Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Αλλαγη τεντωτηρας καδενας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
O Μεσιμερας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
O Μεσιμερας

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ν.Ηρακλειο Αττικης
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΔευ 3 Αυγ 2020 - 16:21

Παίδες καλησπέρα! Σήμερα μου ήρθε ο καινούριος τεντωτηρας και λέω να τον αλλάξω, κοντεύω 98.000 χλμ. Θα είναι ο δεύτερος που αλλάζω..
Πείτε μου κάτι τώρα,, η αλλαγή του τυφλοσουρτης είναι? Αφαιρούμε τον παλιό και τοποθετούμε τον καινούριο? Έχω το μανούαλ μεν, αλλά καλύτερα να πάρω γνώμες από εδώ μπας και το έχει κάνει κάποιος μόνος του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
O Μεσιμερας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
O Μεσιμερας

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ν.Ηρακλειο Αττικης
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΔευ 3 Αυγ 2020 - 21:35

Όλα καλά. Τελικά ήταν εύκολο.. Αφού έλυσα το δεξί φαιρινγκ, φάνηκε ο τεντωτηρας, με δύο βίδες Άλεν βγαίνει και αφού κουμπωσουμε τον καινούριο και βιδωθεί, στο τέλος απελευθερωνουμε την ασφάλεια του και ξεκουρδιζεται ώστε να πάει στην θέση του.. Πριν την βάλω μπροστά, έβαλα έκτη ταχύτητα και γύρισα με το χέρι τον τροχό;1-2 κύκλους ώστε να σιγουρευτώ ότι δεν ξεχρονιστηκαν οι εκκεντροφοροι...!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΤρι 11 Αυγ 2020 - 16:23

Από που ήρθε? Τον βρήκες σε κανένα σάιντ σε καλή τιμή?
Ρωτάω γιατί κι δικός μου έχει αρχίσει και ακούγεται στο ρελαντί όταν είναι κρύο. Σε καμιά 10αρια χίλ χλμ θα θέλει αλλαγή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
O Μεσιμερας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
O Μεσιμερας

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ν.Ηρακλειο Αττικης
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΤετ 12 Αυγ 2020 - 20:57

ptinotrofos έγραψε:
Από που ήρθε? Τον βρήκες σε κανένα σάιντ σε καλή τιμή?
Ρωτάω γιατί κι δικός μου έχει αρχίσει και ακούγεται στο ρελαντί όταν είναι κρύο. Σε καμιά 10αρια χίλ χλμ θα θέλει αλλαγή.


Καλησπέρα! Τον παρήγγειλα στο motosp (έχει αναλυτικά κάθε κωδικό ανταλλακτικό για καθε μοντέλο, τιμές και σχέδια το σαιτ) έκανε περίπου 10 μέρες να έρθει,, μένω σχετικά κοντά και πήγα στην έδρα τους για παραγγελία και παραλαβή,, η τιμή σε σχέση με αλλού ήταν καλή..
Φίλε Κώστα μπες στο site ρίξε μια ματιά..
Σκέφτομαι στο άμεσο μέλλον να παραγγείλω καδενα και τις γλυστρες για να τα αλλάξω,, φτάνω 100. 000 χλμ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΤετ 2 Σεπ 2020 - 0:45

Καλησπέρα,

Σου έκανε θόρυβο η καδένα και κατάλαβες ότι θέλεις τεντωτήρα;

Εμένα πχ όταν αφήνω γκάζι κάνει ένα χαρχάλισμα να το πω, και τώρα ψάχνουμε αν είναι μόνο από τον τεντωτήρα ή από κανά κουζινέτο στροφάλου. (έχω 92.000 χλμ)

Τέλος με την αλλαγή του τεντωτήρα άλλαξε κάτι ηχητικά στο δούλεμα της μηχανής;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
O Μεσιμερας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
O Μεσιμερας

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ν.Ηρακλειο Αττικης
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΠαρ 4 Σεπ 2020 - 16:56

Εχω εκει κοντα και εγω τα χλμ, ισως λιγο παραπανω. Περιπου 97.000.
Την αλλαξα επειδη ακούγονταν οταν αφηνα το  γκαζι, ο θορυβος ηταν απο την δεξια μερια του μοτερ, σαν "χαρχαλισμα οπως λες.. Για κουζινετο στριφαλου οσα εχω ακουσει,ειδικα σε ενα ZZR100 κανουν ηχο σαν σφύριγμα,οταν ανοιγεις η  κλεινεις το γκαζι, ακουγεται κατι σαν τριβη,ενας συριγμος.. Η καδενα εχει
ηχο σαν το βιντεακι που ανεβαζω  https://m.youtube.com/watch?v=kFYVav9AwbI
Εγω ειδα διαφορα στη δικη μου αλλα μαλλον με κοβω τον χειμωνα στο μεγαλο σερβις να αλλαξω καδενα και γλυστρες μιας και την λυνω,, ευκαιρια ειναι..Στο κατω κατω εφτασα τα 100.000 χλμ.. λογικο με τοσα χλμ και με γκαζια κατα καιρους να θελει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΣαβ 5 Σεπ 2020 - 10:58

https://www.youtube.com/watch?v=V_OBEv3K0dU

Ο ήχος που αναφέρομαι είναι στο 1:20, 1:29 και στο 3:22.

Μία γνώμη παιδιά θα βοηθούσε πολύ, μη μπω στη διαδικασία και ανοίξω μοτέρ χωρίς λόγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΣαβ 5 Σεπ 2020 - 11:32

Δύσκολο να κάνεις διάγνωση από βίντεο και δεν έχω εμπιστοσύνη στις γνώσεις μου και στα αυτιά μου.

Γιατί δεν περνάς μια βόλτα από τον μηχανικό σου να το ακούσει και να σου πει τι είναι και το κόστος επισκευής? Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη πήγαινε και σε δεύτερο να κάνεις διασταύρωση . Δεν θα πληρώσεις τπτ. Μάστορα τι έχει? Πόσο κάνει ? Δεν έχω μία, να βρω λεφτά και να κανονίσουμε να το φτιάξεις.

Αφού θα ξέρεις σίγουρα τι είναι και πόσα ζητάνε, τα βάζεις κάτω και αν μπορείς και συμφέρει το φτιάχνεις μόνος σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
O Μεσιμερας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
O Μεσιμερας

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ν.Ηρακλειο Αττικης
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΣαβ 5 Σεπ 2020 - 16:54

80% Μοιαζει με καδενα στο βιντεο...

Εχει δικιο ο Κωστας..περνα απο μαστορα, παρε γνωμες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΔευ 7 Σεπ 2020 - 21:50

Περιμένω ήδη τιμές, για όλα για να δω αν αξίζει να το ανοίξω, απλά σκέφτομαι να αλλάξω αρχικά μόνο τεντωτηρα, να δω αν χαθεί ο ήχος κι αν όχι τότε να το ανοίξω.

Κάτι ακόμα, για να αλλάξω και καδενα μαζί με τις γλυστρες μέχρι πιο σημείο πρέπει να ανοιχτεί το μοτέρ, να γίνει φέτες δηλαδή ή μόνο κεφαλή;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΔευ 7 Σεπ 2020 - 23:59

Diamapa έγραψε:
Περιμένω ήδη τιμές, για όλα για να δω αν αξίζει να το ανοίξω, απλά σκέφτομαι να αλλάξω αρχικά μόνο τεντωτηρα, να δω αν χαθεί ο ήχος κι αν όχι τότε να το ανοίξω.

Κάτι ακόμα, για να αλλάξω και καδενα μαζί με τις γλυστρες μέχρι πιο σημείο πρέπει να ανοιχτεί το μοτέρ, να γίνει φέτες δηλαδή ή μόνο κεφαλή;

Στην αρχή της σελίδας γράφει πως άλλαξε τεντωτηρα. Εσύ γιατί θέλεις να αλλάξεις την καδενα ? Πόσα χλμ έχεις κάνει ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MaxZorin
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
MaxZorin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Μεσόγεια
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΔευ 28 Σεπ 2020 - 21:57

Diamapa έγραψε:
Περιμένω ήδη τιμές, για όλα για να δω αν αξίζει να το ανοίξω, απλά σκέφτομαι να αλλάξω αρχικά μόνο τεντωτηρα, να δω αν χαθεί ο ήχος κι αν όχι τότε να το ανοίξω.

Κάτι ακόμα, για να αλλάξω και καδενα μαζί με τις γλυστρες μέχρι πιο σημείο πρέπει να ανοιχτεί το μοτέρ, να γίνει φέτες δηλαδή ή μόνο κεφαλή;

Πρέπει να βγουν τεντωτήρας, οι εκκεντροφόροι με τα καβαλέτα τους στην κεφαλή, και να βγει το μπροστά πλαινό καπάκι του μοτέρ που έχει τον ρότορα της ανάφλεξης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΠαρ 4 Δεκ 2020 - 9:23

MaxZorin έγραψε:
Diamapa έγραψε:
Περιμένω ήδη τιμές, για όλα για να δω αν αξίζει να το ανοίξω, απλά σκέφτομαι να αλλάξω αρχικά μόνο τεντωτηρα, να δω αν χαθεί ο ήχος κι αν όχι τότε να το ανοίξω.

Κάτι ακόμα, για να αλλάξω και καδενα μαζί με τις γλυστρες μέχρι πιο σημείο πρέπει να ανοιχτεί το μοτέρ, να γίνει φέτες δηλαδή ή μόνο κεφαλή;

Πρέπει να βγουν τεντωτήρας, οι εκκεντροφόροι με τα καβαλέτα τους στην κεφαλή, και να βγει το μπροστά πλαινό καπάκι του μοτέρ που έχει τον ρότορα της ανάφλεξης.

Ευχαριστώ Μιχάλη,

Τελικά αλλάχτηκε ο τεντωτήρας γιατί ήταν διαλυμένος και η καδένα για ασφάλεια. Οι γλύστρες ήταν οκ. Το μηχανάκι δουλεύει πλέον σα καινούργιο και ειδικά στις μεσαίες που δεν κροταλίζει είναι απόλαυση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη τεντωτηρας καδενας   Αλλαγη τεντωτηρας καδενας EmptyΣαβ 5 Δεκ 2020 - 20:39

Μεγειές! και καλά χιλιόμετρα, αν και με τις καραντινες δύσκολο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Αλλαγη τεντωτηρας καδενας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» τεντωτηρας καδενας..
» Καμπανα ? τεντωτηρας ? καδενα ?
» τεντωτηρας καδενας....
» ΤΕΝΤΩΤΗΡΑΣ ΚΑΔΕΝΑΣ
» τεντωτηρας καδενας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top