Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cbr 1100 xx kla.
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
cbr 1100 xx kla.

Αριθμός μηνυμάτων : 324
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2012

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 20:09

cbx -six έγραψε:
Παιδιά ας μου επιτραπεί να πω και εγώ την άποψή μου .

1)Κατ΄αρχάς μόνο και μόνο που συγκρίνουμε το ΧΧ με τελευταίας "κοπής" μηχανάκια, αυτό από μόνο του δείχνει το πόσο καλά στέκει ακόμα το ΧΧ ανάμεσα στα σύγχρονα μεγαθήρια !! ( ΖΖR1400 - Hayabusa , κλπ.)

2) To θέμα εμφάνισης είναι υποκειμενικό . (προσωπικά το ΧΧ μου αρέσει περισσότερο από όλα)

3) Ποτέ δέν ήμουν Hondaκιας , αλλά σε θέματα ποιότητος είναι κορυφή!respect
Το έχω διαπιστώσει προσωπικά με 2 μηχανάκια δικά μου και 1 φίλου μου που έχω ασχοληθεί πάρα πολύ.

4) Και από θέμα επιδόσεων, παρότι υστερεί πολύ στα κυβικά , (και στη χρονολογία κατασκευής) , στέκεται ακόμα με αξιοπρέπεια  απέναντι στα ανωτέρω .

5) Και για να μιλήσω πάλι προσωπικά , επειδή η "αρρώστια" - "τρέλα" μου ή όπως αλλιώς θέλεις να το πείς είναι η μετατροπή και βελτίωση , (δέν το συνιστώ σε όλους γιατι είναι ψυχοφθόρο και ακριβό γούστο αν δέν ασχολείσαι ο ίδιος προσωπικά), μπορώ να  πω ,πως πάει το δικό μου ΧΧ .(το έχω αναφέρει σε άλλο Topic του Forum.(Μοτο-κουβέντες - "Το παληκάρι του Video...).
Μετά απο βελτιώσεις έχει σταθεί δίπλα σε Hayabusa K8 (που φορούσε Yoshimura ελεύθερες - ΚΝ -
αντικόφτη Nikko- xωρίς καταλύτη και αισθητήρα L ) μέχρι τη τελική τους δ'ιπλα-δίπλα . (Αργότερα θα ετοιμάσω το 2ο στάδιο βελτίωσης σε νέα κεφαλή κλπ.)

6) Και τέλος θέλω να επισημάνω πάλι την ηλιθιότητα της Honda να σταματήσει  την παραγωγή σε μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα που με μερικές απλές βελτιώσεις θα μπορούσε να είναι ακόμα στην κορυφή !

ΥΓ. Μάλλον η όλη συζήτηση θα έπρεπε να μεταφερθεί σε άλλο Topic !!!
συμφωνω οτι ξεφυγε το θεμα παιδια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 20:36

Παραμένουμε εδω και συνεχίζουμε ακάθεκτοι !!!
Πιο πολυ μας νοιάζει αυτο το Θεμα παρα το Νεο Africa !!! Γι αυτο και προέκυψε άλλωστε !!!!
Η γνώμη μου ειναι περιττή , έχω ΧΧ και με κάλυψαν οι προλλαλησαντες!!!!
Αλλα θα γράψω κάτι που μου είχε πει ένας παππούς πριν χρονια :" οι γνώμες αγόρι μου ειναι σαν τις κ@@@ τρυπ@δες , ο κάθε ένας έχει και απο μια !!!!!!"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsatsos
Μέλος
Μέλος
Tsatsos

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2013

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 23:37

Meletis έγραψε:
Παραμένουμε εδω και συνεχίζουμε ακάθεκτοι !!!
Πιο πολυ μας νοιάζει αυτο το Θεμα παρα το Νεο Africa !!! Γι αυτο και προέκυψε άλλωστε !!!!
Η γνώμη μου ειναι περιττή , έχω ΧΧ και με κάλυψαν οι προλλαλησαντες!!!!
Αλλα θα γράψω κάτι που μου είχε πει ένας παππούς πριν χρονια :" οι γνώμες αγόρι μου ειναι σαν τις κ@@@ τρυπ@δες , ο κάθε ένας έχει και απο μια !!!!!!"
συμφωνω απολυτα.δεν ειπα ποτε πως δεν ειναι καλο μηχανακι αλλα προσωπικα οσο βολικο,αξιοπιστο κτλ κτλ και να ειναι δεν θα το παρω ποτε για τον απλουστατο λογω του οτι δεν με "φτιαχνει" να το καβαλησω οταν το βλεπω το ιδιο θεμα βεβαια εχω και με το busa που το εχω διπλα στο 1000 μου στο γκαραζ(το busa ειναι του αδερφου μου)και μπορω να το καβαλησω οποτε θελω.το μονο σιγουρο για τα δικα μου γουστα ειναι πως αν θα επρεπε να παρω ενα απο τα δυο χχ-busa θα επαιρνα το δευτερο ακομα και αν μιλουσαμε για busa πρωτης γενιας.εχουμε ξεφυγει απο το topic κατα πολυ :P  .αυτες οι συζητησεις νομιζω πως αναλυονται καλυτερα απο κοντα.οτι εχει 2 ροδες καλο ειναι και οτι καβαλαει ο καθενας και παλι καλο ειναι.καθομαι στο forum οχι επειδη ειμαι hondakias αλλα επειδη μου αρεσουν τα μηχανακια και βλεπω οτι ειστε ενεργο forum και σοβαροι ανθρωποι respect .την αποψη μου την ειπα και δεν θα την επαναλαβω απλα θα μου αρεσαν πιο πολυ απαντησεις τυπου :καλα μηχανακια και τα αλλα αλλα το "χχ" το προτιμω για τον ταδε λογο.δεν ειναι ωραιο να ριχνουμε τα μεγαλα "διαμαντια" στα σκουπιδια επειδη δεν ειναι honda

παμε τωρα για καμια Beerchug Beerchug Beerchug 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 23:59

Φίλε Χρήστο, δεν παίρνουμε κεφάλια εδω μέσα.
Flame wars επιτρέπονται εφόσον κρατάνε εναν φιλικό και πολιτισμένο χαρακτήρα.

Α ναι.. όταν μιλάς για μεγάλα "διαμάντια", σίγουρα δεν εννοείς το busa..ε??!! laughing :P laughing 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 19 Αυγ 2013 - 0:15

Χρήστο δεν είπε κανείς ότι μόνο τα Honda είναι καλά και όλα τα άλλα άχρηστα. Όλα τα σημερινά γιαπωνέζικα είναι καλά και αξιόπιστα σε γενικές γραμμές με πολύ μικρές διαφορές σε επιδόσεις , κρατήματα και φρένα. Οι διαφορές τους είναι στις λεπτομέρειες .Γι΄αυτό και η επιλογή τους γίνεται περισσότερο με κριτήριο τη συμπάθεια στη μάρκα και την εμφάνιση.

Πχ. αν ήθελα απόλυτες επιδόσεις θα έπαιρνα ΖΖR-1400 που σηκώνει και περαιτέρω εξέλιξη.
Προτίμησα ΧΧ γιατί μου αρέσει περισσότερο και σηκώνει βελτίωση ώστε να το κάνω πιο ανταγωνιστικό απέναντι σε ΖΖR και Hayabusa. Άλλοι το πήραν γιατί τους κάλυπτε περισσότερο σε όλα και δεν τους ενδιέφεραν οι απόλυτες επιδόσεις. Το θέμα είναι να καλύπτεται ο καθένας στις προσωπικές του ανάγκες. (Και ο πατέρας μου κάποτε είχε μια Royal Enfield 250cc και έκανε τη δουλειά του μια χαρά).

Οπότε το θέμα ξεφεύγει όπως καταλαβαίνεις , κάνουμε κύκλο και ξαναγυρνάμε στις προσωπικές προτιμήσεις του καθενός.(διαφορετικά θα κυκλοφορούσε μία μάρκα μόνο με ένα μοντέλο και θα είχαμε όλοι μας την ίδια μοτο.!!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 19 Αυγ 2013 - 0:35

Γιά να επανέλθουμε στο θέμα θα πώ ότι η τρύπα που άφησε η απόσυρση της αφρικα δεν εκλεισε ούτε με την βαραντέρο που είναι ενα πολυ καλό μηχανάκι για τουρισμό μασκαρεμένο σε ον-οφ ούτε με την τράνσαλπ που μεγαλωσε, καί ξαναμεγάλωσε αλλά παρεμεινε γενικής χρήσεως, να πηγα'ινεις στη δουλειά, για μπανάκι, εκδρομούλα,σουπερ μαρκετ κλπ κλπ. Η αφρικα παρά τα κιλά της, αλλά με πολύ χαμηλό κέντρο βάρους, ήταν ΟΝ-ΟΦ. Κιάν μηλάμε γιά κιλά η μπε-εμ-βε τι να πεί? Για μένα που την είχα μάθει καλά η XRV ήταν φτερό. Οταν οδηγούσες όρθιος κατάπινε τα πάντα νεροφαγώματα, φυτευτές πέτρες, τάφρους καί το πρωί πού πήγαινα στη δουλειά βαριόμουνα να κάνω το γύρο τών τετραγώνων καί περναγα μέσα από τις στοές ανεβοκατεβαίνωντας σκάλες με 10 καί 20 σκαλοπάτια. Αυτά δεν τα κάνει η βαραντέρο ή το τράνσαλπ ούτε τα βε-στόρμ -μουλτιστράτα-τι-ντι-εμ κλπ. 'Αρα υπάρχει έδαφος γιά κάτι νέο με δύσκολο αντίπαλο το ΚΤΜ και τον τιγρη, Οψόμεθα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 19 Αυγ 2013 - 0:39

respect 
ptinotrofos έγραψε:
Γιά να επανέλθουμε στο θέμα θα πώ ότι η τρύπα που άφησε η απόσυρση της αφρικα δεν εκλεισε ούτε με την βαραντέρο που είναι ενα πολυ καλό μηχανάκι για τουρισμό μασκαρεμένο σε ον-οφ ούτε με την τράνσαλπ που μεγαλωσε, καί ξαναμεγάλωσε αλλά παρεμεινε γενικής χρήσεως, να πηγα'ινεις στη δουλειά, για μπανάκι, εκδρομούλα,σουπερ μαρκετ κλπ κλπ. Η αφρικα παρά τα κιλά της, αλλά με πολύ χαμηλό κέντρο βάρους, ήταν ΟΝ-ΟΦ. Κιάν μηλάμε γιά κιλά η μπε-εμ-βε τι να πεί?  Για μένα που την είχα μάθει καλά η XRV ήταν φτερό. Οταν οδηγούσες όρθιος κατάπινε τα πάντα νεροφαγώματα, φυτευτές πέτρες, τάφρους  καί το πρωί πού πήγαινα στη δουλειά βαριόμουνα να κάνω το γύρο τών τετραγώνων καί περναγα μέσα από τις στοές ανεβοκατεβαίνωντας σκάλες με 10 καί 20 σκαλοπάτια. Αυτά δεν τα κάνει η βαραντέρο ή το τράνσαλπ ούτε τα βε-στόρμ -μουλτιστράτα-τι-ντι-εμ κλπ. 'Αρα υπάρχει έδαφος γιά κάτι νέο με δύσκολο αντίπαλο το ΚΤΜ και τον τιγρη,  Οψόμεθα.
respect 
Μονο αυτο έχω να πω !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stroumf
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
stroumf

Αριθμός μηνυμάτων : 375
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2009

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 19 Αυγ 2013 - 0:45

Καλησπέρα σας και από εμένα.
Έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω στο Forum όμως αυτή η συζήτηση μου τράβηξε το ενδιαφέρον και θα ήθελα να πώ και εγώ την ταπεινή μου γνώμη.
Είμαι κάτοχος ενός ZZR-1400 και τα 2 προηγούμενα μηχανάκια μου ήταν πρώτα το ΧΧ και μετά το Busa Μοντέλο του 08.

Το να συζητάμε ποιό μηχανάκι είναι πιο γρήγορο ποιό έχει τη μεγαλύτερη ροπή νομίζω ότι δεν έχει μεγάλη σημασία αν δεν προσδιορίσουμε το λόγο που ο καθένας μας έχει το μηχανάκι του. Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτούς που είπαν πως μόνο και μόνο που συγκρίνουμε ένα μηχανάκι του 1996 με μοντέλα του 2012 λέει πολλά για το ΧΧ.
Το ΧΧ είναι απίστευτα φιλικό για τον αναβάτη του με αξιοσέβαστο γκάζι που ποτέ δεν σε τρομάζει.

Το Busa είναι σίγουρα πιο "βρωμόγκαζο" χωρίς ουσία όμως και θέκω να πω με αυτό οτι πρωτων χρειάζεσαι και τα αντίστοιχα φρένα για να το σταματήσεις που δεν τα έχει.
Το ZZR από τη μεριά του έχει ένα ξέσπασμα στις 5.000, που σε έχει προετοιμάσει όμως το μηχανάκι, και έχει πάρα πολύ καλα φρένα για να σου δωσουν τη σιγουριά να χουφτώσεις το grip και να φρέναρεις άμμεσα για την επόμενη στροφή.
Τελική και τα 3 έχουν την ίδια λόγο περιοριστή ταχύτητας σιγουρα όμως το Busa τη πιανει πιο γρηγορα..... ε και??? τί έγινε???

Εμένα προσωπικά με ευχαριστει να έχω μια άνετη μοτοσυκλετα που δεν θα με περιορίσει σε όσα χιλιόμετρα και αν πω οτι θα κανω σε μια μερα με μια ταχυτητα ταξιδιου 150-170 χλμ. δε πα να πιανει και τα 500 σε 3"!!!!
Το Busa δεν κανει γιαυτη τη δουλεια λοιπον και γιαυτο το έδωσα και το άλλαξα με το ZZR.
Το Busa ειναι να το παρεις και να λες εχω ενα γρήγορο μηχανακι που παει πολυ γρηγορα τα 300 αλλα δεν φρεναρει και δεν με ταξιδευει ανετα ειδικα με 2 ατομα και βαλιτσες.

Η καλυτερη επιλογη πιστευω είναι το ZZR γιατι και γκαζι έχει και ανετα ταξιδευει και βαλιτσες παιρνει άνετα. (να σημειωθει οτι σε 2 χρόνια το ZZR εχει κάνει 57.000 χλμ σε ταξιδια με 2 ατομα και βαλιτσες).
Για το ΧΧ βεβαια ότι και αν πω ειναι λίγο.
Μηχανακι που στα 300 βλεπεις πίσω από τους καθρεφτες σου άνετα χωρίς να τρίζουν ή να κουνιούνται,μοτερ που δεν ακούς τιποτα και γεινα η ποιοτητα κατασκευης δεν συγκρινεται για κανενα λόγο με τα αλλα 2 μηχανακια και μιλαμε οτι ειναι ήδη 15 χρονων μηχανακι!!!!!!!

ταξιδευεις ανετα και το μονο που σε επασχολει ειναι να μην τελειωσει η βενζινη!!!
Ο μονος λόγος που το άλλαξα ήταν τα χλμ που είχε.
Και για να προλαβω μερικους που μπορει να πουμε οτι δεν κηνυγαω τη συγκινησεις και γενικα δεν κηνυγαω το μηχανακι λέω πως η ηλικια που τωρα ειναι 28 χρονών το ΧΧ το είχα από τα 21 μεχρι τα 25 πηρα το Busa για 7 μηνες Και έκτοτε έχω το ZZR.

Ο κύριος MENOS ξέρει πόσο κυνηγάω τα μηχανακια μου. το μονο απροβληματιστο ήταν το ΧΧ.
Το ZZR είναι ένα αρκετά καλό μηχανακι και το Busa για να τσακωνονται απλά τα ακόμα πιο πιτσιρίκια από εμένα στις καφετέριες.  
Το ΧΧ είχε τα συνδιαζόμενα φρένα από το 1996 και η SUZUKI έφτασε 2013 για να βάλει ABS στον "απόλυτο" μηχανάκι της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 19 Αυγ 2013 - 1:00

Καλώς το φιλαράκι μου!! Beerchug 
Εχουμε ενα ακόμη παλλικάρι εδω μέσα, τον Σίμο (meangreen) πρών κάτοχο ζουζουρας 1400 και νυν κάτοχος ΧΧ.
Τους λόγους ας τους πεί ο ίδιος αν το θελήσει.
Είμαι πάντως σίγουρος πως πάνω κάτω θα συμφωνήσει με όσα έγραψες.
Χάρηκα που σε ξαναείδα στρουμφάκι! thumbs up 

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Mg3859
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
stroumf
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
stroumf

Αριθμός μηνυμάτων : 375
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2009

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 19 Αυγ 2013 - 1:04

Καλησπέρα αφεντικο μου!!!!! Σίγουρα θα περιμένω την απάντηση του Σίμου!!!! Με ενδιαφέρει και εμενα πολύ!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 19 Αυγ 2013 - 3:30

Καί τώρα το φλέγον θέμα.  Όταν πήρα το ΧΧ σκεπτόμουν καί τη Busa.  Αλλά αυτό το μπλέ ρε παιδί μου!!!  πώς ν'αντισταθείς?  Όπου κιάν πάω το στήνω  (στή σκιά πάντα εwink καί κάθομαι καί το χαζευω. Τα περιοδικά ομως το χαβά τους. απρόσωπο το ΧΧ  αδιάφορο, πλαδαρές αναρτήσεις, δεν έχει χαρακτήρα. Μετά εμαθα από φίλο συντάκτη ότι  χαρακτήρα λένε τα ελαττώματα γιατι δεν μπορούν να τα γράψουν ετσι, καί τι γκάζια εχει η μπούσα και πως στριβει καί πως ανάβεις τσιγάρο με 200 καί, καί, καί ρε μπάς καί πήρα λάθος μηχανάκι? Τότε ήρθε η δευτερη γενιά με αυτό το άσπροκοκκαλί? ζαχαρί? με τα κοκκινα αυτ/τα καί λέω αυτό μάλιστα!!  Αυτό θα πάρω. Το μεν πνεύμα πρόθυμον η δε τσέπη ασθενής.  Ετσι έμεινα με το ΧΧ αλλά το μπούσα το πήρε ο κολλητός  καί αξιώθηκα να κάνω αρκετά χιλ/τρα μ'αυτό γιά να εχω γνώμη.  Συμπέρασμα; Στήν πόλη το ΧΧ είναι πιό βολικό αν κλείσεις καί τούς καθρέπτες περνάει όπου καί τα παπιά  το Β. είναι πιό φαρδύ καί δείχνει πιό βαρύ, στισ μανούβρες καί τα δύο είναι σκατά καί αν έχει ζέστη καί κίνηση πάρτε μετρό γιατί θα σας τηγανίσουν τα αρχι@ια.  Στό ταξιδι με τη βς έχεις καλύτερη προστασία από τον αέρα αλλά οι μαρσπιέδες είναι πολύ ψηλά καί κουράζει τα γόνατα. Το ΧΧ έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης η Βς είναι πιό σκληρη στην ανάρτηση καί στή λειτουργία του κινητήρα (μοιάζει αυτοκινήτου)  Στά κλειστά στροφ/κια το χχ είναι μακράν καλύτερο αλλά δεν μετράει  γιατί εχω κάνει αλλαγές, αναρτηση κλπ καί δεν μπορώ να κάνω σύγκριση...  Καί τώρα το μέγα θέμα:  ΤΑ ΓΚΑΖΙΑ!!!  ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ  ΤΑ  ΓΚΑΖΙΑ ...ΟΕΟ???  Πού είναι κοτζάμ 30 αλογα παραπάνω?   μα φυσικά...εκεί... στη ρόδα  καί εγώ γιατί δεν τα βλέπω?  γιατι τα 140 του ΧΧ ποσες φορές τα εχω δεί ολα αυτά τα χρόνια?  10-15-30?  αν βρώ δρόμο καθαρό από αυτ/τα καί ραντάρ καί εχω καί όρεξη καί αν, καί αν,  Εκεί κατάλαβα οτι δεν χρειάζομαι παραπάνω άλογα αφού αυτά πού εχω φτάνουν καί περισσεύουν.   Τώρα αν καποιος θέλει το ΧΧτου να βάζει φωτια στο δρόμο όταν αλλαξει αλυσίδα-γρανάζια ας βάλει ενα δόντι λιγότερο μπροστα και δύο περισσότερα πισω  κι ας το δόσει καί  στο Χρήστο να κάνει μιά βόλτα να ψάχνει μετά γιά ΧΧ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsatsos
Μέλος
Μέλος
Tsatsos

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2013

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 19 Αυγ 2013 - 3:33

αποτελεσμα...συμφωνησαμε ολοι =)) 
φιλε στρουμφ εχεις παρει ολα τα μεγαλα αλλα μετα απο το cbr1000 που εχω το busa μου φαινεται πολυθρονα και αισθανομαι πως μεχρι και τον γυρο της γης θα μπορουσα να κανω πανω του...απλα δεν εχω λεφτα dancing dancing 
οπως προειπα ολα καλα ειναι και τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου


αλλη ερωτηση: το transalp γιατι το βγαζουν ακομα με 5αρι κιβωτιο???ελεος angry 2 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsatsos
Μέλος
Μέλος
Tsatsos

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2013

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 19 Αυγ 2013 - 3:42

ptinotrofos έγραψε:
Καί τώρα το φλέγον θέμα.  Όταν πήρα το ΧΧ σκεπτόμουν καί τη Busa.  Αλλά αυτό το μπλέ ρε παιδί μου!!!  πώς ν'αντισταθείς?  Όπου κιάν πάω το στήνω  (στή σκιά πάντα εwink καί κάθομαι καί το χαζευω. Τα περιοδικά ομως το χαβά τους. απρόσωπο το ΧΧ  αδιάφορο, πλαδαρές αναρτήσεις, δεν έχει χαρακτήρα. Μετά εμαθα από φίλο συντάκτη ότι  χαρακτήρα λένε τα ελαττώματα γιατι δεν μπορούν να τα γράψουν ετσι, καί τι γκάζια εχει η μπούσα και πως στριβει καί πως ανάβεις τσιγάρο με 200 καί, καί, καί ρε μπάς καί πήρα λάθος μηχανάκι? Τότε ήρθε η δευτερη γενιά με αυτό το άσπροκοκκαλί? ζαχαρί? με τα κοκκινα αυτ/τα καί λέω αυτό μάλιστα!!  Αυτό θα πάρω. Το μεν πνεύμα πρόθυμον η δε τσέπη ασθενής.  Ετσι έμεινα με το ΧΧ αλλά το μπούσα το πήρε ο κολλητός  καί αξιώθηκα να κάνω αρκετά χιλ/τρα μ'αυτό γιά να εχω γνώμη.  Συμπέρασμα; Στήν πόλη το ΧΧ είναι πιό βολικό αν κλείσεις καί τούς καθρέπτες περνάει όπου καί τα παπιά  το Β. είναι πιό φαρδύ καί δείχνει πιό βαρύ, στισ μανούβρες καί τα δύο είναι σκατά καί αν έχει ζέστη καί κίνηση πάρτε μετρό γιατί θα σας τηγανίσουν τα αρχι@ια.  Στό ταξιδι με τη βς έχεις καλύτερη προστασία από τον αέρα αλλά οι μαρσπιέδες είναι πολύ ψηλά καί κουράζει τα γόνατα. Το ΧΧ έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης η Βς είναι πιό σκληρη στην ανάρτηση καί στή λειτουργία του κινητήρα (μοιάζει αυτοκινήτου)  Στά κλειστά στροφ/κια το χχ είναι μακράν καλύτερο αλλά δεν μετράει  γιατί εχω κάνει αλλαγές, αναρτηση κλπ καί δεν μπορώ να κάνω σύγκριση...  Καί τώρα το μέγα θέμα:  ΤΑ ΓΚΑΖΙΑ!!!  ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ  ΤΑ  ΓΚΑΖΙΑ ...ΟΕΟ???  Πού είναι κοτζάμ 30 αλογα παραπάνω?   μα φυσικά...εκεί... στη ρόδα  καί εγώ γιατί δεν τα βλέπω?  γιατι τα 140 του ΧΧ ποσες φορές τα εχω δεί ολα αυτά τα χρόνια?  10-15-30?  αν βρώ δρόμο καθαρό από αυτ/τα καί ραντάρ καί εχω καί όρεξη καί αν, καί αν,  Εκεί κατάλαβα οτι δεν χρειάζομαι παραπάνω άλογα αφού αυτά πού εχω φτάνουν καί περισσεύουν.   Τώρα αν καποιος θέλει το ΧΧτου να βάζει φωτια στο δρόμο όταν αλλαξει αλυσίδα-γρανάζια ας βάλει ενα δόντι λιγότερο μπροστα και δύο περισσότερα πισω  κι ας το δόσει καί  στο Χρήστο να κάνει μιά βόλτα να ψάχνει μετά γιά ΧΧ.    

=)) =)) lol! lol! lol!  ωραιο κειμενο.
απαντησεις τωρα...στα 28 μου αυτα τα 30 αλογα++ μου αρεσουν
εννοειται πως δεν εχω φανερα την πινακιδα οποτε με την πρωτη ευκαιρια που θα βρω θα παω οσο γρηγορα μπορω(αρα τα ρανταρ δεν μετρανε και ορεξη εχω παντα thumbs up )
αυτο με τα γραναζια το εχω ηδη στο προγραμμα για το 1000(αν και νομιζω πως θα παω 1 μπροστα-3 πισω)
για χχ θα ψαξω οταν βγει ανανεωμενο και με εμφανιση πιο κοντα στα γουστα μου....ααα και σε καμια 15χρονια(μικρος ειμαι ακομα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 19 Αυγ 2013 - 19:03

Meletis έγραψε:
respect 
ptinotrofos έγραψε:
Γιά να επανέλθουμε στο θέμα θα πώ ότι η τρύπα που άφησε η απόσυρση της αφρικα δεν εκλεισε ούτε με την βαραντέρο που είναι ενα πολυ καλό μηχανάκι για τουρισμό μασκαρεμένο σε ον-οφ ούτε με την τράνσαλπ που μεγαλωσε, καί ξαναμεγάλωσε αλλά παρεμεινε γενικής χρήσεως, να πηγα'ινεις στη δουλειά, για μπανάκι, εκδρομούλα,σουπερ μαρκετ κλπ κλπ. Η αφρικα παρά τα κιλά της, αλλά με πολύ χαμηλό κέντρο βάρους, ήταν ΟΝ-ΟΦ. Κιάν μηλάμε γιά κιλά η μπε-εμ-βε τι να πεί?  Για μένα που την είχα μάθει καλά η XRV ήταν φτερό. Οταν οδηγούσες όρθιος κατάπινε τα πάντα νεροφαγώματα, φυτευτές πέτρες, τάφρους  καί το πρωί πού πήγαινα στη δουλειά βαριόμουνα να κάνω το γύρο τών τετραγώνων καί περναγα μέσα από τις στοές ανεβοκατεβαίνωντας σκάλες με 10 καί 20 σκαλοπάτια. Αυτά δεν τα κάνει η βαραντέρο ή το τράνσαλπ ούτε τα βε-στόρμ -μουλτιστράτα-τι-ντι-εμ κλπ. 'Αρα υπάρχει έδαφος γιά κάτι νέο με δύσκολο αντίπαλο το ΚΤΜ και τον τιγρη,  Οψόμεθα.
respect 
Μονο αυτο έχω να πω !!!!
Εσύ συμπέθερε να μου προσέχεις τη νύφη, Δυό γιούς έχω είναι μεγάλοι βεβαια αλλά ντξ θα τους βάλω στη σαλαμούρα. Χάνω εγώ νύφη με προίκα ΧΧ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
meangreen
Μέλος
Μέλος
meangreen

Αριθμός μηνυμάτων : 189
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! - Σελίδα 2 EmptyΤρι 20 Αυγ 2013 - 17:03

Ωραιο θεμα εξελιχθηκε τελικα.Γνησια μοτοκουβεντα με αποψεις μοτοσυκλετιστων για τις μοτοσυκλετες.thumbs up 
Να πω κι εγω τη δικη μου αφου σημειωσω οτι ως αποψη ειναι φυσικα υποκειμενικη και ως τετοια πρεπει να κριθει.

Αρχιζοντας με το Hayabusa το οποιο διαχωριζω απ' τα αλλα δυο, που εμπλεκονται-μοιαζουν περισσοτερο μεταξυ τους.
Η φραση του φιλου stroumf -Το Busa είναι σίγουρα πιο "βρωμόγκαζο" χωρίς ουσία...το περιγραφει με απολυτη ακριβεια.
Κυκλοφορησε τη δεκαετια που μαινονταν ο πολεμος των εταιριων για το πρεστιζ των +300χαω -και πριν αντιληφθουν το
ανωφελο του πραγματος και βαλουν κοφτες τελικης και κοντερ χωρις την αντιστοιχη ενδειξη- και αυτο το εκανε καλα.
Σταθερη στα πολλα λογω αεροδυναμικης και μ' εναν κινητηρα να την παει εκει με πρωτογνωρο για την εποχη τροπο.
Ο οποιος κυριο χαρακτηριστικο -σε σχεση με τα αλλα- εχει μια εθιστικη, ''ξερη'', ακαριαια αποκριση απο χαμηλα που ανεβαζει
την αδρεναλινη αμμεσα δινοντας την εντυπωση πως κανεις κατι μοναδικο.Επαιρνε επισης πολυ σκαλισμα κι επειδη
το γκαζι ποτε δεν ειναι αρκετο, εγινε το σημειο αναφορας βελτιωτων και καθε λογης γκαζοφονιαδων.

Ενα ιερο τοτεμ γι' αυτους που η ουσια ειναι, η mucho παρουσια και κλοπη εντυπωσεων σε αστικο συνηθως περιβαλλον, φαναρια,
καφετεριες, μοτοστεκια χανοντας τον υποτιθεμενο sportouring χαρακτηρα της.
Εχτισε ετσι τον μυθο της βοηθουμενη κι απ' το εξωτικο, ''πιασαρικο'' ονομα (κι η τελευταια ξανθια της καφετεριας γνωριζει το Hayabusa).
Χαρακτηριστικος ειναι ο διαλογος που εκανα πολλες φορες με πολλους (που δεν ηξεραν οτι ειχα για λιγους μηνες busa) οταν αγορασα το ZZR.
-Καλα γιατι δεν πηρες Hayabusa;
-Γιατι τι παραπανω εχει;
-Ε, αλλο πραμα το Hayabusa!
Χωρις κατι παραπανω, απλως ηξεραν το ονομα και τον μυθο που το συνοδευει.

Συνεχιζοντας, εκει που υστερουσε και υστερει ειναι στα υπολοιπα.Δεν ειναι τοσο ολοκληρωμενη μοτοσυκλετα οπως οι αλλες.
Δεν φρεναρει, πραγμα απαραδεκτο για τις επιδοσεις της, ειναι η λιγοτερο βολικη για μεγαλα (και δικαβαλα) ταξιδια και
ειναι λιγοτερο ευελικτη στα σφιχτα απο τις αλλες (γι' αυτο δεν ευοδοθηκε η σχεση μας).Οχι οτι δεν ταξιδευει και δεν στριβει, αλλωστε
ολες οι συγχρονες μοτοσυκλετες το κανουν, απλως ειναι μια σκαλα κατω απο τις αλλες.


Το ZZR ειναι η μοτοσυκλετα που επρεπε να φτιαξει η Honda αν ηθελε να αντικαταστησει-βελτιωσει το ΧΧ.Πραγμα που παρα τις απανταχου εκκλησεις των κατοχων ΧΧ, οπως φαινεται δεν ηθελε να κανει γι' αυτο μας παρουσιασε το VFR 1200 που μαλλον δεν ενθουσιασε.
Honda ομως ειναι αυτη και κανει τα πραγματα με το δικο της τροπο και αν λαβεις υπ' οψιν, οτι η σημερινη εικονα του μοτοσυκλετισμου
παγκοσμιως ειναι κυριως δικο της εργο, το σεβεσαι και πας παρακατω.
Οπως ειπα και πιο πανω αυτες οι δυο μοτοσυκλετες για μενα εμπλεκονται-μοιαζουν πολυ.Θεωρω το ZZR ως εξελιξη του ΧΧ, που με τη σειρα του
ηταν εξελιξη του ZZR 1100.Ιδιος sportouring χαρακτηρας με πολυ καλη allaround συμπεριφορα, πιο συγχρονα δωσμενος στο ZZR.
Περισσοτερο γκαζι, φοβιστικο οσο του busa αν θελησεις, ομαλο κι οφελιμο οσο του ΧΧ αν θελησεις.Φρενα στην κορυφη οχι μονο της
κατηγοριας αλλα και των δικυκλων γενικως και οδικη συμπεριφορα καλυτερη και των τριων.


Το μεγαλο προβλημα του ΧΧ ειναι η διαχρονικοτητα του.Αυτο που συμβαινει μ' αυτο ειναι μοναδικο.Δεν μπορω να φανταστω καποιον
να θελει για παραδειγμα να συγκρινει FZR 1000 του '96 με Gsxr ή Zx 10r 2008 και να μην τον κραξουν.Αυτο ομως γινεται με το ΧΧ
και τα νεωτερα μοντελα σαν το πιο φυσιολογικο πραγμα του κοσμου.Τοσο καλη μοτοσυκλετα ειναι το ΧΧ.
Οσο για εμφανιση και πως πρεπει να χορταινει το ματι, το ματι συνηθιζει τις εικονες και τις ερμηνευει αναλογα.
Ετσι το πιο ατσουμπαλο κι εκτρωματικο, σε συνεχη θεαση μπορει να γινει αποδεκτο και το πιο αρμονικο και ομορφο ομοιως, να γινει κοινοτυπο.


Οτι κι αν μας αρεσει οτι κι αν καβαλαμε, παντα ορθιοι να τ' απολαμβανουμε μονοι μας ή με καλη παρεα!Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Honda Africa Twin 2016
» Honda Africa Twin Adventure Sports 2020
» Clint Eastwood vs Africa twin
» Ετοιμάζει CRT η Honda
» Μ. Βρετανία: Ετοιμάζει υδρογονοκίνητες μοτοσικλέτες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Νέα & Διοργανώσεις :: Νέα-
^ Back to Top