Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Επιστροφη σε BT-16

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
O Μεσιμερας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
O Μεσιμερας

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ν.Ηρακλειο Αττικης
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΠαρ 8 Μάης 2020 - 19:53

Λοιπον καλησπερα στο κοινο! Πλεον μπαινει καλοκαιράκι και εφτασε η στιγμη για ελαστικα στην "μεσηλικη μοτο μου..
-Τα τελευταια οπου φοραω ειναι τα BT-21 και εχω να πω για αυτα οτι, Καλο τουρισταδικο ελαστικο μεν για ευθειες, ταξιδια και νερα, και διαρκεια αντοχης αλλα απογοητευση σε στροφες. Την χανω εντελως εκει,, δεν ειναι λιγες φορες που μου φευγει η μπροστινη ροδα, Αγιο ειχα.. πολυ χαμηλη εμπιστοσυνη μου δειξαν..
Πλεον αποφασισα να γυρισω στα BT-16 οπου ειχα σιγουρια και χωρις κοπο πεφτει η μοτο σε πλαγιασμα να στριψει.. Μαλλον εχουν γρηγορη κορώνα  και συγχωρουν λαθη η απροοπτα σε στροφες... Δεν κανω χρηση σπορ ιδιαιτερα αλλα δεν θελω το ΧΧ μονο για ευθειες.. Ξερω θα  χασω διαρκεια ζωης, θα με βγαλουν 8-9000 χλμ μεχρι να γινουν τετραγωνα.αλλα  αυτο ειναι λιγοτερο κοστος απο ενα αδειασμα σε χαντακι..

Θελω συνοπτικα γνωμες για το Bt-16 αν μπορειτε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΣαβ 9 Μάης 2020 - 0:13

Για να λες ότι θα ξαναγυρισεις σημαίνει ότι το έχεις δοκιμάσει ο ίδιος και έχεις δική σου γνώμη. Για να το συζητας όμως μάλλον θα έχεις κάποιες επιφυλάξεις. 
Εγώ θα σου πω την δική μου εμπειρία. Είχα τα pirelli diablo sport και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Σε τρακντει εγδαρα το φεριγκ. Επόμενη αλλαγή έβαλα τα bt 016 (σκέτο)  τοτε δεν είχε βγάλει τα bt 16 pro.  Οι εντυπώσεις μου: Καλό, χρυσό δεν με πρόδωσε πουθενά,  αλλά... Οταν σταματουσα στα ΣΕΑ μετά το αρτεμισιο και κοίταζα τα πιρελλι ήταν καταμαυρα σαν βρεγμένο κάρβουνο και απάνω είχαν κολλημένα πετραδακια. Τα 016 δεν είχαν πετραδακια και είχαν το ίδιο χρώμα που είχαν και κρύα. Εμένα αυτό μου μαμουσε την ψυχολογία. Επαναλαμβάνω ότι δεν μου είχαν γλιστρησει πουθενά όσο κι αν τα είχα πιεσει αλλά άμα σου έχει μπει η ιδέα άστα να πάνε.  Επίσης πρέπει να τονίσω ότι μιλάω για το 016, όχι για το μεταγενεστερο 016 pro που έχει πιο μαλακή γόμα. 

Στην επόμενη αλλαγή, μετά την αποτυχημένη επιλογή των μετζελερ M7 που έχω τώρα σκοπεύω στα pirelli diablo II. Ξέρω ότι με την οδήγηση που κάνω θα μου βγάλουν 7-8 χίλ χλμ αλλά έτσι κι αλλιώς κάνω λίγα χλμ το χρόνο αλλά τα θέλω στριφτερα και να πηγαίνω και κανένα τρακντει. 

Πάντως το 016 pro είναι το ένα πολύ καλό λάστιχο δρόμου. Υπάρχει βέβαια και το καινούργιο rs11 (δλδ ρεισινγκ στριτ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
O Μεσιμερας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
O Μεσιμερας

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ν.Ηρακλειο Αττικης
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΣαβ 9 Μάης 2020 - 8:51

ptinotrofos έγραψε:
Για να λες ότι θα ξαναγυρισεις σημαίνει ότι το έχεις δοκιμάσει ο ίδιος και έχεις δική σου γνώμη. Για να το συζητας όμως μάλλον θα έχεις κάποιες επιφυλάξεις. 
Εγώ θα σου πω την δική μου εμπειρία. Είχα τα pirelli diablo sport και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Σε τρακντει εγδαρα το φεριγκ. Επόμενη αλλαγή έβαλα τα bt 016 (σκέτο)  τοτε δεν είχε βγάλει τα bt 16 pro.  Οι εντυπώσεις μου: Καλό, χρυσό δεν με πρόδωσε πουθενά,  αλλά... Οταν σταματουσα στα ΣΕΑ μετά το αρτεμισιο και κοίταζα τα πιρελλι ήταν καταμαυρα σαν βρεγμένο κάρβουνο και απάνω είχαν κολλημένα πετραδακια. Τα 016 δεν είχαν πετραδακια και είχαν το ίδιο χρώμα που είχαν και κρύα. Εμένα αυτό μου μαμουσε την ψυχολογία. Επαναλαμβάνω ότι δεν μου είχαν γλιστρησει πουθενά όσο κι αν τα είχα πιεσει αλλά άμα σου έχει μπει η ιδέα άστα να πάνε.  Επίσης πρέπει να τονίσω ότι μιλάω για το 016, όχι για το μεταγενεστερο 016 pro που έχει πιο μαλακή γόμα. 

Στην επόμενη αλλαγή, μετά την αποτυχημένη επιλογή των μετζελερ M7 που έχω τώρα σκοπεύω στα pirelli diablo II. Ξέρω ότι με την οδήγηση που κάνω θα μου βγάλουν 7-8 χίλ χλμ αλλά έτσι κι αλλιώς κάνω λίγα χλμ το χρόνο αλλά τα θέλω στριφτερα και να πηγαίνω και κανένα τρακντει. 

Πάντως το 016 pro είναι το ένα πολύ καλό λάστιχο δρόμου. Υπάρχει βέβαια και το καινούργιο rs11 (δλδ ρεισινγκ στριτ)

Super!! Μου εδωσες μια καλη εικονα και την λαμβανω υποψιν μου, για τα biablo ,θα τα εχω εναλλακτικα για τοποθετηση, εχω διαβασει σχολια και απο αλλου για αυτα, αλλα οχι για πανω σε ΧΧ,, απο σενα εμαθα Θετικη προσωπικη γνωμη για αυτα Οσο για τα Bt-16 ναι, τα pro εβαζα παντα, και για αλλαγη -σε διαρκεια- πηγα στα bt-21 αλλα ως εκει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΣαβ 9 Μάης 2020 - 12:12

Εδώ ένα πινακακι της μπριτζεστον. Παραδόξως δεν περιέχει το 016, λογικά πρέπει να βρίσκεται ανάμεσα στο 10 και στο 22

Επιστροφη σε BT-16 Fb_im629
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΣαβ 9 Μάης 2020 - 12:14

Κι εδώ της pirelli 

Επιστροφη σε BT-16 Fb_im630
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΣαβ 9 Μάης 2020 - 18:33

Το Bridgestone bt-016 είναι το καλύτερο λάστιχο που έχω βάλει στη μηχανη! Μου άντεξε μετά βίας 4.000 χλμ. αλλά το πιεζα συνεχώς. Ήταν το πρώτο λάστιχο που με έκανε να ξυσω το φερινγκ! Ούτε γλυστριματα, ούτε άλλα θέματα πέραν της μικρής διάρκειας ζωής..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
O Μεσιμερας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
O Μεσιμερας

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ν.Ηρακλειο Αττικης
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΣαβ 9 Μάης 2020 - 18:40

Λοιπον..Πηγα σημερα σε γνωστο καταστημα στην Βουλιαγμενης και τα αλλαξα, εβαλα παλι bt-16. Περισσότερο επειδη ειναι δικιμασμενα..Θα θελα να αλλαζα και αλλη μαρκα αλλα..Δεν ειναι καιροι για πειράματα..
Μολις εφυγα απ το κατάστημα μεχρι το Ν.Ηρακλειο επαθα ..πως να το πω(οδηγικο σοκ) παλι.. επιστροφη σε σιγουρια!!
Ευχαριστω πολυ τα παιδια  εδω για τις συμβουλες σας..  Καλα χιλιομετρα σε ολους και αν τυχει καποια καφε-εκδρομη ας μαζευτουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΣαβ 9 Μάης 2020 - 20:41

Μεγεια καλοταξιδα και Καλοστριφτα. Όσο για βόλτα τώρα που άνοιξε ο καιρός και θα ανοίξουν και οι καντινες κάτι θα κάνουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΤετ 13 Μάης 2020 - 2:14

Με γειες με γειες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
O Μεσιμερας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
O Μεσιμερας

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ν.Ηρακλειο Αττικης
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΤετ 13 Μάης 2020 - 21:09

Ευχαριστω και παλι ολους σας για την γρηγορη ανταπόκριση εδω..Λοιπον την περασμενη Κυριακη 10/5 μιας και ειχε αρκετα καλη ημερα, αποφασισα να παρω την Κυρα δικαβαλο και ηρθε αλλη μια μοτο fazer 600 του 2001 και πηγαμε απο παραλιακη μεχρι Σουνιο και γυρισαμε απο Λαυριο και Αττικη οδο.. Τα BT-16 μου φανηκαν μπροστά στα bt-21 που εβγαλα, οτι καλυτερο πλεον και σιγουρο..Η μοτο εστριβε πρόθυμα απο Βουλιαγμενη μεχρι τελος εκδρομης και δεν την τραβαγα να πλαγιασει καθολου στις στροφες οπως πριν για να στριψει.. συναντησα στον δρομο αλλα 3-4 ΧΧ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΔευ 18 Μάης 2020 - 13:57

Με έχεις βάλει σε δίλλημα καθώς γλυκοκοιτάζω τα bt-21 εδώ και αρκετό καιρό, καθώς θα μου βγάλουνε περισσότερα χιλιόμετρα. Επαναλαμβάνω πως τα bt-16 είναι τα ελαστικά που χάρηκα όσο ποτέ άλλοτε πάνω στο ΧΧ, αλλά επειδή μου βγάλανε μόλις 4.000 χλμ. σίγουρα δεν είναι κάτι που χαίρει τα οικονομικά μου..

Οι ερωτήσεις μου είναι:
1) Πόσα χιλιόμετρα σου έβγαλαν τα bt-21?
2) Ποιές οι διαφορές που είδες/ένοιωσες σε σύγκριση με τα bt-16?
popcorn
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
O Μεσιμερας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
O Μεσιμερας

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ν.Ηρακλειο Αττικης
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2011

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΔευ 18 Μάης 2020 - 16:55

Τα BT-21 τα κρατησα 3,5 χρονια και περιπου 8500+χλμ.. Ειχαν ζωη ακομα για 3500,-4000 χλμ, αλλα ηθελα να τα ξεφορτωθώ απο πολυ καιρο,, Και ενα καλο ηταν οτι δεν εγιναν τετραγωνα οπβς τα bt-16.. Πιστεύω ειναι ελαστικα για ταξιδια και διαρκεια ζωης.
Ενα αλλο αρνητικο βρηκα οτι απο την πρωτη στιγμη που τα φορεσα εκαναν θορυβο, καταλαβαινα απο το τιμονι διαφορετικά τον δρομο, πιο τραχύ. Πιθανον επειδη ειναι τουρισταδικα εχουν U κορόνα, οχι V γρηγορη οπως τα bt-16(στις στροφες λογου σχηματος V ακουμπαει πιο πολυ επιφανεια ελαστικου στην ασφαλτο).. δηλ τα bt 21 εχουν πιο μεγαλη επιφανεια επαφης ελαστικου με τον δρομο αλλα στην ευθεια μονο, αυτο καλο για τελικες, πιο σταθεροτητα αλλα και μεγαλύτερη προσφυση στο φρεναρισμα, οπως καλη συμπεριφορα στα νερά..
-Εμενα τα bt-21 δεν μου έκατσαν καλα στο ΧΧ επειδη χρησιμοποιω και διαδρομες ορεινες με στροφές και δεν ειχαν σιγουρια κρατηματος σε πλαγιασμα, ακομα και δικαβαλο, εκτος αυτου επρεπε να ζοριστω για να ριξω την μοτοσυκλετα να στριψει..
Ετσι, καλυτερα να εχω σιγουρα ελαστικα και ας κρατανε λιγο, παρα να "χυθω σε καποιο χαντακι, ιδη εχω 11 βιδες και δυο λαμες στο γονατο,, δεν θελω αλλες

Υγ. Επειδη δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε ενα ελαστικο, Κοιταμε ομως ποια η χρήση της μοτοσυκλετας μας και επιλεγουμε οτθ μας χρειαζεται πιο πολυ στον δρομο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΤρι 19 Μάης 2020 - 9:59

Με γλύτωσες απο πολλά ερωτηματικά!
Στην τελική, έχουμε τις ίδιες απαιτήσεις απο τα ελαστικά μας.
Επειδή τα μεγάλα ταξίδια τα έχω παρατήσει (ας όψεται ο Γάμος laughing ) με βλέπω πάλι "να παίρνω τα βουνά" όπου απαιτείται κράτημα στα δυνατά πλαγιάσματα που συμπαθώ ιδιαιτέρως!
Αν κάποια στιγμή θελήσω ταξίδι, μάλλον θα κοιτάξω τα bt-21 η ακόμη και τα bt-23 καθώς θα ασχολούμαι με ευθειάρες. laughing
Παρόλο που τα Bridgestone είναι ότι καλύτερο έχω βάλει στο ΧΧ, έχω ακούσει πολλά για τα diablo και τα Angel που είναι τσιμπημένα στη τιμή...
Σ'ευχαριστώ Φίλιππε. Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

Επιστροφη σε BT-16 Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη σε BT-16   Επιστροφη σε BT-16 EmptyΤετ 20 Μάης 2020 - 15:09

Μενο βρηκα εναν τυπο και εχει 233€ το σετ !!
Απιστευτη τιμη. Τοσο εκανε το ενα πισω ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Επιστροφη σε BT-16

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» Επιστροφή στις νίκες
» Motogp Πορτογαλία. Επιστροφή του Stoner!
» Επιστροφή στον τόπο του βάθρου
» Assen MotoGP RAC: Επιστροφή στην κορυφή
» Διαδρομή Γερμανία - Αυστρία - Σλοβακία Μέρος 2ο (Η επιστροφή)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top