Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Ξαφνικό Blackout

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξαφνικό Blackout    Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 20 Αυγ 2021 - 17:11

gerolukas έγραψε:
δυστυχως το πορισμα ειναι πηνια. Ενω η αντισταση ειναι εντος οριων 0,1 - 1 το ρευμα που δινει ειναι στο ρελαντι τιλιγμα με τιλιγμα κιτρινο με κιτρινο δηλαδη, 9v, 2,5v, 12v. και δεν ανεβαζει πανω απο 20, 15, 4. σε στροφες κινητηρα. το ερωτημα ειναι πως η αντισταση στα πηνια ειναι ακριβως ιδια παντα. μηπως φταιει κατι αλλο? εχει αναφερθει στο παρελθον ποτε γα χχ το βολαν με τα πηνια να εχει βλαβη? συμφωνα με αυτα που ρωταω ειναι σιγουροι ολοι για πηνια.

Δεν θυμάμαι απ'έξω αλλά νομίζω υπάρχει σχετικό θέμα με τά πηνία στο φόρουμ, γιά ψάξε. Νομίζω ότι από την αρχή έπρεπε να έχεις πάει σε έναν ηλεκτρολόγο ώστε να έχεις μια υπεύθυνη γνώμη.

Βρήκα την δημοσίευση και στην μεταφέρω εδώ:
) Βγάζεις το φις που πηγαίνει από τα πηνία στον ανορθωτή, συνήθως τρία κίτρινα. Με σβηστό το μηχανάκι και με ένα πολύμετρο στην ένδειξη των Ohm, μετράς τα ζεύγη 1-2, 1-3 & 2-3. Η αντίσταση των πηνίων μας κυμαίνεται από 0,1 Ohm έως 1,0 Ohm. ( Εμένα ήταν 0,7 άρα ΟΚ )

β) Εφόσον σε αυτά είσαι εντάξει, πας στη μέτρηση δύο. Πάλι με σβηστό μηχανάκι, μετράς κάθε ένα καλώδιο με ένα μεταλλικό μέρος της μοτοσικλέτας σου με το πολύμετρο στη θέση των Ohm. Η κλίμακα έως 200Ω είναι καλή. Θα πρέπει να μην έχεις μέτρηση, δηλαδή τα πηνία σου να μην "χάνουν" απευθείας ρεύμα προς τη μοτοσικλέτα. Αν έχεις ένδειξη, σημαίνει ότι τα πηνία σου θέλουν ή αντικατάσταση ή περιέληξη. Με τη μέτρηση αυτή ελέγχεις την ηλεκτρική τους απομόνωση ως προς το κύκλωμα της μοτοσικλέτας.

γ) Εφόσον είσαι εντάξει και με τα παραπάνω και τα πηνία σου δεν κάνουν σώμα, πάς στη μέτρηση τρία. Χωρίς να συνδέσεις το καλώδιο, βάζεις μπρος το μηχανάκι και γυρίζεις το πολύμετρο σου στη μέτρηση εναλλασσόμενης τάσης. Μετράς πάλι τα ζευγάρια 1-2, 1-3 & 2-3. Στο ρελαντί (πες περίπου 1.000rpm) θα πρέπει να μετράς σε κάθε ζεύγος περίπου 15-18Volt. ( Σε εμένα είχε 25 και ήταν ΟΚ ) Παραπάνω από 15 δεν είναι πρόβλημα, το παρακάτω είναι κάπως ανησυχητικό. Με τη βοήθεια ενός φίλου σου, ανέβασε στροφές περίπου στις 3.000rpm και κράτα εκεί σταθερά και επανέλαβε την παραπάνω μέτρηση. Η τάση που θα μετρήσεις, θα πρέπει να είναι σχεδόν ακέραιο πολλαπλάσιο του 3. (τριπλάσιες στροφές, τριπλάσια τάση) Με τη μέτρηση αυτή διαπίστωσες την ηλεκτρική απομόνωση των τυλιγμάτων των πηνίων μεταξύ τους. Σε κάποιο βαθμό το βήμα αυτό ταυτίζεται με την πρώτη μέτρηση, αλλά με περισσότερη ασφάλεια και ακρίβεια. ( Σε εμένα στις 5.000 στρ. έβγαζε 70+ και ήταν ΟΚ)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξαφνικό Blackout    Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 20 Αυγ 2021 - 19:57

τα εκανα ολα εκτος απο το γ γιαυτο την πατησα. ενω αντισταση εχω κομπλε 0,3 και στα τρια ρευμα , κανενα τυλιγμα δε χτυπαει με το σωμα της μηχανης για καποιο λογο ρεν περνω ρευμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξαφνικό Blackout    Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 21 Αυγ 2021 - 10:18

gerolukas έγραψε:
τα εκανα ολα εκτος απο το γ γιαυτο την πατησα. ενω αντισταση εχω κομπλε 0,3 και στα τρια ρευμα , κανενα τυλιγμα δε χτυπαει με το σωμα της μηχανης για καποιο λογο ρεν περνω ρευμα.

Ρεύμα θα παίρνεις, το θέμα είναι πόσο παίρνεις. Συνεπώς ολοκλήρωσε τόν έλεγχο, δλδ μέτρησε καί το γ γιά να είσαι σίγουρος. Αν δεν βγάζει το σωστό ρεύμα πας για πηνία. Θυμάμαι ότι τα είχα πληρώσει 160 ευρώ (περιέλιξη) γιά σήμερα δεν ξέρω τιμές γιατί έχει ακριβηνει και ο χαλκός.

Το ότι το πρόβλημα είναι στα πηνία δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι ο ανορθωτης είναι εντάξει. Μπορεί νά τά έχει φτύσει και αυτός (όπως στην δική μου περίπτωση)

Δυστυχώς δεν ξέρω πως μπορείς να τον μετρήσεις, αν όμως τα πηνία είναι εντάξει,οι φισες και οι επαφές είναι ΟΚ και στην μπαταρία δεν φτάνει σωστό ρεύμα δια της εις άτοπον απαγωγής θέλεις και ανορθωτη.

,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξαφνικό Blackout    Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 21 Αυγ 2021 - 11:31

Ειναι πηνια. δεν εδιναν ρευμα καθολου. με μια φαση ημουν στα 15 v οι αλλες 2 ηταν 9 και 4 v. τα εβγαλα και τα βρηκα καρβουνιασμενα. περιμενω κατι μεταχειρισμενα που βρηκα. οταν ερθουν θα τα περασω και βλεπουμε! μα πως δουλευε τοσο καιρο ετσι? δεν με αφησε. μονο που ρεταρε ελαχιστα γυρο στις 4000 με 5000 στρ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξαφνικό Blackout    Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 1 Οκτ 2021 - 12:55

Ήρθανε τα πηνία? Τά πέρασες? Μας έχεις αφήσει με την αγωνία :-/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξαφνικό Blackout    Ξαφνικό Blackout  - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 6 Νοε 2021 - 22:43

Ειπα να μπω και γω μετα απο καιρο, και επεσα στο σήριαλ που εχει κι αλλη σεζόν. Θα φαω τα λυσσακά μου τωρα μεχρι τη συνέχεια 😂😂😂

Παντως ενας γενικος μπουσουλας (οχι απολυτος) ειναι οτι αμα καιει λαμπες η μοτο, η σκαει τη μπαταρια η φορτιση, ειναι συνηθως ανορθωτης. Αν μενει απο ρευμα σταδιακα η χωρις προειδοποιηση, ειναι συνηθως πηνία.
Γι αυτο, καλο ειναι να χουμε πανω ενα βολτομετρακι να μας δειχνει αμεσα την αλλαγη στο ρευμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Ξαφνικό Blackout

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

 Παρόμοια θέματα

-
» Scorpions - Get Your Sting & Blackout 2011 (Live at Saarbrucken)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top