Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Μια Ζωή σε 2 Ρόδες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 36 ... 64  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#106ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΠαρ 1 Νοε 2013 - 19:48

Όπως βλέπετε είμαι πολύ ...ήσυχος !  Μιλούν οι εικόνες ....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cbx -six στις Σαβ 19 Δεκ 2015 - 19:54, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#107ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΠαρ 1 Νοε 2013 - 19:53

Το τι σκέψη , σχέδιο , μέτρημα  και μετά άπειρη δουλειά και δοκιμές ,για τη πιο μικρή λεπτομέρεια ,..μόνο τα χέρια μου και η πλάτη μου το ξέρει !
Πόσες φορές απορώ και αναρωτιέμαι και γω .... πως έχω ακόμα αυτή την όρεξη και την υπομονή ..!!!..
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cbx -six στις Σαβ 19 Δεκ 2015 - 20:06, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#108ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΠαρ 1 Νοε 2013 - 19:59

Όπως έλεγαν και οι Ρωμαίοι :  - "Δώσε άρτον και θεάματα στον κόσμο" -...
Άρτος δεν υπάρχει .... θέαμα όμως... !!!  Έεε  Μένο ... Δέν έχεις παράπονο  πλέον ...!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cbx -six στις Σαβ 19 Δεκ 2015 - 20:08, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#109ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΠαρ 1 Νοε 2013 - 20:06

Και να θέλω ..δεν κρύβεται καμία λεπτομέρεια πλέον  !!! Αρχίζω και αισθάνομαι γυμνός !..
Αυτό δεν είναι αναλυτική παρουσίαση .... αλλά ..ξεβράκωμα .!!!  (Ας όψεται ο..Μένος !)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cbx -six στις Σαβ 19 Δεκ 2015 - 20:10, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#110ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΠαρ 1 Νοε 2013 - 20:09

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cbx -six στις Σαβ 19 Δεκ 2015 - 20:12, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#111ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΠαρ 1 Νοε 2013 - 20:47

Αυτά με τις εξωτερικές φωτο. Εντάξει Μένο ?....Τώρα .. υπάρχουν και μερικές από κάποιες διαδικασίες και εργασίες,.. που τώρα τις βλέπετε έτοιμες αλλά δεν είναι για αυτή τη στιγμή . Να πάρουμε και καμιά ανάσα ! Μόνο για το σταμπιλιζατέρ  έχω βάλει την διαδικασία  στο DIY - "σταμπιλιζατέρ για ΧΧ". Για να μη τις ξαναβάζω μπορεί όποιος θέλει να τις δει εκεί. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ( επειδή όμως δεν ανοίγουν κάποιες φορές όπως μου λένε , θα τις ξαναβάλω αργότερα )
Στα 2 χρόνια που το έχω (τά΄χω ξαναγράψει  αυτά σε άλλο θέμα) έχω βάλει 3,5 μήνες γεμάτους δουλειάς πάνω του ,(μέχρι Νοέμβρη του ΄13) από πρωί εως αργά βράδυ.Φυσικά όλα μόνος μου μέχρι τώρα . και έχω ακόμα κάμποσα να κάνω.  Ήδη τρέχουν... Φτιάχνω άλλη κεφαλή.(την έχω στείλει σε φίλο μηχανικό που ασχολείται με αγωνιστικά).. ροϊκή εξέλιξη και εκκεντροφόρους 1ου σταδίου (για να δουλεύει σωστά και να μή σπάει ) κολάρα Samco σιλικόνης  με τους  σφικτήρες τους , άλλο χταπόδι που έχω φέρει από Αγγλία , φίλτρο λαδιού Racing επαναχρησιμοποιούμενο-πλενόμενο από USA,  Power Commander ..(τα έχω ήδη όλα αυτά).. και μετά όλες τις φλάντζες τις κεφαλής +τσιμουχάκια βαλβίδων κλπ.  
Μετά για πρώτη φορά Θα μπεί σε συνεργείο (σε φίλο μηχανικό) , για να βάλουμε τη κεφαλή .
Και τέλος ακολουθεί δυναμόμετρο για να φτιαχτεί πρόγραμα σωστό  .  Ελπίζω να τα τελειώσω κάποτε γιατί συνέχεια ζητάει $ . Και έχω σε εκκρεμότητα ένα καλό αμορτισέρ γιατί το δικό του το έχω ρυθμισμένο οριακά και δεν πάει άλλο. αυτά προς το παρόν ...και τα "Ξαναλέμε" .....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cbx -six στις Σαβ 19 Δεκ 2015 - 20:26, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#112ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΠαρ 1 Νοε 2013 - 21:21

Να'ξερες τι ερωτηματολόγιο σε περιμένει..! laughing 

1) Το κάλυμμα της αλυσίδας είναι πολύ μάχιμο!! Δική σου πατέντα, η το αγόρασες?
2) Αυτά τα καπάκια που έβαλες να καλύψεις τις τρύπες.. ήδη στα παραγγέλνω να μου τα έχεις έτοιμα μόλις κατέβω Αθήνα (21 η 22/12) :D 
3) Πολύ όμορφο σημείο για το αυτοκόλλητο "ανθρακόνημα"! thumbs up 
4) Επίσης μάχιμο με τις τρύπες..!! Πόσο πήγε το μαλλί?? :-/ 

Αυτά για τώρα..! laughing 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#113ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 2 Νοε 2013 - 0:50

Οτι και να πω για αυτο το αριστουργημα ειναι λιγο!!!!! Μπραβο για ακομα μια φορα!!! Προσεγμενες βελτιωσεις και μερακη να ρεει απο παντου... Απιστευτη λεπτομερεια! Μου αρεσαν ολα οσα εχεις κανει πανω στην μηχανη αλλα 4 με ξετρελαναν: Λεβιεδακια ταχυτητων-πισω φρενου, ταπα στο δεξι καπακι με την αλυσιδιτσα της... ( πες μας και τον λογο που το εκανες αυτο), τα προστατευτικα στης βιδες του αριστερου καπακιου και το καπακι στην σελα για να γινει μονοσελο...!!!

Υ.Γ. Στης περισσοτερες μοτοσυκλετες που ειχες ειδα οτι ολα τα σταμπιλιζατερ ηταν WP, υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#114ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 2 Νοε 2013 - 1:10

1) Μένο το κάλυμμα της αλυσίδας το μετέτρεψα εγώ . Σχεδίαση πρώτα μετά τρυπήματα μετά το έντυσα με ανθρακόνημα , και τέλος κόλλησα εσωτερικά πλέγμα αλουμινένιο ... Απλά πράγματα !!!

2) Για τα καπάκια και πολλά άλλα κοίταξε στον Jaws --> Αγγλία [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

3) Το ανθρακόνημα  είναι Japan . Το είχα πάρει σε μεγάλο κομμάτι γιατί έντυσα πολλά πλαστικά . 100cm X 120 ή 150cm αν θυμάμαι καλά . Και μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και απώλειες . Σε δύσκολα σημεία είναι παίδεμα , πρέπει να το ταιριάξεις αν είναι συνεχόμενα κομμάτια , να ζεστάνεις εκεί που πρέπει για να έχει εφαρμογή χωρίς τσαλακώματα και φουσκώματα , και χρειάζεται και 2ο άτομο να βοηθάει-κρατάει .Όταν έντυνα διάφορα πλαστικά πάνω στο σπίτι (όλες οι δουλειές στην Εύβοια πάντα) βοηθούσε η μάνα μου . Είχε βαρεθεί να με ακούει να ρίχνω καντήλια !!! Θρήσκο παιδί !!! Στην αγορά πάντως βρίσκεις πολλά τέτοια αυτοκόλλητα , με καλύτερο "όνομα" της 3Μ.

**το Carbon που είναι στο τεπόζιτο σαν προστατευτικό είναι πραγματικό Carbon , πολύ λεπτό και πολύ καλή κατασκευή.
"Clever Wolf Racing , κατασκευή Japan . Από εκεί ήρθε μαζί με το καπάκι της σέλας (μονόσελο). Της ίδιας εταιρείας είναι.

4) Όλες οι τρύπες βγήκαν μετά από μέτρημα -σχέδιο-ποντάρισμα-τρύπημα-και ελαφρό φρεζάρισμα.

 Για μαλλί άν εννοείς όλο το Project ...δεν μπορώ να σου απαντήσω ούτε μεμονωμένα ούτε συνολικά . αποφεύγω να τα κρατάω αναλυτικά γιατί κακό θα μου κάνει παρά καλό στο τέλος !!!
Χονδικά μπορώ να σου πω ότι πρέπει να μου βγεί "άλλη μία φορά" το κόστος αγοράς της μηχανής  και αν υπολογίσω την εργασία που έχει πέσει πάνω της τι να σου πω  = κόστος αγοράς Χ3 !!!

Αυτές οι δουλειές έτσι είναι . Γι αυτό δέ τις συστήνω σε κανένα !
Είπαμε : μόνο συντήρηση + λάστιχα + φρένα + αναρτήσεις !

Πρίν πάρω το ΧΧ  "έστηνα" ένα  BMW  (αυτοκίνητο).Του  είχα περάσει όλο τον εξοπλισμό του Μ3  και είχα κολλήσει στον κινητήρα . Γιατί ήθελα να του βάλω τον 3200  6τάχυτο με τα 321 PS,  και δεν τον έβρισκα όπως τον ήθελα .  Μέχρι τα φρένα από USA κουβάλησα ! Ευτυχώς που "κόλλησα" και δεν του πέρασα τον κινητήρα γιατί θα το είχα φάει κανονικά τώρα .
Που θέλω να καταλήξω ? Μου είχε κοστίσει μέχρι τότε πάνω από 2 έως 2,5 φορές την τιμή που το είχα αγοράσει και στο τέλος το έδωσα για ένα τάληρο  και πήγα και πήρα το  ΧΧ  ! Μήπως σου θύμισα το τραγούδι " θα πουλήσω το ρολόϊ και θα πάρω κομπολόϊ ? !! Έχασα πάρα πολλά !at wits' end 
Με τέτοιες δουλειές πάντα χαμένος βγαίνεις . Εγώ δεν μπορώ να το αλλάξω . Είναι η τρέλα μου από μικρό παιδί .! Τουλάχιστον όμως  δεν το συστήνω σε άλλους .! Μπας και γλυτώσουν  ταλαιπωρία  και χρήμα  ! Πρόσεχε τον εαυτό σου πάνω απ΄όλα και κοίτα να περνάς καλά  ! Beerchug


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cbx -six στις Σαβ 2 Νοε 2013 - 2:27, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#115ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 2 Νοε 2013 - 2:09

Tsimuhas έγραψε:
Οτι και να πω για αυτο το αριστουργημα ειναι λιγο!!!!! Μπραβο για ακομα μια φορα!!! Προσεγμενες βελτιωσεις και μερακη να ρεει απο παντου... Απιστευτη λεπτομερεια! Μου αρεσαν ολα οσα εχεις κανει πανω στην μηχανη αλλα 4 με ξετρελαναν: Λεβιεδακια ταχυτητων-πισω φρενου, ταπα στο δεξι καπακι με την αλυσιδιτσα της... ( πες μας και τον λογο που το εκανες αυτο), τα προστατευτικα στης βιδες του αριστερου καπακιου και το καπακι στην σελα για να γινει μονοσελο...!!!

Υ.Γ. Στης περισσοτερες μοτοσυκλετες που ειχες ειδα οτι ολα τα σταμπιλιζατερ ηταν WP, υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος???
Γειά σου ρε Γιώργο.  Σ΄ευχαριστώ   .

Όπως ευχαριστώ και όλα τα παιδιά του Forum που μου γράφουν .

Σίγουρα όταν κάνεις κάτι , πρώτα το κάνεις γιατί ικανοποιεί εσένα . Αλλά όταν βλέπεις ότι είναι γενικά αποδεκτό , είναι μία επί πλέον ικανοποίηση !...... Στο θέμα μας τώρα για να μη ξεχνιόμαστε  !
Όταν έβαλα τούς μαρσπιέδες αυτούς λίγο πιο πάνω και πίσω άλλαξαν οι αποστάσεις από τούς λεβιέδες. Οπότε χρειαζόταν πατέντα !.
Των ταχυτήτων να μακρύνει και του φρένου να κοντύνει !  Αφού έκανα τις μετρήσεις ,τους έβγαλα ,τους  έκοψα σε συγκεκριμένα σημεία και βρήκα και παράγγειλα άλλους μαύρους και σπαστούς από το εξωτερικό .Στον ένα μόνο έκανα μια μετατροπή στο σπάσιμο του  στο μπρός -πίσω .(γιατί της μάνας του είναι ανάποδα  ο ένας από τον άλλον) .  Μέτρημα και αυτοί κόψιμο το περίσσιο κομμάτι, ταίριασμα με της μάνας του  (έγινε φρεζάρισμα στο χέρι για να γίνουν πλακέ στα σημεία εφαρμογής ) , τρύπες  , σπειρώματα και βίδωμα , 2 σε 1 !
Και βιδάκια ιnox - allen με πομπέ κεφάλι .
Η τάπα λαδιού έχει έρθεi από USA. Τρύπημα , .. μισό σπείρωμα ,.. Αλυσίδα ,... ροδελάκια με άκρα  Inox στο χέρι κλπ . Πρώτον ..δεν την χάνεις ποτέ  (σπάνιο θα πεις) , και δεύτερον .. έτσι μ΄αρέσει !!!

Το σταμπιλιζατέρ είναι πολύ καλό με 18 σκάλες μαλακό - σκληρό και είναι το μόνο που κρατούσα από τις μοτοσυκλέτες μου όταν τις πουλούσα ! Μετά το ταίριαζα  σε άλλα σημεία με άλλες βάσεις . Τη μεγαλύτερη πατέντα την έκανα στο ΧΧ . Το κατακρεούργησα με κίνδυνο να το χαλάσω και να το πετάξω . Ευτυχώς μου βγήκε !  ( Στο 6κύλινδρο το είχα μπροστά και πάνω από τον κινητήρα )

Τα προστατευτικά είναι μικρά μανιτάρια , ειδικά γι αυτό το σημείο.

Το καπάκι που το κάνει μονόσελο είναι  από   Japan ...  Clever wolf Racing. . Κυρίως  ασχολείται με αγωνιστικά περισσότερο. ( είχε συνεργασία 30χρόνια με τη YAMAHA Racing.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#116ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 2 Νοε 2013 - 2:33

Τελεια! Ευχομαι να το χερεσαι οπως εσυ νομιζεις καλυτερα!!! Αναλυτικοτατος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#117ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 2 Νοε 2013 - 11:20

Μολις τελειωσα το...διαβασμα!:-O Τι να πω, οτι και να πω λιγο. Μπραβο σου Δημητρη! Για ολα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#118ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 2 Νοε 2013 - 17:37

Είχες πεί ότι έχεις την αρρώστια αλλά δεν περίμενα κάτι τέτοιο!!!!  Ξέρω πόσο δύσκολο είναι όταν βελτιώνεις κάτι να μπορείς να κρατάς τις ισορροπίες καί να μη το γα@άς στο τέλος .
   Εσυ κατάφερες να μετατρέψεις ένα ετσι κι αλλιώς πανέμορφο μηχανάκι σε αριστούργημα  ,πραγματικό γλυπτό,  και το έκανες οχι αγοράζοντας  διάφορα από το ιντερνέτ που απλά τα βάζεις στη θέση των μαμά π.χ  κάλυμμα αλυσίδας, πισωφάναρο, βάσεις μαρσπιέ κλπ αλλά βελτίωσες  τα δικά του ή κατασκεύασες ο ίδιος με τόση καλαισθησία ευρηματικότητα και τεχνική αρτιοτητα, που δεν έχω τι να πω, έχω  μείνει @αλάκας.respect respect    Ξέρω εξ ιδίων πόσο κόπο, χρόνο μεράκι, αγάπη, υπομονή (για να μη του βάλεις φωτιά), σπαζοκεφαλιά, χρήμα, νευρα, μπινελίκια, καντίλια χρειάζεται για να φτάσεις σε τέτοιο αποτέλεσμα. Ξέρω και πως νιώθεις όταν καβαλάς το ΧΧ και βλέπεις μπροστά σου το σταμπιλιζατέρ, καθώς και την ιδέα που τριβελίζει το μυαλό <<και τώρα?? το ψαλίδι???   ή.....>>
 Να είσαι πάντα καλά Δημήτρη , να κάνεις αυτό που αγαπάς και να το μοιράζεσαι μαζί μας να χαιρόμασται και εμείς  καιthank you για τον κόπο και το χρόνο να κάνεις  8 σελίδες αναλυση. Περιμένουμε συνέχεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#119ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΣαβ 2 Νοε 2013 - 18:50

Θοδωρή και Κώστα  σας ευχαριστώ κατ αρχάς .
Όπως ευχαριστώ και τον Νίκο  , τον  Μάκη  και τον  Τάκη  ... . Sorry που δε΄απάντησα ξεχωριστά στον καθένα σας αλλά εκείνες τις στιγμές ήμουν κυριολεκτικά πνιγμένος και κομμάτια με το όλο θέμα.
Νά΄μαστε όλοι καλά να απολαμβάνουμε τις μικροχαρές που μας έμειναν  ,...και τα μηχανάκια μας !!!

Αυτές οι κατασκευές δεν σου τσακίζουν μόνο τα χέρια και το κορμί !  Πρωταρχικά σου τσακίζουν το μυαλό γιατί δεν κατασκευάζεις κάτι έτοιμο , χειροπιαστό !  Πρέπει πρώτα να δουλέψεις τη φαντασία σου , να το σχεδιάσεις και να το κατασκευάσεις πρώτα στο μυαλό σου και μετά να πάρεις μολύβι να το μεταφέρεις στο χαρτί . Και από κει και πέρα μετρήσεις -δοκιμές και ξανά και ξανά μέχρι να το φτάσεις στο τέλος ! Χώρια που κάποιες φορές μπορεί να σου βγει λάθος ή να ξεχάσεις κάτι και φτου απ΄την αρχή !!!.... Εκεί είναι που λες  "θα το κάψω"  !!!   Θέλει άπειρη υπομονή και καθαρό μυαλό από την ώρα που καταπιάνεσαι με τέτοια πράγματα , και να είσαι μόνος και ήσυχος !!!
Ευτυχώς έχω το εργαστήριό μου στο πατρικό μου σπίτι στη Β. Εύβοια που ήταν πριν το ξυλουργείο του πατέρα μου .
 Στα τούβλα στους τοίχους του , υπάρχουν ακόμα οι αφίσες που κάρφωνα πιτσιρικάς . Τι άλλο .....Μοτοσυκλέτες  της εποχής !!!
LAVERDA  SF 750 - LAVERDA 1000 (3κύλινδρο)  - ΥΑΜΑΗΑ 350 αγωνιστικό -  Το αγωνιστικό ημερολόγιο της Suzuki  με τα ΗΒ - 500  - Η επίσημη αφίσα σε κάδρο απο το CBX 6κύλινδρο κλπ ....κλπ.... Όλες οι παιδικές μου μνήμες .  Από μωρό παιδί ήμουν εκεί μέσα  (σπίτι και ξυλουργείο ήταν κολλητά). Οπότε καταλαβαίνετε μετά από τόσα χρόνια και αναμνήσεις , να πηγαίνω και να συνεχίζω να φτιάχνω ακόμα  εκεί μέσα ...τι άλλο ..τις μηχανές μου !
Θα το συνεχίσουμε το θέμα με κάποιες φωτογραφίες από το λύσε -δέσε σε κάποια πράγματα του  ΧΧ   και καμιά άλλη "σφήνα-φωτο  που θα προκύψει !

Σας χαιρετώ προς το παρόν  . Δέν ξέρω άν προλάβω να γράψω κάτι άλλο . Αύριο κατεβαίνω Β. Εύβοια πάλι ..΄μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας περίπου .. (Όχι για το ΧΧ  πάλι  ! )  Και εκεί δεν έχω Ιντερνετ . Μόνο σε κανένα Φίλο αν χρειαστεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 Empty
#120ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Ζωή σε 2 Ρόδες    Μια  Ζωή  σε  2  Ρόδες  - Σελίδα 8 EmptyΚυρ 3 Νοε 2013 - 2:17

cbx -six έγραψε:

Με τέτοιες δουλειές πάντα χαμένος βγαίνεις . Εγώ δεν μπορώ να το αλλάξω . Είναι η τρέλα μου από μικρό παιδί .! Τουλάχιστον όμως  δεν το συστήνω σε άλλους .! Μπας και γλυτώσουν  ταλαιπωρία  και χρήμα  ! Πρόσεχε τον εαυτό σου πάνω απ΄όλα και κοίτα να περνάς καλά  ! Beerchug
εδώ έχω να κάνω μια παρένθεση ο καθένας πρέπει να κάνει οσα πιστεύει αυτός απαραίτητα για να δέσει το κομμάτι οδηγός μηχανή. αυτό που θα κάνει τον ίδιο να νιώσει ωραία και άνετα με την μηχανή του. αυτά πρέπει να τα κάνει διότι η αξία τους είναι ανυπολόγιστη. ποτέ κανείς δεν θα πάρει τα λεφτα του πίσω απο τα εξτρά που θα βαλει και αυτό είναι νόμος απαράβατος οπότε οτι είναι να κάνει κάποιος μην υπολογίζει στην μεταπώληση. παραδείγματα εγώ οδηγώ βράδυ είχα τρέλα με τα xenon έπρεπε να τα βάλω η απόλαυση να τα βάλω μόνος ήταν μεγάλη ειχα την γνώση και το έκανα. ο Μελέτης το παιδί γούσταρε αυτό που θα βλέπει στο ταμπλό του να είναι καλαίσθητο έπρεπε να βάλει το καντράν που ήθελε δεν είχε την γνώση (δεν μπορουμε όλοι να ξέρουμε) αλλά βρήκε τρόπο και τα έβαλε(ένας φίλος του που εχει μαγαζί αν δεν κάνω λάθος). τώρα η δικιά σου περίπτωση είναι ιδιάζουσα. πιστεύω οτι σαν οδηγός εισαι πολυ καλύτερος απο εμένα οπότε και οι ανάγκες σου για οδηγική απόλαυση και ασφάλεια ειναι σαφώς μεγαλύτερες αρα έπρεπε να τις καλύψεις ανάλογα, είχες και την εμπειρία και τον χρόνο αλλά και τον χώρο επίσης πολύ βασικό και το έκανες και μπράβο σου!!!εγώ οσο και να θέλω να κάνω κομμάτια την "γιαγιά" δυστυχώς δεν έχω χώρο αλλα τώρα που τελείωσε ο μικρός μου αδερφός μηχανικός εεεε όλο και κάτι θα κάνουμε!!! σου εύχομαι να έχεις πάντα την θέληση την δύναμη και την δυνατότητα να κάνεις τα όνειρα σου να κυλάνε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Μια Ζωή σε 2 Ρόδες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 8 από 64Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 36 ... 64  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Η ΖΩΗ ΣΕ ΔΥΟ ΡΟΔΕΣ
» Ζωα σε 2 ρόδες
» Ζωα σε 4 ροδες
» 3 δεκαετίες - 2 ρόδες
» Διασυνοριακές ρόδες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Άλλα θέματα :: Φωτογραφικό υλικό :: Αναμνηστικό Άλμπουμ-
^ Back to Top