Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 CB 250 N Rat or Cafe

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 20:52

Το φτερό τριμένο και σε κακά χάλια. Μάλλον θα κοπεί για να γίνει όπως αυτό της τελευταίας φωτό. Αν δεν μου αρέσει δεν θα το βάλω καθόλου.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 21:03

Τρόμπα φρένου γυαλοχαρταρισμένη. Αλλού έχει βγει η μαύρη μπογιά και φάνηκε μέταλλο κι αλλού έχει μείνει.
Θα την περάσω 2 χέρια βερνίκι και τίποτα άλλο.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 21:09

Το ρεζερβουάρ το πέρασα ένα καλό χέρι με ρεμούβερ, το άφησα 15 λεπτά περίπου και μετά αφού έξησα τα πολλά με μία σπατουλίτσα άρχισε το γυαλόχαρτο. Χοντρό στην αρχή και ψιλότερο μετά, και κατόπιν με την γυαλοχαρτιέρα. Το έφτασα σ' αυτό το σημείο και λέω να το αφήσω ως έχει. Δύο χέρια βερνίκι μόνο...


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 21:14

Όσο το βλέπω τόσο περισσότερο μου αρέσει.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 21:26

Λάστιχα θέλει μπρος πίσω. Δεν τα έχω βγάλει ακόμη από τις ζάντες αλλά η δουλειά προχωράει. Έξησα την μπροστινή και νομίζω είναι έτοιμη για βάψιμο. Μαύρη. Μάλλον.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 21:28

Εδώ με την δισκόπλακα πάνω.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 21:57

Η μαστοράτζα μου είπε πως έχει ξανακάνει ένα ψευτοcafe αλλά εκείνο ήταν σκελετός από 400 n. Μου έδωσε και δύο συμβουλές, αλλά όπως γνωρίζετε οι συμβουλές κοστίζουν.
Μου είπε λοιπόν πως με πολύ λίγα λεφτά μπορεί να βρω κανένα παρτάλι TDR 250 και να βάλω το μπροστινό και τις ζάντες οι οποίες είναι και ακτινωτές, κανόνας για να φτιάξεις cafe.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 22:25

Λεφτά προς το παρών δεν υπάρχουν για να γίνει άμεσα, γι' αυτό και η ζάντα έχει ετομαστεί και περιμένει το βαψιματάκι της. Οι μπότες έχουν κι αυτές γυαλοχαρταριστεί και θέλουν βάψιμο.
Ας υπάρχει όμως ένα δεύτερο πλάνο σε περίπτωση που βρέξει ο ουρανός πενηντάευρα. Έτσι κι αλλιώς θα πάρει πολύυυυ καιρό αυτή η επιχείριση, και σίγουρα θα χρειαστώ ένα θαύμα έστω και για να τα συναρμολογήσω!
Επίσης ο μάστορης μου είπε αν μπορώ να βρω και κανένα πεταμένο cbr 400 aero για να πάρουμε το ψαλίδι του ώστε να φορέσουμε φαρδύτερο λάστιχο πίσω. Στο συρτάρι κι αυτό με το άλλο πλάνο. Χώρια το γεγονός πως δεν μου άρεσε και πολύ ως ιδέα διότι τι ψαλίδι του aero δεν είναι σωληνωτό αλλά τετραγωνισμένο.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 22:47

Στα πλαινά πλαστικά καπάκια έκανα ακριβώς την ίδια διαδικασία με το ρεζερβουάρ. Και είχε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα εμφανισιακά. Φωτό δεν έχω αλλά θα βγάλω αύριο μεθαύριο.
Σκεφτόμουν να μη τα έβαζα καθόλου γιατί είχα σκοπό να βγάλω μπαταρία και φιλτροκούτι. Έτσι κι αλλιώς η ''Μπιρμπίλο'' που αυτό θα είναι το όνομά της από εδώ και πέρα, έχει και μανιβέλα και μίζα. Και πιστέψτε το, όσο την έχω, κανά δυο φορές την έβαλα μπρος με μίζα.
Τα σχέδια ήρθε όμως να μου τα χαλάσει ο μάστορας. Γνώριζα πως για να βγάλεις μπαταρία θέλει ένα πυκνωτή στην θέση της, αλλά δεν γνώριζα πόσο έχει.
Η τιμή του είναι απαγορευτική και έτσι κατέληξα στο να πάρω μία μπαταρία μικρού μεγέθους.
Είναι λίγο ακριβότερες από τις κανονικού μεγέθους, αλλά με τίποτα δεν φτάνει τα λεφτά του πυκνωτή. Θα βγάλω φιλτροκούτι όπως είπα και παραπάνω και θα περάσω 2 φιλτροχοάνες.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Vales στις Τετ 17 Απρ 2013 - 23:05, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 23:04

Vales έγραψε:

Επίσης ο μάστορης μου είπε αν μπορώ να βρω και κανένα πεταμένο cbr 400 aero για να πάρουμε το ψαλίδι του ώστε να φορέσουμε φαρδύτερο λάστιχο πίσω. Στο συρτάρι κι αυτό με το άλλο πλάνο. Χώρια το γεγονός πως δεν μου άρεσε και πολύ ως ιδέα διότι τι ψαλίδι του aero δεν είναι σωληνωτό αλλά τετραγωνισμένο.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


έχω ενα αερο αλλα δεν το πουλάω παρόλα αυτά πιρούνι έχω να σου δώσω ψαλίδι όχι οι διαστάσεις για πίσω είναι 130/70-18 εσύ πόσο φοράς και θες φαρδύτερο??? αν αποφασίσεις να αγοράσεις τελικά κάνα πετάμενο αερο προτείνω να πάρουμε ένα μισό μισό και να το ξηλώσουμε. αφου ειμαστε και οι δυο Θεσσαλονίκη πιστεύω βολεύει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 18 Απρ 2013 - 15:10

Θα ρωτήσω το μάστορη για το πιρούνι και θα σου πω. Το πίσω λάστιχο... δεν ξέρω σίγουρα... αλλά είναι στενό. scratch laughing
Όσο για το μισό μισό φυσικά και θα πω ναι. nerd Μπορεί να περάσω κάποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά. Ξέρω που είσαι. wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 18 Απρ 2013 - 16:47

στο λέω γιατί και στο αερο στενό μου φαίνεται (όχι οτι δεν εχει τα καλά του αυτό!!!) "ξέρω που είσαι" αυτό μου έκανε λίγο απο τον Αλ Πατσινο... χαοχοαχοαοχ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 19 Απρ 2013 - 19:00

Διαβάζοντας όλο το επιχείρημα προσπαθώ να καταλάβω αν προσπαθείς να το φτιάξεις να κινείται η αν προσπαθείς να το κάνεις cafe racer (που θα κινείται).
Κάπου νοιώθω πως δεν δίνεις την ανάλογη έμφαση που χρειάζεται στην τελειοποίηση του... η οτι πας να παρουσιάσεις κάτι με την ελάχιστη δυνατή προσπάθεια. Καταλαβαίνω πως τα οικονομικά σου δεν είναι στα καλύτερα τους.. απλά πιστεύω πως μπορείς να παρουσιάσεις κάτι ιδιαίτερα καλό, και όχι κάτι βιαστικό που θα βγεί στο δρόμο...
Vales έγραψε:
Τρόμπα φρένου γυαλοχαρταρισμένη. Αλλού έχει βγει η μαύρη μπογιά και φάνηκε μέταλλο κι αλλού έχει μείνει.
Θα την περάσω 2 χέρια βερνίκι και τίποτα άλλο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Vales έγραψε:
Το ρεζερβουάρ το πέρασα ένα καλό χέρι με ρεμούβερ, το άφησα 15 λεπτά περίπου και μετά αφού έξησα τα πολλά με μία σπατουλίτσα άρχισε το γυαλόχαρτο. Χοντρό στην αρχή και ψιλότερο μετά, και κατόπιν με την γυαλοχαρτιέρα. Το έφτασα σ' αυτό το σημείο και λέω να το αφήσω ως έχει. Δύο χέρια βερνίκι μόνο...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αναμένω να δώ το τελικό αποτέλεσμα που ελπίζω να με βγάλει ψεύτη! Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 19 Απρ 2013 - 19:15

δε νομιζω οτι ειναι απαραιτητα κακος αυτος ο τροπος σκεψης. αν τα σβησιματα στο χρωμα γινουν προσεγμενα και το βερνικι πεσει οπως πρεπει, τοτε το factory look δε θα ναι κακο, ιδωμεν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 19 Απρ 2013 - 21:04

Ρε Καπετάνιο... είπα ότι τα οικονομικά δεν είναι ανθηρά, αλλά 2 σπρέυ μπορώ να τα αγοράσω. Δεν είναι στη μπογιά το θέμα.
Kαι ναι θα φτιαχτεί ο κινητήρας και ταυτόχρονα θα γίνονται και δουλειές στα υπόλοιπα μέρη.

Κοίτα πόσο λίγα πράγματα χρειάζεται ένα μηχανάκι για να είναι ωραίο...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

CB 250 N Rat or Cafe

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» ΕΝDO CAFE (ΜΟΤΟ CAFE)
» cafe-racer
» Cafe racer
» CX 500 cafe racer
» Cafe racer ...in progress

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Ανακατασκευές/Βελτιώσεις-
^ Back to Top