Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Δεν ανάβει το βεντιλατερ....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sakissp
Μέλος
Μέλος
sakissp

Αριθμός μηνυμάτων : 104
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#31ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΔευ 16 Σεπ 2013 - 20:46

Ναι και στις δυο σκάλες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#32ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΔευ 16 Σεπ 2013 - 22:17

sakissp έγραψε:
Ναι και στις δυο σκάλες...
Πολλές φορές , έχει παρατηρηθεί , τα ballast μπερδεύουν τις ενδείξεις στα ψηφιακά καντραν ( λόγο της θέσης τους ) .
Φρόντισε πρώτα τις φισες, καθάρισε τις γειωσεις ( εμένα μου το έκανε ο pissaman ) και μετα ξαναδοκιμασε τις θερμοκρασίες χωρίς να έχεις συνδέσει τα ballast . Οσο για τις γρήγορες εναλλαγές των ενδηξεων , απο 82 σε 85 , παρατήρησε πως ακολουθούνται απο κάποια κίνηση δική σου - άναμμα φώτων , φλας , αλλαγή σκάλας !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#33ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 17 Σεπ 2013 - 15:22

Παιδιά ,πέρα από αυτά που είπατε για γειώσεις κλπ., έχω να πω ότι όσον αφορά τα ballast ,ισχύει.

Μου έτυχε στο Hayabusa -K8 του φίλου μου, που έκανε διάφορα μπερδέματα στα όργανα και τις ενδείξεις.. Του έβαλα το ballast όσο πιο μακρυά γινόταν από τα όργανα και το τύλιξα με λεπτό φύλο χαλκού . Και από τότε δεν είχε πρόβλημα .
(Το φύλο χαλκού το είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα για μόνωση ,σε στερεοφωνικά μηχανήματα, για να μην επηρεάζονται κεφαλές πικάπ κλπ συνοδευτικά μηχανήματα ,από τα τροφοδοτικά).
Υπάρχει μία περίπτωση να είναι και αυτό .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#34ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 17 Σεπ 2013 - 15:36

Εγώ έφτασα σε σημείο να τα στείλω στον αγυριστο!!!
Και με τις μαμά λάμπες μια χαρά βλέπω !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nasalab
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
nasalab

Αριθμός μηνυμάτων : 1068
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : United Kingdom
Ημερομηνία εγγραφής : 30/03/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#35ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 17 Σεπ 2013 - 15:37

Σαφώς παίζει και αυτή η περίπτωση.

Δεν το ανέφερα γιατί νόμιζα ότι τα xenon τα έχει πάνω καιρό ενώ το πρόβλημα με τη θερμοκρασία είναι τωρινό.
Βέβαια το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakissp
Μέλος
Μέλος
sakissp

Αριθμός μηνυμάτων : 104
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#36ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 17 Σεπ 2013 - 17:26

Παιδιά τα ξένον ειναι πάνω στη μηχανη σπο το 2005...καλα κάνατε και το αναφέρατε αλλα δεν νομίζω να ειναι αυτο...ειναι τόσα χρονια πάνω που αλλαξα λάμπες γιατι ειχε πεση η ένταση τους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakissp
Μέλος
Μέλος
sakissp

Αριθμός μηνυμάτων : 104
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#37ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 17 Σεπ 2013 - 17:33

Λοιπον πήγα έναν φίλο σημερα στο κιατο στο Βαγια να αφήσει τη μηχανη του και του εξήγησα τι ακριβώς μου κάνει...μου λεει ότι αν θυμάται καλα το ΧΧ εχει ξεχωριστή βαλβίδα που δείχνει τη θερμοκρασία στο καντραν απο αυτη που δίνει εντολή για να ανοίξει το βεντιλατερ...δηλαδη αν κατάλαβα καλα η βαλβίδα που αλλαξα εγω εινσι αυτη που δινει εντολή στο θερμοστατη να ανοιξη.....αλλα υπαρχει κάπου άλλη μια βαλβίδα ξεχωριστά που δινει κατευθείαν εντολη στο καντραν....ξέρει κάποιος κατι για αυτο...???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#38ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 17 Σεπ 2013 - 17:37

Μόνο ο Pissaman πιστεύω και οποίος άλλος το ξέρει !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakissp
Μέλος
Μέλος
sakissp

Αριθμός μηνυμάτων : 104
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#39ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 17 Σεπ 2013 - 18:00

Πιστεύω πως πρεπει να υπαρχει και άλλη βαλβίδα για την θερμοκρασία του καντραν...το λέω αυτο γιατι το βεντιλατερ ανοίγει κανονικα μόλις παει η θερμοκρασία 98 βαθμούς περίπου και αυτο διαπιστωθηκε με μια εξωτερική συσκευή που διαβάζει θερμοκρασία...τη στιγμη εκείνη που ανάβει το βεντιλατερ όμως το καντραν γράφει 115-117 βαθμούς....απο που προκύπτει αυτη η τιμη...??? πρεπει να υπαρχει λοιπν και ξεχωριστή βαλβίδα η οποία μεταφέρει μονο τη θερμοκρασία στο καντραν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#40ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 17 Σεπ 2013 - 18:06

cbx -six έγραψε:
Παιδιά ,πέρα από αυτά που είπατε για γειώσεις κλπ., έχω να πω ότι όσον αφορά τα ballast ,ισχύει.

Μου έτυχε στο Hayabusa -K8 του φίλου μου, που έκανε διάφορα μπερδέματα στα όργανα και τις ενδείξεις.. Του έβαλα το ballast όσο πιο μακρυά γινόταν από τα όργανα και το τύλιξα με λεπτό φύλο χαλκού . Και από τότε δεν είχε πρόβλημα .
(Το φύλο χαλκού το είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα για μόνωση ,σε στερεοφωνικά μηχανήματα, για να μην επηρεάζονται κεφαλές πικάπ κλπ συνοδευτικά μηχανήματα ,από τα τροφοδοτικά).
Υπάρχει μία περίπτωση να είναι και αυτό .
Φύλο χαλκού ε;; Δεν το'χα σκεφτεί ποτέ πως δουλεύει ως μονωτικό. thinking 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
nasalab
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
nasalab

Αριθμός μηνυμάτων : 1068
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : United Kingdom
Ημερομηνία εγγραφής : 30/03/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#41ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 17 Σεπ 2013 - 19:19

Σάκη τι έτος κατασκευής είναι το ΧΧ σου; (όχι ημερομηνία άδειας)

Να δω αν μπορώ να βρω κάτι στο service manual.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakissp
Μέλος
Μέλος
sakissp

Αριθμός μηνυμάτων : 104
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#42ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι 17 Σεπ 2013 - 21:46

7/2003
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nasalab
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
nasalab

Αριθμός μηνυμάτων : 1068
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : United Kingdom
Ημερομηνία εγγραφής : 30/03/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#43ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ 18 Σεπ 2013 - 12:56

Λοιπόν πάμε για σεντόνι...

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι τίποτα δεν έχω δει από κοντά (δεν έτυχε) και ότι σου πω το διάβασα στο service manual το οποίο μπορεί να έχει κάποια διαφορά από την πραγματικότητα.

Η ένδειξη θερμοκρασίας προέρχεται από τον αισθητήρα (ECT/Thermo sensor) που βρίσκεται πίσω από το μοτέρ, τον οποίο και άλλαξες.
Υπάρχουν δυο (2) τύποι αισθητήρων θερμοκρασίας, ο ένας μέχρι το '99 και ο άλλος μετά το '99. Δεν ξέρω αν εμφανισιακά είναι ίδιοι (διαστάσεις, σπειρώματα) αλλά ηλεκτρολογικά η αντίσταση τους είναι διαφορετική.

Η αντίσταση που πρέπει να έχουν είναι:
Μέχρι το '99:

  • Στους 80 βαθμούς Κελσίου από 47,5ΚΩμ - 56,8ΚΩμ
  • Στους 120 βαθμούς Κελσίου από 14,9ΚΩμ - 17,3 ΚΩμ

Μετά το '99:

  • Στους 80 βαθμούς Κελσίου από 2,1ΚΩμ - 2,6ΚΩμ
  • Στους 120 βαθμούς Κελσίου από 0,72ΚΩμ - 0,76 ΚΩμ

Οπότε τα ποσά είναι αντιστρόφως ανάλογα, όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία τόσο κατεβαίνει η αντίσταση του αισθητήρα.
Στη δικιά σου περίπτωση (μετά το '99) βλέπουμε αρκετά χαμηλή αντίσταση όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία και με πολύ μικρή απόκλιση στην αντίσταση, οπότε με το παραμικρό πρόβλημα στη καλωδίωση μέχρι το καντράν σου ή με προβληματική ένωση σε κάποιον συνδετήρα (connector), οι αποκλείσεις στην ένδειξη θερμοκρασίας θα είναι μεγάλες.

Δεν θα σε ζαλίσω (αν δεν το έκανα μέχρι τώρα laughing ) με το πώς ελέγχουμε τον αισθητήρα αν λειτουργεί σωστά μιας και είναι καινούργιος. Εκτός από αυτό, εφόσον το βεντιλατέρ ανοίγει στους σωστούς βαθμούς θεωρώ ότι είναι εντάξει.

Επί του πρακτέου τώρα =)) 
Στη θέση σου θα έλεγχα: (α) την αντίσταση και (β) το αν έχει διαρροή το καλώδιο του αισθητήρα από την ένωση του αισθητήρα (connector) μέχρι την επαφή (connector) της ένωσης πίσω από το καντράν (connector 16P).

Μικρό διάλειμμα και συνεχίζω με το πώς θα κάνεις τον έλεγχο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakissp
Μέλος
Μέλος
sakissp

Αριθμός μηνυμάτων : 104
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#44ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ 18 Σεπ 2013 - 13:04

Άγγελε σε ευχαριστω πολυ για το κόπο που έκανες...θα το κοιτάξω και αυτο...με προβληματιζει το γεγονός που μου λένε ότι υπαρχει ξεχωριστός αισθητηρας για το καντραν...δηλαδη υπαρχει άλλη βαλβίδα δινει εντολη για τη θερμοκρασία στο καντραν...Περνω τηλέφωνο απο το πρωι Σαρακακη να μιλήσω με τα παιδια στο Συνεργειο αλλα δεν το σηκώνουν...μόλις πιάσω γραμμή πιστεύω θα γνωρίζουν αν υπαρχη ξεχωριστή βαλβίδα για τη θερμοκρασία του καντραν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 Empty
#45ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ανάβει το βεντιλατερ....   Δεν ανάβει το βεντιλατερ.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ 18 Σεπ 2013 - 17:55

Φίλος, δώσε μου λίγο πλαίσιο να δω να σου πω, γιατί είσαι πάνω στην αλλαγή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
 

Δεν ανάβει το βεντιλατερ....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Θεματάκι με βεντιλατέρ
» Βαλβίδα-Διακόπτης Βεντιλατέρ XX
» Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top