Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Περί ψεκασμού...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akis1100xx
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 990
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Τόπος : αφθονο
Ημερομηνία εγγραφής : 31/10/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Νοε 2009 - 9:35

paschalis XX έγραψε:
Μενο αν δεν κανω λαθος το συστημα CBS
πρεπει να το παρουσιασε πρωτα η HONDA
στο CBR 1000F αν και δεν εχει πολυ
σημασια οσο το οτι καποιοι δεν ειναι
ευχαριστημενοι απο αυτο οπως και σε
καποιους ηταν παρα πολυ αποτελεσματικο!




Το CBR1000F ειχε anti dive και οχι cbs κατι που καταργηθηκε απο τη χοντα οπως και απο τις αλλες εταιριες αμεσως μετα.Παντα φιλικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paschalis XX
Μέλος
Μέλος
paschalis XX

Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Νοε 2009 - 10:21

Το CBR1000F ειχε anti dive και οχι cbs κατι που καταργηθηκε απο τη χοντα οπως και απο τις αλλες εταιριες αμεσως μετα.Παντα φιλικα.[/quote]

Επιμενω παντα φιλικα οτι το CBR 1000F εχει συστημα Dual CBS!
http://www.motoscout24.ch/As24web/SeMotoDetail.aspx?navpos=310&wl=1&lng=ger&id=84202&qs=make%3d1244%26model%3d14342%26dealtype%3d2%26total%3d2&page=1&row=1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis1100xx
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 990
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Τόπος : αφθονο
Ημερομηνία εγγραφής : 31/10/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Νοε 2009 - 10:38

paschalis XX έγραψε:
Το CBR1000F ειχε anti dive και οχι cbs κατι που καταργηθηκε απο τη χοντα οπως και απο τις αλλες εταιριες αμεσως μετα.Παντα φιλικα.

Επιμενω παντα φιλικα οτι το CBR 1000F εχει συστημα Dual CBS!
http://www.motoscout24.ch/As24web/SeMotoDetail.aspx?navpos=310&wl=1&lng=ger&id=84202&qs=make%3d1244%26model%3d14342%26dealtype%3d2%26total%3d2&page=1&row=1[/quote]


Φιλε μου εχεις δικιο τελικα.Αν και δεν εχω δει αυτο το μοντελο.Τα γνωστα cbr1000f δε θυμαμαι να εχουν τετοιες ζαντες ουτε τετοια δισκοφρενα.Ζητω συγνωμη για την αγνοια μου και δεν ειχα προθεση να σε μειωσω.Φιλικα και με σεβασμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paschalis XX
Μέλος
Μέλος
paschalis XX

Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Νοε 2009 - 10:51

Δεν τιθεται θεμα φιλε μου τα παντα καλοπροαιρετα! Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λεωνίδας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Λεωνίδας

Αριθμός μηνυμάτων : 412
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Νοε 2009 - 15:44

Παιδιά μην "τσακώνεστε"!!!
Είχα CBR 1000F και κάτι ξέρω!!!
Στις πιο κάτω φωτό, αν παρατηρήσετε, φαίνεται η διαφορετική έδραση στις δαγκάνες.
Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Cbr100014Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 W640

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Cbr100015Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 W640

Μοιάζει κατά κάποιο τρόπο (η αριστερή), με την έδραση που έχουν τα ΧΧ μας. Με τον ίδιο τρόπο που πατώντας στα ΧΧ το φρένο, αντί να ενεργοποιεί τρόμπα για το φρένο (ΧΧ), στο συγκεκριμένο μοντέλο cbr 1000f, πατούσε μία βαλβίδα στο αριστερό καλάμι. Σε θεωρητική βάση (γιατί στην πράξη είχα βαρεθεί να ακούω το μπροστινό να τερματίζει) η βαλβιδούλα έκανε την δουλειά...
Μάλλον είδαν ότι δεν έκανε δουλειά (μαζί και οι 2 βαλβίδες για αέρα στο πάνω μέρος του καλαμιού, έβαζες μερικά PSI με max τα 6,ώστε να σκληραίνεις το μπροστινό, κάτι σαν "προφόρτιση" ελατηρίου ) και στο επόμενο μοντέλο τα κατάργησαν.
Τελικά στο τελευταίο μοντέλο (πριν το ΧΧ) τοποθέτησαν το CBS!
Τελικά όλοι έχουν δίκιο!!!
Και αντιντάιβ είχε αλλά και cbs!!!
Ποτέ όμως και τα δύο μαζί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
χχ καρδιτσα
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
χχ καρδιτσα

Αριθμός μηνυμάτων : 242
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : χαχαχαχαχαχαχαχαααχχχα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: απ   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Νοε 2009 - 17:32

μα δεν καταλαβατε οταν ελεγα οτι πηραν αλλες εταιριες την πατεντα της χοντα!!!το ιδιο λεμε απλα αλλες εταιριες το τελειοποιησαν.η χοντα το abs το εβαλε στα μηχανακια της πολυ αργοτερα απο π.χ την bmw.οπως και το ιντζεξιον,γιατι;;λογο κοστους;;επρεπε να ερθει το 2009 να παρουν τετοια αποφαση(το δημοσιευμα του μενου)οσο για την αλεπου που λες,που δεν τα φτανει και τα κανει κρεμασταρια δε ξερεις τι τραβηξα για βρω ενα καθαρο μηχανακι,σε ολη την ελλαδα,οχι αθηνα και θεσσαλονικη.το χχ το πηρα απο κομμοτηνη και μενω καρδιτσα..μιση μερα δρομος..μεχρι τοτε εχω οδηγησει ισα με 7 μηχανακια για να καταληξω σε αυτο που εχω σημερα..εξαλου οσο και να ψαξεις,με 2000€ χχ δε βρισκεις..φιλικα παντα,γιωργος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Νοε 2009 - 18:26

χχ καρδιτσα έγραψε:
η χοντα το abs το εβαλε στα μηχανακια της πολυ αργοτερα απο π.χ την bmw.οπως και το ιντζεξιον,γιατι;;λογο κοστους;;
Η BMW είχε το ABS πολλά χρόνια πρίν απο οποιαδήποτε μηχανή, οποιασδήποτε εταιρίας. Αν το έκανε και η HONDA, το κόστος εκείνης της εποχής (το 90κάτι...) ήταν πάρα πολύ υψηλό, και το αποτέλεσμα θα ήταν να έχανε σε πωλήσεις λόγω ακριβών μηχανών! Κοίταξε λοιπόν το συμφέρον της η εταιρία πουλώντας χωρίς ABS. Όταν πλέον η αγορά απαίτησε απο τις εταιρίες να παρουσιάζουν το ABS στις μηχανές, έκανε και η HONDA τις ανάλογες κινήσεις να το προωθήσει στα μοντέλα ως εναλλακτική λύση (αφού τα πουλούσε και χωρίς ABS).
Το θεωρώ τουλάχιστον αστείο να θεωρείς ένα κολοσσό ονομάτι HONDA οπισθοδρομικό.. Και ναί, η εταιρία δεν έβαλε όλη της την ισχύ και τα έξτρα στο ΧΧ, διότι μετά θα απαιτούσε 25.000€ όπως απαιτεί και η BMW!! Αυτό όμως που με παραξενεύει περισσότερο είναι πως χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς όπως "η χοντα να ψαχνεται ακομα", "δε μπορει να το τελειοποιησει", "συστηματα και πατεντες της χοντα,να τις εφαρμοζουν αλλες εταιριες και να ειναι τελειες(abs,indegral κλπ..)", "επρεπε να ερθει το 2009 να παρουν τετοια αποφαση". Αφού δεν παραπονέθηκες και για την έλλειψη αερόσακου, ραδιόφωνου και καφετιέρας... πάλι καλά να λέμε.. Το ΧΧ τελικά σου αρέσει.....?? Αν ναι, τότε γιατί τέτοια επίθεση στην εταιρία που το κατασκεύασε?? Αφού μόνος σου στην τελική λες πώς "εξαλου οσο και να ψαξεις,με 2000€ χχ δε βρισκεις" Αρα ξέρεις τι έχεις στα χέρια σου, απολαυσέ το. Αν πάλι πιστεύεις πως το ΧΧ δεν σε καλύπτει.. αλλαξέ το... wave
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
χχ καρδιτσα
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
χχ καρδιτσα

Αριθμός μηνυμάτων : 242
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : χαχαχαχαχαχαχαχαααχχχα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΤετ 11 Νοε 2009 - 8:13

Menos έγραψε:
χχ καρδιτσα έγραψε:
η χοντα το abs το εβαλε στα μηχανακια της πολυ αργοτερα απο π.χ την bmw.οπως και το ιντζεξιον,γιατι;;λογο κοστους;;
Η BMW είχε το ABS πολλά χρόνια πρίν απο οποιαδήποτε μηχανή, οποιασδήποτε εταιρίας. Αν το έκανε και η HONDA, το κόστος εκείνης της εποχής (το 90κάτι...) ήταν πάρα πολύ υψηλό, και το αποτέλεσμα θα ήταν να έχανε σε πωλήσεις λόγω ακριβών μηχανών! Κοίταξε λοιπόν το συμφέρον της η εταιρία πουλώντας χωρίς ABS. Όταν πλέον η αγορά απαίτησε απο τις εταιρίες να παρουσιάζουν το ABS στις μηχανές, έκανε και η HONDA τις ανάλογες κινήσεις να το προωθήσει στα μοντέλα ως εναλλακτική λύση (αφού τα πουλούσε και χωρίς ABS).
Το θεωρώ τουλάχιστον αστείο να θεωρείς ένα κολοσσό ονομάτι HONDA οπισθοδρομικό.. Και ναί, η εταιρία δεν έβαλε όλη της την ισχύ και τα έξτρα στο ΧΧ, διότι μετά θα απαιτούσε 25.000€ όπως απαιτεί και η BMW!! Αυτό όμως που με παραξενεύει περισσότερο είναι πως χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς όπως "η χοντα να ψαχνεται ακομα", "δε μπορει να το τελειοποιησει", "συστηματα και πατεντες της χοντα,να τις εφαρμοζουν αλλες εταιριες και να ειναι τελειες(abs,indegral κλπ..)", "επρεπε να ερθει το 2009 να παρουν τετοια αποφαση". Αφού δεν παραπονέθηκες και για την έλλειψη αερόσακου, ραδιόφωνου και καφετιέρας... πάλι καλά να λέμε.. Το ΧΧ τελικά σου αρέσει.....?? Αν ναι, τότε γιατί τέτοια επίθεση στην εταιρία που το κατασκεύασε?? Αφού μόνος σου στην τελική λες πώς "εξαλου οσο και να ψαξεις,με 2000€ χχ δε βρισκεις" Αρα ξέρεις τι έχεις στα χέρια σου, απολαυσέ το. Αν πάλι πιστεύεις πως το ΧΧ δεν σε καλύπτει.. αλλαξέ το... wave
με παρεξηγησες μενο και ειναι αλλιως να γραφεις ενα μηνυμα και αλλο να το λες.στην τελικη αν δε μου αρεσε το χχ δε θα το επερνα,δεν ειμαι αφελης...οσο για το ραδιοφωνο και την καφετιερα που λες..δεν το λαμβανω υπ'οψην μου γιατι το σαιτ δεν ειναι για να κοροιδευει ο ενας τον αλλον,ειναι για να ανταλαζουμε αποψεις!!δεν το συνεχιζω,δε θελω να ανοιξω κανενα πολεμο εδω μεσα με κανεναν!!να περνας καλα εκει που εισαι και ελπιζω να πουμε απο κοντα καποια στιγμη σε καμια συναντιση...καλημερα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΤετ 11 Νοε 2009 - 19:23

χχ καρδιτσα έγραψε:

με παρεξηγησες μενο και ειναι αλλιως να γραφεις ενα μηνυμα και αλλο να το λες.στην τελικη αν δε μου αρεσε το χχ δε θα το επερνα,δεν ειμαι αφελης...
Δεκτόν.
χχ καρδιτσα έγραψε:
οσο για το ραδιοφωνο και την καφετιερα που λες..δεν το λαμβανω υπ'οψην μου γιατι το σαιτ δεν ειναι για να κοροιδευει ο ενας τον αλλον,ειναι για να ανταλαζουμε αποψεις!!
Πολύ σωστά,εφόσον η ανταλλαγή απόψεων δεν γυρνάει στην μουρμούρα που παρατηρήθηκε στα κείμενα σου και που δυσαρέστησε και άλλα μέλη και όχι μόνο εμένα. Ναι στην ανταλλαγή θετικών η αρνητικών απόψεων, Οχι στη μουρμούρα..
χχ καρδιτσα έγραψε:
δεν το συνεχιζω,δε θελω να ανοιξω κανενα πολεμο εδω μεσα με κανεναν!!να περνας καλα εκει που εισαι και ελπιζω να πουμε απο κοντα καποια στιγμη σε καμια συναντιση...καλημερα!
Όταν με το καλό έρθει αυτή η στιγμή... οι μπύρες δικές μου!! Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Λεωνίδας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Λεωνίδας

Αριθμός μηνυμάτων : 412
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΤετ 11 Νοε 2009 - 20:14

Τέλος καλό, όλα καλά!!!
Με το πέρας των δύο ναυμαχιών, (antidive - cbs και καρπυρατεράτων - ψεκαστών) που σημειωτέων, δεν είχαν θύματα, ας περάσουμε και στο θέμα του topic!!!

Είχα πεί ότι για τυχών εξέλιξη θα ενημέρωνα.
Λοιπόν: Το μηχανάκι δουλεύει τέλεια... Από την Κυριακή που του έβγαλα τα πλαστικά, έχω κάνει περίπου 100km και δεν μου έχει κάνει τσίκ...
Είμαι άνθρωπος που δεν πιστεύει στα θαύματα... Τι έχει μεσολαβήσει; Δεν έχω ξεχάσει αυτό που μου έχουν προτείνει μερικά μέλη του club, να πάω να το μπριζώσω... Αυτό θα γίνει αν έχω καμία υποτροπή.
Αυτό που μεσολάβησε από την στιγμή που έκανε τις διακοπές μέχρι τώρα που δουλέυει άψογα είναι... ένα πλήρες άδειασμα του τεπόζιτου.
Έγινε την Κυριακή, και το έκανα τυχαία, απλά για να αφαιρέσω το τεπόζιτο από το σασί. Έκανα το βράδυ της Κυριακής μια βολτίτσα και όλα καλά.
Δευτέρα μεσημεράκι, πήγα στο φίλο μηχανικό και του είπα όλη την ιστορία. Μου είπε ότι πιθανό, αδειάζοντας τελείως το τεπόζιτο να έφυγε τυχών υγρασία που υπήρχε μέσα. Μου σύστησε να μην πειράξω τίποτα ακόμα και να το παρακολουθήσουμε. Αν ξανακάνει "κόλπα" θα δούμε... Εώς τώρα όλα καλά και μακάρι να μην εμφανίσει τίποτα.

Το θέμα όμως για μένα δεν είχε τελειώσει και είπα να ρίξω και μια ματιά στο internet.
Xτυπάω στο google "cbr 1100 FI" και ψάχνοντας βρήκα κάτι που ενδιαφέρει όλους τους κατόχους ΧΧ 99' - 00'. Παραθέτω το link και όποιος θέλει ας το κοιτάξει. Πιθανό να χρειαστεί και κάποια εγγραφή για να φαίνονται οι φωτό. Δείτε το μελετείστε το και πείτε μου την γνώμη σας... Λέτε να μου έκανε τα κόλπα αυτό; Ακόμα δεν την έχω ανοίξει...

http://www.cbrxx.com/honda-cbr-xx-resource-center/377-1999-2000-honda-cbr-1100xx-fi-light-fix.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Deep Purple
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Deep Purple

Αριθμός μηνυμάτων : 425
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΤετ 11 Νοε 2009 - 20:23

Πολύ πιθανόν!!!!!
Ηταν πρόβλημα αλλά λύθηκε με τοποθέτηση μόνωσης.
Το αναφέρουν σχετικά φόρουμ.
Ολα καλά λοιπόν.
Καλές βόλτες.Είπαμε ΔΕΝ χαλάει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mafiozos
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 643
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 05/09/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 12 Νοε 2009 - 18:58

Ευχομαι να μην ξανακανει κιχ..Αντε τσαμπα ανησυχια που τελικα δεν ηταν τιποτα. Beerchug Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λεωνίδας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Λεωνίδας

Αριθμός μηνυμάτων : 412
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 22 Νοε 2009 - 21:22

mafiozos έγραψε:
Ευχομαι να μην ξανακανει κιχ..Αντε τσαμπα ανησυχια που τελικα δεν ηταν τιποτα. Beerchug Beerchug
Κιχ - κιχ μου έκανε πάλι χθες βράδυ σε βόλτα μιάς ώρας. Πάλι τα ίδια... Σε χαμηλές στροφές έχει ένα δυσταγμό, αρυθμία. δείχνει να μην θέλει να συνεργαστεί καλά με το δεξί χέρι. Όλα αυτά μόνο στο με χαμηλές στροφές και για λίγη ώρα. Μετά από κανά 5λεπτο όλα ΟΚ! Ψηλά κανένα πρόβλημα...
Τι να κάνω, ξαναδιάβασα άλλη μια φορά το topic: http://www.cbrxx.com/honda-cbr-xx-resource-center/377-1999-2000-honda-cbr-1100xx-fi-light-fix.html
και έπιασα δουλειά!!!
Το πρώτο που έκαν ήταν να αποσυνδέσω το (-) από την μπαταρία. Δεν είναι καλό να παίζουμε με τα ρεύματα σε μηχανήματα με εγκεφάλους κτλ ηλεκτρονικά...

Φαίνεται στη φωτό, πόσο κοντά είναι η φίσσα στον τροχό, με όλα τα άσχημα επακόλουθα... ΥΓΡΑΣΙΑ!!!
Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Dsc02959dΠερί ψεκασμού... - Σελίδα 2 W640
Αφού βγάλουμε την ουρά και σηκώσουμε το τεπόζιτο έχουμε την κάτωθι εικόνα.
Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Dsc02964ujΠερί ψεκασμού... - Σελίδα 2 W640
Για να κάνουμε την ζωή μας ευκολότερη, βγάζουμε την γείωση
Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Dsc02965iΠερί ψεκασμού... - Σελίδα 2 W640
Τον μασπιέ του συνεπιβάτη...
Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Dsc02966fwΠερί ψεκασμού... - Σελίδα 2 W640
και ότι άλλο νομίζει ο καθένας ώστε να μπορεί να δουλέψει ανετότερα...
Στο τέλος έχουμε την εξής εικόνα και είμαστε έτοιμοι να βγάλουμε την μονωτική ταινία...
Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Dsc02967rΠερί ψεκασμού... - Σελίδα 2 W640
Βγάζοντας την μονωτική ταινία και ανοίγοντας τη φίσσα συνάντησα το εξής θέαμα...
Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Dsc02969Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 W640
Φαίνεται καθαρά η διάβρωση που υπάρχει στα μέταλλα (αρσενικά και θηλυκά) της φίσσας. Για να γίνει κατανοητότερο, τα καλώδια πάνε στην φίσσα νε τα θηλυκά και η δεύτερη που φαίνεται μπαίνει σαν καπάκι και "γεφυρώνει" τα καλώδια.
Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Dsc02977jΠερί ψεκασμού... - Σελίδα 2 W640
Αυτό που μου μένει είναι να καθαρίσω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τις επαφές, να κουμπώσω πάλι τις φίσσες, να κάνω προσπάθεια για ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΟΝΩΣΗ, για να το προστατεύσω από τα νερά κυρίως και τέλος να τελέσω δέηση στον ύψιστο, να μην μου εμφανίσει πάλι πρόβλημα...
Η συνέχεια αύριο - μεθαύριο, μετά τον καθαρισμό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeorgeXX1
 
 
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 290
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 22 Νοε 2009 - 22:45

λεονιδα η δουλεια που εκανες για να ενημερωσεις και εμας να ξερουμε αν μας τυχει, ισως και να ειναι μεγαλυτερη και απο το προβλημα που [ισως] εχει το εργαλειο.

να για κατι τετοια γουσταρο αυτο το φορουμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λεωνίδας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Λεωνίδας

Αριθμός μηνυμάτων : 412
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ψεκασμού...   Περί ψεκασμού... - Σελίδα 2 EmptyΔευ 23 Νοε 2009 - 17:09

GeorgeXX1 έγραψε:
λεονιδα η δουλεια που εκανες για να ενημερωσεις και εμας να ξερουμε αν μας τυχει, ισως και να ειναι μεγαλυτερη και απο το προβλημα που [ισως] εχει το εργαλειο.

να για κατι τετοια γουσταρο αυτο το φορουμ.
Μιας και ανέφερες το θέμα της βοήθειας, να υπενθυμίσω ότι η υπόθεση αφορά τα μοντέλα 99' και 00', δηλαδή τα πρώτα ψεκαστά που είχαν τα αναλογικά όργανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Περί ψεκασμού...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Περι κινητων ............
» Περι πινακιδας
» Περι σκουτερ
» ΠΕΡΙ..... ΕΥΘΑΝΑΣΙΑΣ
» Περι..λιπανσης....

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top