Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Βελτιωτικα και προσθετα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

Βελτιωτικα και προσθετα Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωτικα και προσθετα   Βελτιωτικα και προσθετα EmptyΣαβ 3 Οκτ 2015 - 17:06

Οσον αφορα την καταναλωση δεν μπορω να πω για το ΧΧ, μπορω να πω τι εκανα στο αμαξι μου.

1ον χρησημοποιησα αυτο: http://www.trade-wind.gr/chemical/maintenance/motorkote.html
ειναι το αυθεντικο αμερικανικο (υπαρχει και σε ελληνικη version γιαυτο και το αναφερω).

2ον εδω και 15+ χρονια χρησιμοποιω αυτο:
http://www.ebay.com/itm/Jet-set-life-EX-3-triple-charger-fuel-charger/141779023741?_trksid=p2047675.c100011.m1850&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140602152332%26meid%3Ddf8f49cb93894d6a96b1879647f331ce%26pid%3D100011%26rk%3D1%26rkt%3D1%26sd%3D141697049390
Ειναι αμερικανικη πατεντα, καμοια σχεση με τα κιτρινα "δαχτυλιδια" που και καλα ιονιζανε την βενζινη. Το εχω βαλει στα 4 τελευταια αυτοκινητα που ειχα και εχω κανει πανω απο μισο μυριο χιλιομετρα. Το καυσιμο περναει μεσα απο τον ενεργο ανθρακα και το κανει να ειναι σαν να εχετε 100αρα συνεχεια. 3 μεγεθη: Μικρο, για σκουτερ και μικρους κινητηρες (το πετας μεσα στο τεποζιτο), μεσαιο, για ΙΧ και μηχανες, και μεγαλο για φορτηγα.
Υπερ: καταναλωση, ροπη, αλογα, εγγυηση οτι θα χασει αποδοση 1% καθε 50 χρονια (!)
Οποιος το βρει να το παρει αμεσως. Δεν θα το βρειτε ευκολα. Αμα παρω ΧΧ σιγουρα θα ψαξω να του βαλω.
Κατα: κανενα.

Τροπος χρησης: τραβας ενα νεο σωληνακι καυσιμου, απο την εισαγωγη καυσιμου προς το μηχανισμο, και μετα αφου το συνδεσεις, συνεχιζεις την διαδρομη οπως παει κανονικα. Εχει μεγαλη σημασια το μηκος απο το σωλινακι αφου εξαρταται απο την καταναλωση του κινητηρα.
Πχ 10 l/100km 1.0m,  6 l/100km 0.60m κ.ο.κ. . Αυτη η αποσταση ειναι η αποσταση απο το μηχανισμο μεχρι την εισοδο του καυσιμου στον κινητηρα.

3ον Ριξτε ενα βλεφαρο σε αυτη την εταιρια. http://www.pro-techellas.gr/el/00000000 . Οσοι ειναι απο Θεσσαλονικη μπορουν να περασουν απο κει να συζητησουν για τα προιοντα της (καπου στην Θερμη ειναι). Δεν εχω παρει (ακομη) αλλα ειναι στο προγραμμα. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια.

4ον (το οποιο δυστυχως δεν μπορουμε να το βαλουμε στην μηχανη περισσοτερο λογω ογκου και οχι τιποτε αλλο)  ειναι οτι εχω βαλει γεννητρια Υδρογονου ΗΗΟ στον κινητηρα και πλεον οντως καιω λιγο. Ιδιαιτερα σε ταξιδακι.  Για οσους ξερουν απο Κρητη, Ηρακλειο - Χανια 18 ευρω με Ford Mondeo 2000cc '05 βενζινη. Με 3 ατομα και αποσκευες. Τετοιες τιμες η Ford ουτε στο ονειρο της. Επισεις αυξηση ροπης, δυναμης, CO2 στην καρτα καυσαεριων εβγαλα 0.27γρ, και δεικτη λ  1.010 ! δηλαδη τελεια καυση.

Για οποιον θελει να χρησημοποιησει το MOTORCOTE :  

Εψαξα πολυ σε forums για αυτο .  Aυτο που κατεληξα ειναι το εξης:  
1. Το ριχνεις στον κινητηρα οταν ο κινητηρας ειναι ζεστος! Σβηνεις, ανοιγεις ταπα , ριχνεις.
2. Δεν θα το καταλαβεις απο το 1ο χιλιομετρο. Μεχρι να απλωθει παντου και να παει σε ΟΛΕΣ τις σχισμες, εγκοπες, γραναζια του κινητηρα, κανει 100-200 km
3. Το βαζεις με καινουρια λαδια η καλυτερα ακομη μολις αλλαξεις.
4. Δεν αναμειγνυεται με το λαδι απλα κανει μια κρουστα αναμεσα στον κινητηρα και το λαδι
5. Ειναι το καλυτερο αντιτριβικο στο κοσμο. Ο κινητηρας δουλευει ποιο κρυα και ζεσταινεται λιγοτερο. (το εχω δει με τα ματια μου)
6. Εχω την εντυπωση οτι ο κινητηρας στροφαρει λιγο πιο γρηγορα και εχω και περιπου 0.5 - 1 λιτρο λιγοτερη καταναλωση
7. Με καποια διαφορετικη αναλογια απ'οτι στο λαδι μπορει να τοποθετηθει και στο σασμαν.


αυταααα

ειμαι ανοιχτος για οποια ερωτηση nerd
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-bono-
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
-bono-

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Ρέθυμνο
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2013

Βελτιωτικα και προσθετα Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωτικα και προσθετα   Βελτιωτικα και προσθετα EmptyΣαβ 3 Οκτ 2015 - 23:16

Γιάννη μπράβο που έκανες τον κόπο να γράψεις αναλυτικά τη γνώμη σου για προιόντα που έχεις δοκιμάσει και δικαίως έχεις άποψη. Έχω μια ένσταση ή καλύτερα αμφιβολία για την καταλληλότητα της χρήσης του motorkote στα μηχανάκια μας επειδή είναι με συμπλέκτη υγρού τύπου και καμπάνας πολλών δίσκων που λιπαίνονται αποκλειστικά και μόνο από τα λάδια του μοτέρ….δηλαδή μοτέρ που το συγκεκριμένο προϊόν θα φτάσει μέχρι και τους δίσκους. Σε αυτά τα μοτέρ απ' όσο γνωρίζω πρέπει να αποφεύγονται τα αντιτριβικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

Βελτιωτικα και προσθετα Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωτικα και προσθετα   Βελτιωτικα και προσθετα EmptyΚυρ 4 Οκτ 2015 - 22:19

Εγω το εβαλα και στον συμπλεκτη ( για το αμαξι μιλαω παντα),  ειναι πιο ευκολες στο χερι (σαν αισθηση) οι αλλαγες ταχυτητων. Για αυτο που λες δεν μπορω να απαντησω να ρωτησουμε τον μηχανικο της παρεας, εγω ειδιμων δεν ειμαι, και δεν θα το παιξω ποτε, αμα ενα πραγμα δεν το ξερω παω απλα πασο. Σε οτι εχω αποψη ειναι 99.9% απο προσωπικες εμπειριες, και μονο για αυτες μπορω να φερω γνωμη.

Εχω διαβασει μια αναφορα για το Motorcote καπου οτι καποιου του πατιναριζε ο συμπλεκτης. Διαβασα τοσα πολλα που δεν μπορω να σου πω με ακριβεια αν ηταν μηχανη ή αυτοκινητο.

Παντως το συγκεκριμενο πραγμα γραφει οτι μπορεις να το βαλεις ακομη και στα υγρα του υδραυλικου τιμονιου, αλλα το θεωρισα περα απο περιττο, αλλα και λιγο διαφορετικη χρηση απο αυτο που ειναι κατασκευασμενο να κανει, και γιαυτο δεν το διακινδυνευσα.

Παντως εξηγησε μου σε παρακαλω. Δηλαδη στο ΧΧ δεν εχει ξεχωριστα λαδια/βαλβολινες στον συμπλεκτη? Λιπαινεται απο τα λαδια του κινητηρα?  
Καθαρα εγκυκλοπαιδικα. Μ'αρεσει να μαθαινω για πραγματα που αγαπω πολυ.

ευχαριστω


Τσεκαρετε και το παρακατω βιντεακι . Ειναι με το ελληνικο motorkote αλλα κανει την δουλεια του.  Τεστ σε ελληνικο συνεργειο στην ροδο. Οχι μονταζ απο ξενες εταιριες κλπ.

https://www.youtube.com/watch?v=cWnMuPXEk0o
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Βελτιωτικα και προσθετα Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωτικα και προσθετα   Βελτιωτικα και προσθετα EmptyΚυρ 4 Οκτ 2015 - 22:59

Σχεδον ολες οι μοτοσυκλετες, το σασμαν το εχουν μεσα στον κινητηρα, οπως και τον συμπλεκτη... Ολα λιπαίνονται απο το ιδιο λιπαντικο που υπαρχει στην ελαιολεκανη της μοτοσυκλετας. Στα αυτοκινητα το σασμαν ειναι ξεχωριστο κομματι απο τον κινητηρα... Οπως και ο συμπλεκτης ειναι ενα κομματι που ειναι αναμεσα σε σασμαν και κινητηρα... Ο συμπλεκτης στα αυτοκινητα ειναι ''ξηρος'' Δηλαδη δεν διαθετει λιπανση...

Εδω εχουμε ενα κιβωτιο ταχυτητων απο αυτοκινητο με κινηση στους πισω τροχους... Το κομματι που επισημανω με κοκκινο χρωμα ειναι το συστημα συμπλεκτη που δεν διαθετει λιπαντικο, ενω με το κιτρινο, ειναι το κομματι που διαθετει βαλβολινη για την ομαλη κινηση και εμπλοκη τον γραναζιών, φρουκετων κτλ...

Βελτιωτικα και προσθετα 2ajog6

Υ.Γ. Πιστευω να βοηθησα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-bono-
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
-bono-

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Ρέθυμνο
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2013

Βελτιωτικα και προσθετα Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Βελτιωτικα και προσθετα   Βελτιωτικα και προσθετα EmptyΔευ 5 Οκτ 2015 - 1:15

Σωστά τα είπες Γιώργο, οι μοτοσυκλέτες μας δεν έχουν δίσκο πλατώ και το λάδι λιπαίνει μέχρι και τους δίσκους του συμπλέκτη γι αυτό και είναι πολύ πιθανό με τη χρήση τέτοιων προιόντων να παρουσιάζουν πατινάρισμα. Νομίζω όμως ότι έχουμε ξεφύγει εντελώς από το αρχικό θέμα και καλό θα ήταν ο Μάριος να το διαχωρίσει από το κατάλληλο σημείο και να ανοιχτεί νέο θέμα συζήτησης για τα βελτιωτικά και τα πρόσθετα στον κινητήρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yianakis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
yianakis

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Ηρακλειο Κρητης
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2015

Βελτιωτικα και προσθετα Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωτικα και προσθετα   Βελτιωτικα και προσθετα EmptyΤρι 6 Οκτ 2015 - 15:05

Σορρυ εν μερη ειναι δικο μου φαουλ. Απλα παραθεσα τροπους με τους οποιους εχω κανει τον δικο μου κινητηρα να καιει αρκετα λιγοτερο, λιγοτερο και απο την εργοστασιακη μεση καταναλωση. Ειναι ορισμενοι τροποι (οχι ολοι. πχ το θεμα με τον συμπλεκτη δεν το γνωριζα), με τους οποιους αν ολα τα παιδια του φορουμ δοκιμασουν, θα δουνε διαφορά, για τον λογο οτι ειναι απο προσωπικες εμπειριες και οχι λογια του αερα που λεει ο καθενας.    

Σορρυ για το παραστρατημα, σκοπος μου ηταν κυριως να αναφερω τροπους για την μειωση της καταναλωσης (στην καταναλωση βασιζεται κυριως το θεμα) και οχι να μαθω μηχανολογικα.

Απλα για να μην παραστρατησουμε θα μπορουσαν, τα παιδια που εσπευσαν να βοηθησουν στη ερωτηση μου, να μου στειλουν την απαντηση στο mail ή σαν προσωπικο μυνημα.

Ευχαριστω παντως. Καθε μερα ειναι καλο να μαθαινεις κατι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Βελτιωτικα και προσθετα Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιωτικα και προσθετα   Βελτιωτικα και προσθετα EmptyΤρι 6 Οκτ 2015 - 18:36

Υπάρχουν και μοτοσυκλέτες που έχουν Ξηρό συμπλέκτη πχ. ducati (Γιαυτό κάνει γκάνκα-γκλάνκα) και κάποιες BMW νομίζω. Σε αυτές μπορούμε να βάλουμε αντιτριβηκό. Οι Γιαπωνέζικες κατά πλειοψηφία έχουν υγρό πολύδισκο συμπλέκτη οπότε.....δεν. Εκτός αν πρόκειται να αλλάξεις δίσκους έτσι κι αλλιώς οπότε βάζεις και μετά αντικαθιστάς τους δίσκους αλλά και πάλι το βρίσκω παρακινδυνευμένο γιατί 'ολο και κάποια υπολείμματα μπορεί να έχουν μείνει στο κάρτερ.

ΥΓ: Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη εδώ ανεβάζουμε ο καθένας τις εμπειρίες του και τα συζητάμε και τα διασταυρώνουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Βελτιωτικα και προσθετα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» Σύνδεσμοι με βελτιωτικά για ΧΧ και όχι μόνο.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Moto - κουβέντες-
^ Back to Top