Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 πιεση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 7 Σεπ 2013 - 23:51

Tsatsos έγραψε:
36-40(μπρος πισω)καλοκαιρι
38-42 χειμωνα
Είναι σίγουρα σωστό? Γιατι λένε ότι με την ζέστη πρέπει να βάζεις 1-2 psi παραπάνω για να μην υπερθερμαίνεται το λάστιχο στη καυτή ασφαλτο. Αν και εγω βάζω πάντα οσο λέει η μαμαχόντα και δεν κάνει διάκριση γιά εποχές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsatsos
Μέλος
Μέλος
Tsatsos

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2013

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 8 Σεπ 2013 - 2:48

ptinotrofos έγραψε:

Tsatsos έγραψε:
36-40(μπρος πισω)καλοκαιρι
38-42 χειμωνα
Είναι σίγουρα σωστό? Γιατι λένε ότι με την ζέστη πρέπει να βάζεις 1-2 psi παραπάνω για να μην υπερθερμαίνεται το λάστιχο στη καυτή ασφαλτο. Αν και εγω βάζω πάντα οσο λέει η μαμαχόντα και δεν κάνει διάκριση γιά εποχές
πρωτη φορα το ακουω αυτο που λες.καλοκαιρι παντα λιγοτερο γιατι με την ζεστη διαστελλεται ο αερας μεσα στο λαστιχο ή κατι τετοιο τελος παντων...τουλαχιστον αυτο ξερω εγω....ρωτα και εναν δασκαλο οδηγησης αυτοι ξερουν να στο εξηγησουν wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 8 Σεπ 2013 - 3:35

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cbr600f3%2096.htm τσέκαρε εδώ μηπως έχεις αλλαγμένες ζάντες λάστιχα??? αυτο δεν ειναι το μοτορι σου??? ψαξε να βρεις user manual h owner manual γενικά ενα μανουάλι να δεις ακριβώς εγώ στο f3 του 98 ειχα 36-42. εσυ νομιζω πρεπει να εχεις ενα μοντέλο πριν και πρεπει να φοράει Front Tyre120/60 V17 Rear Tyre160/60 V17 αρα διαφορετικές πιέσεις αν καπου δυσκολευτής πες να το δω ποιο αναλυτικά ειναι και η ωρα τωρα τετοια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 8 Σεπ 2013 - 12:28

Tsatsos έγραψε:



ptinotrofos έγραψε:




Tsatsos έγραψε:
36-40(μπρος πισω)καλοκαιρι
38-42 χειμωνα


Είναι σίγουρα σωστό? Γιατι λένε ότι με την ζέστη πρέπει να βάζεις 1-2 psi παραπάνω για να μην υπερθερμαίνεται το λάστιχο στη καυτή ασφαλτο. Αν και εγω βάζω πάντα οσο λέει η μαμαχόντα και δεν κάνει διάκριση γιά εποχές


πρωτη φορα το ακουω αυτο που λες.καλοκαιρι παντα λιγοτερο γιατι με την ζεστη διαστελλεται ο αερας μεσα στο λαστιχο ή κατι τετοιο τελος παντων...τουλαχιστον αυτο ξερω εγω....ρωτα και εναν δασκαλο οδηγησης αυτοι ξερουν να στο εξηγησουν wink

Και στη χοντα δεν το ξέρουν αυτό? ούτε στή γιαμαχα? σουζουκι? κανενας κατασκευαστής δεν προτείνει διαφορετική πίεση χειμώνα- καλοκαίρι απ΄οσο ξέρω, ούτε σε ιστοσελίδα κατασκευαστή ελαστικων εχω προσέξει κάτι τετοιο. Για το ΧΧ που εχω ψάξει πιρέλλι, βρίτζεστον, μέτζελερ όλοι λένε ξερά και νέτα-σκέτα 42-42 όσο δλδ λέει η χόντα. Ρε μπας και δεν εχουν ρωτησει Ελληνα δάσκαλο να τους πεί το σωστό??  Δε διαφωνώ για να κάνω το μάγκα, μόνο γιατι ακούμε διαφορα απο'δω κι απο'κει και πρέπει να τα συζητάμε μπάς και βγάλουμε ακρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 8 Σεπ 2013 - 12:36

Εκεί που έβαλα τα ελαστικα μου είπαν και με βρήκαν σύμφωνο , 38-42.
Λόγο Ελλάδας και καροδρομων πολλοί λένε λιγότερο για την απορρόφηση του χοροπηδηματος .
Ομως εάν το ελαστικό πατάει περισσότερο απο όσο πρεπει , υπερθερμενεται λόγο τριβής ( εδω δικαιώνεται ο ptinotrofos) , φθείρεται περισσότερο και γρηγορότερα και υστερεί στις στροφές . Αυτο χειμώνα καλοκαίρι !!!
Εγώ στο ΧΧ έχω 38-42 , όπως μου είπε ο τοποθετης , και είμαι ευχαριστημένος !!!
Για άλλες μηχανές δεν μπορω να πω γιατι δεν ξέρω , σίγουρα παίζει ρόλο η μηχανη και ο κατασκευαστής του ελαστικου!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 8 Σεπ 2013 - 13:09

Και μένα τοσο μου προτειναν γιά τα ρενσπορτ και το δοκιμασα, το μηχανάκι ψιλοβάρυνε και σε διαμήκης ανομαλίες του δρόμου είχε καποια ανεπαίσθητα κουνήματα. Ισως τα ρενσπορτ να εχουν αδυναμο σκελετό για το ΧΧ. με 42-42 ολα ΟΚ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Xmakos20
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Xmakos20

Αριθμός μηνυμάτων : 222
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 34
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2012

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 8 Σεπ 2013 - 13:20

ρε παιδια κατι αλλο το πισο λαστιχο του βαζω 42 και την επομενη μερα εχει φταση 25 23 εκει...ενταξει ειναι παλιο και θελει αλλαγμα αλλα αυτην την στιγμη δεν υπαρχουν....αλλα εχω αλλο ενα λαστιχο το οποιο εχει πολι ψωμι ακομα και ειναι σε πολυ καλητερη κατασταση μονο που ειναι σλικ δν εχει αυλακωσης δλδ....το εξηγω γιατι δεν ξερω αν εγω το ειπα σωστα :P μ λετε τιν γνωμη σας να το βαλω? η δεν κανει για τον δρομο.....σαν προσορινη λυση παντα ετσι....αλλα μαλλον θα χρειαστει μα μινη ετσι 2 μινες ι μηχανη δεν γινεται να της βαζω αερα μερα παρα μερα!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 8 Σεπ 2013 - 13:25

Xmakos20 έγραψε:
ρε παιδια κατι αλλο το πισο λαστιχο του βαζω 42 και την επομενη μερα εχει φταση 25 23 εκει...ενταξει ειναι παλιο και θελει αλλαγμα αλλα αυτην την στιγμη δεν υπαρχουν....αλλα εχω αλλο ενα λαστιχο το οποιο εχει πολι ψωμι ακομα και ειναι σε πολυ καλητερη κατασταση μονο που ειναι σλικ δν εχει αυλακωσης δλδ....το εξηγω γιατι δεν ξερω αν εγω το ειπα σωστα  :P μ λετε τιν γνωμη σας να το βαλω? η δεν κανει για τον δρομο.....σαν προσορινη λυση παντα ετσι....αλλα μαλλον θα χρειαστει μα μινη ετσι 2 μινες ι μηχανη δεν γινεται να της βαζω αερα μερα παρα μερα!!!!!!!
Το σλικ το ξεχνάς , ή βάλε μπάλωμα στο υπάρχων γιατι σίγουρα έχει τρύπα ή χάνει η βαλβίδα ή βρες ένα μεταχειρισμένο !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Xmakos20
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Xmakos20

Αριθμός μηνυμάτων : 222
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 34
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2012

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 8 Σεπ 2013 - 13:55

τοσο χαλια το σλικ? γιατι ετσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 8 Σεπ 2013 - 14:09

Πολλοί παράγοντες !!!
Ιδιος εάν πατησεις νερά , εάν ειναι καμένα κτλ κτλ !
Ειναι για πίστα όχι για δρόμο !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 8 Σεπ 2013 - 15:13

Meletis έγραψε:
Πολλοί παράγοντες !!!
Ιδιος εάν πατησεις νερά , εάν ειναι καμένα κτλ κτλ !
Ειναι για πίστα όχι για δρόμο !!
plus1 Αυτό ακριβώς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 8 Σεπ 2013 - 16:49

Menos έγραψε:


Meletis έγραψε:
Πολλοί παράγοντες !!!
Ιδιος εάν πατησεις νερά , εάν ειναι καμένα κτλ κτλ !
Ειναι για πίστα όχι για δρόμο !!

plus1 Αυτό ακριβώς!

Συμφωνω με τους προλαλήσαντες. Το σλίκ ζεσταίνεται δύσκολα, Αποδίδουν στήν πίστα με πολύ χαμηλές πιέσεις καί εχουν πολύ μικρό κύκλο ζωής (ζέστμα-κρύωμα) Είναι για έναν αγώνα ή 2-3 τράκ ντέυ καί πέταμα. γιά το δρόμο δέν κάνουν είναι επικίνδυνα. Ασε δλδ. που το μπροστινό θα είναι διαφορετικό. θα κυκλοφορούσες ποτέ με μποτάκι στο ενα πόδι καί στο αλλο σαγιονάρα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsatsos
Μέλος
Μέλος
Tsatsos

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2013

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Σεπ 2013 - 2:09

ptinotrofos έγραψε:

Tsatsos έγραψε:




ptinotrofos έγραψε:





Tsatsos έγραψε:
36-40(μπρος πισω)καλοκαιρι
38-42 χειμωνα


Είναι σίγουρα σωστό? Γιατι λένε ότι με την ζέστη πρέπει να βάζεις 1-2 psi παραπάνω για να μην υπερθερμαίνεται το λάστιχο στη καυτή ασφαλτο. Αν και εγω βάζω πάντα οσο λέει η μαμαχόντα και δεν κάνει διάκριση γιά εποχές


πρωτη φορα το ακουω αυτο που λες.καλοκαιρι παντα λιγοτερο γιατι με την ζεστη διαστελλεται ο αερας μεσα στο λαστιχο ή κατι τετοιο τελος παντων...τουλαχιστον αυτο ξερω εγω....ρωτα και εναν δασκαλο οδηγησης αυτοι ξερουν να στο εξηγησουν wink

Και στη χοντα δεν το ξέρουν αυτό? ούτε στή γιαμαχα? σουζουκι? κανενας κατασκευαστής δεν προτείνει διαφορετική πίεση χειμώνα- καλοκαίρι απ΄οσο ξέρω, ούτε σε ιστοσελίδα κατασκευαστή ελαστικων εχω προσέξει κάτι τετοιο. Για το ΧΧ που εχω ψάξει πιρέλλι, βρίτζεστον, μέτζελερ όλοι λένε ξερά και νέτα-σκέτα 42-42 όσο δλδ λέει η χόντα. Ρε μπας και δεν εχουν ρωτησει Ελληνα δάσκαλο να τους πεί το σωστό??  Δε διαφωνώ για να κάνω το μάγκα, μόνο γιατι ακούμε διαφορα απο'δω κι απο'κει και πρέπει να τα συζητάμε μπάς και βγάλουμε ακρη.
δεν εχουν ιδιες διαφορες θερμοκρασιας εκει...απο -..κελσιου εως +40κελσιου respect 
δεν σκοπευω να τσακωθω.αν δεν θες να ρωτησεις δασκαλο ρωτα μερικους λαστιχαδες αν ισχυει αυτο που σου πα.δεν ειναι τυχαιο που βαζεις αερα με κρυα λαστιχα αδερφε smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Σεπ 2013 - 15:40

Το εγραψα και παραπάνω σκοπός δεν είναι ο καυγάς  αλλά η διασταύρωση καί κρίση όσων ακούμε εδώ κι εκεί για να βρούμε τι είναι σωστό και κυρίως ασφαλές για τά μηχανάκια μας, εμάς πού τα καβαλάμε, και ακόμα περισσότερο γιά τυχών συνεπιβάτες που εχουμε την απόλυτη ευθύνη.
Πρέπει να προσέχουμε γιατί κυκλοφορούν πολλοί  αστικοί μύθοι.  ΠΧ : Οταν έβγαλα δίπλωμα αυτ/του (1976) απο παντού άκουγες ότι η ζώνη ασφαλείας είναι.... επικίνδυνη,  γιατί λέει σε περίπτωση ατυχήματος, αν δε φοράς  μπορεί... να πεταχτείς έξω από το αυτ/το και να γλιτώσεις!!  Κανένας δεν ήξερε ποιός το 'πε αυτό (οδηγός αγώνων παγκοσμίου επιπέδου) ούτε ότι σκοτώθηκε σε τροχαίο γιατί δεν φορούσε ζώνη. Την @α@αριά πού είπε ομως την έκαναν καραμέλα καί κάποοι την πιπιλάνε ακόμα καί σήμερα.
  Εδώ να ζητησω συγνώνη γιατί μπέρδεψα τα θέματα. Τα 1-2 psi παραπάνω δεν αφορούν εποχές αλλά μεγάλο ταξίδι με υψηλή ταχ/τα ΠΧ Αθ-Θεσ/κη. Το άκουσα  σε εκπομπή στην TV από παλιό οδηγό αγώνων (Ιαβέρη νομίζω ?) καί το εξηγούσε ώς εξής: Στα πολλά συνεχόμενα χιλ/τρα ο αέρας μέσα στο λάστιχο ζεσταίνεται καί διαστέλλεται το ίδιο καί το λάστιχο καί διαστέλλεται καί μαλακώνει με αποτέλεσμα να <μαγουλιάζει> και να μεγαλώνει το πάτημα, ετσι με την κύλιση αυξάνεται η κινητηκότητα των ελαστικων με αποτελεσμα να υπερθεμαίνονται αλλά και να φθείρονται. Γιαυτό λέει καλό είναι να βάζουμε καναδυό psi παραπάνω να εξισορροπούμε την κατάσταση.  Λογικό ακούγεται.
  Αλλα είναι ?  Το μαγούλιασμα το βλέπουμε όλοι όταν σταματάμε στο πάρκινκ για κατούρημα, στο δρόμο ξέρουμε τι γίνεται ?   Μήπως λόγω αεροδυναμικής σε μεγάλες ταχυτητες το όχημα εχει την τάση να ελαφραίνει ? Γιαυτό το λογο δεν βάζουν σπο'ι'λερ καί αεροτομές στα σπόρ αυτοκίνητα δλδ για να κρατούν το οχημα κάτω ? και αν είναι ετσι μήπως βάζοντας μεγαλήτερη πίεση μικραίνουμε το πάτημα των ελαστικών καί είναι επικίνδυνο ?  και γιατι οι κατασκευαστές αφου δίνουν πιέσεις για φορτωμένο-ξεφορτωτο μονό-δικάβαλο δεν δίνουν καί για πόλη- ταξίδι? ή  γιά χειμώνα-καλοκαίρι ? ή για ζεστά-κρύα κλίματα ? Το ότι εκεί έχουν άλλες θερμοκρασίες πιστεύω οτι το ξέρουν, καθώς πιστεύω να εχουν πάρει χαμπάρι οτι τα μηχανάκια τους εξάγωνται σε όλο τον κόσμο, γιαυτό και στο μανουάλι έχουν πινακάκι για τα λάδια για να διαλέγεις ιξώδες αναλογα με τη θερμοκρασία της χώρας σου, τι θα τουε κοστιζε να κάνουν το ίδιο και στις πιέσεις?  
Αυτά είναι η προσωπική μου γνώμη καί δεν απαιτώ απο κανέναν να την υιοθετήσει  απλά την παραθέτω  σαν..................τροφή   γιά  σκέψη.-
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

πιεση - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πιεση   πιεση - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Σεπ 2013 - 18:38

ptinotrofos έγραψε:
Μήπως λόγω αεροδυναμικής σε μεγάλες ταχυτητες το όχημα εχει την τάση να ελαφραίνει ? Γιαυτό το λογο δεν βάζουν σπο'ι'λερ καί αεροτομές στα σπόρ αυτοκίνητα δλδ για να κρατούν το οχημα κάτω ? και αν είναι ετσι μήπως βάζοντας μεγαλήτερη πίεση μικραίνουμε το πάτημα των ελαστικών καί είναι επικίνδυνο ?
Όποιοδήποτε όχημα σε μεγάλες ταχύτητες έχει την τάση να ελαφραίνει και να χάνει την προσφυσή του.
Αυτός είναι και ο μεγαλύτερος παράγοντας της αεροδυναμικής στα οχήματα.



Επίσης, μην ξεχνάμε πως τα ελαστικά σε μεγάλες ταχύτητες έχουν την τάση να μαζεύονται.
Κάπου διάβασα πως μετά τα 160χλμ/ωρα το ελαστικό πατάει μόνο στο κέντρο του και μάλιστα ελάχιστα.. αρα η κατασκευή της μοτοσυκλέτας πρέπει να είναι τέτοια, που να κρατάει τον τροχό όσο το δυνατόν περισσότερο στο έδαφος.

Δεν είναι τυχαίο που τα ελαστικά σε αγώνες drag έχουν τόσο μεγάλη επιφάνεια, καθώς στην πορεία μόνο το μισό πατάει..
Το παρακάτω βίντεο δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα... απλά για να δείτε πως αντιδράει/διαμορφώνεται ενα ελαστικό στις μεγάλες ταχύτητες..

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
 

πιεση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Πως διαβάζω την πίεση ελαστικού;
» πινακας για την πιεση ελαστικων
» ''Ο Παππούς Έχει Πίεση'' - Θέατρο ΗΒΗ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Moto - κουβέντες-
^ Back to Top