Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#31ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 15:46

Σε όλες τις αναρτήσεις γίνονται σέρβις.
Ας μη γελιόμαστε όμως. Το μηχανάκι, δεν χρειάζεται τρομερές επεμβάσεις για να στρίψει!
Στο δικό μου, όπως είπα και πιο πριν, είχα μόνο ελατήρια και το μηχανάκι έστριβε σαν τρένο. Δεν ξέρω βέβαια τις οδηγικές απαιτήσεις το κάθε ένα, αλλά για τις δυνατότητες τις δικές μου, ήταν καταπληκτικό. Θεωρώ, ότι είχε πολύ ακόμα μέχρι να φτάσω τα όρια του.
Δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθεί κανείς να του βάλει ένα φουλ μπροστινό των 3ων χιλιάδων €. Νομίζω ότι το κόστος θα είναι δυσανάλογο με το όφελος!
Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με ασάφειες στο μπροστινό, ίσως να είναι κάτι άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#32ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 15:54

pissaman έγραψε:
Παίδες, η Μοτοδυναμική έχει έλειψη, γιατί μάλλον έχασε την αντιπροσωπία.
Δυστυχώς δεν έχω λεπτομέρειες αυτή τη στιγμή περισσότερες.
Το πρωί που θα έχω τελειώσει (ελπίζω) με το φορμάτ του υπολογιστή μου, θα σας ενημερώσω για καμιά τιμούλα.

Προσωπικά στο RR μου έχω βάλει:
http://www.carpimoto.com/EN/Bike_Honda_CBR-1000-RR-04-05/Specific/Brand_Bitubo/6962_H0122ECH29-Bitubo-ECH29-Full-Pressure-System-Racing-Fork-Cartridge-Kit-for-Honda-CBR-1000-RR-04-07.htm
+
http://www.carpimoto.com/EN/Bike_Honda_CBR-1000-RR-04-05/Specific/Brand_Bitubo/7873_H0120XXF31-Bitubo-Rear-Shock-Absorber-for-Honda-CBR-1000-RR-04-07.htm
και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Για ohlins, έχω μία άκρη στην Ιταλία, αλλά θα χρειαστώ μία δυο μέρες για τιμούλα. (να τελειώσω με το παλιομηχάνημα στο γραφείο που με ταλαιπωρεί).


Αυτο το cartridge-kit δεν βγαινει για xx να γινει ρυθμιζομενο?
Οι απαιτησεις μου θα ειναι αυξημενες λοφω αυξημενου ΦΟΒΟΥ οχι για τιποτα αλλο, φοβαμαι δηλαδη μηπως το φερω στα ορια του απο λαθος οδηγηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#33ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 16:28

thodol200 έγραψε:


Αυτο το cartridge-kit δεν βγαινει για xx να γινει ρυθμιζομενο?
Οι απαιτησεις μου θα ειναι αυξημενες λοφω αυξημενου ΦΟΒΟΥ οχι για τιποτα αλλο, φοβαμαι δηλαδη μηπως το φερω στα ορια του απο λαθος οδηγηση.
To ρυθμιζόμενο είναι μεγαλύτερος μπελάς για να το ρυθμίσεις!
Μαμά είναι τόσο φιλικό, που πολύ δύσκολα θα το φέρεις στα όρια του, χωρίς να σε προειδοποιήσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#34ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 16:43

Αμ δεν θα το ρυθμιζα εγω, σε σενα θα το φερνα που θα το χες βαλει κιολας να μου το ρυθμισεις σωστα συμφωνα με τα κιλα μου, για να μην εχω εννοια, αλλιως λες οτι και σε στροφες κραταει καλα με ελατηρια και λαδια μονο, ειναι αρκετα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#35ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 16:53

Προφανώς χρειάζεται να οδηγήσεις κάποιο ΧΧ Θόδωρα για να καταλάβεις πως "δουλεύει" στις στροφές.. θα δείς και μόνος σου πως θα σε καλύψει σχεδόν σε όλα, (εφόσον οι απαιτήσεις σου δεν είναι απόλυτα Supersport).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#36ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 16:57

Μαλλον ετσι ειναι, πρεπει να το παρω πρωτα για να δω, αλλα ελεγα μην τυχει και ξαναδω αντι να δω, καμια ασφαλτο απο κοντα, κανενα πορτ-μπαγκαζ απο κοντα κλπ γι αυτο ειπα μηπως το φτιαξω κατευθειαν πριν δω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis-xx
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
takis-xx

Αριθμός μηνυμάτων : 249
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#37ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 19:17

Μπορεις να βαλεις ολοκληρο μπροστινο απο 954,αλαζεις δλδ τιμονοπλακα,κλιπ ονς,σταυρο,καλαμια,ζαντα μαζι με τις δισκοπλακες γιατι του 954 οι δισκοι ειναι 330 ενω του χχ 310 κ εννοειται κ δαγκανες,μονο μπροστα,κ καταργεις cbs.Κοστος περι τα 1500 μονο η αγορα.Σε διαφορετικη εποχη θα μπορουσαμε να το κανουμε,ετσι για τη κ@υλ@ μας βρε αδερφε,αλλα τωρα 125 Ευρω για ελατηρια κ λαδακια κ μπαινεις τραινο. honda
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#38ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 20:09

Δεν θα θελα με τιποτα να καταργησω cbs ειδικα αν δω οτι βοηθαει (οπως πιστευω) απλως μετα απο 2 πεσιματα μετα απο σερβις αναρτησεων, εχει φοβηθει το ματι μου. Αφου βεβαια δεν υπαρχει αλλη λυση ετοιμη απο εταιρεια, θα αρκεστουμε σε ελατηρια. Τα 1500 δεν ειναι το θεμα. Δεν μου περισευουν αλλα οταν ψαχνω να παρω xx θελω να το χω και μεθαυριο, οχι να κανω καμια κουλαμαρα και να κλαιω. Οποτε ειμαι της γνωμης οταν αγοραζεις ή βαλτου κουκουλα και φτιαχτο οταν το βαλεις μπροστα ή φτιαχτο (αφου ειναι να το φτιαξεις ουτως ή αλλως) απο την αρχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#39ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 20:13

thodol200 έγραψε:
Αμ δεν θα το ρυθμιζα εγω, σε σενα θα το φερνα που θα το χες βαλει κιολας να μου το ρυθμισεις σωστα συμφωνα με τα κιλα μου, για να μην εχω εννοια, αλλιως λες οτι και σε στροφες κραταει καλα με ελατηρια και λαδια μονο, ειναι αρκετα?
α. Αφού δεν το έχεις πάρει, πάρτο και θα δεις! wink
β. Ο μηχανικός δεν μπορεί να το ρυθμίσει! Το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να ρυθμίσει το SAG. Αποσβέσεις (συμπίεσης και επαναφοράς) ρυθμίζει ο αναβάτης! Αυτός κάθετε στη σέλα και νοιώθει τι χρειάζεται και τι όχι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#40ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 20:15

Αν ειναι να ρυθμισω εγω, σωθηκαμε! Και μια που το συζηταμε σας αφηνω να ψαξω και καμια αγγελια για σημερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
icelover
Μέλος
Μέλος
icelover

Αριθμός μηνυμάτων : 192
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : Φλώρινα-Μακεδονία
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2010

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#41ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 20:34

thodol200 έγραψε:
Μαλλον ετσι ειναι, πρεπει να το παρω πρωτα για να δω, αλλα ελεγα μην τυχει και ξαναδω αντι να δω, καμια ασφαλτο απο κοντα, κανενα πορτ-μπαγκαζ απο κοντα κλπ γι αυτο ειπα μηπως το φτιαξω κατευθειαν πριν δω...

Βασικα μην τρελλαινεσαι αδερφε.Το ΧΧ μονο επικινδυνο δεν το λες οσο αφορα την γεωμετρια του σε μαμα κατασταση.
Τα γραφω γιατι εγω το πηρα οντως κουλαδι του κερατα-τωρα ειμαι απλως κουλαδι- και η συμπεριφορα του ειναι εντελως ουδετερη και ασφαλης.Πρεπει να κανεις χοντρη μ@λ@κι@ για να φυγεις,πραγμα που θα συμβει με καθε μοτο,εαν κανεις χοντρο λαθος σε στροφες κλπ.
Απεναντιας εμενα προσωπικα με συγχωρεσε αρκετες φορες,με την ενδοτικοτητα-ουδετεροτητα που εχει σαν συνολο.
Ο.κ ειναι βαρυ σε αισθηση σε σχεση με καποια αλλα,κουραστικο σε κλειστες διαδρομες,αλλα μεχρι εκει.
Τα πολυ απολυτα στησιματα αναρτησης,οπως σε μερικα SS ,στερουνται προοδευτικοτητας,εχουν πολυ πιο αποτομες αντιδρασεις στο οριο,και θελουν γνωση και πειρα για να τα ''πας''.
Προσωπικες μου διαπιστωσεις,και αν λεω κατι ανακριβες και υπερβολικο,παρακαλω διορθωστε με οι πιο εμπειροι και τα παιδια που μπαινουν πιστα,οπως ο Χρηστος π.χ ή ο Stomu-Σταυρος που εχει τεραστια εμπειρια με το ΧΧ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mcneosxx
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
mcneosxx

Αριθμός μηνυμάτων : 1308
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 57
Τόπος : Αθηνα - Βυρωνας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2009

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#42ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 21:07

125 Ευρω για ελατηρια κ λαδακια κ μπαινεις τραινο. honda [/quote]

plus1
Σιγουρα με την πρωτη ευκαιρεια θα σε επισκεφθω ! thank you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsiftis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
tsiftis

Αριθμός μηνυμάτων : 495
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2011

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#43ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 20 Μαρ 2012 - 23:53

Για πίσω αξίζει να κάνεις ανακατασκευή;
Μετά απο ψάξιμο, έχω βρεί μια εταιρία που έχει πολύ καλά αμορτισέρ για την τιμή τους. Λέγεται HAGON. Αν έχετε γνώμες πείτε!
Συμφέρει καινούριο με 300-350ευρώ όπως αυτό ... ή μια ανακατασκευή + ελατήριο 250ευρώ πάνω κάτω;


HAGON
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#44ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤετ 28 Μαρ 2012 - 20:26

Κανενα νεο για αναρτησεις? Τιμες απο bitubo μπρος πισω?Απο ohlins?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 Empty
#45ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....   Βελτιωση μπροστινου συστηματος..... - Σελίδα 3 EmptyΤετ 28 Μαρ 2012 - 20:39

Bitubo:
http://www.carpimoto.com/EN/Bike_Honda_CBR-1100-99-/Specific/Brand_Bitubo/


Για Ohlins, χρειάζομαι λίγο χρόνο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
 

Βελτιωση μπροστινου συστηματος.....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Επισκευη μπροστινου cbr600f 2007
» Συντήρηση συστήματος ψύξης
» Συντήρηση συστήματος ψύξης
» CBR 125 ΒΕΛΤΊΩΣΗ ....HELP!!
» Βελτίωση φρένων σε ΧΧ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top