Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Ιστορίες από συνεργεία

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
-bono-
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
-bono-

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Ρέθυμνο
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2013

συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Ιστορίες από συνεργεία   συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία EmptyΠεμ 13 Νοε 2014 - 22:56

Ανοίγω νέο θέμα στο οποίο θα μπορεί ο καθένας μας να περιγράφει εμπειρίες του είτε καλές είτε κακές από συνεργεία που έχει επισκευθεί χωρίς κατά τη γνώμη μου να τα ονοματίζει.
Να ξεκινήσω λοιπόν με την εμπειρία μου σε τοπικό συνεργείο όταν αγόρασα το XX και το πήγα για καθάρισμα και συντήρηση του συστήματος ψύξης.
Η προγραμματισμένη δουλειά ήταν να κατέβει το ψυγείο να καθαρισθεί να αλλαχθεί το ψυκτικό και να ρυθμιστούν τα καρμπυρατέρ. Μιάς και ο μηχανικός είναι γνωστός "τελειώνονοντας" βγάζει τη μοτοσυκλέτα βόλτα (γυμνή από φαίρινγκ) και περνάει από το μαγαζί μου για να μου πεί ότι κάτι δεν πάει καλά κι ότι κατά τη διάρκεια του χρονίσματος των καρμπυρατέρ έβρασε τα υγρά κι αφού κρύωσε της πρόσθεσε και συνέχισε το χρόνισμα αλλά και πάλι τα έβρασε. Όταν τον ρώτησα γιατί κατά τη γνώμη του μου είπε ότι δεν μπόρεσε μέχρι τότε να βρεί την αιτία κι ότι την αγόρασα με πρόβλημα. Απτόητος συνέχισε να το ισχυρίζεται παρόλο που του εξήγησα ότι την είχα ήδη τρείς μέρες στην κατοχή μου και την έχω δουλέψει κάμποσες ώρες χωρίς να μου παρουσιάσει πρόβλημα κι έτσι έφυγε να πάει πίσω στο συνεργείο να συνεχίσει το ψάξιμο. Όταν λοιπόν έκλεισα το μαγαζί μου κι αφού είχα γεμίσει άγχος κι είχα αρχίσει να έχω αμφιβολίες για την κατάσταση της μοτοσυκλέτας που αγόρασα πήγα από το συνεργείο να δώ τι γίνεται. Τίποτα νεότερο μου λέει... η μηχανή έχει πρόβλημα είναι για τα μπάζα και την ήπιες την πορτοκαλάδα με την αγορά σου. Φανταστείτε λοιπόν την σύγχιση μου με την όλη κατάσταση. Αφού έμεινα εκεί για κάμποση ώρα κι αυτός ασχολιόταν με κάποια άλλη μηχανή που έπρεπε να παραδώσει του είπα να την πάρω να την δοκιμάσω κι εγώ, πάρτην μου λέει αλλά επειδή κλείνω σε λίγο (ήταν Σάββατο απόγευμα) φέρτην πάλι την Δευτέρα να την ξαναδώ. Καβαλάω κι εγώ την μηχανή και πάω στου κολλητού μου που ήταν κοντά να του πώ τα βάσανά μου και να ηρεμήσω. Φτάνοντας του διηγούμαι όλο το περοστατικό λαι το συζητάμε τριγυρνώντας γύρω από την μηχανή κοιτώντας την και προσπαθώντας να φανταστούμε τι φταίει, κάποια στιγμή την βάλαμε μπροστά και την αφήσαμε να δουλεύει στο ρελαντί μια και σε πορεία δεν ανέβαζε θερμοκρασία, μετά από αρκετή ώρα μια που έκανε και κρύο θυμάμαι
εκείνη την μέρα φσσσβρροουυυυ τρέχουν τα υγρά κάτω από τη μηχανή στο σημείο που βρίσκεται το δοχείο πλήρωσης, αμέσως σβήνω απορημένος γιατί όλη την ώρα παρακολουθούσα τον δείκτη της θερμοκρασίας ο οποίος μόλις είχε περάσει την μέση. Σκέφτομαι δεν γίνεται αυτό ή ο δείκτης δεν δουλεύει ή κάτι κουλό συμβαίνει, περιμένουμε υπομονετικά να κρυώσει συμπληρώνουμε υγρά και ξανά εκκίνηση του κινητήρα και παρακολουθώ πάλι την θερμοκρασία, με το που φτάνει ο δείκτης περίπου στην μέση ξανά το ίδιο... ποτάμι τα υγρά, αμέσως χωρίς να σβήσω σκύβω να δώ από που τα βγάζει και με έκπληξη διαπιστώνω ότι τρέχουν από το σημείο σύνδεσης του δοχείο με το κάτω σωληνάκι που είναι η υπερχείλιση του ψυγείουσυνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία Icon_scratch Πώς μου έρχεται λοιπόν τότε και πιάνω το σωληνάκι το ακολουθώ να δώ που είναι συνδεμένο... Ωωωω θεοίσυνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία 3181402168 τα καντήλια μου όλασυνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία 1276185968 "κάποιος" το έχει συνδέσει στη από κάτω σύνδεση του ψυγείου που είναι για την εξαέρωση (ανάποδα συνδεμένα λοιπόν τα λεπτά σωληνάκια του ψυγείου). Τώρα που τα γράφω και όποτε λέω την ίδια ιστορία φτάνοντας σε αυτό το σημείο αισθάνομαι και ξαναζώ την ίδια συναισθηματική φόρτιση και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Φτάνει δεν περιγράφω άλλο!!! Το γιατί έχυνε τα υγρά το φαντάζεστε υποθέτω όπως και την συνέχεια της ιστορίας, τότε είπα ότι ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ. Το αυτοκίνητο δεν με νοιάζει το πάω... ακόμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιστορίες από συνεργεία   συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία EmptyΠεμ 13 Νοε 2014 - 23:05

Το ιδιο ακριβως επαθε κι αλλος φιλος εδω μεσα. (Αν θελει ας πει ο ιδιος ποιος ειναι.) με αποτελεσματα χειρότερα. Εγκαύματα στα χερια. Επισης απο φιλο μαστορα παλιααααα.
Ειναι τραγικο να συμβαίνουν τετοιες καταστασεις.
Εγω δεν ειχα κατι σοβαρο, αλλα πολλες φορες εχει τύχει και διαπίστωσα οτι η συντηρηση δεν εγινε οπως ειχαμε συμφωνήσει, και απο εξουςιοδοτημενα μαλιςτα καποτε. Ευτυχως τελευταια εχω το κεφαλι μου ήσυχο γιατι γνωρισα καποιους Ανθρωπους με Α.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιστορίες από συνεργεία   συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία EmptyΠαρ 14 Νοε 2014 - 10:07

Επι της ευκαιρίας..

1) link

2) link
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιστορίες από συνεργεία   συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία EmptyΠαρ 14 Νοε 2014 - 16:51

πριν απο χρονια παω στην δουλεια και λεω να αφησω σε διπλανο συνεργειο που δεν εχω ξαναπαει την μηχανη ωστε το μεσημερι με το σχολασμα να την εχω ετοιμη για την καλοκαιρινη περιοδο δλδ το κλασικο σερβις λαδια φιλτρα ξυδια κλπ.
-καλημερα
- καλημερα.
-το και το του λεω
-οκ μου λεει 3 η ωρα θα εισαι ετοιμος,
- ευχαριστω πολυ για σας.
τελειωνω με το καλο απο την δουλεια παω να το παρω πλερωνω και παω στην αλλη ακρη της πολης στο αεροδρομιο. σε καποια στιγμη στην περιοχη της Καλαμαριας και σε ενα περιεργο εσακι που κανει στην παλια express service και ενω μπαινω στην στροφη νιωθω να χανω το πισω μια περιεργη αισθηση που δεν την ειχα ξανανιωσει. αυτοματος το μυαλο μου παει σε λαστιχο και ενστικτωδος δεν παταω το πισω φρενο παρα μονο ισιωνω και φρεναρω μονο με μπροστα. Αγιο ειχα που δεν βρηκα σε κανα αμαξι η οπουσηποτε αλλου. σταματαω ευτυχως αβλαβης και χωρις πεσιμο και κατεβενω να δω το λαστιχο. ΟΟΟΟΟ θεοι και δαιμονες καταρες και ευχες θα με σκοτωσει ο μαξσδκηγφσδγφσδκηξας. το λαστιχο ειναι πιτα στο λαδι μαζι με ολο το πισω μερος της μηχανης και κατω απο το σταματιμενο μηχανακι μια λιμνουλα λαδι και στην διαδρομη που ειχα διανησει μια λεπτη γραμμη λαδι. η ταπα του καρτερ αφαντη!!!! η πρωτη μου σκεψη να παω να τον κανω εμπριμε στο ξυλο. χχχμμμμμ δεν μπορω να παω εκει, οκ τοτε θα ερθει αυτος εδω. τον παιρνω τηλ του κατεβαζω καντηλια και του λεω η ερχεσαι τωρα με λαδια και ταπα και τα αλλαζεις επιτοπου η ετοιμασου για αυριο να δεις τι ερχεται.
-οχι λεει δεν φταιω εγω.
-και ποιος φταιει ρε κεφτε???
-καποιος λεει πρεπει να σου πειραξε την μηχανη.
-ρε με δουλευεις και πας να με σκοτωσεις και με δουλευεις κιολας??? ποιος ρε και τι δουλεια εχει στην μηχανη μου???? ασε που με το που την πηρα ξεκινησα για το αεροδρομιο δεν την αφησα πουθενα κανονισε να μην εισαι σε μιση ωρα εδω και θα δεις ποιος θα σκοτωσει ποιον. κλεινω. δευτερο τηλεφωνο στην τροχαια να ερθει να ριξει ροκανιδι στα λαδια μην σκοτωθει κανας χριστιανος.
-καλησπερα για καποια λαδια στο δρομο σας περνω.
- μαλιστα κυριε απο το οχημα σας ειναι?
-ναι
-φορτιγο ειναι?(!!!)
-οχι μηχανη
- ε καλα και ποσα λαδια να εχει τρεξει???
-θα ερθει κανεις η θα στραπατσαριστει κανεις? 3 λιτρα λαδι ειναι.
-μαλιστα ερχομαστε.
-(απο μεσα μου) παλι καλα.
ηρθε ο "μαστορας"
-καλα ρε δεν σφηγεις την ταπα εσυ δλδ να μας παρει ο χαρος απο την μαλαφκδφηκσδηβ σου?
-οχι εγω με τα χερια μου την εσφηξα καποιος την πειραξε.
-ναι καλα αντε τελειωνε και να ευχεσαι να μην εχει κολλησει τπτ στην μηχανη γιατι μετα θα εχουμε αλλα.
εννοειτε πως δεν πληρωσα τα εχτρα λαδια-εργασια εννοειτε πως δεν ξαναπατησα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιστορίες από συνεργεία   συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία EmptyΠαρ 14 Νοε 2014 - 19:49

Μεγάλο θέμα ανοίξατε.................

Επειδή αν διηγηθώ ιστορίες συνεργείων  δικές μου και φίλων μου δεν θα με φθάσουν  ...τόμοι ολόκληροι ( είμαι και παλιός εξάλλου...... wink. Οι πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις :

1) Φίλος αδελφικός πρίν από πολλά χρόνια πάει το Honda  cm250 ( τόσο παλιά....) σε γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο HONDA στην Αθήνα ( υπάρχει και σήμερα ) για αλλαγή λαδιών . Στην παραλαβή και στον δρόμο της επιστροφής κάτι καταλαβαίνει, σταματά την μηχανή και βλέπει τα λάδια να τρέχουν από το κάρτερ. Ο μ@λ@κας στο συνεργείο δεν έχει σφίξει καλά την τάπα του κάρτερ... affraid . Γυρίζει πίσω τον σκυλοβρίζει και η απάντηση του αφεντικού είναι  δεν φταίω εγώ ο πιτσιρικάς έκανε την πατάτα....

2) Αλλος φίλος πάει το suzuki gs500 που έχει ακόμα και σήμερα σε εξουσιοδοτημένο Yamαha ( τον ήξερε γιαυτό yamaha ...! τρομάρα του )για ρύμιση βαλβίδων. Για να διαπιστώσει αν του άνοιξε το καπάκι του μοτέρ για την ρύθμιση κολλάει μία τρίχα εκεί που ανοίγει το καπάκι. Κατά την παραλαβή της μοτο η τρίχα είναι...απείραχτη....!!!

3) Πρίν 1 χρόνο περίπου στο Bmw f 650 gs που έχω δεν μου άνοιγε το βεντιλατέρ του ψυγείου, με αποτέλεσμα μετά από λίγο να ανοίγει το λαμπάκι θερμοκρασίας. Δύο συνεργεία ένα εξουσιοδοτημένο Bmw ( που παρόλα αυτά το θεωρώ κορυφή ακόμα και σήμερα ) και ένα εξειδικευμένο αφού πριζώνουν τον εγκέφαλο έχουμε την διάγνωση αλλαγή βεντιλατέρ 250€sure . Ο προαναφερθείς παραπάνω φίλος που πιάνουν πολύ τα χέρια του μου λέει άσε να το δούμε πρώτα και μετά το αλλάζεις. Τελικά ήθελε λίγο wd 40 στον αισθητήρα του βεντιλατέρ........ at wits' end

4) Την 1η φορά που πήγα το ΧΧ για 1ο service ( 1999 ) σε εξουσιοδοτημένο  HONDA και κάθησα μπάστακας εκεί  o μάστορας δεν ήξερε πως ανοίγει η σέλλα......Του λέω λοιπόν άλλαξε λάδια , βάλε σφραγίδα και τέλος.....

Για όλα αυτά το ΧΧ με 94.000 χλμ και από το μακρινό 1999 έχει πάει άλλες 3 φορές στο συνεργείο................ :D
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DNS
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
DNS

Αριθμός μηνυμάτων : 297
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2013

συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιστορίες από συνεργεία   συνεργεία - Ιστορίες από συνεργεία EmptyΠαρ 14 Νοε 2014 - 20:15

Αχ ... πρέπει να αρχίσω να γράφω και γω αλλά πάνω κάτω παρόμοια πράγματα με αυτά που γράψατε έπαθα και γώ.

Όταν θα έχω λίγο χρόνο θα τα ποστάρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Ιστορίες από συνεργεία

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» Συνεργεία μοτοσικλέτας
» Ολες οι ανθρωπινες ιστοριες ξεκινουν με ενα κλαμα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top