Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Ευκαιριακός συνεπιβάτης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΤρι 17 Σεπ 2019 - 14:24

Να γιατί είναι καλό και ασφαλές να μην παίρνεις ευκαιριακό συνεπιβάτη!

Ουκ ολίγες φορές συμβαίνει φίλος να σου ζητάει να τον …πετάξεις κάπου με τη μηχανή. Άλλες φορές μπορεί να συμβεί στη δουλειά με συνεργάτη, επειδή …θα πάτε πιο γρήγορα!

Όπως και να έχει πολλές φορές οι μοτοσικλετιστές γίνονται αποδέκτες σχετικών αιτημάτων που ομολογουμένως είναι δύσκολο να αρνηθούν. Και δεν μιλάμε για την κοπέλα ή τον κολλητό σου και για μια οργανωμένη βόλτα ή μεταφορά για συγκεκριμένη διαδρομή.

Γιατί είναι καλό και ασφαλές να αρνείσαι σε κάθε περίπτωση που σου ζητάνε να εξυπηρετήσεις μεταφέροντας έναν φίλο, φίλη ή απλώς γνωστό;

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Moto_sinepivatis_02

Πρώτος λόγος και σημαντικότερος είναι το κράνος, αφού συνήθως δεν κουβαλάς δύο κράνη και έτσι ο επιβάτης θα μείνει χωρίς κράνος! Και φυσικά δεν μιλάμε για το πρόστιμο σε περίπτωση που σε σταματήσει η Τροχαία, αλλά για ενδεχόμενο ατύχημα και τον κίνδυνο να τραυματιστεί ο φίλος ή γνωστός σου ακόμα και εσύ.

Όταν παίρνεις συνεπιβάτη γνωρίζεις ότι αλλάζει η συμπεριφορά της μηχανής και αν ο συνεπιβάτης γνωρίζει από μοτοσικλέτες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν όμως δεν γνωρίζει (όπως πολλοί άλλωστε) τότε μπορεί ακόμα και να σε ρίξει σε μια δύσκολη στιγμή!

Ο ρόλος του συνεπιβάτη της μηχανής είναι κομβικός, καθώς η θέση του, η στάση του σώματός του ακόμα και οι αντιδράσεις του, είναι ζωτικής σημασίας για την ασφάλεια του ίδιου και του οδηγού και την πορεία της μηχανής.

Δες τι εννοούμε:

Είναι βασικό να μην κάνει ο συνεπιβάτης σπασμωδικές κινήσεις που θα τρομάξουν και θα αγχώσουν τον οδηγό.

Οι κινήσεις του συνεπιβάτη πρέπει να έχουν «αρμονία» με την πορεία της μηχανής και το σώμα του οδηγού. Για να επιτευχθεί η ισορροπία, θα πρέπει να ακολουθείται η κλίση του σώματος του οδηγού. Αν γείρει αντίθετα ο συνεπιβάτης, υπάρχει η πιθανότητα απώλειας της ευστάθειας.

Ειδικά σε μικρότερες μηχανές και σε «παπάκια», ο συνοδηγός μπορεί να γίνει υπεύθυνος για την απώλεια του ελέγχου. Είτε είναι μεγαλύτερη ή μηχανή, είτε μικρότερη, είναι καλό να μην υπάρχουν μεγάλες αποστάσεις μεταξύ του οδηγού και του συνοδηγού.

Έμπειροι οδηγοί υποστηρίζουν ότι είναι σημαντικό ο συνεπιβάτης να μην είναι «άκαμπτος» λόγω φόβου αλλά και να μην φωνάζει ή αντιδρά υπερβολικά για οτιδήποτε, αποπροσανατολίζοντας τον οδηγό.

Μια παράμετρος, για την οποία υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις είναι και το πώς ο συνεπιβάτης ανεβαίνει στη μηχανή. Το σωστό, λένε οι ειδικοί, είναι να ανεβαίνει ο συνεπιβάτης περνώντας το πόδι του πάνω από τη σέλα. Αν όμως η μοτοσυκλέτα είναι ψηλή, τότε πατά στο μαρσπιέ και αφού σηκωθεί, περνά πάνω από τη σέλα. Αρκεί φυσικά να προειδοποιήσει τον οδηγό για να μην βρεθούν και οι δυο στο έδαφος!


Έτσι λοιπόν καλό είναι να αρνείσαι ευγενικά σε όποια πρόταση να μεταφέρεις κάποιον αφού η μηχανή δεν είναι αυτοκίνητο!

Πηγή: activeman.gr

Στα πάρα πάνω να προσθέσω ότι σε περίπτωση ατυχήματος  θα μπλέξεις πολύ άσχημα μια και κανένας δεν έχει προβλέψει ασφάλεια << Επί επιβαινόντων >> στο ασφαλιστικό του συμβόλαιο.

Ο συνεπιβάτης λοιπόν που τόσο ευγενικά προσφέρθηκες να εξυπηρετήσεις, αν γίνει μια στραβή θα σε μηνύσει και θα αξιώσει αποζημίωση για το παντελόνι του που σκίστηκε, το ρολόι και τα γυαλιά του που σπάσανε, το χρυσό σταυρό  που κόπηκε η αλυσίδα και τον έχασε και για τις ζαλάδες που έχει από το βρόντηγμα.

Αν δεν σκεφτεί ο ίδιος να το κάνει θα φροντίσουν οι συγγενείς και οι φίλοι του για αυτό.

Αυτά στην καλύτερη περίπτωση γιατί αν τραυματιστεί σοβαρά θα τον πληρώνετε μια ζωή.

  Για όλα τα παραπάνω είναι καλύτερο να αρνηθείτε από ευγενικά μέχρι: Κατέβα από το μηχανάκι ρε μ@λ@κα μην σε πλακώσω στις μάπες, κι ας σας κόψει την καλημέρα.

.

.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΤετ 18 Σεπ 2019 - 10:43

Καλημερα σε ολους.Συμφωνω και επαυξανω σε ολα αυτα Κωστα.Πριν λιγους μηνες,πηρα ενα φιλο να παμε στη δουλεια,διοτι ειχε αφησει το αμαξι συνεργειο.Εκεινος δεν εφερε το κρανος του μαζι στο σημειο συναντησης,δεν ειχαμε και χρονο να παμε να το παρουμε,στο δρομο μας σταματησαν και ηθελε ο αξιωματικος να με γραψει με προστιμο και αφαιρεση διπλωματος.Μετα απο χιλια παρακαλια και κλαμα απο τους δυο μας,τη γλυτωσα με 60 ευρω προστιμο.Ο φιλος ειναι εμπειρος βεβαια απο μηχανες,αλλα συμφωνησαμε και οι δυο οτι την επομενη φορα θα πρεπει να εχει το κρανος,πρωτιστως βεβαια για θεμα ασφαλειας,αλλα και για να μη πληρωνουμε τσαμπα χρηματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΤρι 24 Σεπ 2019 - 11:03

thumbs up

Τα χρήματα στα επέστρεψε ο φίλος;;
Στο κάτω κάτω.. εξαιτίας του εφαγες το πρόστιμο..

Πάντως σν αναλογιστούμε την απάθεια του κόσμου στο θέμα του κράνους, σίγουρα καταλαβαίνουμε πολλά για τον πολιτισμό και την παιδεία ενός Κράτους.
Είναι αδιανόητο οτι ακόμη και σήμερα, οι περισσότεροι φοράνε το κράνος, φοβούμενοι το πρόστιμο, παρά την σωματική τους ακεραιότητα.. link
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Lerki
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Lerki

Αριθμός μηνυμάτων : 854
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 45
Τόπος : Ιωνια
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2018

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΤετ 25 Σεπ 2019 - 2:30

Εγώ δεν θα το ξεχάσω ποτέ....... πρέπει να μουν πρώτη λυκειου;; Είχε τότε από την παρέα ένας μια Τερέζα έτσι την λέγαμε δεν θυμάμαι μοντέλο ήταν κόκκινο λευκό σούπερ σπορτ.
Ε με βλέπει ο φίλος στην στάση μου λέει πάμε ωροπο; 😜😜😜😜μπα όχι του λέω παγαινε με όμως στο φροντιστήριο.angel
Λοιπον στα Δευτέρα φανάρια του έφυγε η ντιζα από το γκάζι από τις ξερογκαζιες που έκανε κ τις ποζεριες για το μοτορι. Μου έριξε μια ματιά του στυλ γκαντέμης μου την μάτιασες. Είχα άγιο η μαλάκια ροπιαζε πολύ πολύ άστα με τον μ... Εγώ χεσμενος κατέβηκα πήρα το λεωφοριακι μου και έκτοτε δεν ξανανεβηκα σε κανέναν δικάβαλο κ όποιον παίρνω πάω σαν κότα.Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Άσχετο εν έτη 1994 αν βλέπαμε κρανος το κοιτάζαμε σαν την Ακρόπολη.
Γάντια κ στολή;;; ρώταγαμε που έχει αγώνες.
Κ από πολλούς κυρίως προηγούμενης γενιάς κλασσική ατάκα κότα ή φλώρος. Beerchug
Αληθινό περιστατικό η γιαγιά μου μετά από εντουραδα βλέπει το κολλητό από μακριά κ μου λέει στρατιωτικός;  =))  lol! ναι της ζητά μακ της απαντώ κ έφυγα όχι για να καταλαβαινομαστε respect
Εδώ άμα βλέπαμε κάνα σπαστό τριαξονικο την ξεφωνιζανε με το κλασσικό φτερά η φτερού. blushing
Άσχετο τον είδαμε πριν 5 χρόνια; στου ψυρη συζει με Πακιστάν κ του κράτα την ομπρέλα να σκιαζεται respect
Αχ τι ωραία χρόνια ε;; Τώρα γίναμε πολύ μιγιαγγιχτοι αποξενωμενοι κ ευρωπεη.
Έχω να δω τον αντίχειρα για ωτοστόπ πάνω από 15 χρόνια. Αχ αυτά το κοριτσάκια τα δικάβαλα τι ωραια yess
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΠεμ 26 Σεπ 2019 - 9:49

Menos έγραψε:
thumbs up

Τα χρήματα στα επέστρεψε ο φίλος;;
Στο κάτω κάτω.. εξαιτίας του εφαγες το πρόστιμο..

Πάντως σν αναλογιστούμε την απάθεια του κόσμου στο θέμα του κράνους, σίγουρα καταλαβαίνουμε πολλά για τον πολιτισμό και την παιδεία ενός Κράτους.
Είναι αδιανόητο οτι ακόμη και σήμερα, οι περισσότεροι φοράνε το κράνος, φοβούμενοι το πρόστιμο, παρά την σωματική τους ακεραιότητα.. link

Το πληρωσαμε απο 30 ο καθενας το προστιμο.Εχουμε και οι δυο ισο μεριδιο ευθυνης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marioshadow
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
marioshadow

Αριθμός μηνυμάτων : 933
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2012

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΠεμ 26 Σεπ 2019 - 10:29

Το έχω πάθει και εγώ αυτό με το κράνος... Απλά του έδωσα την κλήση να πάει να την πληρώσει γιατί του είχα πει πάρε κράνος μην μας γράψουν και με έγραψε αυτός κανονικά εκεί που δεν πιάνει μελάνι (και έλα μωρέ σιγά κτλ) έτσι είσαι? πάνε πλήρωσε την τώρα και άλλη φορά έλα χωρίς κράνος.
Με το άλλο θέμα το βλέπω απο την γυναίκα μου σε μια στροφοδιαδρομή χαλαρή (επειδή ξέρει να κάθεται στην μοτοσυκλέτα) και οι κινήσεις της ακολουθούν τις δικές μου και πραγματικά το μηχανάκι πλαγίαζει τέλεια και πολύ πιο εύκολα... Έχει τύχει να πάρω συνεπιβάτη εγώ να στρίβω και αυτός να κάθεται σαν αγγούρι και να τραβάει προς την αντίθετη μεριά ενώ του είχα υποδέιξει πως κτλ. Σταμάτησα και είπα καλύτερα να σε αφήσω να πας με τα πόδια παρά να συνεχίσουμε lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΠεμ 26 Σεπ 2019 - 10:57

marioshadow έγραψε:
Το έχω πάθει και εγώ αυτό με το κράνος... Απλά του έδωσα την κλήση να πάει να την πληρώσει γιατί του είχα πει πάρε κράνος μην μας γράψουν και με έγραψε αυτός κανονικά εκεί που δεν πιάνει μελάνι (και έλα μωρέ σιγά κτλ) έτσι είσαι? πάνε πλήρωσε την τώρα και άλλη φορά έλα χωρίς κράνος.
Με το άλλο θέμα το βλέπω απο την γυναίκα μου σε μια στροφοδιαδρομή χαλαρή (επειδή ξέρει να κάθεται στην μοτοσυκλέτα) και οι κινήσεις της ακολουθούν τις δικές μου και πραγματικά το μηχανάκι πλαγίαζει τέλεια και πολύ πιο εύκολα... Έχει τύχει να πάρω συνεπιβάτη εγώ να στρίβω και αυτός να κάθεται σαν αγγούρι και να τραβάει προς την αντίθετη μεριά ενώ του είχα υποδέιξει πως κτλ. Σταμάτησα και είπα καλύτερα να σε αφήσω να πας με τα πόδια παρά να συνεχίσουμε lol!

Ήταν το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις!  Εγώ δυστυχώς δεν το έκανα και σε κάποια διασταύρωση που είχα κόψει ταχύτητα για να ελέγξω κρεμαστηκε αριστερά για να φτιάξει το λουράκι από το πεδιλο. Μας σοριασε κάτω,  αιμαθρο στο γόνατο, σπασμένος μηνίσκος, εγχείριση,  και από εκείνη την στιγμή άλλαξε η ζωή μου.  Τέρμα η ορειβασία τέρμα το σκι τέρμα το τρέξιμο. Ακόμα μετανιώνω που δεν της έδωσα λεφτά να πάρει ταξί και να την ειχα παρατήσει στη μέση του δρόμου.   X(

Πριν λίγες μέρες ανέβασα πίσω δικό μου άνθρωπο που θέλει να βγάλει δίπλωμα και να πάρει μηχανάκι. Έτσι δλδ για να πάρει μια ιδέα. Υδρωσα από την προσπάθεια, σταμάτησα στο πρώτο καφέ, ηπιαμε καφεδάκι, και του είπα να γυρίσει με το λεωφορείο. Μέχρι εκεί και πολύ του ήτανε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΠεμ 26 Σεπ 2019 - 14:25

Lerki έγραψε:
Άσχετο εν έτη 1994 αν βλέπαμε κρανος το κοιτάζαμε σαν την Ακρόπολη.
Γάντια κ στολή;;; ρώταγαμε που έχει αγώνες.
Κ από πολλούς κυρίως προηγούμενης γενιάς κλασσική ατάκα κότα ή φλώρος. Beerchug

plus1

swedsaab έγραψε:
Menos έγραψε:
thumbs up

Τα χρήματα στα επέστρεψε ο φίλος;;
Στο κάτω κάτω.. εξαιτίας του εφαγες το πρόστιμο..

Το πληρωσαμε απο 30 ο καθενας το προστιμο.Εχουμε και οι δυο ισο μεριδιο ευθυνης.

thumbs up

marioshadow έγραψε:
Έχει τύχει να πάρω συνεπιβάτη εγώ να στρίβω και αυτός να κάθεται σαν αγγούρι και να τραβάει προς την αντίθετη μεριά ενώ του είχα υποδέιξει πως κτλ. Σταμάτησα και είπα καλύτερα να σε αφήσω να πας με τα πόδια παρά να συνεχίσουμε lol!

laughing lol! lol!

ptinotrofos έγραψε:
Εγώ δυστυχώς δεν το έκανα και σε κάποια διασταύρωση που είχα κόψει ταχύτητα για να ελέγξω κρεμαστηκε αριστερά για να φτιάξει το λουράκι από το πεδιλο. Μας σοριασε κάτω,  αιμαθρο στο γόνατο, σπασμένος μηνίσκος, εγχείριση,  και από εκείνη την στιγμή άλλαξε η ζωή μου.  Τέρμα η ορειβασία τέρμα το σκι τέρμα το τρέξιμο. Ακόμα μετανιώνω που δεν της έδωσα λεφτά να πάρει ταξί και να την ειχα παρατήσει στη μέση του δρόμου.   X(

:-O :-O

Με το κουταλάκι πρέπει να βγάζουμε τις μοτοσυκλετικές ιστορίες σου!! cowboy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Lerki
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Lerki

Αριθμός μηνυμάτων : 854
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 45
Τόπος : Ιωνια
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2018

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΠεμ 26 Σεπ 2019 - 19:07

Καλό είναι να κάθονται σαν αγγούρι το προτιμώ σε χαμηλές ταχύτητες βέβαια,στο χχ από το να με ζούλανε στο ντεπόζιτο κ όταν κατεβαίνω να μου ειναι μουδιασμένα. Σε ισιες σελες βλέπε ον οφ κ παπιους παίζει ωραία αγκαλίτσα και πιο ωραίο πλεύση της μότο ενώ στο χχ τραγικό το δικαβαλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΠεμ 26 Σεπ 2019 - 22:50

Lerki έγραψε:
Σε ισιες σελες βλέπε ον οφ κ παπιους παίζει ωραία αγκαλίτσα και πιο ωραίο πλεύση της μότο ενώ στο χχ τραγικό το δικαβαλο.

Αν συγκρίνεις το ΧΧ με τα νέα μοντέλα sport touring που μόνο sport δεν είναι, σίγουρα το δικάβαλο στο ΧΧ είναι λιγότερο άνετο, αλλά σε καμμία περίπτωση τραγικό.. shame on you

Τραγικό για τον συνεπιβάτη θα ονόμαζα αυτό..

Ευκαιριακός συνεπιβάτης H6rrf_10

....όχι αυτό..

Ευκαιριακός συνεπιβάτης 1999-h10

Αν πάλι πιστεύεις πως τραβάς του Χριστού τα πάθη όταν είσαι δικάβαλος... υπάρχουν και άλλες λύσεις.. smokin

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Sofa-m10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΠαρ 27 Σεπ 2019 - 0:25

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Fb_im401
Εγώ το προτιμώ μονοσελο

,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lerki
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Lerki

Αριθμός μηνυμάτων : 854
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 45
Τόπος : Ιωνια
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2018

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΠαρ 27 Σεπ 2019 - 13:06

Η τελευταία φωτο είναι για πάρτυ μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΠαρ 27 Σεπ 2019 - 15:00

Lerki έγραψε:
στο χχ από το να με ζούλανε στο ντεπόζιτο κ όταν κατεβαίνω να μου ειναι μουδιασμένα.

laughing lol!

Ξέρω τι λες, το έχω πάθει κι εγώ, αλλά είναι δικό σου το λάθος.

Είχα γνωρίσει μια κοπελιά,  Πρώτη βόλτα με το ΧΧ Ελληνικό - Σούνιο.

Μετά τα λιμανάκια βρίσκω ένα πάρκινγκ στην άκρη του δρόμου και σταματάω γιατί τα π@π@ρια μου είχαν γίνει χαλκομανία απάνω στο τανκ.

Την έβγαλα φωτογραφίες απάνω στο μηχανάκι κλπ και στο τέλος την ρώτησα αν ένοιωθε άνετα πάνω στο μηχανάκι. Μου είπε ότι αισθανόταν κάπως στριμωγμένα.

Της έδειξα την σέλα και της εξήγησα ότι το μπροστινό μέρος είναι για να κάθομαι εγώ και το πίσω που είναι πιο ψηλά είναι για πάρτη της και ότι αν δεν προσπαθούσε να χωρέσει στην δική μου θέση θα είμαστε και οι δύο πιο άνετα.

Όταν κατάλαβε τι έκανε έβαλε τα γέλια και μου είπε ότι επειδή είχε ακούσει ότι πρέπει να κάθεσαι όσο γίνετε πιο κοντά στον οδηγό προσπαθούσε να κολλήσει απάνω μου αλλά αυτό το (σκαλοπάτι) που έκανε η σέλα την ενοχλούσε.

Τελικά εξελίχθηκε σε άριστη συνεπιβάτιδα και κάναμε πολλές και μεγάλες βόλτες μαζί μέχρι που οι δρόμοι μας χωρίσανε.

Κάνε λοιπόν τον κόπο να πεις στον συνεπιβάτη δυο πράγματα που πρέπει να ξέρει γιατί δεν γεννήθηκε απάνω σε μηχανάκι, και ο κόπος σου πιθανόν να ανταμειφθεί.  Αν σε ενδιαφέρει βέβαια η περίπτωση.   Αλλιώς λες σόρυ έχω πρόβλημα στην ανάρτηση και δεν μπορώ να βάλω δεύτερο άτομο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lerki
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Lerki

Αριθμός μηνυμάτων : 854
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 45
Τόπος : Ιωνια
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2018

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΠαρ 27 Σεπ 2019 - 21:22

Γλυστραει στα φρεναρισματα thumbs up οσο για το αν με ενδιαφέρει χαχαχα δεν βλέπω να χωρίζω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ευκαιριακός συνεπιβάτης   Ευκαιριακός συνεπιβάτης EmptyΔευ 7 Οκτ 2019 - 14:24

Lerki έγραψε:
Γλυστραει στα φρεναρισματα thumbs up οσο για το αν με ενδιαφέρει χαχαχα δεν βλέπω να χωρίζω

When there's a will, there's a way! laughing laughing

Ευκαιριακός συνεπιβάτης Hqdefa10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
 

Ευκαιριακός συνεπιβάτης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Moto - κουβέντες-
^ Back to Top