Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Θεματάκι με βεντιλατέρ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Θεματάκι με βεντιλατέρ Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Θεματάκι με βεντιλατέρ   Θεματάκι με βεντιλατέρ EmptyΚυρ 12 Ιουλ 2020 - 21:04

Μετά από μεγάλη βόλτα, είχε κολλήσει το βεντιλατέρ και άναβε συνεχώς, ακόμα κι αν είχα μέρες να το βάλω μπροστά, με το που άνοιγα τον διακόπτη, άνοιγε απευθείας και το βεντιλατέρ.

Καταλήξαμε ότι ήταν κολλημένη η φούσκα του ψυγείου, η οποία αλλάχτηκε με τον μανίσιο κωδικό (πριν μου άναβε στους 95 βαθμούς, τώρα στους 85), άλλαξα και τα παραφλού για σιγουριά.

Σήμερα μετά από 2ωρη βόλτα, η οποία είχε και πορεία αλλά είχε και σταμάτα-ξεκίνα σε κίνηση, αφού άναψε το βεντιλατέρ δεν έσβηνε ακόμη κι όταν η θερμοκρασία έδειχνε 75. Σταμάτησε μόνο όταν έφτασα σπίτι και το άφησα με σβηστό κινητήρα και ανοιχτό διακόπτη όταν έπεσε στους 85.

α) είναι φυσιολογικό να ανοίγει το βεντιλατέρ στους 85; Μετά από ερώτηση στον μηχανικό, μου είπε ότι είχε γίνει κάποια πατέντα ώστε να ανοίγει σε παραπάνω βαθμούς και ότι ο μανίσιος κωδικός της φούσκας είναι η 85αρά.

β) Εφόσον το μηχανάκι είχε πέσει στους 75, γιατί συνέχιζε και δούλευε; Η αλήθεια είναι ότι είχε αρκετή κάψα σήμερα, αλλά και πάλι όταν ήταν πορεία (πάνω από 120 χλμ/ω) δεν θα έπρεπε να μην δουλεύει;

γ) Παίζει μαζί με την φούσκα να την άκουσε και ο θερμοστάτης και χρειάζεται κι αυτός αλλαγή;

δ) Τέλος παίζει να γράφει λάθος ένδειξη το κοντέρ στην θερμοκρασία και να είναι πραγματικά παραπάνω και για αυτό να δουλεύει;

Γενικά με τα Honda και τα ρεύματα τους δεν έχω καλή εμπειρία, ήδη το συγκεκριμένο με είχε αφήσει από ανορθωτή, το 125 έκαιγε συνέχεια λάμπες κι έλιωνε καλώδια και το varadero είχε ώρες ώρες πρόβλημα με το HISS και ήθελε 2-3 φορές να γυρνάς διακόπτη για να έπαιρνε μπρος.

Αν είναι να έχουμε θέμα με τα ηλεκτρικά να πάμε σε κανά Ducati τουλάχιστον, να έχουμε και δικαιολογία :P
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Θεματάκι με βεντιλατέρ Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θεματάκι με βεντιλατέρ   Θεματάκι με βεντιλατέρ EmptyΚυρ 12 Ιουλ 2020 - 22:15

Επειδή το δικό μου έχει αναλογικά όργανα δεν ξέρω να σου πω για βαθμούς. Αυτό που ξέρω είναι ότι σε πορεία ο δείκτης είναι κολλημένος στο χαμηλότερο σημείο ακόμα κι αν έχει καύσωνα. Όταν σταματήσω όμως και πάψει το ρεύμα του αέρα η θερμοκρασία ανεβαίνει κατακόρυφα και ενεργοποιηται το βαντιλατερ για 20-30 δευτερόλεπτα. (σβήνω από το σταντ ή το κιλσουιτς) Αφού σταματήσει το βαντιλατερ κλείνω με το κλειδί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marioshadow
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
marioshadow

Αριθμός μηνυμάτων : 933
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2012

Θεματάκι με βεντιλατέρ Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θεματάκι με βεντιλατέρ   Θεματάκι με βεντιλατέρ EmptyΔευ 13 Ιουλ 2020 - 10:02

Καταρχήν μετά από όλα αυτά που έκανες φούσκα παραφλού κλπ είδες διαφορά στις θερμοκρασίες?
a)Όχι δεν είναι φυσιολογικό να ανάβει το βεντιλατέρ στους 85 βαθμούς (εκτός και αν έχει γίνει πατέντα όπως είπε ο μηχανικός σου αλλά και πάλι είναι πολύ χαμηλά για να ανάβει εκεί)
Σε όσα μηχανάκια έχω δει το βεντιλατέρ ανάβει 95-105
b)Σε πορεία 120+ που γράφεις όχι δεν θα έπρεπε να λειτουργεί... Ο αέρας σε εκείνες τις ταχύτητες είναι αρκετός για ψύξει το ψυγείο.
d)Δεν νομίζω να σου δείχνει λάθος το κοντέρ.
Εσύ πως το βλέπεις απο θέμα θερμοκρασιών? Δηλαδή όταν σταματάς και γράφει 85 βαθμούς και λειτουργεί το βεντιλατέρ σου φέρνει στα πόδια κλπ μεγάλες θερμοκρασίες η είναι απλά οκ?
Ίσως και να κόλλησε και ο θερμοστάτης σου... Δεν γνωρίζω αν πέρνει εντολή απο τον θερμοστάτη το βεντιλατέρ σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Θεματάκι με βεντιλατέρ Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θεματάκι με βεντιλατέρ   Θεματάκι με βεντιλατέρ EmptyΤετ 15 Ιουλ 2020 - 21:16

Διαφορά είδα στις θερμοκρασίες, όντως ανεβάζει λιγότερο.

Το βεντιλατέρ όταν δουλεύει φέρνει αρκετά ζεστό αέρα.

Το φυσιολογικό του είναι να ανοίγει στους 106 από όσους έχω ρωτήσει, τώρα εμένα τι γίνεται δεν έχω καταλάβει ακόμα.

Θα αλλάξω μάλλον και θερμοστάτη να δω αν διορθωθεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Θεματάκι με βεντιλατέρ Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θεματάκι με βεντιλατέρ   Θεματάκι με βεντιλατέρ EmptyΚυρ 19 Ιουλ 2020 - 11:22

Βρήκες τίποτα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Θεματάκι με βεντιλατέρ Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θεματάκι με βεντιλατέρ   Θεματάκι με βεντιλατέρ EmptyΣαβ 1 Αυγ 2020 - 19:20

Αν ανοίξει στους 106 το εκαψες το μηχανακι νομιζω στα 107 σου αναβοσβήνει η ένδειξη . Το βεντιλατερ ανοίγει παντα σε ποιο υψηλούς βαθμους απο οτι κλείνει. Απο οτι θυμάμαι στο μηχανακι μας το βεντιλατερ ανοιγει απο τον εγκεφαλο. Δεν θυμαμαι αν η ταπα του ψυγείου σου ανοιγει το κύκλωμα στα παραφλου και ποσο παίζει ρόλο στις θερμοκρασιες(μαλλον αυτη τη φουσκα σου αλλαξε) . Απο οτι θυμάμαι το δικο μου ηταν μόνιμα στους 85 σπανια ανέβαζε η κατέβαζε απο εκει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Θεματάκι με βεντιλατέρ Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θεματάκι με βεντιλατέρ   Θεματάκι με βεντιλατέρ EmptyΤετ 19 Αυγ 2020 - 15:55

Erecozi έγραψε:
Αν ανοίξει στους 106 το εκαψες το μηχανακι νομιζω στα 107 σου αναβοσβήνει η ένδειξη . Το βεντιλατερ ανοίγει παντα σε ποιο υψηλούς βαθμους απο οτι κλείνει. Απο οτι θυμάμαι στο μηχανακι μας το βεντιλατερ ανοιγει απο τον εγκεφαλο. Δεν θυμαμαι αν η ταπα του ψυγείου σου ανοιγει το κύκλωμα στα παραφλου και ποσο παίζει ρόλο στις θερμοκρασιες(μαλλον αυτη τη φουσκα σου αλλαξε) . Απο οτι θυμάμαι το δικο μου ηταν μόνιμα στους 85 σπανια ανέβαζε η κατέβαζε απο εκει

Μάριε δεν μου άλλαξε την τάπα του ψυγείου, αλλά την φούσκα που βρίσκεται πίσω και αριστερά στο ψυγείο κι έχει 2 καλώδια που δίνει σήμα λογικά στο βεντιλατέρ.

Δυστυχώς εν όψει και 15Αύγουστου το μηχανάκι είναι κλεισμένο στο συνεργείο, αλλά θα αλλάξω επί της ευκαιρίας και τεντωτήρα μαζί με δισκόπλακες, να είναι τουλάχιστον έτοιμο το φθινόπωρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Θεματάκι με βεντιλατέρ Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θεματάκι με βεντιλατέρ   Θεματάκι με βεντιλατέρ EmptyΚυρ 28 Μαρ 2021 - 0:08

Τελικά η πρώτη φούσκα που είχαμε βάλει ήταν από μικρότερο μοντέλο Honda, άλλαξα με τα πολλά συνεργείο γιατί μου το είχε βγάλει άχρηστο το μηχανάκι και μπήκαν τα σωστά ανταλλακτικά. Πλέον ανοίγει στους 106 και σβήνει μόλις πέσει από τους 100.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Θεματάκι με βεντιλατέρ Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θεματάκι με βεντιλατέρ   Θεματάκι με βεντιλατέρ EmptyΚυρ 28 Μαρ 2021 - 16:44

Πονεμένη ιστορία τα συνεργεία, και όχι μόνο. Την σήμερον πρέπει να είσαι νομικός για να ελέγχεις τον δικηγόρο σου, να έχεις γνώσεις ιατρικής για να μην σε στείλει ο γιατρός σου αδιαβαστο για να μην πω έτσι και φτιάχνεις σπίτι που πρέπει να έχεις γνώσεις αρχιτέκτονα μηχανικού μπετατζη τουβλά σοφατζή κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Θεματάκι με βεντιλατέρ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» Δεν ανάβει το βεντιλατερ....
» Βαλβίδα-Διακόπτης Βεντιλατέρ XX
» Αγορα μεταχειρισμενου XX με προβλημα στα βεντιλατερ...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top