Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΣαβ 10 Αυγ 2013 - 17:44

Μισές αποκαλύψεις και κατοχύρωση ονομάτων στις ΗΠΑ
Όλα ξεκίνησαν από το... μεγάλο στόμα -ή την ηθελημένη διαρροή- του Vito Cicchetti που μίλησε στην Gazetta dello Sport. Ο Ιταλός δεν είναι άλλος από τον γενικό διευθυντή της Honda Ιταλίας, μιας ισχυρότατης θυγατρικής με σημαντικά εργοστάσια στην γείτονα, όπου κατασκευάζονται πολλά μοντέλα της εταιρείας.

Ο Cicchetti λοιπόν δήλωσε ότι στην επόμενη ΄Εκθεση της Κολωνίας, την Intermot 2014, θα παρουσιαστεί μια νέα Africa Twin με δικύλινδρο φυσικά κινητήρα --ως μοντέλο 2015.

Περισσότερα: http://www.newsbeast.gr/moto/arthro/569005/i-honda-etoimazei-neo-africa-twin-/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
apostolos
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
apostolos

Αριθμός μηνυμάτων : 311
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Τόπος : Σερρες
Ημερομηνία εγγραφής : 21/02/2010

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΣαβ 10 Αυγ 2013 - 21:27

θα εχει δυσκολο εργο,gs800,gs1200,tiger xc800,xc1200 αλλα honda ειναι αυτη.ελπιζω μονο αυτη τη φορα να βαλουνε δεικτη βενζινης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ckara
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
ckara

Αριθμός μηνυμάτων : 706
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 07/04/2013

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 11 Αυγ 2013 - 10:04

το αφρικα.... χμ... θα ανταγωνιζεται βαραντερο και τενερε... (και το τενερε οχι τοσο) κατα την ταπεινή μου γνωμη!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 11 Αυγ 2013 - 10:37

Βγαίνει και Νεο v-strom look BMW !!!!
Θα έχει ανταγωνισμό !!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 11 Αυγ 2013 - 15:27

Το 92-93 πούλησα το XJ  και έψαχνα γιά μεγάλο οΝ-ΟΦ. Υπήρχαν: σουπερ τενερε, μπε εμ βε, απλίλια τουαρέγκ νομίζω? κατσίμπα ελεφάντ (εκείνο που εγραφε στο πλάι λάκυ στράικ) και ενα μονοκύλινδρο ντι αρ 800 με ενα φτερό απο πάνω και ενα απο κάτω ίσως το μόνο ον-οφ τα άλλα ήταν ΟΝ-οφ. Γυρνούσα τα μαγαζιά και τα χάζευα μέχρι που ειδα την ΑΦΡΙΚΑ και... δεν μπορούσα να παρω τα μάτια μου από πάνω της. Τι κιάν 'ηταν το πιό ψόφιο? Τι κι αν το μέγα τέστ μοτοπεριοδικού της εποχής την έθαβε?  Την πούλησα το 2003 καί πήρα το ΧΧ εφυγε το ίδιο απόγευμα που έβαλα την αγγελία. Επρεπε να τήν είχα κρατήσει. Μετά 20 χρονια όλα τα άλλα εχουν χαθει εκτός απο την ΑΦΡΙΚΑ πού κυκλοφορεί ακόμα στούς δρόμους.

Συμπέρασμα ?..... Η θεία ΧΟΝΤΑ ξέρει.!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 2:12

ptinotrofos έγραψε:
Τι κι αν το μέγα τέστ μοτοπεριοδικού της εποχής την έθαβε?  Την πούλησα το 2003 καί πήρα το ΧΧ εφυγε το ίδιο απόγευμα που έβαλα την αγγελία. Επρεπε να τήν είχα κρατήσει. Μετά 20 χρονια όλα τα άλλα εχουν χαθει εκτός απο την ΑΦΡΙΚΑ πού κυκλοφορεί ακόμα στούς δρόμους.
γιατι παντα τα περιοδικα θαβουν την Ηονδα??? μηπως πρεπει να το ανοιξω θεμα γιατι αν το αρχισουμε εδω τα γραφουμε "σεντονια"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsatsos
Μέλος
Μέλος
Tsatsos

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2013

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 4:19

Erecozi έγραψε:

ptinotrofos έγραψε:
Τι κι αν το μέγα τέστ μοτοπεριοδικού της εποχής την έθαβε?  Την πούλησα το 2003 καί πήρα το ΧΧ εφυγε το ίδιο απόγευμα που έβαλα την αγγελία. Επρεπε να τήν είχα κρατήσει. Μετά 20 χρονια όλα τα άλλα εχουν χαθει εκτός απο την ΑΦΡΙΚΑ πού κυκλοφορεί ακόμα στούς δρόμους.
γιατι παντα τα περιοδικα θαβουν την Ηονδα??? μηπως πρεπει να το ανοιξω θεμα γιατι αν το αρχισουμε εδω τα γραφουμε "σεντονια"

την θαβουν γιατι δεν βγαζει ενα μηχανακι που θα βαζει φωτια στον δρομο οσο αφορα τα ss παει και βγαζει μετα το varadero γουρουνι στα on off(ουτε να το βλεπω δεν θελω οπτικα) το ΧΧ μοιαζει μετην γιαγια μου οπτικα και συγκριτικα με τα αλλα της κατηγοριας του ειναι υπνος(βλεπε busa-zzr1400)παντως στα παπια εχει τα πρωτεια και ισως και στα μικρα scooter.

p.s βριστε οσο θελετε αλλα ειναι η αληθεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 10:09

Tsatsos έγραψε:
το ΧΧ μοιαζει μετην γιαγια μου οπτικα και συγκριτικα με τα αλλα της κατηγοριας του ειναι υπνος(βλεπε busa-zzr1400)

p.s βριστε οσο θελετε αλλα ειναι η αληθεια
Αφού θες να τ'ακούσεις..

1) Για το "οπτικά γιαγιά"...

Στην Ελλάδα της φιγούρας και του τρεντισμού το ΧΧ δεν θεωρείται "γιαγιά", αλλα μοντέλο που το έχουμε φάει χρόνια στην μάπα, και που άμεσα το θεωρούμε "γιαγιά"..
Ναί, πρωτοπαρουσιάστηκε το 1997.
Ναί, σταμάτησε την παραγωγή του το 2004.
Ναί, ακόμη στέκεται άνετα δίπλα στο Haya απο πλευράς αισθητικής και προπάντων στην ποιότητα κατασκευής!

2) Και μένω στην κουράδα που γέννησε 2 τροχούς και τρέχει (busa)

Σε τι είναι καλύτερο το busa απο το ΧΧ πέρα απο την τελική ταχύτητα?
Στην ροπή? Επειδή σπάει αυχένα ενώ το ΧΧ έχει γραμμικό γκάζι?
Στα φρένα? Ρώτησε όποιον θέλεις με busa να σου πεί για τα άχρηστα φρένα του..
Στα πλαγιάσματα? Θα ονειρευόταν πολύ να έφτανε τα επίπεδα πρόσφυσης και τη γεωμετρία του ΧΧ.
Στην τελική η Suzuki έφτιαξε μια μηχανή με 200 κυβικά παραπάνω.. που θα απέδιδε 20-30 ίππους παραπάνω.. για να κατατροπώσει το ΧΧ ΜΟΝΟ σε ευθείες με τεράστια διαφορά 320-325 τελική ταχύτητα.. με γεωμετρία νταλίκας και σύστημα φρένων απο τα Jumbo..!
Αν ήθελε η Suzuki να το παίξει υπεράνω... ας το έκανε στα 1137cc και όχι στα 1300..
Μήν αρχίσω και με το design.
Φτάσαμε να λέμε πως το ποιό καινούριο μοντέλο είναι ομορφότερο του παλαιότερου..
Αρα βασικά φτάσαμε να κάνουμε συγκρίσεις νεότερης με παλαιότερης κουράδας!!
Όλος ο κόσμος, οπτικά το σιχαίνεται.. και όσοι το έχουν, ανοίγουν συζητήσεις επιστημονικής φαντασίας προσπθώντας να δικαιολογήσουν το αισχρό του design..!
Στην τελική συγκρίνεις 2 ανόμοιες μηχανές..
Η μία δημιουργήθηκε για να προσφέρει συγκινήσεις μοτοσυκλετισμού.
Η άλλη δημιουργήθηκε για να μαλώνουν τα 16χρονα στα φόρουμ και τις καφετέριες.

3) ZZR 1400
Αντε πάλι...
Το ZZR είναι αξιέπαινο σε πολλά σε σχέση με το ΧΧ..
ΩΠΑ... ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΩΡΑ??
Σύγκρινα 2 μηχανές με άσχετο κυβισμό και με 16 χρόνια τεχνολογικής διαφοράς??
Με το ίδιο σκεπτικό, θα'πρεπε να συγκρίνω το ΧΧ με το Suzuki katana και το Kawasaki GSX 750.

Ας προσέχουμε τι γράφουμε και ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι γράφοντας πως το ΧΧ είναι "'υπνος".
Ξεχνάς προφανώς πως το ΧΧ ήταν η πρώτη μηχανή παραγωγής που πέρασε τα 300 χλμ/ωρα και που είχε το πιο αιχμηρό design στην εποχή του.

https://cbrxx.darkbb.com/t942-topic

Η Honda απέδειξε το τεχνολογικό της μέγεθος φτιάχνοντας μια μοτοσυκλέτα που 16 χρόνια μετά συνεχίζει να συγκρίνεται απο αναβάτες που γνωρίζουν 5 πράγματα γύρω απο τον μοτοσυκλετισμό.
Σίγουρα δεν θα κάτσω να αναλύσω τέτοια πράγματα σε καφετέριες με 16χρονα.. πολύ απλά, επειδή τότε γεννηθήκανε.. και το μυαλουδάκι τους δεν τους επιτρέπει να σκεφτούν κάτι παραπάνω απο την τελική του busa, ZZR, GSX-R και το κολλητό μίνι της Μαρίας της μπαργούμαν στην καφετέρια του Μπάμπη του σουγιά...


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Tsatsos
Μέλος
Μέλος
Tsatsos

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2013

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 14:40

συμφωνω σε ενα πραγμα απο ολα αυτα...στα φρενα του busa το αν ειναι κουραδα ή οχι ειναι θεμα γουστου του καθενα.την αποψη μου δεν την αλλαζεις,το ΧΧ ειναι εκτος συναγωνισμου και καλα θα ταν η honda να κανει κατι γιαυτο.φυσικα ειναι ενα μηχανακι που προσφερει συγκινησεις αλλα 8α ηθελα φρεσκαρισμα.τα μηχανακια για μενα ειναι σαν το φαγητο....πρωτα πρεπει να "χορταινει" το ματι και προσωπικα το χχ δεν μου το προσφερει αυτο.δεν εχω σκοπο να το κανουμε flame wars εδω περα και μιλαω καθαρα για την ΔΙΚΗ μου προσωπικη αποψη.εχω παθολογικη τρελα με τα μηχανακια (χαζευω μεχρι και glx στο δρομο)και εχω αφησει δουλεια στην αμερικανικη πρεσβεια για να παω τοτε να δουλεψω στην suzuki στην συναρμολογηση μοτοσυκλετων μονο και μονο για αυτη μου την τρελα.δεν ξερω αν εχεις κανει βολτα busa αλλα αν δεν εχεις κανει και κανεις ισως σου αλλαξει γνωμη...παντως εγω αν ημουν γυρω στα 40 και δεν ηθελα το σκυψιμο του 1000 μου θα προτιμουσα το busa.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
meangreen
Μέλος
Μέλος
meangreen

Αριθμός μηνυμάτων : 189
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 14:50

Να πω αραγε κι εγω  που τα 'χα και τα τρια ή οχι;thinking
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsatsos
Μέλος
Μέλος
Tsatsos

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2013

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 15:08

πες με ενδιαφερει smile

δεν το λεω ειρωνικα.
ισως αν οδηγησω χχ να αλλα3ω γνωμη απλα δεν εχει τυχει respect 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbr 1100 xx kla.
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
cbr 1100 xx kla.

Αριθμός μηνυμάτων : 324
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2012

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 18:31

Menos έγραψε:

Tsatsos έγραψε:
το ΧΧ μοιαζει μετην γιαγια μου οπτικα και συγκριτικα με τα αλλα της κατηγοριας του ειναι υπνος(βλεπε busa-zzr1400)

p.s βριστε οσο θελετε αλλα ειναι η αληθεια
Αφού θες να τ'ακούσεις..

1) Για το "οπτικά γιαγιά"...

Στην Ελλάδα της φιγούρας και του τρεντισμού το ΧΧ δεν θεωρείται "γιαγιά", αλλα μοντέλο που το έχουμε φάει χρόνια στην μάπα, και που άμεσα το θεωρούμε "γιαγιά"..
Ναί, πρωτοπαρουσιάστηκε το 1997.
Ναί, σταμάτησε την παραγωγή του το 2004.
Ναί, ακόμη στέκεται άνετα δίπλα στο Haya απο πλευράς αισθητικής και προπάντων στην ποιότητα κατασκευής!

2) Και μένω στην κουράδα που γέννησε 2 τροχούς και τρέχει (busa)

Σε τι είναι καλύτερο το busa απο το ΧΧ πέρα απο την τελική ταχύτητα?
Στην ροπή? Επειδή σπάει αυχένα ενώ το ΧΧ έχει γραμμικό γκάζι?
Στα φρένα? Ρώτησε όποιον θέλεις με busa να σου πεί για τα άχρηστα φρένα του..
Στα πλαγιάσματα? Θα ονειρευόταν πολύ να έφτανε τα επίπεδα πρόσφυσης και τη γεωμετρία του ΧΧ.
Στην τελική η Suzuki έφτιαξε μια μηχανή με 200 κυβικά παραπάνω.. που θα απέδιδε 20-30 ίππους παραπάνω.. για να κατατροπώσει το ΧΧ ΜΟΝΟ σε ευθείες με τεράστια διαφορά 320-325 τελική ταχύτητα.. με γεωμετρία νταλίκας και σύστημα φρένων απο τα Jumbo..!
Αν ήθελε η Suzuki να το παίξει υπεράνω... ας το έκανε στα 1137cc και όχι στα 1300..
Μήν αρχίσω και με το design.
Φτάσαμε να λέμε πως το ποιό καινούριο μοντέλο είναι ομορφότερο του παλαιότερου..
Αρα βασικά φτάσαμε να κάνουμε συγκρίσεις νεότερης με παλαιότερης κουράδας!!
Όλος ο κόσμος, οπτικά το σιχαίνεται..  και όσοι το έχουν, ανοίγουν συζητήσεις επιστημονικής φαντασίας προσπθώντας να δικαιολογήσουν το αισχρό του design..!
Στην τελική συγκρίνεις 2 ανόμοιες μηχανές..
Η μία δημιουργήθηκε για να προσφέρει συγκινήσεις μοτοσυκλετισμού.
Η άλλη δημιουργήθηκε για να μαλώνουν τα 16χρονα στα φόρουμ και τις καφετέριες.

3) ZZR 1400
Αντε πάλι...
Το ZZR είναι αξιέπαινο σε πολλά σε σχέση με το ΧΧ..
ΩΠΑ... ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΩΡΑ??
Σύγκρινα 2 μηχανές με άσχετο κυβισμό και με 16 χρόνια τεχνολογικής διαφοράς??
Με το ίδιο σκεπτικό, θα'πρεπε να συγκρίνω το ΧΧ με το Suzuki katana και το Kawasaki GSX 750.

Ας προσέχουμε τι γράφουμε και ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι γράφοντας πως το ΧΧ είναι "'υπνος".
Ξεχνάς προφανώς πως το ΧΧ ήταν η πρώτη μηχανή παραγωγής που πέρασε τα 300 χλμ/ωρα και που είχε το πιο αιχμηρό design στην εποχή του.

https://cbrxx.darkbb.com/t942-topic

Η Honda απέδειξε το τεχνολογικό της μέγεθος φτιάχνοντας μια μοτοσυκλέτα που 16 χρόνια μετά συνεχίζει να συγκρίνεται απο αναβάτες που γνωρίζουν 5 πράγματα γύρω απο τον μοτοσυκλετισμό.
Σίγουρα δεν θα κάτσω να αναλύσω τέτοια πράγματα σε καφετέριες με 16χρονα.. πολύ απλά, επειδή τότε γεννηθήκανε.. και το μυαλουδάκι τους δεν τους επιτρέπει να σκεφτούν κάτι παραπάνω απο την τελική του busa, ZZR, GSX-R  και το κολλητό μίνι της Μαρίας της μπαργούμαν στην καφετέρια του Μπάμπη του σουγιά...


plus1 good respect 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 18:37

meangreen έγραψε:
Να πω αραγε κι εγω  που τα 'χα και τα τρια ή οχι;thinking
Προφανώς και θα πεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
slaine
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
slaine

Αριθμός μηνυμάτων : 793
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 18:58

Αν και ειπώθηκαν όσα θα πω:

Πώς γινεται να θεωρούμε λογική τη σύγκριση μοντέλο 15ετίας και 1100 κυβικά με ένα σημερινό και 1300-1400 κυβικά; Αν το κάνουμε μήπως, λέω ΜΗΠΩΣ, γίνεται αυτό γιατί το ΧΧ απλά μαμούσε και μαμάει και είναι ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ μέτρο σύγκρισης και σταθμός στην ιστορία της μηχανής;;

Τέλος μιλάμε για κατηγορία sport touring με ό,τι συνεπάγεται αυτό. (βαριέμαι να αναλύω τι σημαίνει αυτό) Υπάρχουν και τα super sport ή τα street ή τα on/off κλπ για όποιον θέλει κάτι διαφορετικό.

Καλά κάνεις και έχεις γνώμη φίλε tsatsos αλλά από τη στιγμή που ο ίδιος δεν το/τα έχεις καβαλήσει καλό θα ήταν να μην είσαι τόσο απόλυτος. Τέλος σίγουρα κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά πχ εμφάνιση (αρκεί βέβαια να μην αγόμαστε και φερόμαστε από τη μόδα, το πουλ-μουρ των άσχετων μηχανόβιων της πλάκας και των συμφερόντων του μάρκετινγκ-περιοδικών) αλλά κάποια άλλα απλά ΔΕΝ είναι βλέπε επιδόσεις/φρένα/κρατήματα/ποιότητα κύλισης/ανεμοκάλυψη/φώτα/αξιοπιστία/κατανάλωση/φιλικότητα στη χρήση κλπ κλπ...

Αναρωτιέμαι πόσα ΧΧ έχουν πχ 150.000 χλμ και είναι τζιτζί και πόσα μπούσα ή ζζρ αντίστοιχα;;;;

Φιλικά,
  slaine.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/lagno.mpifteki
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!   Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin! EmptyΚυρ 18 Αυγ 2013 - 19:45

Παιδιά ας μου επιτραπεί να πω και εγώ την άποψή μου .

1)Κατ΄αρχάς μόνο και μόνο που συγκρίνουμε το ΧΧ με τελευταίας "κοπής" μηχανάκια, αυτό από μόνο του δείχνει το πόσο καλά στέκει ακόμα το ΧΧ ανάμεσα στα σύγχρονα μεγαθήρια !! ( ΖΖR1400 - Hayabusa , κλπ.)

2) To θέμα εμφάνισης είναι υποκειμενικό . (προσωπικά το ΧΧ μου αρέσει περισσότερο από όλα)

3) Ποτέ δέν ήμουν Hondaκιας , αλλά σε θέματα ποιότητος είναι κορυφή!respect
Το έχω διαπιστώσει προσωπικά με 2 μηχανάκια δικά μου και 1 φίλου μου που έχω ασχοληθεί πάρα πολύ.

4) Και από θέμα επιδόσεων, παρότι υστερεί πολύ στα κυβικά , (και στη χρονολογία κατασκευής) , στέκεται ακόμα με αξιοπρέπεια  απέναντι στα ανωτέρω .

5) Και για να μιλήσω πάλι προσωπικά , επειδή η "αρρώστια" - "τρέλα" μου ή όπως αλλιώς θέλεις να το πείς είναι η μετατροπή και βελτίωση , (δέν το συνιστώ σε όλους γιατι είναι ψυχοφθόρο και ακριβό γούστο αν δέν ασχολείσαι ο ίδιος προσωπικά), μπορώ να πω ,πως πάει το δικό μου ΧΧ .(το έχω αναφέρει σε άλλο Topic του Forum.(Μοτο-κουβέντες - "Το παληκάρι του Video...).
Μετά απο βελτιώσεις έχει σταθεί δίπλα σε Hayabusa K8 (που φορούσε Yoshimura ελεύθερες - ΚΝ -
αντικόφτη Nikko- xωρίς καταλύτη και αισθητήρα L ) μέχρι τη τελική τους δ'ιπλα-δίπλα . (Αργότερα θα ετοιμάσω το 2ο στάδιο βελτίωσης σε νέα κεφαλή κλπ.)

6) Και τέλος θέλω να επισημάνω πάλι την ηλιθιότητα της Honda να σταματήσει  την παραγωγή σε μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα που με μερικές απλές βελτιώσεις θα μπορούσε να είναι ακόμα στην κορυφή !

ΥΓ. Μάλλον η όλη συζήτηση θα έπρεπε να μεταφερθεί σε άλλο Topic !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Η Honda ετοιμάζει νέο Africa Twin!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Honda Africa Twin 2016
» Honda Africa Twin Adventure Sports 2020
» Clint Eastwood vs Africa twin
» Ετοιμάζει CRT η Honda
» Μ. Βρετανία: Ετοιμάζει υδρογονοκίνητες μοτοσικλέτες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Νέα & Διοργανώσεις :: Νέα-
^ Back to Top