Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 δισκοφρενα εμπρος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
asimakis
Νέο μέλος
Νέο μέλος
asimakis

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : ΙΛΙΟΝ
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2013

δισκοφρενα εμπρος Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΔευ 7 Οκτ 2013 - 18:57

καλησπερα και καλη εβδομαδα σε ολους!εχω το cbr 600fi και εχω σοβαρο προβλημα με τα φρενα εμπρος!πολλα τρεμουλα κατα το φρεναρισμα.εχω ελεγξει τα παντα απο μπροστινο συστημα,ζαντα,ρουλμαν εως και αλλαγη δισκοπλακων(μεταχ/νες),και ακομα εχω προβλημα!!!υπαρχει καποιος που ειχε το ιδιο προβλημα και τι λυση εδωσε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

δισκοφρενα εμπρος Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΔευ 7 Οκτ 2013 - 20:28

asimakis έγραψε:
καλησπερα και καλη εβδομαδα σε ολους!εχω το cbr 600fi και εχω σοβαρο προβλημα με τα φρενα εμπρος!πολλα τρεμουλα κατα το φρεναρισμα.εχω ελεγξει τα παντα απο μπροστινο συστημα,ζαντα,ρουλμαν εως και αλλαγη δισκοπλακων(μεταχ/νες),και ακομα εχω προβλημα!!!υπαρχει καποιος που ειχε το ιδιο προβλημα και τι λυση εδωσε?
"Asimakis" , αφού δεν φταίει κάποιο από αυτά που ανέφερες ,...το μόνο που μένει να κοιτάξεις πλέον είναι ρουλεμάν λαιμού ,που μπορεί πλέον να είναι το πιο πιθανό , ή μπροστινό ελαστικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

δισκοφρενα εμπρος Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΔευ 7 Οκτ 2013 - 20:34

Eισαι 100% σιγουρος οτι οι μεταχειρισμενες δισκοπλακες ηταν ισιες? Γιατι αν δεν εισαι μπορει να ψαχνεσαι συνεχεια και να φταινε αυτες, Δοκιμασε και τη λυση που εδωσε ο cbx-six και ισως αν δεν λυθει πηγαινε τις δισκοπλακες για ελεγχο, πολλες φορες δεν φαινονται με το ματι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asimakis
Νέο μέλος
Νέο μέλος
asimakis

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : ΙΛΙΟΝ
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2013

δισκοφρενα εμπρος Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΔευ 7 Οκτ 2013 - 20:52

ευχαριστω για την ανταποκριση!πριν 2 μηνες εβγαλα το μπροστινο συστημα τσεκαρισα τζογους λαιμου καθαρισα-γρασαρισα μια μια τις μπιλιες και αφου πηρα και το οκ απο τον μαστορα που τσεκαρε το μπροστινο συστημα τα εβαλα παλι και βασικα δεν εχω τρεμουλο γενικα και τα την οδηγηση αλλα μονο στα φρενα.οσο για την ζαντα-ρουλμαν-δισκοπλακες την εστηλα σε μαστορα στον Ν.Κοσμο και μου ειπε οτι οκ αλλα παλι τα ιδια...για ολα αυτα πληρωσα 120 ευρω (λογο δουλειας).δεν ξερω κανεναν πλην τορνου (που το θεωρο λαθος) που να τσεραρει-τορνιρει τις δισκοπλακες!αγορασα μεταχ/νες απο μαγαζια που μου ειπαν οτι ηταν ελεγμενες αλλα τιποτα ο ενας δε δεν μου επεστρεψε ουτε τα χρηματα!οσο για το ελαστικο ειναι καινουριο 2 μηνων τα s20.Mε εχει κουρασει πολυ το θεμα και ψαχνω καινουριες η μεταχ/νες που ομως οντως να ειναι οκ αλλιως μαλλον θα το σκοτωσω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

δισκοφρενα εμπρος Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΔευ 7 Οκτ 2013 - 22:28

Δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα να πουλησεις μια μοτο που σου κανει απλως επειδη εχει ενα "θεμα" που σιγουρα λυνεται και δεν νομιζω να κοστισει και πολλα. Βρισκεις ενα μαστορα της προκοπης να ριξει μια ματια σωστη ολοκληρωμενα να σου πει τι μπορει να φταιει, μπορει να εχουμε ολοι αδικο και να ειναι τιποτα πολυ απλο, μην σε "ριχνει" τα εχουμε περασει οι περισσοτεροι αυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asimakis
Νέο μέλος
Νέο μέλος
asimakis

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : ΙΛΙΟΝ
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2013

δισκοφρενα εμπρος Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΔευ 7 Οκτ 2013 - 22:46

δυστυχως,επειδη ειναι περιπου η δουλεια μου και το μαζευω μονος μου,με την βοηθεια συνεργατων παντα,ο καθενας στον τομεα του,εφτασα στο αμην,και ειμαι κατα της παροιμιας..του τσαγκαρη τα παιδια ..κτλ,φτανω στο συμπερασμα της αντικαταστασης αυτων τιμης...απο 320,00 euro oem εως 500 σε καποια εμπορικη μαρκα.πολλα τα λεφτα Αρη...για σημερα...!Απορια μου...εχουν και αλλοι με αυτο το μοντελο προβλημα με τα φρενα ή μου εκατσε απλα εμενα?και αν εχουν και αλλοι θα ηθελα να ακουσω την λυση που εδωσαν.Σας ευχαριστω που με ακουσατε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MaxZorin
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
MaxZorin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Μεσόγεια
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

δισκοφρενα εμπρος Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΔευ 7 Οκτ 2013 - 23:54

Είχα το F4 , το καρμπ δλδ που αντικαταστάθηκε από το δικό σου, εξαιρετικά φρένα και αίσθηση μπροστινού, κανένα πρόβλημα ποτέ.

Η λύση στο πρόβλημά σου, θα βρεθεί με ψυχραιμία και αναλυτική σκέψη από άνθρωπο με στοιχειώδεις γνώσεις, που θα ασχοληθεί και δεν θα κοιτάξει να σε ξεπετάξει.

Ίδιο πρόβλημα με το δικό σου, είχε φίλος με VFR800Fi, ήταν ανομοιόμορφη σκουριά από ακινησία στους δίσκους και κακής ποιότητας τακάκια και εν μέρει φαντασία του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

δισκοφρενα εμπρος Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΤρι 8 Οκτ 2013 - 2:09

Οτι λενε τα παιδια παραπανω θα σου ελεγα και εγω... Κακος για μενα που αγορασες μετεχειρες δισκοπλακες... Γιατι δεν εισαι σιγουρος οτι ειναι ισιες... καποιος φιλος που εχει F4i θα σε βοηθουσε πολυ σε αυτη την περιπτωση για να δοκιμασεις καποια πραγματα σε εκεινο και να δεις τι φταει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

δισκοφρενα εμπρος Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΤρι 8 Οκτ 2013 - 11:06

Το λάστιχο είναι σίγουρα ίσιο; Τζόγοι στα καλάμια; Οι μτχ δισκόπλακες είναι σίγουρα ίσιες; Τακάκια; Τζόγοι στις δαγκάνες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
asimakis
Νέο μέλος
Νέο μέλος
asimakis

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : ΙΛΙΟΝ
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2013

δισκοφρενα εμπρος Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΤρι 8 Οκτ 2013 - 14:31

ολα τα υπολοιπα ειναι σιγουρα οκ!για δισκοπλακες ψαχνω,για να τελειωνω!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

δισκοφρενα εμπρος Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΤρι 8 Οκτ 2013 - 14:53

Θα σου ξαναπροτεινω πριν δωσεις αυτα τα χρηματα χωρις να ξερεις 100% τι φταιει, βρες καποιον - μηχανικο - να ξερει και πηγαινε το να το δει, δεν ειναι εποχες για περιττα εξοδα. Ενα συνεργειο δεν νομιζω οτι θα παρει τιποτα υπερβολικα ποσα για εναν ελεγχο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pissaman
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
pissaman

Αριθμός μηνυμάτων : 493
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010

δισκοφρενα εμπρος Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΤρι 8 Οκτ 2013 - 15:05

Γιατί ψάχνεις να αντικαταστήσεις κάτι αν δεν είσαι σίγουρος; Αφού είσαι Ίλιον, πέρνα μία βόλτα από εμάς, να βγάλουμε ρόδα, να δούμε τις δισκόπλακες να σου πούμε! wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.motopissaris.gr
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

δισκοφρενα εμπρος Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΤρι 8 Οκτ 2013 - 18:56

Παιδιά το τρέμουλο αυτό στο φρενάρισμα το είχα πριν λίγο καιρό σε ένα αυτοκίνητο που είχα.
Παρ΄ότι τα φρένα που φορούσε ήταν σάντουϊτς - 33 cm διάμετρο (Μ-3) είχαν πάρει "μέντα"!
Μόλις τα έβαλα σε ειδικό τορνάκι για δισκόφρενα και τα "καθάρισα" λίγο , σταμάτησαν όλα.
Οι μοτό όμως έχουν λεπτά δισκόφρενα και δεν σηκώνουν πολύ καθάρισμα (τόρνο). Μόνο αλλαγή !

Όσο για τα ρουλεμάν του λαιμού με καθάρισμα και γρασάρισμα δεν γίνεται τίποτα , αν έχουν φθορές , σκουριές  ή έχουν κάνει πατούρα . Και εδώ μόνο αλλαγή.
Σε ένα 1000άρι που είχα παλιότερα ,είχα πρόβλημα με τα ρουλεμάν του λαιμού παρ ότι είχε λίγα χλμ.
Είχαν κάνει μικρή πατούρα σε ένα σημείο,και δεν μπορούσα να τα φέρω εκεί που έπρεπε στο σφίξιμο. Ή θα χτυπούσαν και στις στροφές μου έκαναν κουνήματα και πολλά μικρά τόξα , ή αν έσφιγγα ένα κλικ παραπάνω , μου σκάλωνε σε κάποια σημεία το μπροστινό. Τα άλλαξα και τέλος τα προβλήματα !

Πάντως Ασημάκη εφ όσον δοκίμασες τόσα πράγματα χωρίς γιατριά , ..Πήγαινε στον Χρήστο (pissaman) να σου κάνει ένα έλεγχο , πριν πετάξεις άλλα χρήματα χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς φταίει !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

δισκοφρενα εμπρος Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΤρι 8 Οκτ 2013 - 19:06

cbx -six έγραψε:
Πάντως Ασημάκη εφ όσον δοκίμασες τόσα πράγματα χωρίς γιατριά , ..Πήγαινε στον Χρήστο (pissaman) να σου κάνει ένα έλεγχο , πριν πετάξεις άλλα χρήματα χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς φταίει !!!
Συμφωνώ και επαυξάνω! plus1
Ο Χρήστος θα σου γλυτώσει χρήμα και μελλοντικά τρεξίματα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
asimakis
Νέο μέλος
Νέο μέλος
asimakis

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : ΙΛΙΟΝ
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2013

δισκοφρενα εμπρος Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δισκοφρενα εμπρος   δισκοφρενα εμπρος EmptyΤρι 8 Οκτ 2013 - 20:43

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας και συμφωνω να συμβουλευτω αυριο πρωι πρωι το Χρηστο!θα αναφερω για οποιον εχει ορεξη για διαβασμα τι ακριβως εχω κανει!
α)εστειλα ολο το μπροστινο συστημα στο Δημητρη Παπο υτσα για ελεγχο και πηρα το οκ

β)αλλαξα 2 ρουλμαν μπροστινου τροχου (honda)

γ)τα ρουλμαν του τιμονιου τα επλυνα με wd40 πριν γρασαρω,για να καθαρισουν οι μπιλιες και να δω αν δουλευουν καλα στη βαση τους.ελεγξα και τις μπιλιες για τυχων πατουρες,με γυμνο ματι λεω οκ

δ)εστηλα τον μπροστινο τροχο χωρις ελαστικο,με δισκοφρενα,στο Νικο στον Ν.κοσμο,μου ειπε οτι ο τροχος ηταν λιγο στραβος,και τον εφερε.οντως αφου τον πηρα στα χερια μου,εβγαλα τα δισκοφρενα και πηγα σκετο τον τροχο(χωρις ελαστικο) και τον πηγα στο βουλκανιζατερ του φιλου μου του Τσακαλου Θεοδωση και στην ζυγοσταθμηση εδειξε ( 0 ).μετα μονταρισα δισκους-λαστιχο,καινουριο s20,και μετα ξανα ζυγοσταθμηση!

ε)αφου το προβλημα συνεχιζει,εκατσα και εφτιαξα μια βαση που αφου στηριξω τη μηχανη στο διπλο stand,την τοποθετω στις κατω τρυπες των καλαμιων και η μοτο βρισκεται ολη στο αερα.κολλησα 2 10ρακια παξιμαδια στο αναλογο υψος την καθε μιας δισκοπλακας (στο τελειωμα της) και με μια βιδα 10ρουλα την φερνω βιδωνοντας τη ακριβως στην κοχη της δισκοπλακας.γυρνωντας λοιπον τον τροχο και αφου εχω βγαλει τελειως τις δαγκανες απο πανω,ακουω στο γυρισμα του τροχου το ξυσιμο του δισκου επανω στη βιδα.ετσι εφτασα στο συμπερασμα των στραβων δισκων.

στ)δαγκανες:αφου μετρησα ακριβως το μηκος του αξονα μεσα απο τα καλαμια(αυτο που κρυβει ο τροχος),εσφηξα τον αξονα και μετρησα με το παχυμετρο την αποσταση των βασεων των δαγκανων μεταξυ τους και απεναντι τους(δαγκανα με δαγκανα) και δειχνουν το ιδιο μετρημα!

αυτα καταφερα να κανω και μεχρι εκει φτανουν οι γνωσεις μου και το μυαλλο μου,απλα γουσταρω το μηχανακι μου αλλα αρχιζει και με κουραζει η ιστορια.
την Κυριακη πηγα μια βολτιτσα με καποια φιλαρακια μου μεχρι τον Αγιο Κοσμα και οταν μας επιασε βροχη γεμισα με ανασφαλεια!το κραταω πραγματικα σε παρα πολυ κατασταση,βγαινει μονο κυριακη για βολτα ή διακοπες,απλα δεν μου αρεσουν οι ατελιες και ποσο μαλλον οταν προκειται για φρενα!!συγνωμη αν σας κουρασα με το θεμα μου ελπιζω να τελειωσει αμεσα!!!ευχαριστω για τις γνωμες σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

δισκοφρενα εμπρος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» ΔΗΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΕΜΠΡΟΣ 97-07
» Φτερό εμπρός
» Δισκοπλακες εμπρος CBR 600F4i
» Αλλαγη τροχου εμπρος σε cbr 900
» εμπρος φαναρι CBR 600F4i

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top