Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Χοροπηδά ......................

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Deep Purple
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Deep Purple

Αριθμός μηνυμάτων : 425
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2009

Χοροπηδά ...................... Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Χοροπηδά ......................   Χοροπηδά ...................... EmptyΚυρ 22 Νοε 2009 - 19:29

Σήμερα επιστρέφοντας απο τα Μέγαρα (οχι τη πίστα) παρατήρησα
οτι σε λακούβες άκουγα πίσω στη σέλλα ένα χτύπημα.
Φτάνοντας σπίτι διαπιστώνω οτι η ηλεκτρονική παρά το γεγονός
οτι είναι στερεωμένη χοροπηδούσε!
Αμέσως βγάζω την ουρά και προσπαθώ να τη στερεώσω.
Θυμάμαι δε το Λεωνίδα και ακολουθώ την τακτική του.
Βρίσκω ένα κομμάτι πλαστικού απο αυτό που βάζουμε κάτω απο το καπώ του κινητήρα στα αυτοκίνητα που είναι θερμομονωτικό και ηχομονωτικό με υπέροχη αφρώδη υφή σαν αυγοθήκη. Μια και δυό λοιπόν το φτιάχνω "σάντουιτς" και το στερώνω με το δικό του λάστιχο ΚΑΙ με αυτό που έχει το ΧΧ για τα εργαλεία και το πέταλο (εργαλεία δεν χρειαζόμαστε).
Είναι μασίφ, αλλά ανησυχώ μήπως σηκώσει θερμοκρασία και καεί!!
Μπορεί κάποιος μηχανικός να μας απαντήσει;
Φίλοι μου να το δείτε και εσείς.Η συσκευή είναι ευαίσθητη αφού έχει κυκλώματα που σε χτυπήματα δεν αντέχουν.

ΥΓ
Ευχαριστώ τον γιό μου Χριστόδουλο για την βοήθεια και την πατέντα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeorgeXX1
 
 
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 290
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2009

Χοροπηδά ...................... Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χοροπηδά ......................   Χοροπηδά ...................... EmptyΚυρ 22 Νοε 2009 - 19:55

αγορινα μου μηχανικοσ δεν ειμαι εγω το προβλημα το ειχα με την συρινα του συναγερμου στην ουρα και χτυπουσε αλα επειδη σκεφτικα οπως και εσει οτι πρεπει να αεριζεται και να ακουγετε την εδεσα με την γεφυρα της ουρας μια διατρυτη λαμα που εχουν τα χχ με εκεινα τα πλαστικα τσερκια και ολα ο.κ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λεωνίδας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Λεωνίδας

Αριθμός μηνυμάτων : 412
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

Χοροπηδά ...................... Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χοροπηδά ......................   Χοροπηδά ...................... EmptyΚυρ 22 Νοε 2009 - 20:35

https://cbrxx.darkbb.com/forum-f7/topic-t567-10.htm#3966
Δεν ξέρω αν διάβασες την συνέχεια γι'αυτό σου δίνω το link...
Πάνω από το λευκό αφρώδες υλικό, φαίνεται που περνά το εργοστασιακό λάστιχο. Αν δεν το έχει το δικό σου, θα σου πρότεινα να κατασκευάσεις ένα, ακόμα και από σαμπρέλα (που είναι το πιό εύκολο) και να το περάσεις στα δύο γατζάκια δεξιά, αριστερά ώστε να μήν κουνιέται καθόλου. Αν θές κάτι σχετικό με το εργοστασιακό λάστιχο μπορείς να πάρεις γορδόνι λάστιχο από αυτό που κατασκευάζουν τα αυτοσχέδια o-rings και να το βάλεις. Τις άκρες τις κολλάς με κόλα τύπου logo.
Αύριο θα μετρήσω την διάμετρο και το μήκος του εργοστασιακού λάστιχου και θα στα ποστάρω, στην συνέχεια κάνε ότι νομίζεις...
Δεν ανεβάζει θερμοκρασίες. Μην το φοβάσαι. Αν υπήρχε τέτοιο θέμα θα του έβαζαν ψύκτρες για να αποβάλει την θερμότητα, πρακτική που εφαρμόζουν στους ανορθωτές. ;-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λεωνίδας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Λεωνίδας

Αριθμός μηνυμάτων : 412
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

Χοροπηδά ...................... Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χοροπηδά ......................   Χοροπηδά ...................... EmptyΚυρ 22 Νοε 2009 - 20:41

ΛΕΩΝΙΔΑΣ έγραψε:
https://cbrxx.darkbb.com/forum-f7/topic-t567-10.htm#3966
Δεν ξέρω αν διάβασες την συνέχεια γι'αυτό σου δίνω το link...
Πάνω από το λευκό αφρώδες υλικό, φαίνεται που περνά το εργοστασιακό λάστιχο. Αν δεν το έχει το δικό σου, θα σου πρότεινα να κατασκευάσεις ένα, ακόμα και από σαμπρέλα (που είναι το πιό εύκολο) και να το περάσεις στα δύο γατζάκια δεξιά, αριστερά ώστε να μήν κουνιέται καθόλου. Αν θές κάτι σχετικό με το εργοστασιακό λάστιχο μπορείς να πάρεις γορδόνι λάστιχο από αυτό που κατασκευάζουν τα αυτοσχέδια o-rings και να το βάλεις. Τις άκρες τις κολλάς με κόλα τύπου logo.
Αύριο θα μετρήσω την διάμετρο και το μήκος του εργοστασιακού λάστιχου και θα στα ποστάρω, στην συνέχεια κάνε ότι νομίζεις...
Δεν ανεβάζει θερμοκρασίες. Μην το φοβάσαι. Αν υπήρχε τέτοιο θέμα θα του έβαζαν ψύκτρες για να αποβάλει την θερμότητα, πρακτική που εφαρμόζουν στους ανορθωτές. ;-)
Τσάμπα τα έγραψα...
Διαβάζοντας το post σου προσεκτικά, είδα ότι έχεις το εργοστασιακό λάστιχο κτλ κτλ.
Θέλω άδεια επειγόντως!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Deep Purple
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Deep Purple

Αριθμός μηνυμάτων : 425
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2009

Χοροπηδά ...................... Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χοροπηδά ......................   Χοροπηδά ...................... EmptyΚυρ 22 Νοε 2009 - 20:47

ΟΚ φίλε Λεωνίδα.
εχω βάλει ωραίο λάστιχο και δεν κουνιέται καθόλου.
Φυσικά και έχω διαβάσει το θέμα σου. Εχω κάνει περίπου το ίδιο.
Εχω ρωτήσει σχετικα το IXXRA και το cbrxx.com και θα σας πώ.

thank you thank you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stroumf
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
stroumf

Αριθμός μηνυμάτων : 375
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2009

Χοροπηδά ...................... Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χοροπηδά ......................   Χοροπηδά ...................... EmptyΔευ 23 Νοε 2009 - 2:58

GeorgeXX1 έγραψε:
αγορινα μου μηχανικοσ δεν ειμαι εγω το προβλημα το ειχα με την συρινα του συναγερμου στην ουρα και χτυπουσε αλα επειδη σκεφτικα οπως και εσει οτι πρεπει να αεριζεται και να ακουγετε την εδεσα με την γεφυρα της ουρας μια διατρυτη λαμα που εχουν τα χχ με εκεινα τα πλαστικα τσερκια και ολα ο.κ

ακριβως το ιδιο εχω κανει και ολα ειναι μια χαρα εμενα μου εκοβε ρευματα σε καθε λακουβα που χοροπηδουσε και εμεινα στην εθνικη μια φορα και οσο εαν δεν θελετε να το πιστεψε τε εβαλα μια παντοφλα μου εκει μεσα να τη κραταει καλα να μην κουνιεται μεχρι να ερθω αθηνα. (Ευτυχως δεν μυριζε)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Deep Purple
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Deep Purple

Αριθμός μηνυμάτων : 425
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2009

Χοροπηδά ...................... Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: ok και με τη βούλα!   Χοροπηδά ...................... EmptyΤρι 24 Νοε 2009 - 18:57

Ρώτησα την επίσημη αντιπροσωπεία στη Κόρινθο,
και είναι όλα ΟΚ. Δεν ανεβάζει θερμοκρασία,ενώ καλό
είναι να μην κουνιέται.
Απο το cbrxx.com μου απάντησαν οτι και άλλοι είχαν αυτό
το "πρόβλημα" και το έφταξαν έτσι η με καλύτερο λάστιχο.
Ολα καλά λοιπόν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λεωνίδας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Λεωνίδας

Αριθμός μηνυμάτων : 412
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

Χοροπηδά ...................... Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χοροπηδά ......................   Χοροπηδά ...................... EmptyΤετ 25 Νοε 2009 - 18:22

Λόγω αυτού του θέματος μου γεννήθηκε μια απορία...
Πώς είναι δυνατόν, στην ναυαρχίδα μιας εταιρίας όπως η HONDA, να μην έχουν εφαρμόσει εξ αρχής μία σωστή λύση για την συγκράτηση της ηλεκτρονικής. Τόσες ώρες δοκιμών (που σίγουρα έχουν γίνει) δεν το άκουσαν που κοπανάει;
Στην πρώτη βόλτα που της έκανα το άκουσα... Δεν ήξερα τι είναι, αλλά που κίνησε την περιέργεια. Το ότι το ΧΧ είναι γενικά ένα προσεγμένο στην κατασκευή όχημα, φαίνεται και από τις βίδες του fairing. Έχετε δει σε καμία άλλη μηχανή τις αλλενόβιδες με τις τρυπούλες περιφεριακά;
Το αποκορύφωμα όμως κατά την γνώμη μου είναι το κόντρα παξιμάδι που υπάρχει στο μπροστινό μας!!!
Χοροπηδά ...................... 9fcazj849qca7n6s38ca64qΧοροπηδά ...................... W112
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis1100xx
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 990
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Τόπος : αφθονο
Ημερομηνία εγγραφής : 31/10/2009

Χοροπηδά ...................... Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χοροπηδά ......................   Χοροπηδά ...................... EmptyΤετ 25 Νοε 2009 - 20:03

Ισως επειδη οι δοκιμες γινοντε σε πιστα και οχι σε κατσικοδρομους οπως αυτους που κυκλοφορουμε και κατα δευτερον δεν εχει προλαβει το λαστιχο να ξεχειλωσει λογο οτι δε δοκιμαζουν ενα χχ του 2000 το 2009.Αποψη μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Χοροπηδά ......................

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top