Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
wz1
Μέλος
Μέλος
wz1

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : KOMOTHNH
Ημερομηνία εγγραφής : 25/09/2017

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)   ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) EmptyΚυρ 10 Φεβ 2019 - 16:40

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το μαυροπούλι πάνω στην παράκαμψη της Καβάλας.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ένα από τα Goldwing που συνάντησα στο σταθμό της Μουσθένης λίγα χλμ έξω από την Καβάλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)   ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) EmptyΤετ 13 Φεβ 2019 - 10:34

Πως ήταν η βόλτα?
Πως ήταν οι δρόμοι?
Πόση ώρα ήταν η διαδρομή?
Τα θετικά της βόλτας..
2 φωτογραφίες δεν μας δίνουν και πολλά για να ξεκινήσουμε...
Μίλα (γράφε) αδερφέ. wave
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
wz1
Μέλος
Μέλος
wz1

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : KOMOTHNH
Ημερομηνία εγγραφής : 25/09/2017

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)   ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) EmptyΤετ 13 Φεβ 2019 - 19:29

Καλησπέρα

Η διαμονή στο ξενοδοχείο ήταν προσφορά της εταιρίας στην οποία εργάζομαι και γι αυτό το λόγο έκανα αυτό το ταξίδι.
Δυστυχώς οι μέρες που μπορούσα να μείνω ήταν πολύ λίγες(2 βραδιές) και η απόσταση μεγάλη, για αυτό δεν έχω και πολλές φωτογραφίες.(13-15 Ιουλίου)
Επέλεξα να πάω στην Καλλιθέα μεσώ Θεσσαλονίκης γιατί είναι πιο εύκολη η διαδρομή μεσώ των αυτοκινητόδρομων.Η απόσταση είναι γύρω στα 340 χιλιόμετρα.
Η διαδρομή δεν ήταν κουραστική εκτός από το κομμάτι Θεσσαλονίκη Ν.Μουδανιά που συνάντησα αρκετή κίνηση όταν πήγαινα στην Καλλιθέα.
Στην Καλλιθέα τα βράδια έχουν πολύ ενδιαφέρον αλλά δυστυχώς ήταν μόνο δυο και από αυτά το ένα να το περιορίσεις γιατί την άλλη μέρα έπρεπε  να ξεκινήσω νωρίς για το 3ωρο ταξίδι της επιστροφής.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Μια φωτογραφία του ξενοδοχείου.

Σε αυτή την διαδρομή διαπίστωσα ότι η πίσω ανάρτηση έχει πεθάνει και μιλάω με γνωστή εταιρία στην Αθηνά για να φέρω καινούρια.Οι βαλίτσες είναι βολικές αλλά μια παλιά ανάρτηση όπως η δική μου θα βγάλει πρόβλημα.

Υ.Γ.Τα ονόματα των εταιριών δεν τα αναφέρω για λόγους διαφήμισης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)   ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) EmptyΠεμ 14 Φεβ 2019 - 10:07

wz1 έγραψε:
Καλησπέρα

Δυστυχώς οι μέρες που μπορούσα να μείνω ήταν πολύ λίγες..

...αλλά δυστυχώς ήταν μόνο δυο...

...η πίσω ανάρτηση έχει πεθάνει...  

..αλλά μια παλιά ανάρτηση όπως η δική μου θα βγάλει πρόβλημα.

Μέσα στη τρελλή χαρά λοιπόν η βόλτα..  laughing

... but seriously..  nerd
Πως ανακάλυψες πως η ανάρτηση έφαγε τα ψωμάκια της;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
wz1
Μέλος
Μέλος
wz1

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : KOMOTHNH
Ημερομηνία εγγραφής : 25/09/2017

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)   ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) EmptyΚυρ 17 Φεβ 2019 - 18:27

Καλησπέρα

Η ανάρτηση είναι πολύ μαλακή  όταν μπαίνουν οι βαλίτσες επάνω, αλλά αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν το παράξενο ανεβοκατέβασμα που έκανε σε μικρές ταχύτητες.
Αυτό το παράξενο ανεβοκατέβασμα  το έκανε μετά από αρκετή ώρα ταξιδιού και συγκεκριμένα στην έξοδο από Εγνατία για να μπω στον περιφερειακό της Θεσσαλονίκης προς Χαλκιδική και όταν έφτασα στην Καλλιθέα.
Μετά από καμιά ώρα που ξανανέβηκα στη μηχανή για να πάω στο ξενοδοχείο η ανάρτηση δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα.Το ίδιο και στο ταξίδι του γυρισμού δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.
Σε συζητήσεις που ανέφερα αυτό το πρόβλημα μου είπαν ότι μάλλον ζεστάθηκε το αέριο μέσα στην  ανάρτηση.Τώρα αν αυτό είναι σωστό η λάθος δεν το ξέρω και θα πρέπει να  το ερευνήσω.
Θεωρώ ότι είναι επικίνδυνο να συνεχίσω να οδηγώ την μηχανή με αυτήν ανάρτηση γι' αυτό και την αλλάζω.
Αλώστε προετοιμάζω την μηχανή για ένα ταξίδι στην Δυτική Ελλάδα αυτό το καλοκαίρι.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σε αυτό το video θα δείτε το πρόβλημα που παρουσίασε η ανάρτηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)   ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) EmptyΚυρ 17 Φεβ 2019 - 21:17

Σίγουρα το αμορτισέρ χρειάζεται επισκευή.
Θα το επισκευάσεις η θα το αλλάξεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
wz1
Μέλος
Μέλος
wz1

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : KOMOTHNH
Ημερομηνία εγγραφής : 25/09/2017

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)   ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) EmptyΤρι 19 Φεβ 2019 - 23:54

Καλησπέρα

Θα το αλλάξω.Όπως σου είπα μιλάω με εταιρία στην Αθήνα για να αγοράσω ένα αμορτισέρ OHLINS με υδραυλική ρύθμιση προ φόρτισης του ελατηρίου.Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα,μου είπαν ότι έχει έρθει στην Αθήνα και αύριο το πρωί θα το στείλουν με courier.
Το παλιό αμορτισέρ θα το κρατήσω και θα ρωτήσω να μάθω αν μπορώ να το επισκευάσω για την περίπτωση που μπορεί να χρειαστεί.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την wz1 στις Τετ 20 Φεβ 2019 - 9:38, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nasalab
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
nasalab

Αριθμός μηνυμάτων : 1068
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : United Kingdom
Ημερομηνία εγγραφής : 30/03/2012

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)   ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) EmptyΤετ 20 Φεβ 2019 - 1:07

Βεβαίως και επισκευάζετε, από όσο ξέρω κάνα 100ρικο πάει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)   ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) EmptyΤετ 20 Φεβ 2019 - 11:39

Φίλος απο το Φόρουμ μου ανέφερε οτι την επισκεύασε πρόσφατα και του στοίχισε 150€ και η μοτοσυκλέτα κινείται σαν να φοράει καινούρια ανάρτηση!

Αν και καθυστερημένα (καθώς η αγορά έγινε ήδη), τα Ohlins είναι ιδιαίτερα ακριβά και απο κουβέντες που έχω κάνει με μηχανικό που έχει κάνει και track days με ΧΧ, μου ανέφερε πως τα Ohlins (αξιοπρεπέστατα) είναι ανάρτηση που το ΧΧ πραγματικά δεν χρειάζεται..

Το εργοστασιακό αμορτισέρ που προσφέρει η Honda υπερκαλύπτει τις ανάγκες του ΧΧ για κάθε απαίτηση οδήγησης, καθώς φτιάχτηκε και για sport οδήγηση, γι'αυτό και έχει (απο την Honda)  ρυθμιζόμενη ανάρτηση.

Πάρα ταύτα.. Καλοφόρετη η νέα σου ανάρτηση και κράτα την παλαιότερη.. όταν περισσέψουν χρήματα κάνε της μια επισκευή και θα την έχεις καβάντζα για ακόμη πολλά πολλά χιλιόμετρα. wave
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
wz1
Μέλος
Μέλος
wz1

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 55
Τόπος : KOMOTHNH
Ημερομηνία εγγραφής : 25/09/2017

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)   ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ) EmptyΠεμ 21 Φεβ 2019 - 0:05

Καλησπέρα

Νομίζω ότι το απλό  STX 46 που προτείνει η OHLINS  για το CBR 1100 XX δεν είναι πολύ πιο ακριβό σε σχέση με τις άλλες εταιρίες.
Εκείνο που εκτοξεύει την τιμή του είναι τα remote που βάζει επάνω για την ρύθμιση του.
Για να γίνω πιο σαφής
Το απλό STX 46 στοιχίζει περίπου 600 Ευρό.Τόσο στοιχίζει και το αμορτισέρ της HONDA σύμφωνα με τις τιμές από τα ευρωπαϊκά site.
Με την υδραυλική προ φόρτιση ελατηρίου (HPA) περίπου 900 Ευρό.Αυτή είναι η δική μου επιλογή για ευκολία στην ρύθμιση του όταν βάζω δεύτερο  άτομο ή βαλίτσες.
Με το HPA και το compression damping adjuster κοστίζει περίπου 1100 Ευρό.
Προτίμησα το όνομα της OHLINS γιατί είναι πολύ γνωστό στο χώρο των μοτοσυκλετών.
Ένας άλλος λόγος που πήγα στην OHLINS και την συγκεκριμένη εταιρία ήταν ότι μου έδινε όλες τις παραπάνω επιλογές σε αντίθεση με κάποιες εταιρίες στο ebay που έδιναν το συγκεκριμένο αμορτισέρ στη πολύ ακριβή έκδοση μόνο.
Ακόμα πιστεύω ότι μια τέτοια αγορά είναι καλό να γίνεται από την Ελλάδα και όχι από το εξωτερικό καθώς σε περίπτωση προβλήματος τα πράγματα γίνονται περίπλοκα.Εκτός αυτού γενικά το ebay σε καινούρια και επώνυμα ανταλλακτικά  δεν έχει διαφορά στις τιμές,εκτός βέβαια αν είσαι τυχερός και βρεις κάποια καλή προσφορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΚΑΛΙΘΕΑ(ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» ΚΟΜΟΤΗΝΗ..... ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ 16-17-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ Συγκέντρωση μοτοσικλετιστών «Κυκλώπειες Διαδρομές» 09.09.2011

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Νομοί & Προορισμοί :: Εκδρομές / Ταξίδια-
^ Back to Top