Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 20 Φεβ 2018 - 23:58

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι  στην Πολωνία υπάρχουν αρκετές και εντυπωσιακές εκκλησίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Πολωνοί είναι από τους πιο φανατικούς καθολικούς ( γι αυτό άλλωστε πολλοί Παπες είναι Πολωνικής καταγωγής!). Τι να πείς όμως και για το κάστρο της πόλης που δεσπόζει από πάνω της. Μιλάμε για μία σειρά από κτίρια και εκκλησία που είναι κτισμένα μέσα στο κάστρο της πόλης και θέλεις αρκετό περπάτημα για να δείς όλα τα κτίρια, ενώ όλη περιοχή του κάστρου είναι πήχτρα από κόσμο. Και μιλάμε για μία τεράστια έκταση με μία υπέροχη θέα στο ποτάμι.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΤετ 21 Φεβ 2018 - 21:20

να υπενθυμισω επ ευκαιριας σε ολα τα μελη του φορουμ να περναν μια φωτο ανα ποστ για να μην κολλαει ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Φεβ 2018 - 21:23

.........Και το ταξίδι μου συνεχίζεται. Φεύγοντας το πρωί από Κρακοβία με τις καλύτερες εντυπώσεις και με τον καιρό σύμμαχό μου ( έβρεξε μόνο αργά το βράδυ )  στους 17-18 β., έβαλα πλέον το δερμάτινο γιατί με το καλοκαιρινό μπουφάν δεν....Εφτασα γρήγορα στα σύνορα με την Τσεχία την οποία διέσχισα αρκετά γρήγορα ( 220 χλμ ). Το κακό στο εξωτερικό είναι ότι στα βενζινάδικα, που η πλειοψηφία τους είναι self-service , μπορεί να περιμένεις αρκετή ώρα, αφού όλοι σχεδόν πληρώνουν με κάρτα και η αναμονή στο μοναδικό ταμείο συνήθως μπορεί να είναι και 10λ.+
Από τις χώρες που διέσχισα και η Πολωνία και η Τσεχία, παρά το ότι είναι στην ΕΕ, έχουν το δικό τους νόμισμα. Μάλιστα όπως μου έλεγαν οι Πολωνοί, προτιμούν να μείνουν στο νόμιμά τους ( zloty), αφού γνωρίζουν τι έγινε με τις τιμές , όταν μπήκαν οι ευρωπαϊκές χώρες στο ευρώ και ειδικά η Ελλάδα... pale Πάντως στο βενζινάδικο, μπορεί να πληρώσεις με ευρώ αλλά στην ισοτιμία σε κλέβουν κανονικά!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nxontz στις Παρ 23 Φεβ 2018 - 21:50, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Φεβ 2018 - 21:48

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Eίπα να πάω και μία βολτούλα από το brno να δούμε και την περίφημα πίστα, αλλά έπεφτε λίγο..μακριά!

Βγαίνοντας από την Τσεχία και μπαίνοντας στην Αυστρία, ο δρόμος είναι αρκετά στενός, με πολλά φορτηγά, πολλή κίνηση και πολλά..φανάρια πρίν την είσοδο στην Αυστρία. Αφού στα σύνορα πλήρωσα και 5,5€ για την βινιέττα και έκανα άλλα 80 χλμ η Βιέννη αρχίζει να αχνοφαίνεται μπροστά μου. Και εδώ αρχίζει το οδικό μου δράμα...! :D  Είναι γύρω στις 4 το απόγευμα, έχει αρχίσει να ψιλοβρέχει ( πρώτη φορά στο ταξίδι ) και στον δρόμο ( διπλή λωρίδα ανά κατεύθυνση )επικρατεί πανικός ( κάτι σαν την Κηφισιάς 8 το πρωί και πολύ χειρότερα ..) Επίσης στο gps που έχω στο κινητό δεν μπορώ να βρώ το ...ξενοδοχείο. Σταματάω δύο μηχανόβιους και μου λένε ότι αυτή την ώρα γίνεται πάντα στους δρόμους το έλα να δείς. Να συμπληρώσω εδώ ότι σφήνες σαν την Ελλάδα δεν σε πάιρνει στο εξωτερικό και έτσι πηγαίνω βήμα σημειωτόν. Περνάω βέβαια ανάμεσα από τα αυτοκίνητα αλλά σιγά και πολλές φορές μπλοκαριζόμουν. Βρίσκω ένα ταξιτζή και με οδηγεί μετά από σχεδόν μισή ώρα στο ξενοδοχείο. Αφού τον ευχαριστώ πολύ ( ήταν Τούρκος...) μπαίνω κατάκοπος στο ξενοδοχείο και ο άνθρωπος στην reception με ένα φαρδύ χαμόγελο μου λέει ότι ήρθα σε ..λάθος ξενοδοχείο και πρέπει να ξαναγυρίσω πίσω αφού το ξενοδοχείο είναι στην άλλη πλευρά της πόλης, να ξαναπεράσω όλο αυτό το μποτιλιάρισμα από την ανάποδη, αφού το ξενοδοχείο ήταν στα 27 χλμ από εκεί....Τι να κάνω ρωτάω άλλο ταξιτζή ( ήταν Αραβας ) με καθοδηγεί και φθάνω κάπου κοντά στο ξενοδοχείο. Σταματάω σε βενζινάδικο ( όλοι οι υπάλληλοι ήταν Αραβικής προέλευσης ,τελικά στην Αυστρία μόνο ντόπιους δεν βρήκα.... ) και βρίσκω ένα πιτσιρικά που ήθελε να γεμίσει το ολοκαίνουριο σκούτερ του. Με πλατύ χαμόγελο του προτείνω να του γεμίσω το ρεζερβουάρ και να αφήσει την δουλειά του και να με οδηγήσει επιτέλους στο ξενοδοχείο  μου, που ήξερε αυτός που ήταν! Επιτέλους μετά από 10-15λεπτά μπαίνω στο σωστό ξενοδοχείο smile
..συνεχίζεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 25 Φεβ 2018 - 22:01

Από τις πόλεις που έμεινα το ξενοδοχείο αυτό ήταν η καλύτερη και η χειρότερη επιλογή. Η καλύτερη γιατί ήταν το πιο άνετο και ακριβό με διαφορά  από τα άλλα και η χειρότερη γιατί ήταν στην άλλη άκρη της πόλης και ήθελα λεωφορείο και μετρό για το κέντρο της, αφού γνωρίζοντας ότι είναι μία μεγάλη πόλη ( έχει 1.700.000 κατοίκους ) πρότίμησα να αφήσω την μηχανή στο parking του ξενοδοχείου και να την κάνω και ποδαράτα. Πρώτη φορά επισκέφτομαι την Βιέννη με μηχανή, αλλά τα περισσότερα μέρη μου είναι γνώριμα από άλλες φορές. Δεν μπορούσα βέβαια να αφήσω από την περιήγησή μου το παλάτι Σένμπρουν (Shonbrunn)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Οπως διάβασα και στο οδηγό ( γιατί μετά από μήνες δεν θυμάμαι τίποτα...ένεκα η ηλικία  :> ) στα 1441 δωμάτιά του ζούσαν τον 17ο αι. οι Αψβούργοι και η λέξη χλιδή δεν φτάνει να τους περιγράψει. Επίσης όλο αυτό το τεράστιο οίκημα περιβάλλεται από τεράστιους κήπους. Βέβαια ήταν φίσκα από κόσμο με πρώτους και καλύτερους τους..κινέζους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 25 Φεβ 2018 - 22:16

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αργότερα κατευθυνόμενος στο κέντρο της πόλης πέρασα και μία γρήγορη βόλτα από το ονομαστό συγκρότημα μουσείων Χόφμπουργκ ( Hofburg). Αποτελεί μία τεράστια έκταση στο κέντρο της πόλης και είναι γεμάτο από επιβλητικά κτίρια, που το ένα είναι πιο εντυπωσιακό από το άλλο. Η πλειοψηφία αυτών αποτελούσαν τα αυτοκρατορικά δωμάτια της πριγκίπισσας Σίσσυ ( φτωχαδάκια ήταν τότε οι αυτοκράτορες...  :D  ) Τα κτίρια αυτά ήταν το αυτοκρατορικό παλάτι των Αψβούργων  και σήμερα είναι η επίσημη κατοικία του προέδρου της χώρας. Μετά από ώρες περπάτημα άρχισε να διαμαρτύρεται το στομάχι. Επειδή γενικά η Βιέννη δεν είναι φθηνή πόλη σε σχέση με αυτές που επισκέφθηκα ( ήπια καπουτσίνο σε κεντρικό σημείο με 4,5€ !) ανακάλυψα σε ένα στενάκι κοντά στο κέντρο μία πολύ ωραία πιτσαρία με προσιτές τιμές και έτσι ικανοποιήθηκαν και οι γαστριμαργικές ανάγκες μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 25 Φεβ 2018 - 22:29

Την επόμενη ημέρα έπρεπε οπωσδήποτε να επισκεφθώ και το περίφημο παλάτι του Belvedere, το οποίο είναι σε σχετικά μεγάλη απόσταση από το κέντρο. Βούρ λοιπόν με το μετρό ( οι συγκοινωνίες  στην υπόλοιπη Ευρώπη στην πλειοψηφία τους είναι υψηλού επιπέδου, χωρίς αναμονές κλπ ) και μετά από ένα τεταρτάκι βρέθηκα να μπαίνω στα περίφημα αυτά ανάκτορα[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

...Όπως λέει για το παλάτι αυτό και ο οδηγός μου ( που δεν είναι τίποτα άλλο από αναλυτικότατες πληροφορίες , με διαδρομές, σχόλια κλπ που έχει η εφαρμογή του booking.com  που με βοήθησε πάρα πολύ στο ταξίδι μου ) "κάθε πρίγκιπας έχει ανάγκη από θερινό ανάκτορο. Τα καλοκαίρια λοιπόν ο πρίγκιπας Ευγένιος της Σαβοίας ( 16-17ο αι.) έμενε στο όμορφο αυτό συγκρότημα που περιλαμβάνει πορτοκαλεώνες, στάβλους και πάρκα , όμορφα διαμορφωμένα σε στυλ μπαρόκ" :>
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 25 Φεβ 2018 - 22:40

Πρίν όμως εγκαταλείψω την πανέμορφη αυτή πόλη, δεν μπορούσα να μην επισkεφθώ στο κέντρο της πόλης και τον περίφημο καθεδρικό ναό του Αγ. Στεφάνου ( stephansdom ) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Είναι ένας εντυπωσιακός και ιδιόμορφος ναός που ιδρύθηκε τι 1137 και ολοκληρώθηκε το 1511. Το κτίριο αυτό φιλοξενεί σήμερα και συναυλίες  κλασσικής μουσικής. Εχει ένα πανέμορφο και εντυπωσιακό εσωτερικό, που αξίζει πραγματικά κάποιος να επισκεφθεί. Για να βρείς βέβαια να καθίσεις στα διάφορα καφέ που είναι έξω από τον ναό αυτό, πρέπει να είσαι αρκετά τυχερός, αφού γίνεται το έλα να δείς... Μετά από αρκετή αναμονή, στάθηκαι και εγώ τυχερός, αφού απόλαυσα την παγωμένη μπύρα μου με αυτήν την θέα που βλέπετε. 
Επισκέφθηκα επίσης το εντυπωσιακό κτίριο της κρατικής όπερας καθώς και την Albertina που είναι ένα μουσείο με διάφορες εκθέσεις και πανάκριβο εισιτήριο ( γι αυτό το είδα μόνο απ' έξω... laughing )

....συνεχίζεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 27 Φεβ 2018 - 21:59

Φεύγοντας από την Βιέννη με τελευταίο προορισμό του ταξιδιού μου την πρωτεύουσα της Σλοβενίας Λουμπλιάνα, αισθάνθηκα ότι πάω για .....κυριακάτικη βόλτα αφού αυτή ήταν η μικρότερη απόσταση που έκανα στο ταξίδι  μου ( 230 χλμ )!!!. Η Λουμπλιάνα είναι μία μικρή και περιποιημένη πόλη με 350.000 κατοίκους, οπότε και η κυκλοφορία σε αυτήν δεν έχει σχέση με της Βιέννης..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 27 Φεβ 2018 - 22:10

Το κατάλυμα που είχα κλείσει δεν είχε σχέση σε ποιότητα με αυτό της Βιέννης, αλλά είχα το πλεονέκτημα ότι το βρήκα αμέσως και ήταν μία..μεγάλη ευθεία μέχρι το ιστορικό κέντρο της πόλης και περίπου 3-4 χλμ από αυτό. Αυτό είναι και το μεγάλο + της μικρής σχετικά πόλης. Αμέσως με το που έφθασα πήρα το ΧΧ και πήγα μέχρι το κέντρο της πόλης.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το κέντρο της είναι κουκλίστικο και πεντακάθαρο. Υπάρχουν διάφορες γέφυρες, στην φωτο είναι η περίφημη τριπλή πέτρινη γέφυρα, ενώ γύρω από το ποτάμι, όπου μπορείς να κάνεις και βόλτα με πλοιαράκι, υπάρχουν διάφορα καφέ και εστιατόρια με τιμές σχεδόν στο μισό από ότι στην Ελλάδα! Από το απόγευμα και μετά  γίνεται πανικός στο κέντρο, όπου υπάρχει ένας τεράστιος πεζόδρομος, με διάφορα happening να γίνονται μέχρι αργά το βράδυ, ενώ υπάρχει κοσμοπλημμύρα, κυρίως από τουρίστες και ντόπια νεολαία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΤρι 27 Φεβ 2018 - 22:25

Είναι βέβαια απορίας άξιον και ταυτόχρονα μου προκαλεί μελαγχολία πώς οι ντόπιοι προσέχουν τον τόπο τους, σε αντίθεση με εμάς. Βλέπεις ότι περιποιούνται τους δρόμους και τις πλατείες τους, γιατί γνωρίζουν ότι ο τουρισμός θα τους φέρει το χρήμα. Σήμερα η Σλοβενία θεωρείται η πλουσιώτερη πρώην γιουγκοσλαβική δημοκρατία και δεν θυμίζει με τίποτα χώρα του πρώην ανατολικού  μπλόκ. Επειδή παλιά ( δεκαετία 80 ) είχα διασχίσει όλη την Γιουγκοσλαβία, η εθνική οδός από Ζάγκρεπ προς Λουμπλιάνα είχε σε πολλά σημεία αντί για άσφαλτο..κάτι σαν τσιμέντο..... pale
Σήμερα βέβαια χαίρεσαι αυτή την χώρα που είναι πλέον μία σχεδόν δυτικοευρωπαική πρωτεύουσα



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

 ... Αφήνω ασχολίαστο βέβαια το γεγονός ότι στο κέντρο της πόλης, πρίν να ανέβεις στο περίφημο κάστρο της , υπήρχε μία σειρά από κοινόχρηστους φορτιστές μπαταρίας για ηλεκτρικά αυτοκίνητα   :D
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΤετ 28 Φεβ 2018 - 23:27

Δείτε και πως είναι από ψηλά μία περιποιημένη πόλη, με προσεγμένα κτίρια και πολύ πράσινο



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Την άλλη μέρα το πρωί, βάζω εμπρός το ΧΧ αλλά παρατηρώ ότι ..ζορίστηκε λίγο να πάρει εμπρός. Δεν πολυδίνω σημασία και πάω στο κέντρο της πόλης, όπου πρόκειται να επισκεφθώ το περίφημο κάστρο της πόλης. Μετά από λίγες βόλτες σβήνω το μοτέρ και μετά από δευτερόλεπτα αποφάσισα να μετακινήσω το χχ σε μέρος κατάλληλο για parking moto. Μιζάρω ...νέκρα, ξαναμιζάρω 2-3 φορές..τσού pale.Επειδή δεν είχα οδική βοήθεια για εκτός Ελλάδος, σταματάω δύο μηχανόβιους και  συννενοούμαι να έρθει τοπική οδική,  που είδε ότι η μπαταρία δεν φόρτιζε . Η αλήθεια είναι ότι σε επικοινωνία με τον μηχανικό μου με Ελλάδα μου είπε ότι, επειδή η μπαταρία ήταν ενός χρόνου και μου την απέκλεισε , σε γκαζιά με 3-4.000 στρ. αν ήτανε ο ανορθωτής θα ανέβαζε με το πολύμετρο πάνω από 14,5 -15V, ενώ αν ήταν πηνία δεν θα ανέβαζε πάνω από 11-11,5V . Επειδή συνέβη το 2ο κρύος ιδρώτας άρχισε να με λούζει..ήταν τα πηνία....πιο ακριβή και κοστοβόρα δουλειά!! Με οδήγησε η οδική σε κοντινό συνεργείο αυτ/των για να φορτίσω την μπαταρία. Αφού την φόρτισα πήγα οδικά μέχρι την αντιπροσωπεία της HONDA στην Λουμπλιάνα για να μου επιβεβαιώσουν την ζημιά sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΤετ 28 Φεβ 2018 - 23:42

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εδώ το ΧΧ έξω από την αντιπροσωπέία της honda ( που είναι και της ducati μαζί ) που βρίσκεται λίγο έξω από την πόλη. Μετά από παράκλησή μου είδαν σε σχετικά γρήγορο χρόνο την μηχανή μου, ενώ εγώ έπινα το καφεδάκι μου κοιτώντας και το μαγαζί της αντιπροσωπείας που ήταν γεμάτο με είδη μοτ/τας ( κράνη, μπουφάν κλπ ) Η διάγνωση δυστυχώς επιβεβαίωσε τους φόβους μου, αφού μου είπαν  ότι ήταν τα πηνία. Αφού περίμενα αρκετή ώρα μου είπαν για συνολικό κόστος 600€ ( 500 τα πηνία και 100 εργασία )  sad Μετα από αρκετές συνεννοήσεις με Ελλάδα, αποφάσισα να αφήσω την μηχανή στο συνεργείο ( με χρέωση 35€ τον μήνα )και να την φέρω αργότερα στην Ελλάδα με φορτηγό!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nxontz
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Nxontz

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2010

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΤετ 28 Φεβ 2018 - 23:50

Και επειδή η ζωή συνεχίζεται και συνήθως βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο, πήρα ένα ταξί και επέστρεψα στο κέντρο για να βολτάρω πάλι στα στενά του αλλά και να περιηγηθώ στο κάστρο της

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Κατά το απόγευμα επέστρεψα στο δωματιό μου και είδα τους σερβιτόρους απορημένους που με είδαν να φεύγω το πρωί με το ΧΧ και να γυρίζω ...ποδαράτος από την στάση του μετρο.. :D . Εδώ έχουμε και το καλό του internet που δεν υπήρχε παλιά. Μετά από 10λ.τσεκάρω και κλείνω αεροπορικό από Λουμπλιάνα για Αθήνα ( μέσω Κων/λης βεβαίως-βεβαίως ) για την άλλη μέρα που ήταν να φύγω από το δωμάτιο , με κόστος 200€.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ   ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 3 Μαρ 2018 - 11:25

Nxontz έγραψε:
Η διάγνωση δυστυχώς επιβεβαίωσε τους φόβους μου, αφού μου είπαν  ότι ήταν τα πηνία. Αφού περίμενα αρκετή ώρα μου είπαν για συνολικό κόστος 600€ ( 500 τα πηνία και 100 εργασία )  sad Μετα από αρκετές συνεννοήσεις με Ελλάδα, αποφάσισα να αφήσω την μηχανή στο συνεργείο ( με χρέωση 35€ τον μήνα )και να την φέρω αργότερα στην Ελλάδα με φορτηγό!!!!

600€ τα πηνία??? WTF WTF
Πόνεσε η δική μου τσέπη μόνο που το διάβασα... WTF
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
 

ΑΘΗΝΑ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΑΘΗΝΑ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Αθήνα - Μυκήνες - Ναύπλιο - Αθήνα
» Η αρχαία Αθήνα σε 3D
» Καφεδάκι στην Αθήνα
» Οι U2 στην Αθήνα το Σεπτέμβριο.....
» Αθήνα Κύλληνη αύριο. ...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Νομοί & Προορισμοί :: Εκδρομές / Ταξίδια-
^ Back to Top