Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 τεντωτηρας καδενας....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
swedsaab
Μέλος
Μέλος
swedsaab

Αριθμός μηνυμάτων : 157
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2015

τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 Empty
#31ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τεντωτηρας καδενας....   τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 18 Οκτ 2015 - 19:03

Στα 88κ αλλαξα για δευτερη φορα τεντωτηρα καδενας.
Ολα τ'αλλα ειναι μια χαρα.Εκει πασχουν oλα τα CBR.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 Empty
#32ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τεντωτηρας καδενας....   τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ 11 Οκτ 2017 - 10:08

Παιδιά καλημέρα….. όταν αγόρασα το μηχανάκι πέρυσι παρόλο που δούλευε πολύ καλά , σε κάποιες φάσεις αλλαγής ταχύτητας η πάνω σε ξερογκαζια άκουγα ένα Φριτς πολύ κοφτό και πολύ ελάχιστα,… όταν πήγα στο μηχανικό μου είπε ‘ θες ένα τεντωτά καδένας αλλά ακόμα έχει πολύ’ και τον αφήσαμε έτσι….. έμενα όμως κάτι με έτρωγε και όταν ξανά πήγα μου είπε ότι είμαι ψυχοπαθής και ότι δεν είναι τίποτα…
Αγόρασα ένα τεντωτηρα εγώ και περίμενα να μου τον αλλάξει αλλά όλο με καθυστερούσε..
Προχθές πηρά την απόφαση να το κάνω μονός μου αφού έψαξα πως γίνεται στο μανουάλι και στο γιουτιουμπι και ξεκίνησα να λύνω…
Όταν έβγαλα τον παλιό είδα ότι είχε ακόμα πολύ διαδρομή για να τερματίσει ,παρόλα αυτά τον άλλαξα.. έδωσα κάνα δυο μαγαρισιές ξερές και μετά έβαλα μπρος.
Λοιπόν το αποτέλεσμα καταπληκτικό… δεν ακουγόταν πλέον τίποτα ,,,,τίποτα όμως παρόλο που φαινόταν και ο παλιός σε πολύ καλή κατάσταση…. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τον λόγο? Γιατί ακουγόταν με παλιό τεντωτηρα που είχε ακόμα τόσο μεγάλη διαδρομή να κάνει και με το που του πέρασα τον καινούριο όλα ρολόι?
κάπου πάνω διάβασα για ελατήριο… ότι χαλαρώνει….
Και γιατί κάτι τόσο εύκολο και απλό ο μηχανικός το άφησε και δεν έδωσε σημασία παρόλο που άκουγα το αλυσιδάκι να γκρινιάζει το αμέλησε τόσο πολύ…
Γιατί τώρα δεν ακούγεται κιχ…. Εννοείται ότι αλλάζω μηχανικό… δε ξανά πάω εκεί ούτε για ρουλεμάν. Γιατί τα περιφερικά τα φτιάχνω όλα μονός μου,,, εκτός από μοτέρ και τσιμουχακια φρένων τα υπόλοιπα τα έχω… τι να τον κάνω λοιπόν όταν του λέω ακούγεται και μου λέει εντάξει είναι αντέχει ακόμα… σοβαρολογούμε τώρα… δουλεία 5 λεπτών για κάτι τόσο μα τόσο σημαντικό και με γραφεί…. Τι περίμενε,, να βγει χοντρή βλάβη για να το πιάσει… μαλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει με κάποια μαστοριά… αφήνουν τη βλάβη να βγει για να κονομήσουν.. έρεε? Έχω δίκιο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 Empty
#33ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τεντωτηρας καδενας....   τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ 11 Οκτ 2017 - 10:32

Δεν θα το ελεγα ο μηχανικος ακουγετε ενταξη αν εξερεσεις το γεγονος οτι αμελησε τον κανονα "ο πελατης εχει παντα δικιο".Ας  δουμε τα πραγματα ενα ενα.Ο τεντωτηρας σου οντως ηταν ενταξη οπως και εσυ παρατηρησες περαν απο ενα μικρο θορυβο δεν θα σου δημιουργουσε καποιο αλλο προβλημα.Πιθανον μετα απο καποια χιλιομετρα να αρχισει να ακουγετε και ο καινουργιος (μολις χαλαρωσει το "ελατηριακι")μπορει να ειναι σε 5 σε 10 η και σε περισοτερα χιλιαδες χιλιομετρα.
Ας παμε και στον μηχανικο ,πιστευω οτι βασικα πηγε να σε προφυλαξει απο περιττα εξοδα μιας και καταλαβε οτι εχει ακομα για την αλλαγη. Αυτο για μενα λεει οτι ειναι γνωστης του μοντελου και της ευαισθησιας που εχει στον ηχο του τεντωτηρα.Σπανιο πραμα να βρεις μηχανικο που να ξερει 5 πραγματα παραπανω για το μηχανακι σου.Μεγα λαθος οπως ειπα πριν το γεγονος οτι ενω επεμενες δεν σου το αλλαξε ,βεβαια βαση των οσων ειπα ποιο πριν δεν θα τον αλλαζα διοτι αν ημουν και εγω μηχανικος στην θεση του το ιδιο θα εκανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 Empty
#34ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τεντωτηρας καδενας....   τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ 11 Οκτ 2017 - 14:08

Μάριε σεβαστή η άποψη σου αλλά ακουγόταν έντονα στην ξερογκαζια με το που έπεφταν οι στροφές ….. Φριτς …έναν ήχο που δε φεύγεις ταξίδι όταν τον ακούς … κάθε που άλλαζα ταχύτητα με ξερογκαζια μάλλον καλυτέρα, κάθε που κατέβαζα ταχύτητα ,,, που απαιτείται στο δικό μου τουλάχιστον ψιο ξερή γκάζια για να μη χτυπήσει η ταχύτητα στο κατέβασμα ακουγόταν και μέσα στο κράνος μάλιστα…. Εσύ θα το άφηνες? Για 50 ευρώ να το ακούς? Άσε που έφυγε και το τρέμουλο που προκαλεί το μούδιασμα στο δεξί χέρι… όχι δε μετάνιωσα που τον άλλαξα και ας μην ήταν ωρα….διοτι ο λαός λέει τον φρόνιμων τα παιδιά…….
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 Empty
#35ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τεντωτηρας καδενας....   τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ 11 Οκτ 2017 - 14:33

Αυτό το :Έχει ψωμί ακόμα,  ούτε εμένα μ' αρέσει. Γνώμη μου ότι έχει φθαρει να αλλάζετε πριν χειροτερεψει και κάνει και ζημιά. Έτσι την έπαθα στο αυτοκίνητο, μου είπαν ότι έχουν φθαρει τα τακακια αλλά αντέχουν μέχρι το επόμενο σέρβις, και στο επόμενο σέρβις άλλαξα και δισκοπλακες. Να μου λείπει τέτοια οικονομία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
γκ
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
γκ

Αριθμός μηνυμάτων : 298
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 68
Τόπος : Χίος
Ημερομηνία εγγραφής : 25/01/2017

τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 Empty
#36ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τεντωτηρας καδενας....   τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ 11 Οκτ 2017 - 17:50

Για τον τεντωτήρα στα ΧΧ λένε άλλαζέ τον προληπτικά κάθε 50.000 χλμ.
Ο Jaws έχει κάποιον βελτιωμένο φτηνώτερα από τον γνήσιο.
Υπάρχει και μη αυτόματος πολύ φτηνώτερα, αλλά αυτόν κάθε 5 ~ 10.000 χλμ πρέπει να τον ρυθμίζεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 Empty
#37ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τεντωτηρας καδενας....   τεντωτηρας καδενας.... - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 12 Οκτ 2017 - 20:39

gerolukas έγραψε:
Μάριε σεβαστή η άποψη σου αλλά ακουγόταν έντονα στην ξερογκαζια με το που έπεφταν οι στροφές ….. Φριτς …έναν ήχο που δε φεύγεις ταξίδι όταν τον ακούς … κάθε που άλλαζα ταχύτητα με ξερογκαζια μάλλον καλυτέρα, κάθε που κατέβαζα ταχύτητα  ,,, που απαιτείται στο δικό μου τουλάχιστον  ψιο ξερή γκάζια για να μη χτυπήσει η ταχύτητα στο κατέβασμα ακουγόταν και μέσα στο κράνος μάλιστα…. Εσύ θα το άφηνες? Για 50 ευρώ να το ακούς? Άσε που έφυγε και το τρέμουλο που προκαλεί το μούδιασμα στο δεξί χέρι… όχι δε μετάνιωσα που τον άλλαξα και ας μην ήταν ωρα….διοτι ο λαός λέει τον φρόνιμων τα παιδιά…….
μα γιαυτο ειπα κακος που δεν στο αλλαξε ενω επεμενες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

τεντωτηρας καδενας....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

 Παρόμοια θέματα

-
» τεντωτηρας καδενας
» Τεντωτήρας καδένας
» τεντωτηρας καδενας
» ΤΕΝΤΩΤΗΡΑΣ ΚΑΔΕΝΑΣ
» τεντωτηρας καδενας..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top