Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Καταναλωση CBR 400RR

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση CBR 400RR    Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 25 Σεπ 2013 - 9:19

MaxZorin έγραψε:
Ε και το χεράκι άμα δεν είναι χερούκλα, βοηθάει επίσης...
Αυτό! thumbs up 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση CBR 400RR    Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 25 Σεπ 2013 - 9:39

Tsimuhas έγραψε:
Αν ειναι 2010 ειναι ψεκαστο.... Ηταν πολυ δυνατοτερο απο το δικο σου?
15 ιππους παραπανω, 24 χρονια νεότερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση CBR 400RR    Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 25 Σεπ 2013 - 10:29

MaxZorin έγραψε:
Δεν το θυμάμαι ακριβώς, με 6η γύρω στις 7000.


Και εμενα καπου εκει ειναι το καιμενο μου... sad Το λυπαμε που δουλευει τοσες στροφες με λιγα χιλιομετρα...

Παράθεση :
ποιος θα με βοηθεισει να τα κανω αυτα στην "Γιαγια"??? laughing lol! =))
Καθαρισμα κτλ μπορω να σε βοηθησω... Ρυθμισμα δεν εχω κανει ακομα και δεν ξερω... Συνχρονισμο δεν μπορω να κανω γιατι δεν εχω μανομετρα.... Αλλα ενταξει θα το παλεψουμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση CBR 400RR    Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 25 Σεπ 2013 - 10:30

pablo έγραψε:
Tsimuhas έγραψε:
Αν ειναι 2010 ειναι ψεκαστο.... Ηταν πολυ δυνατοτερο απο το δικο σου?
15 ιππους παραπανω, 24 χρονια νεότερο.
Τα ξερω αυτα, αλλο ηθελα να μαθω αν σε ανοιγε ευκολα κτλ, αυτο ενοουσα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση CBR 400RR    Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 25 Σεπ 2013 - 14:57

θα χωσω τον αδερφο μου μολις τελειωσε μηχανικος...devil devil devil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MaxZorin
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
MaxZorin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Μεσόγεια
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση CBR 400RR    Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 25 Σεπ 2013 - 15:33

Tsimuhas έγραψε:
MaxZorin έγραψε:
Δεν το θυμάμαι ακριβώς, με 6η γύρω στις 7000.
Και εμενα καπου εκει ειναι το καιμενο μου... sadΤο λυπαμε που δουλευει τοσες στροφες με λιγα χιλιομετρα...

Παράθεση :
ποιος θα με βοηθεισει να τα κανω αυτα στην "Γιαγια"??? laughing lol! =))
Καθαρισμα κτλ μπορω να σε βοηθησω... Ρυθμισμα δεν εχω κανει ακομα και δεν ξερω... Συνχρονισμο δεν μπορω να κανω γιατι δεν εχω μανομετρα.... Αλλα ενταξει θα το παλεψουμε!
Με 42mm διαδρομή, μας κάνει 1.4 μέτρα ανά δευτερόλεπτο ταχύτητα πιστονιού *, ανά 1000rpm.

Οπότε στις 7000rpm έχει 7*1.4= 9.8 m/sec ταχύτητα που είναι απίστευτα άνετη από άποψη ζορίμασματος... Μην το σκέφτεσαι και πολύ, το μοτέρ αυτό είναι φτιαγμένο για στροφές πολλές. Ακόμα και στην αρχή του κόκκινου των 14500 rpm έχει 14.5*1.4=20.3 m/sec που είναι επίσης μια άνετη ταχύτητα για κόκκινα. Εν ολίγοις το μοτέρ σου, όπως και το δικό μου, είναι φτιαγμένα να δουλεύουν άνετα σε ψηλές στροφές.

Όσο για το άλλο που ρωτάς, κανένας μηχανικός δεν θα κάνει την μερακλίδικη δουλειά με προσοχή στην λεπτομέρεια, που θα κάνει ένας ιδιοκτήτης ερασιτέχνης που ΞΕΡΕΙ όμως τι κάνει. Αν το λοιπόν έχεις φίλο που ασχολείται, και μπορεί να σε βοηθήσει και να σου δείξει 5 πράγματα, θα κάνεις την καλύτερη δουλειά και θα έχεις μάθει να το κάνεις και μόνος σου.

Πολύ ευχαρίστως να σε βοηθούσα εγώ αλλά πέφτεις λίγο μακριά...






*(θυμίζω, αν η διαδρομή είναι d σε χιλοστά, η γραμμική ταχύτητα στις 1000prm είναι U1=d/30. Προφανώς στις n*1000 rpm είναι Un=n*d/30

Απόδειξη: έστω μοτέρ με διαδρομή πιστονιού d σε χιλοστά. Σε κάθε περιστοφή λοιπόν, το πιστόνι διατρέχει 2d απόσταση, αφού κάνει μια πάνω και μιά κάτω την διαδρομή. Στις 1000rpm έχει 1000/60 στροφές ανά δευτερόλεπτο αφού 1 λεπτό=60 δευτερόλεπτα

Άρα σε ένα δευτερόλεπτο, το μοτέρ κάνει 1000/60 στροφές και άρα διαγράφει (1000/60)*2*d απόσταση σε χιλιοστα. Επειδή όμως 1mm=1/1000 m άρα σε ένα δευτερόλεπτο, το πιστόνι διατρέχει (1000/60)*2*d/1000 μέτρα απόσταση.

Αν κάνουμε τις απλοποιήσεις, η απόσταση σε μέτρα βγαίνει d/30 , άρα το πιστόνι τρέχει στις 1000rpm με d/30 m/sec)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση CBR 400RR    Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 25 Σεπ 2013 - 16:11

Erecozi έγραψε:
θα χωσω τον αδερφο μου μολις τελειωσε μηχανικος...devil devil devil
ωραια! να κανει και εξασκηση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταναλωση CBR 400RR    Καταναλωση CBR 400RR  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 25 Σεπ 2013 - 16:15

MaxZorin έγραψε:
Tsimuhas έγραψε:
MaxZorin έγραψε:
Δεν το θυμάμαι ακριβώς, με 6η γύρω στις 7000.
Και εμενα καπου εκει ειναι το καιμενο μου... sadΤο λυπαμε που δουλευει τοσες στροφες με λιγα χιλιομετρα...

Παράθεση :
ποιος θα με βοηθεισει να τα κανω αυτα στην "Γιαγια"??? laughing lol! =))
Καθαρισμα κτλ μπορω να σε βοηθησω... Ρυθμισμα δεν εχω κανει ακομα και δεν ξερω... Συνχρονισμο δεν μπορω να κανω γιατι δεν εχω μανομετρα.... Αλλα ενταξει θα το παλεψουμε!
Με 42mm διαδρομή, μας κάνει 1.4 μέτρα ανά δευτερόλεπτο ταχύτητα πιστονιού *, ανά 1000rpm.

Οπότε στις 7000rpm έχει 7*1.4= 9.8 m/sec ταχύτητα που είναι απίστευτα άνετη από άποψη ζορίμασματος... Μην το σκέφτεσαι και πολύ, το μοτέρ αυτό είναι φτιαγμένο για στροφές πολλές. Ακόμα και στην αρχή του κόκκινου των 14500 rpm έχει 14.5*1.4=20.3 m/sec που είναι επίσης μια άνετη ταχύτητα για κόκκινα. Εν ολίγοις το μοτέρ σου, όπως και το δικό μου, είναι φτιαγμένα να δουλεύουν άνετα σε ψηλές στροφές.

Όσο για το άλλο που ρωτάς, κανένας μηχανικός δεν θα κάνει την μερακλίδικη δουλειά με προσοχή στην λεπτομέρεια, που θα κάνει ένας ιδιοκτήτης ερασιτέχνης που ΞΕΡΕΙ όμως τι κάνει. Αν το λοιπόν έχεις φίλο που ασχολείται, και μπορεί να σε βοηθήσει και να σου δείξει 5 πράγματα, θα κάνεις την καλύτερη δουλειά και θα έχεις μάθει να το κάνεις και μόνος σου.

Πολύ ευχαρίστως να σε βοηθούσα εγώ αλλά πέφτεις λίγο μακριά...






*(θυμίζω, αν η διαδρομή είναι d σε χιλοστά, η γραμμική ταχύτητα στις 1000prm είναι U1=d/30. Προφανώς στις n*1000 rpm είναι Un=n*d/30

Απόδειξη: έστω μοτέρ με διαδρομή πιστονιού d σε χιλοστά. Σε κάθε περιστοφή λοιπόν, το πιστόνι διατρέχει 2d απόσταση, αφού κάνει μια πάνω και μιά κάτω την διαδρομή. Στις 1000rpm έχει 1000/60 στροφές ανά δευτερόλεπτο αφού 1 λεπτό=60 δευτερόλεπτα

Άρα σε ένα δευτερόλεπτο, το μοτέρ κάνει 1000/60 στροφές και άρα διαγράφει (1000/60)*2*d απόσταση σε χιλιοστα. Επειδή όμως 1mm=1/1000 m άρα σε ένα δευτερόλεπτο, το πιστόνι διατρέχει (1000/60)*2*d/1000 μέτρα απόσταση.

Αν κάνουμε τις απλοποιήσεις, η απόσταση σε μέτρα βγαίνει d/30 , άρα το πιστόνι τρέχει στις 1000rpm με d/30 m/sec)

Ενταξει το ξερω οτι δεν εχει θεμα απλα οσο νανε δεν ακουγονται και λιγες 7000Rpm.... Οσο για τα υπολοιπα μονο που λες οτι θα μπορουσες να με βοηθησεις φτανει! Κατατοπιστηκοτατος και με πολλες γνωσεις ευγε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Καταναλωση CBR 400RR

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

 Παρόμοια θέματα

-
» Αυξημένη κατανάλωση
» Μπροστινο φτερο σε CBR 400RR
» καταναλωση xx1100 injection
» Υπερβολική κατανάλωση
» μειωμενη αποδοση και καταναλωση καυσιμου!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top