Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 CB 400 SF???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
MaxZorin
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
MaxZorin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Μεσόγεια
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 16 Φεβ 2014 - 22:02

Προσωπικά θα προτιμούσα το CB1 αλλά αυτά είναι γούστα υποκειμενικά του καθενός.

Το SuperFpur το έχω οδηγήσει αρκετά, με αυτό μάλιστα είχα δώσει εξετάσεις για δίπλωμα. Μου έχει φανεί πανεύκολο, πολύ ευχάριστο, με πολύ γλυκό μοτέρ, πολύ ήσυχο μηχανικά.

Ότι και να πάρεις, τσεκάρεις τα κλασσικά σε μοτό μεγάλης ηλικίας παραεισαγωγή από Ιαπωνία, να μην καίει λάδια γιατί κοστίζει πολύ η ανακατασκευή, να μην βροντάει το μοτέρ, να είναι ευχάριστο-σωστό στην λειτουργία του, να δουλεύει καλά το κύκλωμα φόρτισης, να μην θέλει μια στρατιά αναλώσιμα να συνέλθει (αλυσίδα, λάδια, φρένα, λάστιχα κ.ο.κ.) και να έχεις υπόψη σου, ότι όλο και κάποιο πραγματάκι θα ζητάει κάθε τόσο, να μια ανόρθωση, να μια κάνουλα βενζίνης, να μια κλειδαριά, ένας διακόπτης, καμιά τσιμούχα στο πηρούνι κ.ο.κ.

Μοτό σκυλιά που έγραψε και ο φίλος παραπάνω, δεν σπάνε δεν χαλάνε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παρταλιάζουνε κιόλλας, οπότε αν κάποιο δεν έχει διορθωθεί ποτέ τίποτα, θα σου κάτσουν όλα εσένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SEP
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
SEP

Αριθμός μηνυμάτων : 281
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2012

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 16 Φεβ 2014 - 22:30

MaxZorin έγραψε:
Προσωπικά θα προτιμούσα το CB1 αλλά αυτά είναι γούστα υποκειμενικά του καθενός.

Το SuperFpur το έχω οδηγήσει αρκετά, με αυτό μάλιστα είχα δώσει εξετάσεις για δίπλωμα. Μου έχει φανεί πανεύκολο, πολύ ευχάριστο, με πολύ γλυκό μοτέρ, πολύ ήσυχο μηχανικά.

Ότι και να πάρεις, τσεκάρεις τα κλασσικά σε μοτό μεγάλης ηλικίας παραεισαγωγή από Ιαπωνία, να μην καίει λάδια γιατί κοστίζει πολύ η ανακατασκευή, να μην βροντάει το μοτέρ, να είναι ευχάριστο-σωστό στην λειτουργία του, να δουλεύει καλά το κύκλωμα φόρτισης, να μην θέλει μια στρατιά αναλώσιμα να συνέλθει (αλυσίδα, λάδια, φρένα, λάστιχα κ.ο.κ.) και να έχεις υπόψη σου, ότι όλο και κάποιο πραγματάκι θα ζητάει κάθε τόσο, να μια ανόρθωση, να μια κάνουλα βενζίνης, να μια κλειδαριά, ένας διακόπτης, καμιά τσιμούχα στο πηρούνι κ.ο.κ.

Μοτό σκυλιά που έγραψε και ο φίλος παραπάνω, δεν σπάνε δεν χαλάνε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παρταλιάζουνε κιόλλας, οπότε αν κάποιο δεν έχει διορθωθεί ποτέ τίποτα, θα σου κάτσουν όλα εσένα.


σε ευχαριστω για την αποψη σου!!!οτι βρω σε καλυτερη κατασταση μαλλον θα παρω απο αυτα τα δυο!!!αλλωστε ιδεες εχω και για τα δυο πως θα τα κανω !!!το κοστος εννοειται οτι παιζει σημαντικο ρολο(κατασταση που βρισκεται)!!!φυσικα αν βρω κατι απο Αθηνα θα συννενοηθουμε να παμε να το δουμε μαζι αν μπορεις φυσικα!!!τεσσερα ματια ειναι καλυτερα απο δυο!!!ευχαριστω και παλι!!! thank 2
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/verginis.miltiadis
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΔευ 17 Φεβ 2014 - 20:26

και Θεσσαλονικη να ειναι την βλεπω εγω μη σε πω στην φερνω κιολας.
...που ειπαμε οτι εισαι???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Jimacos
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Jimacos

Αριθμός μηνυμάτων : 1208
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : ΒΟΛΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2011

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΔευ 17 Φεβ 2014 - 20:45

Θα ηθελα με τη σειρα μου να ξανα-καλωσορισω τον φιλο ΜΙΛΤΟ αυτο το χαμενο παιδι απο τα δικα μας μερη....
Στο θεμα σου τωρα για τα αλλα μηχανακια δε ξερω αλλα σαν πρωην κατοχος CB-1 για μια δεκαετεια μπορω να σου πω οτι τα μηχανακι θα το ευχαριστηθεις απο καθε αποψη....
Ευχομαι να βρεις και σιγουρα θα το αγαπησεις..

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SEP
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
SEP

Αριθμός μηνυμάτων : 281
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2012

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΤετ 19 Φεβ 2014 - 13:34

Erecozi έγραψε:
και Θεσσαλονικη να ειναι την βλεπω εγω μη σε πω στην φερνω κιολας.
...που ειπαμε οτι εισαι???


Καρδιτσα city!!! yess 

σε ευχαριστω και αν πεσει κατι υποψην σου ενημερωσε!!!
το σιγουρο ειναι οτι αν βρεθει θεσσαλονικη τοτε...ΕΓΩ θα ερθω!!!εχω πολυ καιρο και μου εχουν λειχει οι μπυρες,το eightball,τα θεσσαλοκια τσιπουρακια!!! Beerchug cheers2 Beerchug 

φερτην και εσυ μετα γιατι δεν βλεπω...να βλεπω μπροστα μου!!! party

σε ευχαριστω και παλι!!! vroomvroom 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/verginis.miltiadis
SEP
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
SEP

Αριθμός μηνυμάτων : 281
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2012

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΤετ 19 Φεβ 2014 - 13:44

Jimacos έγραψε:
Θα ηθελα με τη σειρα μου να ξανα-καλωσορισω τον φιλο ΜΙΛΤΟ αυτο το χαμενο παιδι απο τα δικα μας μερη....
Στο θεμα σου τωρα για τα αλλα μηχανακια δε ξερω αλλα σαν πρωην κατοχος CB-1 για μια δεκαετεια μπορω να σου πω οτι τα μηχανακι θα το ευχαριστηθεις απο καθε αποψη....
Ευχομαι να βρεις και σιγουρα θα το αγαπησεις..



Δημητρη Καλημερα!!!επιστρεφω δυνατοτερα πλεον και ετοιμος για αλλα πραγματα !!! whiskey 
δεν γνωριζα οτι ειχες το CB-1!!!
Μια μικρη κριτικη σου για αυτο το μηχανημα θα ηταν πολυτιμη για μενα!!!υπερ και κατα!!!μια αλλη κατηγορια που ποτε δεν ειχα ασχοληθει αλλα μου κεντριζει τρελα το ενδιαφερον!!!αναμενω την ιστορια σου!!! thank 2 

και σιγα σιγα ανοιγει ο καιρος!!!κατι θα κανονισουμε ε!!!!μας εφαγε το καθησιο... :toilet: lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/verginis.miltiadis
Jimacos
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Jimacos

Αριθμός μηνυμάτων : 1208
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : ΒΟΛΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2011

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΤετ 19 Φεβ 2014 - 14:29

Μιλτο αυτο το μηχανακι το αφησα και μονο για τον ερωτα της ζωης μου ,το ΧΧ.
Οσα χρονια το ειχα δε με προδωσε ποτε,εχει βγαλει πολλες πανελληνιες,πολλα ταξιδια και πολλες καψουρες μου.το βλεπουν τα ματια μου σαν υπεροχο οχημα και δεν ειμαι αντικειμενικος.
Αν θα ελαγα μερικα αρνητικα αυτο θα ηταν για το βαρος του και για τον ''αργο'' κινητηρα σε σχεση με τα αλλα στην κατηγορια και τη χρονια του.
Φυσικα εχει την περισσοτερη ιπποδυναμη (52hp) σε σχεση με το badit και το bross που ηταν της εποχης,νομιζω ειχαν απο 37 hp το καθε ενα.
Δεν ειναι ''παιχνιδιαρικο'' μηχανακι σαν τα Ζ αλλα οταν θα χρειαζεσαι το λιγο παραπανω σε υπποδυναμη θα ειναι εκει.
Θα χαρω να τα πουμε και απο κοντα τωρα που εισαι και ''ζεστος'' μη μας χαθεις παλι
θα σε συμβουλευα να κανεις τατουαζ το pass και το id γιατι θα τα ξαναχασεις...... lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MaxZorin
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
MaxZorin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Μεσόγεια
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΤετ 19 Φεβ 2014 - 15:45

Το Bros είναι δικύλινδρο, δεν μπορεί να συγκριθεί με τετρακύλινδρο ίδιου κυβισμού, και λογικό είναι να έχει ''μονο'' 37 άλογα.

Το Bandit με τον κινητήρα με τον μεταβλητό χρονισμό των βαλβίδων (400V) είχε μετρηθεί στο μοτό 48.5 άλογα αν θυμάμαι καλά.

Ενδιαφέρον θα είχε CB1, με τα πράγματα του CBR-NC23 (καρμπς, φιλτρόκουτο, ηλεκτρονική, ίσως και εκκεντροφόροι αν διαφέρουν), οπότε θα ήταν λογικά ισοδύναμο σε ιπποδύναμη στο όριο των 59 ίππων που είχαν αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Metal heart
Μέλος
Μέλος
Metal heart

Αριθμός μηνυμάτων : 75
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2011

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΤετ 19 Φεβ 2014 - 19:13

MaxZorin έγραψε:


Το Bandit με τον κινητήρα με τον μεταβλητό χρονισμό των βαλβίδων (400V) είχε μετρηθεί στο μοτό 48.5 άλογα αν θυμάμαι καλά.

Για την ιστορία,επειδή ο αδελφός μου είχε το ''απλό'' SF,από bandit 400 έχανε όταν πετύχαινε κανένα στο δρόμο... Αν είχε την έκδοση S,ίσως πηγαίνανε μαζί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Headmaster
Μέλος
Μέλος
Headmaster

Αριθμός μηνυμάτων : 123
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Drive like u STOLEit!!
Ημερομηνία εγγραφής : 25/03/2012

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΤετ 9 Απρ 2014 - 18:22

Επειδη τυχαινει να ειμαι moderator σε αλλο φορουμ(δεν ξερω αν μπορω να το αναφερω εδω ) που ειμαστε μαζεμενοι ολοι οι κατοχοι των CB400SF και ανταλλασουμε αποψεις λυνουμε προβληματα  οργανωνουμε  πανελληνιες συναντησεις (φετος ειμαστε για την 4η ) απο οπου και αν εισαι και χρειαστεις βοηθεια σχετικα με τον ελεγχο της μηχανης ριξε ενα pm

ΑΛηθεια σε τι λεφτα βρισκεσαι μπας και πεσει κανα μπροστα μας??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MaxZorin
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
MaxZorin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Μεσόγεια
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΤετ 9 Απρ 2014 - 21:51

Πολύ ενδιαφέρον, ποιό είναι το φόρουμ; To go4it μήπως;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Headmaster
Μέλος
Μέλος
Headmaster

Αριθμός μηνυμάτων : 123
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Drive like u STOLEit!!
Ημερομηνία εγγραφής : 25/03/2012

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΤετ 9 Απρ 2014 - 21:53

Σαφως!! thumbs up 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΤετ 9 Απρ 2014 - 22:08

καλο θα ηταν αν κατι δεν ειναι σχετικο με το παρον θεμα να γινοταν συζητηση σε pm.
χαιρομαστε που εχουμε μελη και απο αλλα φορουμ αλλωστε ολοι μοτοσυκλετηστες ειμαστε,μια οικογενεια. κεφαλια δεν παιρνουμε αν μεσα στην κουβεντα πεταχτει και μια διαφημησουλα αρκει να μην γινεται εσκεμενα και βεβαια συστηματικα. σχετικα με το φορουμ σου μπορεις να μιλήσεις  με τον Μενο (moderator) και να σου δωσει ιδεες ωστε τα δυο να συνυπαρχουν σαν αδελφικα φορουμ.


τελικα βρηκες μηχανη?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Headmaster
Μέλος
Μέλος
Headmaster

Αριθμός μηνυμάτων : 123
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Drive like u STOLEit!!
Ημερομηνία εγγραφής : 25/03/2012

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 10 Απρ 2014 - 0:10

Για αυτο ακριβως δεν αναφερα εξαρχης το φορουμ .Γιατι δεν θελω να κανω καταχρηση της φιλοξενιας σας!! angel 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MaxZorin
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
MaxZorin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Μεσόγεια
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

CB 400 SF??? - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 400 SF???   CB 400 SF??? - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 10 Απρ 2014 - 0:15

Ε καλά δεν είναι και οι θέσεις του πυροβολικού στον Έβρο, κρατικό μυστικό... Καλά έκανες, άλλωστε όποιος θέλει βρήσκει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

CB 400 SF???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Moto - κουβέντες-
^ Back to Top