Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 αν βγαλω τον καταλυτη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 29 Σεπ 2011 - 21:07

seth2769 έγραψε:
Λογικα 152 στροφαλο και ροδα απο 132-138 απο 2002 και μετα λογω αυστηρωτερων ευρωπαικων προδιαγραφων η honda τα δηλωνε 152
Μη νομιζεις οι διαφορες ειναι αμελητεες και σε γκαζι και τελικη!






Από το 2000 ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ όλοι οι κινητήρες εσωτερικής καύσης πρέπει να βγαίνουν με καταλύτη. Και όντως ο καταλύτης κόβει την απόδοση του κινητήρα. Αλλά άντε και έχουν και 10 και 12 και 15 άλογα διαφορά... ε και? Κάνω εγώ δλδ κουμάντο τα 138 και δεν μου φτάνουν, και αναζητώ άλλα 12? smokin
edit: wink
Τσίφτι... πόσο ποιο γραμμικό ρε φίλε? laughing lol! =)) respect laughing lol! =))
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
slaine
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
slaine

Αριθμός μηνυμάτων : 793
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 30 Σεπ 2011 - 12:24

ρε συ δε σκέφτεσαι το περιβάλλον, εσένα, τους πίσω σου και γενικότερα τους γύρω σου τι θα σκατά θα αναπνέουν αν βγάλεις τον καταλύτη;;;; όχι ε;;; α ρε αθάνατα ελληνάρα στα @@ όλα...
καλύτερα να χάσεις κανα κιλό να ελαφρύνει το βάρος που κουβαλάει... και πιο υγιεινό και πιο οικονομικό... αν πάλι είσαι ήδη τσίχλα πιστεέυεις ότι λίγα άλογα θα κάνουν την τρελή διαφορά; εκτός κι αν είσαι ο ρόσι... γιατί στο ελλάντα με τους δρομους και τους οδηγούς που έχουμε....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/lagno.mpifteki
Theodoross111
Μέλος
Μέλος
Theodoross111

Αριθμός μηνυμάτων : 114
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2011

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 30 Σεπ 2011 - 12:34

Ρε φίλε δεν είμαι ο ρόδι και ούτε είμαι παχυσαρκος και δεν είπα να βγάλω τον καταλύτη τέλειος δηλαδή αυτο που κάνουμε στα αμάξια βάζουμε έναν ελευθέρας απλά θέλω να δώσω άλλο. Αέρα στο Χχ και επιδη δεν ξέρω και πολλα γι αυτο και ρωτάω αδερφε κατάλαβες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
seth2769
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
seth2769

Αριθμός μηνυμάτων : 1608
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : Αγια Πετρουπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2010

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 30 Σεπ 2011 - 12:46

Απαξ και αλλαξεις τελικα η βαλεις ολοσωμη οι καταλυτες φευγουν εντελως(ειναι ενσωματομενοι στα τελικα μαμα)!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Theodoross111
Μέλος
Μέλος
Theodoross111

Αριθμός μηνυμάτων : 114
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2011

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 30 Σεπ 2011 - 12:51

Φοραω μόνο remus revolution τελικά και έχει καταλύτη πανω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
seth2769
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
seth2769

Αριθμός μηνυμάτων : 1608
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : Αγια Πετρουπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2010

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 30 Σεπ 2011 - 12:55

after market τελικα με καταλυτη ???? πρωτη φορα το ακουω αυτο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Theodoross111
Μέλος
Μέλος
Theodoross111

Αριθμός μηνυμάτων : 114
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2011

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 30 Σεπ 2011 - 13:03

Ναι το παιδί που το είχε έβαλε μόνο τις πίσω εξατμίσεις όχι ολόκληρη την εξατμηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
seth2769
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
seth2769

Αριθμός μηνυμάτων : 1608
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : Αγια Πετρουπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2010

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 30 Σεπ 2011 - 13:07

Δεν καταλαβες !το χχ εχει τους καταλυτες μεσα στα τελικα ,στον κωνο που κανει μεχρι το δαχτυλιδι της ενωσης με τα χταποδια!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Theodoross111
Μέλος
Μέλος
Theodoross111

Αριθμός μηνυμάτων : 114
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2011

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 30 Σεπ 2011 - 13:27

Αυτο δεν το ήξερα. Ευχαριστω για την πληροφορια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
seth2769
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
seth2769

Αριθμός μηνυμάτων : 1608
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : Αγια Πετρουπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2010

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 30 Σεπ 2011 - 13:47

Οποτε εισαι χωρις καταλυτες!!! vroomvroom
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sotos80
Μέλος
Μέλος
Sotos80

Αριθμός μηνυμάτων : 110
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 31/08/2014

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 5 Σεπ 2015 - 2:38

Δεν ξέρω αν το βάζω σε σωστό θέμα αλλά είπα να μην ανοίξω καινούριο...

Λοιπόν μαμά μηχανάκι τελείως με μαμά εξατμίσεις και φίλτρο.
Είχα παρατηρήσει καιρό ότι μεταξύ 2500 - 4000 στροφές ο κινητήρας συμπεριφέρεται περίεργα. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω ακριβώς ας πούμε πιο άγρια, σαν ψιλό σκορτσαρισμα κάπως έτσι. Αν πηγαίνεις δλδ με σταθερές στροφές σε αυτό το εύρος σε κουράζει και είσαι λίγο στην τσίτα γιατί κάνει σαν κλώτσηματα.

Διάβασα στο ξένο  forum  ότι κάποιοι με παρόμοια συμπτώματα ξεκουμπουσαν την φυσά του αισθητήρα λ και είπα να το δοκιμάσω. Ύστερα από μικρή βόλτα που έκανα όντως συμπεριφέρεται πιο γλυκά - ομαλά. Τώρα όμως ανάβει το FI υπάρχει τρόπος βέβαια να το κάνουμε να σβήσει είτε βάζοντας μια αντίσταση 330 Ω σε δυο καλώδια της φυσάς είτε αγοράζοντας O2 Eliminator νομίζω κάτι τέτοιο βάζεις και στην περίπτωση που βάλεις Power commander.

Θα το κρατήσω 1-2 μέρες με αποσυνδεδεμένη φυσά να βεβαιωθώ όντως ότι δουλεύει καλύτερα γιατί δεν πρόλαβα να του κάνω χιλιόμετρα.

Η ερώτηση είναι..... Αν το αφήσω έτσι και βάλω την αντίσταση για να μην ανάβει το FI θα έχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή? ίσως να έχει αυξημένη κατανάλωση θα το δω και θα ενημερώσω, αλλά εκτός από αυτό.....?

Όσοι έχετε αλλάξει εξατμίσεις τι κάνετε με τον λ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
Thomas_Naoussa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Thomas_Naoussa

Αριθμός μηνυμάτων : 239
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : Ναουσα
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2010

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 5 Σεπ 2015 - 12:09

Καλημερα,εγω παντως σκοπευω σημερα (η την Δευτερα) να ξαναβαλω τις μαμα εξατμισεις μαζι με μανισιο φιλτρο.Τις εβγαλα πριν 1 χρονο και εβαλα after τελικο με ΚΝ φιλτρο.
1.Θεωρω οτι το ΧΧ εχει τις πιο ομορφες μαμα εξατμισεις του κοσμου smile
2.Με τις μαμα δειχνει το ΧΧ πιο ογκωδες και πιο "γεματο" (και πιο ομορφο)
3.Με μαμα εξατμισεις και μαμα φιλτρο δουλευει πιο στρωτα απο χαμηλα ενω με την αλλη μεχρι τις
4000 στροφες ¨μπερδευει" λιγο...αλλα μετα ξυριζει!!!!
4.Βαρεθηκα την φασαρια,θελω λιγη ηρεμια....
5.Οσον αφορα το φιλτρο:παρτε ενα μαμα και ενα ΚΝ και βαλτε τα κοντρα στο φως(σε μια λαμπα)
στο μαμα περνα ελαχιστο φως,στο ΚΝ βλεπεις απεναντι!!Φανταστητε τι σκονη και σκουπιδακια περνανε απο το ΚΝ...που πανε αυτα??
Ολα αυτα φυσικα ειναι απλα και μονο η αποψη μου.

Υ.Γ. Την after μαλλον θα την πουλησω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/thomas.christopoulos/about
ckara
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
ckara

Αριθμός μηνυμάτων : 706
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 07/04/2013

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 5 Σεπ 2015 - 18:52

καλησπέρες!!! αν θές να κερδίσεις και να δεις διαφορές... απλά κάνεις μια δυναμομέτρηση πριν και μετα!!
Το δυναμόμετρο θα σου δείξει όλη την καμπύλη! θα δεις τα κενά σου και τι χρειάζεται να φτιάξεις!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sotos80
Μέλος
Μέλος
Sotos80

Αριθμός μηνυμάτων : 110
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 31/08/2014

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 5 Σεπ 2015 - 20:57

Δεν εχω power comander ειναι μαμα τελειως ουτε θα βαλω απλα παρατηρησα καλυτερη λειτουργια χωρις τον λ στις χαμηλες στροφες και προς το παρον το εχω αποσυνδεσει και εβαλα αντισταση στην φυσα για να μην αναβει το fi. Εκτος απο καταναλωση υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καποιο αλλο προβλημα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shipofools.gr
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αν βγαλω τον καταλυτη   αν βγαλω τον καταλυτη - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 5 Σεπ 2015 - 21:39

Σωτήρη δεν μας είπες γιατί μηχανάκι μιλάμε. Υποθέτω ΧΧ του 99 και εδώ. Το δικό μου είναι του 2000 ψεκαστό χωρίς καταλύτες. Τόσο το δικό μου όσο και από άλλα ΧΧ που ξέρω καταλυτικά και μη δεν παρουσιάζουν τέτοιο πρόβλημα. το δικό σου γιατί? Μήπως αντί να βγάζεις φίσες και να κάνεις πατέντες είναι προτιμότερο να το πας για ένα καλό σέρβις και να αλλάξεις και βενζινάδικο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

αν βγαλω τον καταλυτη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Απώλεια απόδοσης απο καταλύτη
» ΑΙΤΙΕΣ ΦΘΟΡΑΣ ΚΑΤΑΛΥΤΗ
» βγάλε σωστά αισθητήρα καταλύτη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top