Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 αν βγαλω τον καταλυτη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sotos80
Μέλος
Μέλος
Sotos80

Αριθμός μηνυμάτων : 110
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 31/08/2014

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#31ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΣαβ 5 Σεπ 2015 - 21:59

Ειναι xx του 2001.Δεν το κανει παντα και το κανει μονο ζεστο.κρυο ποτε. Δεν ειναι τραγικο αλλα ειδα οτι χωρις τον λ δουλευει πιο στρωτα. Εχουν ρυθμιστει προσφατα βαλβιδες και βενζινη δεν βαζω απο ενα μονο. Διαβαζοντας σε forum εξωτερικου ειδα οτι το κανουν κ αλλα ψεκαστα xx. Δεν ειναι μπερδεμα απλα δουλευει πιο αγρια σε αυτες τις στροφες. Δεν μπορω να το εξηγησω κ πολυ καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#32ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΣαβ 5 Σεπ 2015 - 22:49

Μου κάνει εντύπωσή γιατί χαρακτηριστικό του ΧΧ είναι το γλυκό και ομαλό γκάζι ιδικά στις χαμηλομεσαίες και δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα ρύθμισης βαλβίδων αλλά συστήματος τροφοδοσίας, μήπως θέλει συγχρονισμό πεταλούδων ή κάτι τέτοιο. Αν δει κάποιος μηχανικός το θέμα ίσως μας πεί τη γνώμη του
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#33ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΔευ 7 Σεπ 2015 - 18:26

Το καλύτερο είναι ..." ή το κάνεις μαμά το μηχανάκι " ...ή  το επόμενο βήμα να είναι ολοκληρωμένο ...
Δηλαδή  =  ελεύθερες εξατμίσεις + φίλτρο ΚΝ ,..βγάλσιμο αισθητήρα L .. και στη φύσα βάζεις  
+  O2 Sensor Eliminator.. + Power commander + χάρτη  (έτοιμο πρόγραμμα)...Ή στο δυναμόμετρο για χαρτογράφηση (και συγχρονισμό πεταλούδων)...
Αλλιώς .. σε ένα μηχανικό εμπιστοσύνης να σου λύσει το πρόβλημα...ή  τις απορίες..!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thomas_Naoussa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Thomas_Naoussa

Αριθμός μηνυμάτων : 239
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : Ναουσα
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2010

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#34ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 8 Σεπ 2015 - 8:55

cbx -six έγραψε:
Το καλύτερο είναι ..." ή το κάνεις μαμά το μηχανάκι " ...ή  το επόμενο βήμα να είναι ολοκληρωμένο ...
Δηλαδή  =  ελεύθερες εξατμίσεις + φίλτρο ΚΝ ,..βγάλσιμο αισθητήρα L .. και στη φύσα βάζεις  
+  O2 Sensor Eliminator.. + Power commander + χάρτη  (έτοιμο πρόγραμμα)...Ή στο δυναμόμετρο για χαρτογράφηση   (και συγχρονισμό πεταλούδων)...
Αλλιώς .. σε ένα μηχανικό εμπιστοσύνης να σου λύσει το πρόβλημα...ή  τις απορίες..!!

Αυτα οσον αφορα τα injection...με τα καρμπυρατερ τι γινεται?
(Ειναι καλυτερα μαμα η σηκωνει παρεμβασεις?)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/thomas.christopoulos/about
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#35ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 8 Σεπ 2015 - 15:42


Στα καρμπυρατέρ = ελεύθερες εξατμίσεις + φίλτρο ελεύθερο + Dynojet κιτ (ζιγκλέρ -βελόνες ) ....

Θέλει πάλι δοκιμές ή δυναμόμετρο για να δεις με πιά ζιγκλέρ και σε πιο ύψος από τις βελόνες θα δουλέψει καλύτερα ....άρα λύσε - δέσε καρμπυρατέρ όσες φορές χρειαστεί για να δουλέψει καλύτερα .... άρα στο μηχανικό γρήγορα ..!!!...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#36ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 8 Σεπ 2015 - 17:59

Δημητρη εισαι ο Γκουρου τον ΧΧ ΤΕΛΟΣ!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#37ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 8 Σεπ 2015 - 19:37


...Γεια σου Γιώργαρε... Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#38ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 8 Σεπ 2015 - 22:42

cbx -six έγραψε:

...Γεια  σου  Γιώργαρε... Beerchug

Beerchug Αντε να δουμε ποτε θα την πιουμε αυτη την ρημαδα την μπυρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fantomas
Μέλος
Μέλος
fantomas

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 44
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΟ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2016

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#39ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 18 Απρ 2017 - 13:44

καλησπερα στην παρεα, καιρο εχω να γραψω, χρονια πολλα κιολας και χριστος ανεστη,
εχω το χχ με τα αναλογικα οργανα, η αδεια λεει 04 αλλα δν παιζει, ως μοντελο στην αδεια αναφερεται το sc35 ( καπου βρισκαμε απο το πλαισιο στο νετ ποια χρονια ειναι) στην κλειδαρια γραφει το hiss,φοραει τελικα yoshi, και ερχεται η ερωτηση, εχει καταλυτη το μηχανακι? 2 πλακε πανω στους λαιμους τι ειναι?( πριν την ενωση ) αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 F901cf59e3e942c3b0bd6b42c5d250e9
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
γκ
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
γκ

Αριθμός μηνυμάτων : 298
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 69
Τόπος : Χίος
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2017

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#40ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 18 Απρ 2017 - 14:27

fantomas έγραψε:

εχω το χχ με τα αναλογικα οργανα, η αδεια λεει 04 αλλα δν παιζει, ως μοντελο στην αδεια αναφερεται το sc35 ( καπου βρισκαμε απο το πλαισιο στο νετ ποια χρονια ειναι)

Το 10ο ψηφίο του αριθμού πλαισίου δείχνει τη χρονιά κατασκευής.
Από το 2001 το ΧΧ έχει ψηφιακό κοντέρ, καταλύτες, αισθητήρα λ και το χταπόδι είναι έτσι.

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 P3226964


fantomas έγραψε:

φοραει τελικα yoshi, και ερχεται η ερωτηση, εχει καταλυτη το μηχανακι? 2 πλακε πανω στους λαιμους τι ειναι?( πριν την ενωση )

Δεν είχε, αλλά και να είχε βρίσκονται στα μαμά τελικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#41ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 18 Απρ 2017 - 15:43

Όπως τα λέει ο προλαλήσας. Το μηχανάκια σου είναι ψεκαστό χωρίς καταλύτες (1999-2000) Του 99 έγραφε HONDA στην κλειδαριά του 2000 έγραφε HISS άρα το δικό σου είναι  του 2000 και δεν είχε καταλύτες, εκτός αν είναι παραεισαγωγή από γερμανία ή ελβετία. Αυτό όμως φαίνεται από τον αρ.πλαισίου.
αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Dsc_0215

ΥΓ: και κάτι ψιλοάσχετο, τα 99-00 έχουν χωρητικότητα ρεζεβουάρ 24 λίτρα. Τα μεταγενέστερα καταλυτικά 23 λίτρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fantomas
Μέλος
Μέλος
fantomas

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 44
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΟ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2016

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#42ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 18 Απρ 2017 - 16:44

μαλιστα,το θεμα μου ειναι οτι 2 φορες 2 διαφορετικα ατομα μου ειπαν οτι μυριζει η μηχανη καυσαερια ( στην βολτα σε ανοιχτο χωρο) και ελεγα μην τυχον εφταιγε αυτο ( εχω και μια υποψια οτι καιει παραπανω απο οσο πρεπει ) αλλα αν ηταν απο μαμα χωρις καταλυτες τοτε η μυρωδια δν ειναι απο ελλειψη καταλυτη αλλα απο λαθος ρυθμιση ...λεω ργω τωρα , αν οχι διορθωστε με
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#43ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 18 Απρ 2017 - 17:16

fantomas έγραψε:
μαλιστα,το θεμα μου ειναι οτι 2 φορες 2 διαφορετικα ατομα μου ειπαν οτι μυριζει η μηχανη καυσαερια ( στην βολτα σε ανοιχτο χωρο) και ελεγα μην τυχον εφταιγε αυτο ( εχω και μια υποψια οτι καιει παραπανω απο οσο πρεπει ) αλλα αν ηταν απο μαμα χωρις καταλυτες τοτε η μυρωδια δν ειναι απο ελλειψη καταλυτη αλλα απο λαθος ρυθμιση ...λεω ργω τωρα , αν οχι διορθωστε με

Όταν βάζεις πιο ελεύθερη εξάτμιση σίγουρα αλλάζεις και το φίλτρο με κάποιο πιο ελεύθερο, και αν αλλάξεις αυτά τα δύο πρέπει να βάλεις πάουερ κομάντερ και χαρτογράφηση στο δυναμόμετρο αλλιώς το μηχανάκι δεν δουλεύει σωστά.
Δεν ξέρω τι απ' αυτά έχεις κάνει.  Αν έχουν γίνει ίσως θέλει απλά ένα σέρβις.

Κι εμένα μου είχε ανεβάσει την κατανάλωση στα 8-8,5 λιτ/100 .  Έκανα σέρβις με ρυθμισμα βαλβίδες, συγχρονισμό πεταλούδες, φίλτρα (και βενζίνης που δεν είχε αλλαχτεί ποτέ) και η κατανάλωση   έπεσε στα 6,8 - 7 λιτ/100.

ΠΧ την Κυριακή γέμισα στα 320 χλμ και πήρε 22 λιτ. Δλδ 6,8/100. Μικτή οδήγηση, Εθνική και επαρχιακούς. Εσένα πόσο σου καίει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fantomas
Μέλος
Μέλος
fantomas

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 44
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΟ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2016

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#44ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 18 Απρ 2017 - 17:26

Το λιγότερο που έχω δει είναι 7,5 εθνική μέχρι 150χλμ,γενικά σε μικτό (Εθνική και επαρχιακό) μαζί με την ρεζέρβα (λίγο πριν με αφήσει χαχαχα,και χωρίς να πάω πουθενά πάνω από 150) έκανα 240χλμ...
Το μηχανάκι φοράει φίλτρο κ/ν και εξάτμισεις τπτ άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 Empty
#45ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 3 EmptyΤρι 18 Απρ 2017 - 17:39

fantomas έγραψε:
Το λιγότερο που έχω δει είναι 7,5 εθνική μέχρι 150χλμ,γενικά σε μικτό (Εθνική και επαρχιακό) μαζί με την ρεζέρβα (λίγο πριν με αφήσει χαχαχα,και χωρίς να πάω πουθενά πάνω από 150) έκανα 240χλμ...
Το μηχανάκι φοράει φίλτρο κ/ν και εξάτμισεις τπτ άλλο.

Ετσι που τα λες πραγματικά καίει πολύ και το πιθανότερο δεν αποδίδει τα άλογα που πρέπει, γνώμη μου είναι ότι θέλει παουερ κομαντερ. Ας πει την γνώμη του και κάποιος πιο ειδικός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

αν βγαλω τον καταλυτη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Απώλεια απόδοσης απο καταλύτη
» ΑΙΤΙΕΣ ΦΘΟΡΑΣ ΚΑΤΑΛΥΤΗ
» βγάλε σωστά αισθητήρα καταλύτη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top