Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Πολεμικές τέχνες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
westie
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
westie

Αριθμός μηνυμάτων : 721
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : ...ελπίζω
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2011

Πολεμικές τέχνες Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΔευ 8 Αυγ 2011 - 14:08

Μια που πιάσαμε κουβέντα με τον Slaine για το αντικείμενο, σκέφτηκα να ανοίξω ένα νέο θέμα για να δούμε ποιοι από εμάς ασχολούνται ή έχουν ασχοληθεί στο παρελθόν.Μην παρεξηγηθώ για ψώνιο-Lee, αν κάποιος δεν ανήκει στις ανωτέρω κατηγορίες είναι πάλι ευπρόσδεκτος να συμμετέχει στην κουβέντα :D
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
seth2769
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
seth2769

Αριθμός μηνυμάτων : 1608
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : Αγια Πετρουπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2010

Πολεμικές τέχνες Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΔευ 8 Αυγ 2011 - 14:18

ΧΑ! εγω στα νειατα μου ημουν στη σχολη Kung-fu του Παπαθανασιου στη Καισαριανη και ημουν εκει 9 χρονια ειχα φτασει καφε ζωνη!!!
Περασμενα μεγαλεια!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
westie
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
westie

Αριθμός μηνυμάτων : 721
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : ...ελπίζω
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2011

Πολεμικές τέχνες Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΔευ 8 Αυγ 2011 - 14:21

Λοιπόν, έχω κάνει aikido αρκετά χρόνια (με διακοπές λόγω δουλειάς βέβαια) και κάποια στιγμή έδωσα κι εξετάσεις για 2 ζώνες-βαθμούς (kyu στα γιαπωνέζικα) παρόλο που στην αρχή τα σνόμπαρα raised eyebrows .Έκανα και λίγο ju jitsu το οποίο είναι συναφές κι έχει τις ίδιες ρίζες αλλά λίγο πιο αθλητικό σαν τέχνη.Πήρα κι εκεί 1 kyu αλλά δυστυχώς τον τελευταίο καιρό δεν είχα χρόνο κι είχα απ' την άλλη αναποδιές (έσπασα πόδι).Ελπίζω να μπορέσω να ξανασχολήθώ γιατί είναι πολύ ενδιαφέροντα και τα δύο αντικείμενα, συν το ότι βοηθούν στην καταπολέμηση ρουτίνας, κοπροσκυλίασης και άγχους σαν χόμπι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Πολεμικές τέχνες Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΔευ 8 Αυγ 2011 - 14:44

westie έγραψε:
Έκανα και λίγο ju jitsu το οποίο είναι συναφές κι έχει τις ίδιες ρίζες...
Κι'εγω έχω Fu jitsu... και αυτό έχει βγάλει ρίζες τόσα χρόνια στο τοίχο.. laughing laughing

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
CBR600F4
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 333
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2011

Πολεμικές τέχνες Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΔευ 8 Αυγ 2011 - 14:58

lol! =))
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
westie
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
westie

Αριθμός μηνυμάτων : 721
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : ...ελπίζω
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2011

Πολεμικές τέχνες Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΔευ 8 Αυγ 2011 - 15:28

Μάλλον ήταν ξαδέρφια ο Fu με τον Ju και πήραν διαφορετικούς δρόμους τελικά laughing

Αν σπαμάρει το αφεντικό καταλαβαίνετε που βαδίζουμε...τσ τσ τσ

seth2769 έγραψε:
ΧΑ! εγω στα νειατα μου ημουν στη σχολη Kung-fu του Παπαθανασιου στη Καισαριανη και ημουν εκει 9 χρονια ειχα φτασει καφε ζωνη!!!
Περασμενα μεγαλεια!!

Αν δεν κάνω λάθος, ποτέ δεν είσαι μεγάλος για Kung Fu...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbridhs
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
cbridhs

Αριθμός μηνυμάτων : 269
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : ουυυυυ
Ημερομηνία εγγραφής : 07/10/2010

Πολεμικές τέχνες Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΔευ 8 Αυγ 2011 - 17:26

2 χρόνια kick-boxing,3 χρόνια Tae Kwon Do και εδώ και 1 μισή χρόνο Wing Chun...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
slaine
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
slaine

Αριθμός μηνυμάτων : 793
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011

Πολεμικές τέχνες Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΤρι 9 Αυγ 2011 - 9:04

έχω ασχοληθεί με αρκετές τέχνες όπως aikido, ninjutsu, kick box, shotokan karate, kuokushin kai karate, shaolin kung fu, judo, iaido, με τα 2 πρώτα στυλ να έχω ασχοληθεί περισσότερο.

μου αρέσει πολύ ο ευρύτερος χώρος των πολεμικών τεχνών (αν και όχι τόσο τα μαχητικά αθλήματα, μόνο σαν ένα μέσο για τις παραδοσιακές πολεμικές τέχνες) αλλά εξαιτίας ενός άθλιου δασκαλου που είχα έχω αρκετούς τραυματισμούς (χώρια αυτούς από το γυμναστήριο) και πλέον είμαι αναγκασμένος να περιοριστώ αρκετά, άσε που εδώ που μένω δεν παίζουν σχολές της προκοπής. είχα ξεκινήσει να διδάσκω αλλά το να κρατήσεις μία σχολή όπως πρέπει, με το πρόγραμμα της δουλειάς μου είναι απλά αδύνατο sad .

τέλος να πω ότι οι ζώνες/βαθμοί/κιου/νταν κλπ για μένα είναι μία μεγάλη κοροϊδία και ειδικά στο ελλάντα, είναι ένα σύστημα γελοίο με μόνο σκοπό το κέρδος. γνώση μηδέν, αξιοπιστία/αξιοκρατία μηδέν....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/lagno.mpifteki
slaine
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
slaine

Αριθμός μηνυμάτων : 793
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011

Πολεμικές τέχνες Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΤρι 9 Αυγ 2011 - 9:07

Menos έγραψε:
westie έγραψε:
Έκανα και λίγο ju jitsu το οποίο είναι συναφές κι έχει τις ίδιες ρίζες...
Κι'εγω έχω Fu jitsu... και αυτό έχει βγάλει ρίζες τόσα χρόνια στο τοίχο.. laughing laughing

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
btw, jitsu (πιο σωστά jutsu) σημαίνει τέχνη/τεχνική και fu σημαίνει αέρας, οπότε fujitsu σημαίνει η τέχνη του άερα smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/lagno.mpifteki
cbridhs
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
cbridhs

Αριθμός μηνυμάτων : 269
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : ουυυυυ
Ημερομηνία εγγραφής : 07/10/2010

Πολεμικές τέχνες Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΤρι 9 Αυγ 2011 - 9:24



τέλος να πω ότι οι ζώνες/βαθμοί/κιου/νταν κλπ για μένα είναι μία μεγάλη κοροϊδία και ειδικά στο ελλάντα, είναι ένα σύστημα γελοίο με μόνο σκοπό το κέρδος. γνώση μηδέν, αξιοπιστία/αξιοκρατία μηδέν....
[/quote]


plus1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Πολεμικές τέχνες Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΤρι 9 Αυγ 2011 - 14:50

westie έγραψε:
Αν δεν κάνω λάθος, ποτέ δεν είσαι μεγάλος για Kung Fu...
Judoka με 10 Dan ετών...98

Η 98χρονη Sensei Keiko Fukuda έγινε η πρώτη γυναίκα που έφθασε το επίπεδο των 10 Dan (μαύρη ζώνη).

Για να φανεί το μέγεθος του επιτεύγματος της , αρκεί αν επισημανθεί ότι μόνο 16 άτομα έχουν καταφέρει να τιμηθούν με αυτόν τον τίτλο, καθώς είναι το υψηλότερο επίπεδο που μπορεί να φτάσει ένας Judoka.

Η Fukuda ξεκίνησε τη μελέτη του Judo το 1935 με δάσκαλο τον ιδρυτή της πολεμικής τέχνης, Kano Jigoro. Ο Jigoro, την παρότρυνε να μάθει αγγλικά για να μπορέσει να διαδώσει το Judo σ’ όλον τον κόσμο.

Η Sensei επέλεξε να αφιερώσει τη ζωή της στο Judo όταν ο ρόλος της γυναίκας, εκείνη την εποχή, ήταν να κάνει οικογένεια.

Άλλωστε όπως δηλώνει η ίδια :
"Το μόνο που έκανα ήταν το Judo... αυτός ήταν ο γάμος μου, τότε χαράχτηκε σε πέτρα το πεπρωμένο μου. Απλώς ποτέ δεν φαντάστηκα πόσο μακρύς θα ήταν αυτός ο δρόμος".

Η Fukuda αποκάλυψε πως η σχολή του δασκάλου της δεν επέτρεπε σε γυναίκες να κατέχουν περισσότερα από 5 Dan, κάτι που την υποχρέωσε να παραμείνει σε αυτό το επίπεδο για 30 χρόνια.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] by [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
westie
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
westie

Αριθμός μηνυμάτων : 721
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : ...ελπίζω
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2011

Πολεμικές τέχνες Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΤρι 9 Αυγ 2011 - 20:07

slaine έγραψε:
έχω ασχοληθεί με αρκετές τέχνες όπως aikido, ninjutsu, kick box, shotokan karate, kuokushin kai karate, shaolin kung fu, judo, iaido, με τα 2 πρώτα στυλ να έχω ασχοληθεί περισσότερο.

Πολυτεχνίτης λοιπόν...κι εμένα ποτέ δε μ' άρεσαν οι ξυλάρες (π.χ. kick boxing) και τα σπορ (π.χ. tae kwon do) χωρίς να σημαίνει ότι δεν αξίζουν βέβαια.Πιστεύω απ΄την μικρή μου εμπειρία ότι τα οι πιο αρμονικές τέχνες (που θέλουν και περισσότερη δουλειά) έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Το Iaido πρέπει να είναι ζόρικο ε; #:-S

slaine έγραψε:

τέλος να πω ότι οι ζώνες/βαθμοί/κιου/νταν κλπ για μένα είναι μία μεγάλη κοροϊδία και ειδικά στο ελλάντα, είναι ένα σύστημα γελοίο με μόνο σκοπό το κέρδος. γνώση μηδέν, αξιοπιστία/αξιοκρατία μηδέν....

Κι εγώ στην Αγγλία πήρα ότι πήρα...χωρίς να το καταλάβω κιόλας (κατά τη διάρκεια προπονήσεων) και τσάμπα βέβαια :D

slaine έγραψε:
...
btw, jitsu (πιο σωστά jutsu) σημαίνει τέχνη/τεχνική και fu σημαίνει αέρας, οπότε fujitsu σημαίνει η τέχνη του άερα smile

Ορίστε...ξεστραβωνόμαστε και στα γιαπωνέζικα πλέον :D thank you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CBR600F4
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 333
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2011

Πολεμικές τέχνες Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΤετ 10 Αυγ 2011 - 0:16

ε οχι και ξεστραβωνομαστε!!! το fu το πηραν απο εμας οι κινεζοιαπωνες οταν ειδαν καποιον Ελληνα να σβηνει κερακια κανοντας φουυυυυυ!!! αν δεν το πιστευεις να σου συστησω τον μπαμπα της Τουλας απο το εργο Γαμος αλλα Ελληνικα να στο εξακριβωσει!!! lol! =))
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
igor
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
igor

Αριθμός μηνυμάτων : 319
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Τόπος : Ο δεύτερος είναι ο πρώτος από τους ηττημένους ..."
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2011

Πολεμικές τέχνες Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΤετ 10 Αυγ 2011 - 6:13

ΕΓΩ ΠΑΙΔΕΣ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΓΙΑ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΙΚΗ ΠΑΛΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΑΚΡΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΧ.....
Α)1ΟΣ
Β)2ΟΣ
Γ)3ΟΣ
Δ)4ΟΣ
Ε)5ΟΣ ΚΤΛ ΚΤΛ
ΚΑΝΟΝΙΚΑ Ο Α) ΚΑΙ Ο Β) ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΕΛΝΑΝΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ Ε) ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ Η Ο ΘΕΙΟΣ ΕΙΧΕ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕ ΔΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ
ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΜΕ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΛΛΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΙΧΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ.ΦΕΤΟΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΛΑΒΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ ΣΤΟ ΣΙΔΝΕΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ.ΑΝΤΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
slaine
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
slaine

Αριθμός μηνυμάτων : 793
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011

Πολεμικές τέχνες Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολεμικές τέχνες   Πολεμικές τέχνες EmptyΤετ 10 Αυγ 2011 - 8:39

CBR600F4 έγραψε:
ε οχι και ξεστραβωνομαστε!!! το fu το πηραν απο εμας οι κινεζοιαπωνες οταν ειδαν καποιον Ελληνα να σβηνει κερακια κανοντας φουυυυυυ!!! αν δεν το πιστευεις να σου συστησω τον μπαμπα της Τουλας απο το εργο Γαμος αλλα Ελληνικα να στο εξακριβωσει!!! lol! =))
αχαχαχαχ θεός!!!! =)) =)) =))
και στην αρχή σκέτηκα "χμμμ πού το πάει;;;"
γιατί ορισμένοι υποστηρίζουν ότι τις πολεμικές τέχνες και συγκεκριμένα το παγκράτιο το πήγε ο μέγας Αλέξανδρος στην Ινδία και κάπως έτσι ξεκίνησαν οι ανατολικές πολεμικές τέχνες και από αυτές τα σύγχρονα kick box, brazilian jujutsu κλπ. μάλιστα κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν πως όταν ο Χριστός πήγε στην έρημο, ότι έμεινε πολύ περισσότερο από όσο νομίζουν και ότι έφτασε μέχρι την Ινδία όπου εκεί τους έδωσε το διαλλογισμό ή τη βάση για το διαλλογισμό και κάπως έτσι στο πέρασμα του χρόνου δώθηκε και αυτή η πλευρά στις πολ. τέχνες της ανατολής. λολ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την slaine στις Τετ 10 Αυγ 2011 - 9:46, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/lagno.mpifteki
 

Πολεμικές τέχνες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 6Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Νομοί & Προορισμοί :: Ενδιαφέροντα-Hobbies-
^ Back to Top