Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Ρυθμιση PC3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΠαρ 12 Ιουν 2020 - 14:31

Καλησπερα και παλι.Πηρα τη μηχανη πριν 2,5 χρονια περιπου με το κομαντερ 3,ΚΝ φιλτρο και ακραπα 4-2-1.Δεν ξερω τι χαρτη εχει.Εν τω μεταξυ στο τελευταιο σερβις και μετα απο μεγαλο ταξιδι στη Βουλγαρια,το φιλτρο ηταν πενταβρωμικο και τα μπουζι μαυρα.Ειχε καθαριστει το πρωτο πριν 9κ και ειχαν αλλαχτει τα δευτερα πριν 9κ επισης(IMR9C-9H).Σκεπτομαι να το βαλω στο δυναμομετρο-καυσαναλυση,οχι βεβαια για να δω την ιπποδυναμη,αλλα για να ρυθμιστει στην εντελεια αν ειναι εφικτο.Στο ταξιδι Βουλγαρια ημουν εγω δικαβαλος με σαμαρια ,κεντρικη βαλιτσα,τανκ μπανκ και 185 κιλα εγω με το συνοδηγο.Αλλο ενα ΧΧ δικαβαλο ,αλλα μειον 50 κιλα,συν σαμαρια κλπ. και ενα μπουσα μονοκαβαλο μονο με τανκ μπανκ και τιποτε αλλο.Το μπουσα εκαιγε 2 λιτρα λιγοτερα απο μενα και ενα λιτρο λιγοτερο απο το αλλο ΧΧ.Δικαιολογειται αραγε αυτη η διαφορα....
Εχει κανεις εμπειρια απο καλο δυναμομετρο στην Αθηνα...?εχω κατι στα υπ οψιν,αλλα ειναι δεκτη καποια αλλη γνωμη εννοειται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Ρυθμιση PC3 Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 5:18

Οριν δωσεις χρηματα για δυναμομετρηση γιατι δεν κατεβαζεις ενα απο τα ετοιμα προγράμματα που εχει η εταιρία να δεις τι γινεται? Αν δεν κανω λαθος μπορεις να διαλεξεις ανάλογα το τι φιλτρο και εξάτμιση εχεις απο την σελιδα της εταιρίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 7:25

Απο τη στιγμη που θα μπω στη διαδικασια,ελεγα να κανω ολοκληρωμενη δουλεια.Να ρυθμιστει οπως πρεπει το μηχανακι.Εχω ακουσει τα καλυτερα για τον Χρηστο Μονο,οποτε μαλλον εκει θα καταληξω.Θα ενημερωσω για την εξελιξη.Μετα το Σεπτεμβρη θα γινει η δουλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Ρυθμιση PC3 Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 11:45

swedsaab έγραψε:
Καλησπερα και παλι.Πηρα τη μηχανη πριν 2,5 χρονια περιπου με το κομαντερ 3,ΚΝ φιλτρο και ακραπα 4-2-1.Δεν ξερω τι χαρτη εχει.Εν τω μεταξυ στο τελευταιο σερβις και μετα απο μεγαλο ταξιδι στη Βουλγαρια,το φιλτρο ηταν πενταβρωμικο και τα μπουζι μαυρα.Ειχε καθαριστει το πρωτο πριν 9κ και ειχαν αλλαχτει τα δευτερα πριν 9κ επισης(IMR9C-9H).Σκεπτομαι να το βαλω στο δυναμομετρο-καυσαναλυση,οχι βεβαια για να δω την ιπποδυναμη,αλλα για να ρυθμιστει στην εντελεια αν ειναι εφικτο.Στο ταξιδι Βουλγαρια ημουν εγω δικαβαλος με σαμαρια ,κεντρικη βαλιτσα,τανκ μπανκ και 185 κιλα εγω με το συνοδηγο.Αλλο ενα ΧΧ δικαβαλο ,αλλα μειον 50 κιλα,συν σαμαρια κλπ. και ενα μπουσα μονοκαβαλο μονο με τανκ μπανκ και τιποτε αλλο.Το μπουσα εκαιγε 2 λιτρα λιγοτερα απο μενα και ενα λιτρο λιγοτερο απο το αλλο ΧΧ.Δικαιολογειται αραγε αυτη η διαφορα....
Εχει κανεις εμπειρια απο καλο δυναμομετρο στην Αθηνα...?εχω κατι στα υπ οψιν,αλλα ειναι δεκτη καποια αλλη γνωμη εννοειται...

Το ότι το φίλτρο ήταν μέσα στην μπιχλα δεν είναι παράξενο μετά από 9 χίλ χλμ. Ίσως αυτό να φταίει ή απλά να συμβάλλει και για τα μαύρα μπουζί. 
Η μπουσα 2ης γενιάς έχει χαμηλότερη κατανάλωση από το χχ τουλάχιστον μισό λίτρο στα 100 χλμ, μιλάω για το δικό μου που είναι του 2.000. Στα μεταγενεστερα καταλυτικα ίσως η διαφορά είναι λίγο μικρότερη. Όμως εδώ έχουμε μεγάλη διαφορά βάρους αλλά και όγκου που επιβαρύνει την αεροδυναμικη. 
Ο μπουσας με το τανκ μπαγκ όχι μόνο δεν επιβαρυνε την άριστη αεροδυναμικη της μοτοσυκλέτας αλλά την βελτίωσε κιόλας κλείνοντας το κενό ανάμεσα στην οθόνη του φεριγκ και το σώμα του.  Το άλλο ΧΧ είχε πίσω το τριβαλιτσο κι εσύ το είχες φορτώσει σαν νταλίκα που αν το έβλεπε ο Σοϊχίρο θα σηκωνοταν να σε πάρει στο κυνήγι. Κατά την γνώμη μου λοιπόν δεν είναι παράξενες οι διαφορές στην κατανάλωση που αναφέρεις. 
Για δυναμομετρο και χάρτες έχω ακούσει αλλά δεν έχω δική μου γνώμη οπότε δεν προτείνω κάτι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 13:28

Χα,χα,λες και μας ειχες δει Κωστα.Πραγματικα ετσι ακριβως ειμασταν.Γι αυτο και εν μερη δικαιολογησαμε κι εμεις αυτη τη διαφορα στη καταναλωση.Το ταξιδι αυτο ηταν 2.800,βαλε κι αλλα 1000 στο Βολο κλπ,τουλαχιστον τα 4.000 ηταν σε ταξιδια.Ισως επρεπε να καθαρισω το φιλτρο νωριτερα.σιγουρα συνεβαλε στα μαυρα μπουζι,γι αυτο και το ανεφερα.Δεν εχω παραπονο,δουλευει στρωτα και ανεβαζει σαν δαιμονισμενο,ειδικα μετα τις 5-5000 χιλ.Πιο πολυ για την ιδεα και το να ξερω τι χαρτη εχω και να ρυθμιστει τελεια.Παντως βρε παιδια,πραγματικα με εντυπωσιασε απιστευτα η σταθεροτητα,η ανεση που ταξιδευε αυτο το μηχανακι ,με τοσο βαρος και ογκο,σε σταθερες ταχυτητες απο 160-200.Ακομα και κανα 2-3 φορες που ανοιξα εως τα 250 δεν αλλαξε σχεδον τιποτα.Απλα μετα τα 200 εσκυβα λιγο κι εγω κι ο συνεπιβατης.Το τιμονι LSL,αν και μου ξενισε οταν πηρα το μηχανακι-το ειχε ο προηγουμενος,δεν με προβληματισε καθολου σε οποιαδηποτε ταχυτητα.Υπ' οψιν ειμαι 1,94 105 κιλα κι ο συνεπιβατης 1,80 και 80 κιλα.Τα λαστιχα Ζ8 βιδωμενα στην ασφαλτο,ακομα και σε κατι μικρες βροχουλες που συναντησαμε.Αντε τωρα να δωσεις αυτο το μηχανακι για να παρεις τιιι????Τεσπα,ναμαστε καλα και παντα ορθιοι ολοι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Ρυθμιση PC3 Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 14:33

swedsaab έγραψε:
Χα,χα,λες και μας ειχες δει Κωστα.Πραγματικα ετσι ακριβως ειμασταν.Γι αυτο και εν μερη δικαιολογησαμε κι εμεις αυτη τη διαφορα στη καταναλωση.Το ταξιδι αυτο ηταν 2.800,βαλε κι αλλα 1000 στο Βολο κλπ,τουλαχιστον τα 4.000 ηταν σε ταξιδια.Ισως επρεπε να καθαρισω το φιλτρο νωριτερα.σιγουρα συνεβαλε στα μαυρα μπουζι,γι αυτο και το ανεφερα.Δεν εχω παραπονο,δουλευει στρωτα και ανεβαζει σαν δαιμονισμενο,ειδικα μετα τις 5-5000 χιλ.Πιο πολυ για την ιδεα και το να ξερω τι χαρτη εχω και να ρυθμιστει τελεια.Παντως βρε παιδια,πραγματικα με εντυπωσιασε απιστευτα η σταθεροτητα,η ανεση που ταξιδευε αυτο το μηχανακι ,με τοσο βαρος και ογκο,σε σταθερες ταχυτητες απο 160-200.Ακομα και κανα 2-3 φορες που ανοιξα εως τα 250 δεν αλλαξε σχεδον τιποτα.Απλα μετα τα 200 εσκυβα λιγο κι εγω κι ο συνεπιβατης.Το τιμονι LSL,αν και μου ξενισε οταν πηρα το μηχανακι-το ειχε ο προηγουμενος,δεν με προβληματισε καθολου σε οποιαδηποτε ταχυτητα.Υπ' οψιν ειμαι 1,94 105 κιλα κι ο συνεπιβατης 1,80 και 80 κιλα.Τα λαστιχα Ζ8 βιδωμενα στην ασφαλτο,ακομα και σε κατι μικρες βροχουλες που συναντησαμε.Αντε τωρα να δωσεις αυτο το μηχανακι για να παρεις τιιι????Τεσπα,ναμαστε καλα και παντα ορθιοι ολοι..

Όταν είναι να κάνεις τέτοιο ταξίδι, πριν ξεκινήσεις κάνεις κάποια πραγματάκια πχ: τέντωμα αλυσίδα, φρέσκα λαδάκια, έλεγχο τακάκια, καθάρισμα φίλτρο. Δεν σκέφτεσαι πόσα χλμ εχεις κάνει μέχρι αυτή την στιγμή αλλά πόσα θα έχεις όταν επιστρέψεις

Πρέπει να ήταν πολύ ωραίο ταξίδι πάντως! Πάντα τέτοια και βάλε και κανένα ταξιδιωτικό ποστ με φωτογραφίες, έτσι για να χαλβαδιάσουμε δλδ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 14:57

Τα μπουζι ειχαν 5.000 ,τακακια αλλαξα μπρος πισω,λαδια φιλτρο,αλυσιδα τεντωμα κλπ.μια μερα πριν το ταξιδι.Μεχρι και δισκο πισω αλλαξα σε EBC μαργαριτα,επειδη μου φαινοταν λιγο χαραγμενος.Πατουρα ειχε ελαχιστη.Ενταξει,αυτο ηταν υπερβολη.Το φιλτρο φαινοταν και ηταν οκ και δεν το πειραξα.πρεπει να βρωμησε στα χλμ που μεσολαβησαν.Μολις βρω χρονο θα βαλω φωτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 16:03

Ρυθμιση PC3 74677012
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 16:05

Ρυθμιση PC3 74800910
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 16:06

Ρυθμιση PC3 74570910
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 16:07

Ρυθμιση PC3 75402110
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 16:08

Ρυθμιση PC3 74312610
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 16:11

Ρυθμιση PC3 76194710
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 16:13

Ρυθμιση PC3 74894410
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ρυθμιση PC3 Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρυθμιση PC3   Ρυθμιση PC3 EmptyΔευ 15 Ιουν 2020 - 17:25

Ρυθμιση PC3 10429610
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Ρυθμιση PC3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Ρυθμιση ρελαντι
» Ρύθμιση ανάρτησης
» ΡΥΘΜΙΣΗ ΥΨΟΥΣ ΣΤΑ ΦΩΤΑ
» Ρύθμιση αναρτήσεων
» Ρύθμιση καρμπυρατέρ!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top