Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Απορια για την τελικη ταχυτητα..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για την τελικη ταχυτητα..   Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 8 Νοε 2018 - 12:29

VolosCBR600rr έγραψε:
Jimakos έγραψε:
Τώρα επειδή σε βλέπω να γουστάρεις τελικές,αν παίξεις με τα γρανάζια μπορείς να φτάσεις μέχρι και εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

οταν λεμε με τα γραναζια τι ακριβως δηλαδη??...να τα αλλαξω ολα απο την αρχη?..γιατι θα χρειαστει μεγαλο budget για κατι τετοιο.... :-/

Για να βαλεις καλα γραναζια μονο,θελεις λιγοτερα απο 100 ευρω.Μικροτερο πισω,η συνδυασμο,με μεγαλυτερο μπροστα.Θα χασεις ομως ""αρπαγματα"". Μια χαρα ειναι το μηχανακι,εγω παντως,ετσι θα το αφηνα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για την τελικη ταχυτητα..   Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 8 Νοε 2018 - 13:17

Δεν θα πληρώσεις πολλά χρήματα. Έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αλλάξεις αλυσιδογραναζα, ε τότε θα βάλεις με διαφορετικό βήμα.
Γνώμη μου πάντως είναι ότι τα μαμά είναι μελετημενα από τον κατασκευαστή και είναι ότι καλύτερο για το μηχανάκι.

Αλλάζοντας βήμα κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις, δεν βλέπω το λόγο για να αρχίσεις τα πειράματα όταν μάλιστα απ ότι καταλαβαίνω δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για την τελικη ταχυτητα..   Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 8 Νοε 2018 - 13:30

VolosCBR600rr έγραψε:
ptinotrofos έγραψε:
VolosCBR600rr έγραψε:
Τι φιλτρο προτεινετε; γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα..

DNA   είναι κορυφή!  Αλλά και ΚΝ να βάλεις καλό είναι. Όταν αλλάξεις φίλτρο στο σέρβις δώσε λίγα Χρήματα παραπάνω και θα κάνεις και αποσβεση γιατί δεν θα ξαναλλαξεις απλά το καθαρίζεις και το ξαναβαζεις

Όσο για τα 270 χλμ με 600αρι χλωμό το βλέπω



Υπαρχει νουμερο για το δικο μου μηχανακι συγκεκριμενα?..να βαλω κανονικο φιλτρο πλακέ ή απο τα αλλα που ειναι στρογγυλα (μανιταρια)??

Για στρογγυλά και μανιτάρια δεν ξέρω, Ψάξε στο γκουγκλη για ( φίλτρο dna για cbr 600rr) και θα τα δεις στο "car.gr"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marioshadow
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
marioshadow

Αριθμός μηνυμάτων : 933
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2012

Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για την τελικη ταχυτητα..   Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 9 Νοε 2018 - 21:19

VolosCBR600rr έγραψε:
ptinotrofos έγραψε:
VolosCBR600rr έγραψε:
Τι φιλτρο προτεινετε; γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα..

DNA   είναι κορυφή!  Αλλά και ΚΝ να βάλεις καλό είναι. Όταν αλλάξεις φίλτρο στο σέρβις δώσε λίγα Χρήματα παραπάνω και θα κάνεις και αποσβεση γιατί δεν θα ξαναλλαξεις απλά το καθαρίζεις και το ξαναβαζεις

Όσο για τα 270 χλμ με 600αρι χλωμό το βλέπω



Υπαρχει νουμερο για το δικο μου μηχανακι συγκεκριμενα?..να βαλω κανονικο φιλτρο πλακέ ή απο τα αλλα που ειναι στρογγυλα (μανιταρια)??

Οχι καμια σχεση...θα παρεις ακριβως για το δικο σου μοντελο!!!υπαρχουν αρκετοι κατασκευαστες που φτιαχνουν aftermarket φιλτρα (πανελ-πλακε) οπως θες πεστα, για το μηχανακι σου!!!(BMC,K&N,HIFLO,DNA κλπ) και μπαινει "κουτι" στο φιλτροκουτι σου στην θεση του εργοστασιακου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VolosCBR600rr
Νέο μέλος
Νέο μέλος
VolosCBR600rr

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2018

Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για την τελικη ταχυτητα..   Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 10 Νοε 2018 - 20:54


Οχι καμια σχεση...θα παρεις ακριβως για το δικο σου μοντελο!!!υπαρχουν αρκετοι κατασκευαστες που φτιαχνουν aftermarket φιλτρα (πανελ-πλακε) οπως θες πεστα, για το μηχανακι σου!!!(BMC,K&N,HIFLO,DNA κλπ) και μπαινει "κουτι" στο φιλτροκουτι σου στην θεση του εργοστασιακου![/quote]






Ενταξει..ευχαριστω για τη διευκρινηση!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για την τελικη ταχυτητα..   Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 11 Νοε 2018 - 9:36

Τωρα που αλλαξα εβαλα HIFLO . Δεν τρελαθηκα με την εφαρμογη και εκανε και 30€.

Την αλλη φορα Κ&Ν ή DNA για μια ζωη και καθαρισα . 70€ εχει στο κατω κατω και δεν θα ξανα αλλαξω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για την τελικη ταχυτητα..   Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 11 Νοε 2018 - 10:44

Έχω Κ Ν από το 2005 Σκέψου πόσα λεφτά έχω γλιτώσει από τις αλλαγές τόσα χρόνια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VolosCBR600rr
Νέο μέλος
Νέο μέλος
VolosCBR600rr

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2018

Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για την τελικη ταχυτητα..   Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 11 Νοε 2018 - 16:40

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και τη βοηθεια! thank you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MaxZorin
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
MaxZorin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Μεσόγεια
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για την τελικη ταχυτητα..   Απορια για την τελικη ταχυτητα.. - Σελίδα 2 EmptyΔευ 12 Νοε 2018 - 11:07

VolosCBR600rr έγραψε:
Γεια σας,

Εχω ενα CBR600RR 2004 εδω και λιγους μηνες και τωρα τελευταια το βγαζω σε εθνικες οδους και το "ανοιγω",
Ειχα δει σε βιντεο και γενικα εχω ακουσει οτι αυτα πιανουν μεχρι και 270χλμ/ωρα αλλά εγω με 250 το πηγαινω και ειναι στα προθυρα να κοφταρει (αν και παιρνει μεχρι 255χλμ χωρις ανεμο)..Δε νομιζω οτι ειναι δουλεμενο αρκετα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη οποτε δε θα ελεγα πως ειναι "πιωμενο" μηπως παιζει ρολο που εχει power commander και υπαρχει καποια ρυθμιση που το εμποδιζει να παει παραπανω?...Οποιος μπορει ας μου πει/ας με συμβουλεψει περι του θεματος γιατι δεν ειμαι και πολυ γνωστης..

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Και 280 κοντερίσια τα δείχνουν τα CBR600, ακόμα και το F. Σε παρατεταμένη ευθεία σε εθνική, σκύψιμο πίσω από την ζελατίνα, γέμισμα τις ταχύτητες, θα έπρεπε να τα βλέπεις.

Έχει υπόψιν σου, ότι τα κοντερίσια τύπου 280km/h είναι πραγματικά 255-260 όπου εκεί περίπου είναι και η πραγματική τελική ταχύτητα. Αλλά ας πούμε για κοντερίσια.

Για να μην τα βλέπεις ή κάτι δεν κάνεις καλά ή θέλει κάποιο service η μηχανή σου. Χάσιμο ιπποδύναμης μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους, αρύθμιστες βαλβίδες, πολυκαιρισμένο φίλτρο αέρα, εξάτμιση που κόβει ιπποδύναμη γιατί δεν έχει ρυθμιστεί ο ψεκασμός σε αυτήν, κάποια επέμβαση στα fairing που αλλάζει τις ροές του αέρα στο φιλτροκούτι, πολυκαιρισμένα μπουζί, πεσμένη πίεση αντλίας καυσίμου, πεσμένη πίεση στα λάστιχα, αλυσίδα αλάδωτη και φθαρμένη, γενικά πολλά παίζουν. Επίσης μην περιμένεις να δεις τέτοια νούμερα αν δεν γίνεσαι ένα με τον ντεπόζιτο, με σωστό κράνος και εφαρμοστή στολή, χωρίς δλδ ρούχα που ανεμίζουν, ακόμα και όλα τα παραπάνω να είναι καλά. Και παίζουν ρόλο και οι συνθήκες, με ζεστό αέρα καλοκαιριού ή σε δρόμο που είναι σε υψόμετρο π.χ. στις ευθείες της Εγνατίας στο οροπέδιο της Κοζάνης, χάνεις σε απόδοση. Γρανάζωμα, αν το έχει μακρύνει ο προηγούμενος για οικονομία, επίσης σε εμποδίζει, αφού σου έχει κάνει την 6η overdrive. Τέλος υπολόγισε και τον άνεμο. Ένα αεράκι 20 km/h να φυσάει κόντρα, το κοντέρ γράφει 250 αλλά ταξιδεύεις ως προς τον αέρα με 270, οπότε έχει πλησιάσει τα όριά του.

285 είχα δει εγώ στο κοντέρ στο CBR600FΥ μου, οπότε μην ακούς αν σου λένε ότι δεν δείχνει τέτοια νούμερα, τα δείχνει μια χαρά. Ασχέτως αν στην πραγματικότητα ήταν 255 ας πούμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Απορια για την τελικη ταχυτητα..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

 Παρόμοια θέματα

-
» Θεωρητική τελική ταχύτητα ΧΧ
» Bellagio με τελική 616 χλμ./ώρα!
» Τελική στα 318χιλ.
» CBR 600 F4 2η ταχύτητα
» Υπερβολική Ταχύτητα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 ::  Δημόσια συζήτηση :: Συστηθείτε-
^ Back to Top