Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Πρόβλημα με μανιτάρια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Alexkon
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Alexkon

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2019

Πρόβλημα με μανιτάρια  Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόβλημα με μανιτάρια    Πρόβλημα με μανιτάρια  EmptyΤρι 13 Αυγ 2019 - 15:19

Καλησπέρα σας, έχω πρόβλημα με τα μανιτάρια που παράγγειλα από το ebay. Έχω ανοίξει τρύπα στο  πλαϊνό πλαστικό  για να βιδωσω στο σασί αλλά όταν πάω να το σφιξω μου τσαλακωνει το πλαστικό. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;;; cbr 1100 xx 98
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Πρόβλημα με μανιτάρια  Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με μανιτάρια    Πρόβλημα με μανιτάρια  EmptyΤρι 13 Αυγ 2019 - 18:07

Όταν λές οτι έχεις ανοίξει τρύπα στο πλαστικό... μπορείς να το τραβήξεις μια φωτογραφία να πάρουμε μια ιδέα? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Lerki
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Lerki

Αριθμός μηνυμάτων : 854
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 45
Τόπος : Ιωνια
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2018

Πρόβλημα με μανιτάρια  Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με μανιτάρια    Πρόβλημα με μανιτάρια  EmptyΤρι 13 Αυγ 2019 - 18:42

Εννοείς στο πλαίσιο; η στον κινητήρα όταν λες σασί; καμία φώτο; γενικά να ξέρεις πολλοί την έχουν πατήσει με μανιτάρια από στρεβλώσεις σε σουπες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Alexkon
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Alexkon

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2019

Πρόβλημα με μανιτάρια  Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με μανιτάρια    Πρόβλημα με μανιτάρια  EmptyΣαβ 17 Αυγ 2019 - 14:18

Menos έγραψε:
Όταν λές οτι έχεις ανοίξει τρύπα στο πλαστικό... μπορείς να το τραβήξεις μια φωτογραφία να πάρουμε μια ιδέα? scratch
https://servimg.com/view/20103482/3
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Πρόβλημα με μανιτάρια  Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με μανιτάρια    Πρόβλημα με μανιτάρια  EmptyΣαβ 17 Αυγ 2019 - 21:13

Δεν έχω βάλει μανιτάρια, έχω φάει όμως και μ' αρέσουν πολύ αλλά αυτό είναι άσχετο laughing

Απ όσο ξέρω έχει βάλει ο cbrsix  τα  LSL. Εσύ τι μάρκα έχεις πάρει?  έχουν οδηγίες τοποθέτησης?

Το βρίσκω λογικό να σου τσαλακώνουν το πλαστικό αφού δεν εφάπτεται στο πλαίσιο. Μάλλον  πρέπει να μεγαλώσεις την τρύπα γιατί το μανιτάρι δεν μπορεί να πατάει στο πλαστικό,  εδώ στις βίδες που κρατούν το φέριγκ η Honda προβλέπει αποστάτες για να μην κάνει ρωγμές και τελικά σπασίματα.

Η LSL εχει και βάσεις μανιταριών που καλύπτουν την τρύπα, επίσης το κενό ανάμεσα σε πλαστικό και πλαίσιο απ' ότι ξέρω δεν είναι ίσο και από τις δύο μεριές και πρέπει να πας τα μανιτάρια στον τόρνο να σου τα φέρει στα μέτρα σου.

Δες το τόπικ (Μια ζωή σε δύο ρόδες) του cbrsix νομίζω κάτι γράφει σχετικά.

Δεν ξέρω αν βοήθησα ή σε μπέρδεψα περισσότερο, αλλά καλύτερα νομίζω θα είνα να πας σε ένα μηχανικό να στα τοποθετήσει και να τον επιτηρείς στενά να μην κάνει τσαπατσουλιές και σου κάνει το μηχανάκι καρνάβαλο.

ΥΓ: Εγώ πάντως δεν θα έκανα τρύπες στο μηχανάκι χωρίς να είμαι 200/100 σίγουρος ότι γνωρίζω τα πάντα για την τοποθέτηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lerki
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Lerki

Αριθμός μηνυμάτων : 854
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 45
Τόπος : Ιωνια
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2018

Πρόβλημα με μανιτάρια  Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με μανιτάρια    Πρόβλημα με μανιτάρια  EmptyΚυρ 18 Αυγ 2019 - 23:13

Τα πε όλα ο πτηνοτροφος.
Εγώ τα χω κ τα κοιτάω ta lsl. Ο μηχανικός μου αρνείται να μου τα τοποθετήσει. Για τους λόγους που λέω εγώ κ ο πτηνοτροφος.
Δηλαδή αφού με έβρισε😜 μου πε θα τρυπήσεις τα μαμά πλαστικά για να πέσεις κ να πάθεις πιο γερή ζημιά στον κινητήρα;;; τι να σου πω ότι κ να κάνεις πάνε στον μηχανικό σου😎
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marioshadow
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
marioshadow

Αριθμός μηνυμάτων : 933
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2012

Πρόβλημα με μανιτάρια  Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με μανιτάρια    Πρόβλημα με μανιτάρια  EmptyΔευ 19 Αυγ 2019 - 10:03

Alexkon έγραψε:
Menos έγραψε:
Όταν λές οτι έχεις ανοίξει τρύπα στο πλαστικό... μπορείς να το τραβήξεις μια φωτογραφία να πάρουμε μια ιδέα? scratch
https://servimg.com/view/20103482/3

Ελάχιστα πιο μεγάλη τρύπα έπρεπε να κάνεις (με ποτηροτρύπανο) για να έχει λίγο ανοχή.
Εννοείς οτι βιδώνει αρκετά μέσα και σου πιέζει το πλαστικό προς τα μέσα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marioshadow
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
marioshadow

Αριθμός μηνυμάτων : 933
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2012

Πρόβλημα με μανιτάρια  Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με μανιτάρια    Πρόβλημα με μανιτάρια  EmptyΔευ 19 Αυγ 2019 - 10:09

Lerki έγραψε:
Τα πε όλα ο πτηνοτροφος.
Εγώ τα χω κ τα κοιτάω ta lsl. Ο μηχανικός μου αρνείται να μου τα τοποθετήσει. Για τους λόγους που λέω εγώ κ ο πτηνοτροφος.
Δηλαδή αφού με έβρισε😜 μου πε θα τρυπήσεις τα μαμά πλαστικά για να πέσεις κ να πάθεις πιο γερή ζημιά στον κινητήρα;;; τι να σου πω ότι κ να κάνεις πάνε στον μηχανικό σου😎

Καλά δεν το συζητάμε οτι το μανιτάρι κάνει ζημιά σε πτώση με φόρα.
Έχουμε ακούσει πολλά, ότι το μανιτάρι αν είναι καλή μάρκα απορροφά την δύναμη της πτώσης και δεν στραβώνει το πλαίσιο κλπ κλπ.
Εμένα η γνώμη μου είναι ότι το μανιτάρι είναι σε περίπτωση στατικής πτώσης (από λάθος χειρισμό ξεπαρκάρισμα κλπ) να την "φάει" αυτό και όχι τα πανάκριβα πλαστικά μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Πρόβλημα με μανιτάρια  Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με μανιτάρια    Πρόβλημα με μανιτάρια  EmptyΔευ 19 Αυγ 2019 - 13:48

marioshadow έγραψε:
Lerki έγραψε:
Τα πε όλα ο πτηνοτροφος.
Εγώ τα χω κ τα κοιτάω ta lsl. Ο μηχανικός μου αρνείται να μου τα τοποθετήσει. Για τους λόγους που λέω εγώ κ ο πτηνοτροφος.
Δηλαδή αφού με έβρισε😜 μου πε θα τρυπήσεις τα μαμά πλαστικά για να πέσεις κ να πάθεις πιο γερή ζημιά στον κινητήρα;;; τι να σου πω ότι κ να κάνεις πάνε στον μηχανικό σου😎

Καλά δεν το συζητάμε οτι το μανιτάρι κάνει ζημιά σε πτώση με φόρα.
Έχουμε ακούσει πολλά, ότι το μανιτάρι αν είναι καλή μάρκα απορροφά την δύναμη της πτώσης και δεν στραβώνει το πλαίσιο κλπ κλπ.
Εμένα η γνώμη μου είναι ότι το μανιτάρι είναι σε περίπτωση στατικής πτώσης (από λάθος χειρισμό ξεπαρκάρισμα κλπ) να την "φάει" αυτό και όχι τα πανάκριβα πλαστικά μας.

Κι εγώ την ίδια γνώμη έχω. Εκεί που θα πληρώσεις ένα σκασμό λεφτά για μια χαζοπτώση από το στάντ (βάψιμο, αυτοκόλλητα κλπ) το μανιτάρι θα σε γλιτώσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Alexkon
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Alexkon

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2019

Πρόβλημα με μανιτάρια  Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με μανιτάρια    Πρόβλημα με μανιτάρια  EmptyΤρι 20 Αυγ 2019 - 0:18

marioshadow έγραψε:
Alexkon έγραψε:
Menos έγραψε:
Όταν λές οτι έχεις ανοίξει τρύπα στο πλαστικό... μπορείς να το τραβήξεις μια φωτογραφία να πάρουμε μια ιδέα? scratch
https://servimg.com/view/20103482/3

Ελάχιστα πιο μεγάλη τρύπα έπρεπε να κάνεις (με ποτηροτρύπανο) για να έχει λίγο ανοχή.
Εννοείς οτι βιδώνει αρκετά μέσα και σου πιέζει το πλαστικό προς τα μέσα?
Αυτό ακριβώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marioshadow
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
marioshadow

Αριθμός μηνυμάτων : 933
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2012

Πρόβλημα με μανιτάρια  Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με μανιτάρια    Πρόβλημα με μανιτάρια  EmptyΤρι 20 Αυγ 2019 - 8:58

Όπως είπε και ο Κώστας πιο πάνω η θα πρέπει να βρείς αποστάτες ώστε να μην πατάει στα πλαστικά η θα πας με το μηχανάκι και τα μανιτάρια στο τόρνο να σου φτίαξουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πρόβλημα με μανιτάρια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» Μανιτάρια (προτζεκτ)
» Aπορια με τα προστατευτικα Μανιταρια.
» Προβλημα με Η/Υ
» προβλημα!!!!!
» ΠΡΟΒΛΗΜΑ σε ΧΧ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top