Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Μετά το ΧΧ τι;;;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
γιαγια αρκουδα
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
γιαγια αρκουδα

Αριθμός μηνυμάτων : 390
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2011

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#106ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΠεμ 10 Ιουλ 2014 - 17:58

Vales έγραψε:
slaine έγραψε:
Μιλούσα με ένα φιλαράκι που έχει ΧΧ (του 01 αν θυμάμαι καλά) με 120.000-140.000 χλμ πάνω. Το μηχανάκι είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο για 2 λόγους:
1)η μαμά χόντα έβγαλε απίθανο εργαλείο από κάθε άποψη, βλέπε πχ ποιότητα βαφής
2)το προσέχει.

Συζητώντας λοιπόν τον ρώτησα αν σκέφτεται να το αλλάξει. Μου απάντησε ότι δε θα έλεγε όχι ΑΝ όμως έβρισκε κάτι αντάξιο ή/και καλύτερο (μιλάμε για ίδιο στυλ μοτοσυκλέτας πάντα). Άρχισα να του λέω λοιπόν εγώ διάφορα μηχανάκια και μου έλεγε τους λόγους που δεν τα θέλει:
-k1200/1300s
-zzr140
-gsr1400
και κανά 2-3 ακόμα

Και ουσιαστικά η απάντησή του ήταν μία:
Δυνατά μηχανάκια αλλά τι γινεται όταν φτάσουν τα 80.000 χλμ ή τα 120.000 χλμ;;; (Επίσης τα φρένα της χαγιαμπούσα είναι απαράδεκτα! εκτός από την εμφάνισή της :P )

Γιατί δεν είναι από αυτούς που το παίρνουν για την καφετέρια και μετά από 2 χρόνια το δίνουν πριν καν φτάσει τα 25.000 χλμ... Το εμφανισιακό είναι υποκειμενικό θέμα. Το ΧΧ είναι ένα μηχανάκι που δε χαλάει, με εξαιρετικές επιδόσεις/κρατήματα/φρένα/θέση οδήγησης/άνεση για δικάβαλο και το κόστος συντήρησης του είναι λογικότατο για όσα προσφέρει. Ενώ οι άλλες επιλογές εκτός ότι δεν παίζει να είναι σε τέτοια κατάσταση μετά από τόσα χλμ/χρόνια είναι και πολύ πιο ακριβά στη συντήρησή τους. Πχ θυμάμαι όταν σκεφτόμουν να πάρω ένα k1200s ψάχνοντας για τα ανταλλακτικά του, είδα ότι ένα πλαινό φέρινγκ κάνει 2.200!!!!!!!! Δηλαδή σχεδον όσο βρίσκεις ένα ΧΧ μεταχειρισμένο τώρα...






Eγώ από όλο αυτό κατάλαβα πως ο φίλος σου ΔΕΝ θέλει να αλλάξει μηχανάκι.
ZZR 1100 δεν έχει με 100-150.000 χλμ? Και τζιτζιλόνια! Αλλά τα φροντίζουν και αυτοί
Και η Χόντα έχει πανάκριβα ανταλλακτικά...800 ευρώ το αναλογικό κατράν... 3 ευρώ η μία βίδα που πιάνει τα πλαινά πλαστικά!!!
Ένα μόνο θα πω... με τα λεφτά που μου ζήτησαν για μούτρο, κατράν, φανάρι,ψυγείο... αγοράζω άλλο έτοιμο ΧΧ... και παίρνω κι ένα 125 για το
βουνό.
Κι ένα ακόμη μείον που έχει η Χόντα για ΄μενα είναι πως, για να σε ''εκπλήξει'' πλέον αυτή η εταιρεία πρέπει να γυρίσεις πολύ πίσω στο χρόνο.
Έχει για Ναυαρχίδα της ένα μηχανάκι του '97?... και που η παραγωγή του σταμάτησε πριν μια εφταετία!

@ cbx -six  όλοι οι κάτοχοι ΧΧ μ΄αυτό το όνειρο θα πεθάνουν. Να δουν ένα βελτιωμένο ΧΧ. Αλλά η ΄΄μαμά΄΄αν δεν αδειάσει τα αμπάρια της από τα στοκαρισμένα... δεν έχει σκοπό να ανακαλύψει το USD.

το δικο μου ζζρ 1100 του 92 το αγορασα μεταχηρισμενο με 32 000 χιλιόμετρα μεχρη τα 287000 χιλιόμετρα που μου εσπασε το μοτερ τα ανταλακτικα που χριαστικα ηταν..... αλισογραναζα τακακια δισκοπλακα πισο μια φορα και λαδόξιδα. τιποτε άλλο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.fire-expert.gr
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#107ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΠεμ 10 Ιουλ 2014 - 18:18

Αλλα "γαιδουρια" τα zzr1100 οπως και τα gsxr1100 λιγοτερο τουριστικα ομως....τοτε ολα τα μεγαλα, δεν παθαιναν τιποτα, ηταν οι ναυαρχιδες των εταιριων...μετα...τα καναν ολα ιδια...μαλλον αλλαξαν ολοι μαζι πολιτικη, δεν εξηγειται αλλιως...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
slaine
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
slaine

Αριθμός μηνυμάτων : 793
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#108ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΠαρ 11 Ιουλ 2014 - 2:56

γιαγια αρκουδα έγραψε:

το δικο μου ζζρ 1100 του 92 το αγορασα μεταχηρισμενο με 32 000 χιλιόμετρα μεχρη τα 287000 χιλιόμετρα που μου εσπασε το μοτερ τα ανταλακτικα που χριαστικα ηταν..... αλισογραναζα τακακια δισκοπλακα πισο μια φορα και λαδόξιδα. τιποτε άλλο....
καλά πώς έσπασε το μοτέρ;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/lagno.mpifteki
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#109ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΠαρ 11 Ιουλ 2014 - 23:31

ειχε βαλει στοιχημα ο Γιωργος. Ή θα σπασει το μοτερ, ή η κεφάλα του. Τελικα εσπασε το μοτερ  lol! lol! =)) Beerchug 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#110ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 12 Ιουλ 2014 - 14:59

pablo έγραψε:
ειχε βαλει στοιχημα ο Γιωργος. Ή θα σπασει το μοτερ, ή η κεφάλα του. Τελικα εσπασε το μοτερ  lol! lol! =)) Beerchug 

Πονεμενη ιστορια αυτη...αναμνησεις..."θα βγω να τερματισω το vf ροδο-φαληρακι...ή το μοτερ ή το κεφαλι μου..."...2 δεξιες μπιελες καρφωμενες κατω ηταν το αποτελεσμα... laughing laughing laughing laughing 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
slaine
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
slaine

Αριθμός μηνυμάτων : 793
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#111ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΠαρ 18 Ιουλ 2014 - 2:09

Από παλιό θέμα που είχα άνοίξει πριν χρόνια σε άλλο φόρουμ:
http://www.forumtriumph.gr/sprint-cbr-1100-blackbird-t4678.html

Παράθεση :
Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird
Δημοσίευσηαπό Polymhxanos » 13 Μάιος 2012, 20:05

slaine έγραψε:
οι 2 αυτές μηχανές ανήκουν σε (παρ)όμοια κατηγορία μηχανών και μου αρέσουν εξίσου.
εσείς ποιά θα προτείνατε και γιατί; αναφέρομαι σε μοντέλα 2004-2005 που έχω βρει κάποια μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση.


Από το συγκριτικό Triumph Sprint GT 1050 και Kawasaki Z1000SX στο τεύχος 500 του ΜΟΤΟ εν έτη 2012. Το ότι το Blackbird συγκρίνεται ως αναφορά μαζί τους, και μάλιστα όχι απλά συγκρίνεται αλλά βγαίνει και σχεδόν εξίσου μάχιμο, 15 χρόνια μετά, ε μάλλον κάτι λέει...

Ντάξει εσύ ρωτάς για το ST αλλά και πάλι παίρνεις μια ιδέα.

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Κατεμέ δεν υπάρχει σύγκριση και όχι επειδή είμαι χοντάκιας, το XX (στην ψεκαστή έκδοση) είναι σαφέστατα υπέρτερη μοτοσυκλέτα σε σχεδόν όλα, είναι από τις πιο όμορφες μοτό κατά την γνώμη μου στις γραμμές του, και δεν παθαίνει και ''ψιλοπράγματα'' τύπου ''χαλάει γρήγορα κόμπλερ μίζας'' (είπαμε σε φόρουμ Τ. είμαστε αλλά μην λέμε και τα πιστόνια, κόμπλερ ''ψιλοπράγματα'' παιδιά...)

Προσωπικά το Τ. θα το προτιμούσα ΜΟΝΟ για τον ΘΕΣΠΕΣΙΟ τρικύλινδρο χαρακτήρα του μοτέρ του (ήχος, αίσθηση απόδοσης), για όλα τα άλλα στις τιμές που βρήσκεις ΑΡΙΣΤΑ ΧΧ π.χ. κατά πως φαίνεται αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1651184/ αλλά και πολλά άλλα... έχει προ πολλού σχολάσει η σύκριση...

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 File
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/lagno.mpifteki
apostatis
Μέλος
Μέλος
apostatis

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : Ναυπακτος
Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2014

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#112ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 19 Ιουλ 2014 - 11:13

Χαρη... Σταυρο... τα φωτα σας if you please!  vroomvroom 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#113ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΔευ 25 Αυγ 2014 - 21:06

Μια που το πδηγησα σημερα και επαθα την πρωτη πλακα σαν ενα μεγαλο παπι μεσα στην πολη, και με μπολικο γκαζι που τα κανει ολα πιο ευκολα, ισως καποια στιγμη αν βολευει την καθημερινοτητα μου και αφου το δοκιμασω σε στροφες και κανα μικρο ταξιδακι να το σκεφτω...σας κουφανα με το καβασακι ξερω laughing laughing

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 1z31a3s
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#114ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΠαρ 29 Αυγ 2014 - 22:26

Αυτό πως σας φαίνεται ?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#115ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 30 Αυγ 2014 - 0:12

μπροστα και πισω κινηση????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#116ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 30 Αυγ 2014 - 15:27

Θυμηθηκα το....sport Billy laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
horrorshow_gr
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
horrorshow_gr

Αριθμός μηνυμάτων : 303
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#117ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 30 Αυγ 2014 - 20:28

μετα το χχ ........................ΣΥΝΤΑΞΗ!!!!!!... αντε και καμια αφισα για τον τοιχο να σου θυμιζει ''τι εκανα το ατιμο στα νιατα μου'' lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
seth2769
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
seth2769

Αριθμός μηνυμάτων : 1608
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : Αγια Πετρουπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2010

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#118ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 30 Αυγ 2014 - 20:57

Και εγω που το πουλαω τωρα (μαμημενη κριση)...δεν σκεφτομαι να ξαναπαρω κατι αλλο μετα ,εκτος απο χχ!! smokin
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lonerider
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
lonerider

Αριθμός μηνυμάτων : 239
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : kefalonia
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2014

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#119ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΔευ 9 Μαρ 2015 - 18:17

ναι ειναι ενα θεμα,μετα τι?οταν πουλησα το vfr ηταν ευκολο να παω στο χχ,μετα που παμε?Το εχω θεσει ως εξης..εφετος τον οκτωβρη θελω να παω με το χχ ισπανια πορτογαλια και να καταληξω αγγλια οπου και θα μεινω κανα μηνα αγγλια...με το ισπανια πορτογαλια ολοκληρωνο την ευρωπη και εχω στο μυαλο μου να ξεκινησω ταξιδια εκτος ευρωπης την επομενη φορα...δυο ειναι οι σκεψεις μου,η πουλαω το χχ και παιρνω r1150gs η κανα africa twin για εκτος ευρωπης ταξιδια μια και οι δρομοι εκει δεν ειναι για χχ,η αν μπορω οικονομικα κραταω το χχ και παιρνω και την gs...δεν εχω ξανακαβαλησει dual sport μηχανη...αλλα δεν μπορω να φανταστω και τον εαυτο μου χωρις στριταδικο...ετσι να βρεις ενα καλο στροφιλικη να το ευχαριστηθεις... ολα θα κριθουν απο τα οικονομικα... smokin
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 Empty
#120ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά το ΧΧ τι;;;   Μετά το ΧΧ τι;;; - Σελίδα 8 EmptyΔευ 9 Μαρ 2015 - 18:44

μεχρι στιγμης τα μελη μας εδω εχουν αλλαξει μηχανες και τελικα ξανακατεληξαν στο ΧΧ τωρα οσον αναφορα την μπεμπα δεν θα ακουσεις τα καλυτερα μια χαρα ειναι στα αμαξια αλλα οχι στις μηχανες μαλιστα ενα απο τα μελη μας ειχε και δικαστικη διαμαχη για ενα οχημα (καινουργιο) που πηρε και του βγηκε εντελως ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ μαλιστα σε αυτη την διαμαχη βγηκε κερδισμενος. το αφρικα ειναι παλιο αλλα δοκιμασμενο και απο θεμα χρηματων αν το ψαξεις λιγο ισως να μην χρειαστει να δωσεις το χχ (δεν ξερω βεβαια τα οικονομικα σου)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Μετά το ΧΧ τι;;;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 8 από 10Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Μετά το ΧΧ... τί.. ?
» Μετα απο μια ..........
» Μετά από 6 χρόνια
» τρεμουλο μετα τα 150
» Ζωή μετά τον θάνατο...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 ::  Δημόσια συζήτηση :: Η Διαχείριση προτείνει..-
^ Back to Top