk
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#35ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 14 Απρ 2016 - 17:19

Πρίν ξεκινήσεις να ξηλώνεις, πιάσε ρίξε σπρέυ καθαρισμού επαφών στις ενώσεις που θα βρείς κάτω απο την σέλα στην αριστερή πλευρά και καλού κακού (με ευλαβικές κινήσεις) καθάρισε και τον εγκέφαλο (βρίσκεται στην ουρά).

https://cbrxx.darkbb.com/t7804-topic wave
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
hondalife
Μέλος
Μέλος
hondalife

Αριθμός μηνυμάτων : 58
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 05/10/2015

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#36ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 14 Απρ 2016 - 20:54

την ιδια βλαβη εβγαλε και το δικο μου....σημερα την πηγα σε συνεργειο για την αποκατασταση της στατικης τουμπας και θα κανει και το σερβακι της..Κωστα κρατα μας ενημερους... και εγω το ιδιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalaitzidisk
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
kalaitzidisk

Αριθμός μηνυμάτων : 1321
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 37
Τόπος : GERMANY BIELEFELD
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#37ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 14 Απρ 2016 - 23:03

επιδημία έχει πέσει... hondalife ... δεν μπόρεσα να βγάλω τον knock sensor παιδιά χρειαζόταν ιδιαίτερο κλειδί θα πω , το παρήγγειλα αύριο θα το έχω λογικά... menelae το έχω κάνει αυτό είδh... όλα λάμπουν !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/kalaitzidisk
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#38ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΤετ 20 Απρ 2016 - 23:02

Κάνα νέο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
kalaitzidisk
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
kalaitzidisk

Αριθμός μηνυμάτων : 1321
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 37
Τόπος : GERMANY BIELEFELD
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#39ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 21 Απρ 2016 - 12:25

σταμάτησε για 2 μέρες αλλα τώρα έγινε πιο έντονο , τσεκαρα καλώδια , φύσες , παραφλού όλα ok , τώρα το μονο που έμεινε να τσεκάρω είναι τον εστιτιρα (knock sensor) αλλα θέλει ένα κλειδί 24 σαν μπουζόκλειδο το οποιο δεν έχω και παρήγγειλα και περιμένω ίσος φταίει ο εστιτιρας... θα το έχω την άλλη βδομάδα οποτε θα έχουμε νέα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/kalaitzidisk
hondalife
Μέλος
Μέλος
hondalife

Αριθμός μηνυμάτων : 58
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 05/10/2015

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#40ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΔευ 19 Δεκ 2016 - 2:25

Χαιρετω την παρεα μετα απο μακραν απουσια λογω ανωτερας βιας....επανερχομαι στο θεμα των διακοπων του ΧΧ...πηγαινοντας για διακοπες δυτικα και πανω στην εθνικη μου εκανε το χατηρι να πηγαινω οσο ηθελα χωρις ιχνος διακοπων μετα απο καθαρισμο ολων των φυσσων του ηλεκτρικου μερους...καπου στην μονοδρομηση και πισω απο πουλμαν υπαρχει ενας αναβατης με μια καινουργια μεγαλη ΚΤΜ δεν ξερω ποια αλλα ψηλη και παρα πολυ γρηγορη αποδειχτηκε λιγο μετα....καθως τον περναω και μετα σε τρυπα περνω το πουλμαν ανοιγω γκαζι και φευγω...λιγο μετα και καπου με 150 ακουω το ΚΤΜ διπλα μου να επιτανχυνει με απιστευτο θορυβο....κατεβαζω ...ανοιγω και τερμα το ΧΧ.ΒΗΧΕΙ ΣΚΟΥΖΕΙ και καπακι σβηνει εν κινησει...συμπλεκτης ...τον αφηνω ξαναπερνει αλλα ματαια.Αρνειται να περασει τις 5000 στροφες και βηχει ....σταματω στην ακρη λιγο μετα και την κοιτω απορημενος και σκεφτομαι το χαμογελο του ΚΤΜακια μεσα απο το κρανος που σας πληροφορω ακομα με στοιχιωνει τις νυχτες.με το ζορι να φτασω στον προορισμο μου αν και ψιλοεστρωσε ...ετσι λοιπον με 4 4500 στρ εφτασα...στον γυρισμο ολα καλα και φτανοντας στην Ελευσινα τα ιδια παλι μεχρι που εσβησε...λιγο σβηστο και μετα σπιτι...αποτελεσμα????αποσυνδεσα την βαλβιδα σταντ και γεφυρωσα τον συμπλεκτη και ολα οκ....μια Πατρα μονο και το ΧΧ φυσσαει...ακομα δεν το εχω φτιαξει και θελει προσοχη το σταντ...αλλα ζω και ετσι δεν με χαλαει....ΥΓ παρολα τα βηξιματα το f1 δεν αναψε ουτε μια φορα...σας ακουω λοιπον για γνωμες







Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#41ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΤρι 3 Ιαν 2017 - 19:23

hondalife έγραψε:
Χαιρετω την παρεα μετα απο μακραν απουσια λογω ανωτερας βιας....επανερχομαι στο θεμα των διακοπων του ΧΧ...πηγαινοντας για διακοπες δυτικα και πανω στην εθνικη μου εκανε το χατηρι να πηγαινω οσο ηθελα χωρις ιχνος διακοπων μετα απο καθαρισμο ολων των φυσσων του ηλεκτρικου μερους...καπου στην μονοδρομηση και πισω απο πουλμαν υπαρχει ενας αναβατης με μια καινουργια μεγαλη ΚΤΜ δεν ξερω ποια αλλα ψηλη και παρα πολυ γρηγορη αποδειχτηκε λιγο μετα....καθως τον περναω και μετα σε τρυπα περνω το πουλμαν ανοιγω γκαζι και φευγω...λιγο μετα και καπου με 150 ακουω το ΚΤΜ διπλα μου να επιτανχυνει με απιστευτο θορυβο....κατεβαζω ...ανοιγω και τερμα το ΧΧ.ΒΗΧΕΙ ΣΚΟΥΖΕΙ και καπακι σβηνει εν κινησει...συμπλεκτης ...τον αφηνω ξαναπερνει αλλα ματαια.Αρνειται να περασει τις 5000 στροφες και βηχει ....σταματω στην ακρη λιγο μετα και την κοιτω απορημενος και σκεφτομαι το χαμογελο του ΚΤΜακια μεσα απο το κρανος που σας πληροφορω ακομα με στοιχιωνει τις νυχτες.με το ζορι να φτασω στον προορισμο μου αν και ψιλοεστρωσε ...ετσι λοιπον με 4 4500 στρ εφτασα...στον γυρισμο ολα καλα και φτανοντας στην Ελευσινα τα ιδια παλι μεχρι που εσβησε...λιγο σβηστο και μετα σπιτι...αποτελεσμα????αποσυνδεσα την βαλβιδα σταντ και γεφυρωσα τον συμπλεκτη και ολα οκ....μια Πατρα μονο και το ΧΧ φυσσαει...ακομα δεν το εχω φτιαξει και θελει προσοχη το σταντ...αλλα ζω και ετσι δεν με χαλαει....ΥΓ παρολα τα βηξιματα το f1 δεν αναψε ουτε μια φορα...σας ακουω λοιπον για γνωμες

Άτιμο πράγμα το ρεύμα και τα ηλεκτρονικά! Δλδ αν κατάλαβα καλά όλη την ζημιά την έκανε η βαλβίδα του σταντ την οποία και πρέπει να αντικαταστήσεις?







Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#42ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΤρι 3 Ιαν 2017 - 19:33

Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό από πάνω, παράθεση ήθελα να κάνω και μου βγήκε επεξεργασία. Τέλος πάντων.

Απ' ότι κατάλαβα δλδ την ζημιά την έκανε η βαλβίδα του σταντ την οποία πρέπει να αντικαταστήσεις?

ΥΓ! Τα ξαναγράφω γιατί ενσωματώθηκαν στην προηγούμενη δημοσίευση μπας και βγεί άκρη smokin
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hondalife
Μέλος
Μέλος
hondalife

Αριθμός μηνυμάτων : 58
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 05/10/2015

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#43ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΔευ 16 Ιαν 2017 - 17:02

Μαλλον Κωστα...αυτο δειχνει μεχρι τωρα...δεν το εχω φτιαξει ακομα...τοσο καιρο τοση ταλαιπωρια και αγχος για μια βαλβιδα...τα ταξιδια μου ηταν μεγαλα και συνεχη...και μαλλον απο ανοιξη θα εξακολουθησουν να ειναι...αν τα οικονομικα βελτιωθουν θα την αλλαξω ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosthschalkida
Νέο μέλος
Νέο μέλος
kosthschalkida

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2012

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#44ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΔευ 4 Σεπ 2017 - 21:38

kalaitzidisk έγραψε:
σταμάτησε για 2 μέρες αλλα τώρα έγινε πιο έντονο , τσεκαρα καλώδια , φύσες , παραφλού όλα ok , τώρα το μονο που έμεινε να τσεκάρω είναι τον εστιτιρα (knock sensor) αλλα θέλει ένα κλειδί 24 σαν μπουζόκλειδο το οποιο δεν έχω και παρήγγειλα και περιμένω ίσος φταίει ο εστιτιρας... θα το έχω την άλλη βδομάδα οποτε θα έχουμε νέα !


Εχουμε νεότερα για το θέμα με τον knock sensor; Εχω το ίδιο πρόβλημα μάλλον και θα ηθελα να μάθω αν εχεις βγάλει ακρη πρίν πάω συνεργείο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalaitzidisk
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
kalaitzidisk

Αριθμός μηνυμάτων : 1321
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 37
Τόπος : GERMANY BIELEFELD
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012

Ένδειξη FI - Σελίδα 3 Empty
#45ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένδειξη FI   Ένδειξη FI - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 10 Σεπ 2017 - 22:37

είχα τσεκάρει τον σενσορα τον έβγαλα τον έβαλα έκανε πάλι τα ίδια , αλλα μετά από καμια βδομάδα σταμάτησε το πρόβλημα έτσι χωρίς λόγο όπως ήρθε έφυγε... από τότε όλα καλά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/kalaitzidisk
 

Ένδειξη FI

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top