Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Εκαψε φλαντζα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΤετ 8 Ιουν 2016 - 22:44

Καλησπερα,
το πηρα σημερα το μηχανακι.Ακουγεται μια χαρα,αλλα μεχρι τις 3.000 στροφες μπερδευει και μετα ξεκολαει.Λεμε οτι μαλλον θελουν ρυθμιση τα καρμπυρατερ με το ειδικο μηχανημα,λογω του οτι πλαναριστηκε η κεφαλη,ανεβηκε λιγο η συμπιεση,οποτε χρειαζεται πλουσιοτερο μιγμα για να δουλεψει σωστα-στρωτα...καμμια αλλη σκεψη απο καποιον φιλο εδω???το θεμα ειναι οτι ο μηχανικος που το εφτιαξε εδω στην Ευβοια,δεν εχει το μηχανημα για να τα ρυθμισει.

Ναστε καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 9 Ιουν 2016 - 0:17

Μα τι λες τώρα???? Τι συνεργείο είναι αυτό που δεν μπορεί ούτε καρμ/τερ να ρυθμίσει?

Θεωρώ απαράδεκτο να παίρνεις το μηχανάκι από επισκευή και να ψάχνεις πως θα φτιάξεις το ένα και πως θα ρυθμίσεις το άλλο κι απορώ πως εμπιστεύθηκες τέτοιο συνεργείο.

Γνώμη μου να πας σε ένα μηχανικό της προκοπής να σου ελέγξει και να ρυθμίσει το μηχανάκι. Έχω ακούσει ότι στην Χαλκίδα υπάρχει καλό συνεργείο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-bono-
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
-bono-

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Ρέθυμνο
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2013

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 9 Ιουν 2016 - 0:42

Τι είναι ρε αυτοί οι απαρέδεκτοι που υπάρχουν headbanging
και γιατί αφού το είδε ότι δε δουλεύει σωστά δεν το πήγε αυτός σε συνάδελφο που έχει το μηχάνημα (ρολόγια πίεσης, σιγά τη τεχνολογία... μη χέσω) να τα ρυθμίσει και να σου δώσει το μηχανάκι να δουλεύει ρολόι μετά από τέτοια επισκευή;;;;
Στο κάτω κάτω ας σου έλεγε δώσε ένα 30άρι παραπάνω γιατί δεν έχω ρολόγια και το πήγα αλλού να ρυθμίσω καρμυρατέρ κι αυτά πλήρωσα στο συνάδελφο για το χρόνο του.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και ΜΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 9 Ιουν 2016 - 10:48

Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λετε παιδια.Το θεμα ειναι οτι εμεινα λιγο εξω απο το Μαντουδι στην Ευβοια οπως γραφω παραπανω και ο μοναδικος μηχανικος ηταν αυτος.Ειπα να μην μπλεξω με μεταφορικες να το παω Αθηνα,επειδη δουλευω στην Αιδηψο και θα μου ηταν δυσκολο να βρισκομαι Αθηνα να επιβλεπω τις εργασιες.Για πες μου,στη Χαλκιδα ποιον μηχανικο ξερεις που μπορει να κανει σωστη δουλεια?
Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 9 Ιουν 2016 - 12:29

Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν αλλά έχω ακούσει σε συζητήσεις ότι κάποιοι έχουν πάει τα μηχανάκια τους Χαλκίδα για δυναμομέτρηση. Άρα υπάρχει μεγάλο συνεργείο που έχει και δυναμόμετρο.

Ψάξε στο γκούγκλ <Δυναμόμετρο μοτο Χαλκίδα> και κάτι θα σου βγάλει. Ψάξε και για συνεργεία μοτο, κάνε κανένα τηλ/νο και αν δεν βρεις κάτι να σε ικανοποιεί φέρτο Αθήνα.

Κάτι παρόμοιο με το δικό σου μου είχε παρουσιάσει η ΑΦΡΙΚΑ μετά από σέρβις και αλλαγή τεντωτήρα καδένας. Στις χαμηλές στροφές μπέρδευε και ρετάριζε σαν να ήταν τραβηγμένο το τσοκ και μόλις πέρναγε τις 4.000 στρ τράβαγε σαν ΧΧ. Φυσικά το ξαναπήγα πίσω, Το και το του λέω. Αστο μου να το δω. Πήγα ήπια ενα καφέ γυρίζω σε καμιά ώρα Τι βρήκες μάστορα? -Τίποτα μια χαρά είναι το μηχανάκι!!! Το παίρνω και φεύγω και δούλευε ρολόϊ. Κάποια πατάτα είχε γίνει και δεν ήθελε να το παραδεχτεί. Εγώ είχα φοβηθεί μήπως είχε πηδήξει δόντι η καδένα, αλλά μπορεί να ήταν και καρ/τερ. Τι ήταν τελικά ο θεός και ο μάστορας ξέρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 9 Ιουν 2016 - 21:47

Αισιως εφερα τη μηχανη στην Αιδηψο σε ενα μηχανηκο που μου συνεστησαν...θα σας ενημερωσω για τη συνεχεια...περναω ενα μικρο Γολγοθα παντως...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 9 Ιουν 2016 - 23:50

καλη ανασταση!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 10 Ιουν 2016 - 11:29

Σε καταλαβαίνω αλλά μην αγχώνεσαι. Έναν σωστό μάστορα θέλει το μηχανάκι να κάνει τα αυτονόητα. Εξ άλλου έτσι κι αλλιώς χρειάζεσαι ένα καλό μηχανικό για τα σέρβις του κι αυτός θα πρέπει να είναι κάπου κοντά σου γιατί δεν μπορεί να κάνεις 70-170 χλμ για ένα σέρβις.

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 13407063_1345554785471495_5299967014662928618_n
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 10 Ιουν 2016 - 11:44

ptinotrofos έγραψε:
Σε καταλαβαίνω αλλά μην αγχώνεσαι. Έναν σωστό μάστορα θέλει το μηχανάκι να κάνει τα αυτονόητα. Εξ άλλου έτσι κι αλλιώς χρειάζεσαι  ένα καλό μηχανικό για τα σέρβις του κι αυτός θα πρέπει να είναι κάπου κοντά σου γιατί δεν μπορεί να κάνεις 70-170 χλμ για ένα σέρβις.

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 13407063_1345554785471495_5299967014662928618_n


Ναι,ετσι ακριβως.Πιστευω οτι αυτος που βρηκα τωρα στην Αιδηψο θα μου κανει σωστα τη δουλεια.Μου ειπαν τα καλυτερα γι αυτον κι εγω οπως τον ειδα,κρινω οτι ειναι γνωστης.Θα την ανοιξει σημερα και θα δουμε.Να σκεπτειτε οτι εκτος τα κολληματα εως τις 3.000 στροφες σε ολες τις ταχυτητες,δακρυζε κι απο τη φλαντζα καυσεως.Πραγμα που σημαινει οτι δεν ειχε πατησει καλα η φλαντζα.Ισως δεν εσφιξε σωστα με το δυναμοκλειδο.Μπορει και να μην εχει χρονισει σωστα και τους εκκεντροφορους.Αστα,εχω σκασει με τον αληταμπουρα που εμπλεξα.Τον πηρα τηλεφωνο εχτες και μου ειπε να την παω πισω,να στειλει τα καρμπυρατερ Αθηνα για ρυθμιση και να κοιταξει και τη φλαντζα παλι.Ουτε απ'εξω ομως δεν περναω.Απαραδεκτος ο τυπος.Τα λεμε παλι οταν εχω νεα.

Καλο σκ σε ολους. respect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 10 Ιουν 2016 - 20:35

να στειλει τα καρπυρατερ για ρυθμιση???
μισο ρε παιδια τα καρπυρατερ δεν πρεπει να ειναι ΠΑΝΩ στην μηχανη για ρυθμισμα???
ασε αδερφε ουτε εγω θα την πηγαινα πισω δεν θα σχολιασω παραπερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 10 Ιουν 2016 - 21:05

Να κλαις ...ή να γελάς ??..!!! Τι πράγμα είναι αυτό με τους επαγγελματίες ??? Ούτε τα βασικά δεν μπορούν να κάνουν ?? Ή να τους λείπουν βασικά εργαλεία ?? Δηλαδή όλοι πρέπει να γίνουμε μηχανικοί , και να καθόμαστε πάνω απ το κεφάλι τους ?? .. Ότι και να πεις είναι λίγο !!!
Βασίλη καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι , και γρήγορα !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 10 Ιουν 2016 - 21:36

Τη φλάντζα γιατί την έκαψε τελικά? thinking
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 10 Ιουν 2016 - 21:44

Erecozi έγραψε:
να στειλει τα καρπυρατερ για ρυθμιση???
μισο ρε παιδια τα καρπυρατερ δεν πρεπει να ειναι ΠΑΝΩ στην μηχανη για ρυθμισμα???
ασε αδερφε ουτε εγω θα την πηγαινα πισω δεν θα σχολιασω παραπερα...

Πάλι καλά που δεν θα στείλει και τις βαλβίδες για ρύθμιση. lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 10 Ιουν 2016 - 22:12

Ε,το μονο που εκανε καλα ηταν οι βαλβιδες,δεν ακουγονται καθολου,δεν ειχε βαλει δυο βιδες απο το φερινγκ και ειχε αφησει 2 βιδες λασκα απο τον ''παπα''.Το ανοιξε σημερα ο ανθρωπος και εφριξε.Δεν ειπε τιποτα ομως για τον συναδελφο του και το εκτιμησα πολυ αυτο.Ευτυχως δεν δακρυζε απο τη φλαντζα καυσεως τη μεταλικη δηλαδη,στο κατω μερος της κεφαλης,αλλα απο την Η,τη λαστιχενια στο πανω μερος.Παλι καλα.Δεν την ειχε 'πατησει' σωστα ο αχρηστος.Ετσι ειναι οπως τα λετε,πρεπει να γινουμε μηχανικοι εμεις,για να φτιαξουμε σωστα το εργαλειο μας.Οσο γιατι εκαψε τη φλαντζα εξ αρχης,προφανως,διοτι περασαν 20 χρονια απροβληματιστης λειτουργιας-μονο τεντωτηρα καδενας εχω αλλαξει 2 φορες.Ηλθε η ωρα της μαλλον.Αυριο θα κοιταξουμε χρονισμο εκκεντροφορων και καρμπυρατερ.Για να δουμε...θα τα πουμε μαλλον απο Δευτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκαψε φλαντζα   Εκαψε φλαντζα - Σελίδα 2 EmptyΤρι 14 Ιουν 2016 - 14:28

Καλησπερα,οτι και να πω για αυτον τον απαραδεκτο τυπο-διοτι μηχανικο μοτοσυκλετων,δεν τον λες με τιποτα-ειναι λιγο.Ειχε κοπει μια βιδα απο το καπακι της κεφαλης(απο τις 6 που εχει),το ειχε αφησει μεσα στο σπειρωμα και ειχε βαλει το κεφαλακι της βιδας απο πανω με σιλικονη,φλατζοκολλα,δεν ξερω τι.Οι εκκεντροφοροι ηταν αχρονιστοι,γι αυτο η μηχανη ρεταριζε και υπολειτουργουσε μεχρι τις 3.000 στροφες.Το ψυγειο δεν το ειχε καθαρισει καλα,γι αυτο και ειχε σαπουναδα,απο το λαδι που ειχε αναμιχθει οταν ειχε καψει τη φλαντζα.Τον πηρα τηλεφωνο και τα παραδεχθηκε τελικα,λεγοντας μου οτι αυτο μπορει να συμβει και οτι μου ειπε να του το παω παλι να αποκαταστησει τις ατελειες ,οπως τις χαρακτηρισε...τι να πω,δεν μου εχει ξανατυχει τετοιο φιασκο.20 χρονια,προσεχα τη μηχανη σαν τα ματια μου και μου την εκανε σαν τα μουτρα του μεσα σε μερικες μερες.Τελος παντων,Αυριο θα εχουμε τη βιδα,απο Δαβανοπουλο στη Σαλονικη ,θα χρονισει σωστα το μοτερ,καθαριστηκαν τα καρμπυρατερ και ελπιζω οτι ολα θα δουλεψουν ρολοι.Ευτυχως αυτη τη φορα επεσα σε πολυ καλο μαστορα και ανθρωπο,το Γκρετσικα Χρηστο στην Αιδηψο, που εμπνεει απολυτη εμπιστοσυνη.Ναναι καλα.Τα λεμε παλι οταν τη παρω με το καλο.Ασφαλη χλμ. σε ολους και τετοιο καζο που επαθα,ας μη το βιωσει κανενας ευχομαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Εκαψε φλαντζα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top