Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nasalab
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
nasalab

Αριθμός μηνυμάτων : 1068
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : United Kingdom
Ημερομηνία εγγραφής : 30/03/2012

Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!! - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!!   Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 8 Ιουλ 2013 - 12:32

Επίσης ξέχασα να πω ότι, παίρνεις μαζί σου το καρμπιρατέρ και πας σε ένα μαγαζί με βιομηχανικά είδη.
Ο πωλητής λογικά θα σου βρει το ανάλογο σετ.

Δες πως είναι περίπου τα έτοιμα σετ : http://www.ebay.co.uk/bhp/helicoil-kit-m6
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagos
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
panagos

Αριθμός μηνυμάτων : 429
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Τόπος : Μαγνησία
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2009

Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!! - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!!   Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 11 Αυγ 2013 - 11:28

Τελικά μετα κόπων και βασάνων το επισκεύασα το καρμπυρατερ..Τώρα αντιμετοπίζω το πρόβλημα της ρύθμισης.Αφού πρωτα το καθάρισα με σπρέυ και βενζίνη, αλλάχτηκε η τσιμούχα απο το κουπάκι,καθαρίσα και ξεβούλωσα τις τρυπούλες απο τα ζιγκλερ,το τοποθέτησα με ένα φιλτράκι βενζίνης και ξεκίνησα τις δοκιμές.Έχω φτάσει σε ένα καλό πιστεύω σημείο όπου κρατά το ρελαντί,αλλά κάνοντας μερικές βόλτες διαπιστώνω οτι αργεί να ρίξει τις στροφες του κινητήρα και σκάει συνεχώς αφήνοντας το γκάζι.Όσο και να έπαιξα με τη βίδα του αέρα δεν κατάφερα να το διορθώσω σημαντικά.
Έχω στη δεύτερη σκάλα τη βελόνα και μισή στροφή και κάτι πρίν το τέρμα τη βίδα του αέρα.
Έχετε κάτι να προτείνετε-βοηθήσετε;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!! - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!!   Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 11 Αυγ 2013 - 20:27

Παναγιώτη ας ξεκινήσουμε από τα απλά και αυτονόητα.
Κατ΄αρχάς το καρμπυρατέρ είναι όντως σε καλή κατάσταση ή έχει εσωτερικές φθορές στα κινούμενα μέρη του ?
Το ζιγκλέρ που φοράει είναι το σωστό νούμερο ή αλλαγμένο ?
Έγινε καλό καθάρισμα με ισχυρό καθαριστικό(ή σπίρτο) και μετά με σύρμα λεπτό πέρασμα τίς τρύπες (χάλκινο από καλώδια για να μη γίνονται γρατζουνιές εσωτερικά )? Και μετά φύσημα με αέρα ?
Έβγαλες και το μακρύ ζιγκλέρ με τις πολλές μικρές τρύπες που είναι ή βιδωτό ή πρεσαριστό και καθαρίστηκε καλά ?

Άν όλα είναι σωστά δοκίμασε τη βελόνα μία-μία σκάλα και "παίξε" με το βιδάκι του αέρα.
Όταν λές μισή στροφή και κάτι εννοείς απο τέρμα βιδωμένο ? Γιατί σάν λίγο το ακούω.(Δηλαδή 3/4 της στροφής απο τέρμα βιδωμένο ?)

Άν τελικά δεν βρείς άκρη , "αναγκαστικά" κάνε μία ερώτηση σε κάποιον που φτιάχνει παπάκια για να σου πει τι άλλο μπορεί να φταίει.
Καλό αποτέλεσμα ! ( Και υπομονή ! Χρειάζεται πάντα όταν ανοίγεις τέτοιες δουλειές-πληγές!!)praying 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagos
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
panagos

Αριθμός μηνυμάτων : 429
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Τόπος : Μαγνησία
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2009

Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!! - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!!   Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 12 Αυγ 2013 - 13:39

Δημήτρη καλημέρα.Σήμερα το πρωί (μάλλον έγινε κάποιο θαύμα δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς) το μηχανάκι πήρε με τη μία  και δουλεύει άψογα σαν να μη συνέβει τίποτα.Έχω βεβαια την αμυδρή αντύπωση οτι κρατά ελάχιστα τις στροφες όταν κλείνω το γκάζι.Ίσως να φταίει και η ντίζα θα το ελέγξω.Βέβαια εχθές το έσκισα στη βόλτα πειραζοντάς το συνεχώς.
Τώρα όσον αφορά τις ερωτήσεις σου: εκτός απο ένα μικρό χτύπημα που έχει το slide δεν φάνηκε να έχει κάποιο άλλο θέμα εσωτερικά, δεν έχω αλλάξει ζιγκλέρ άφησα αυτά που είχε, έκανα καθαρισμό με βενζίνη και σπρέυ καθαρισμου καρμπυρατερ (και αέρα) στο σώμα και τις τρύπες του, έτριψα με πανί και ξεβούλωσα τις τρύπες με πολύ ψιλό σύρμα (απο καλώδιο) στο μακρύ ζιγκλερ το οποίο είναι βιδωμένο στο σώμα.Όσον αφορά τη βίδα του αέρα την έχω μισή και κάτι (ναι 3/4)απο τέρμα βιδωμένο.Επίσης έχω φιλτροχοάνη και όχι φιλτροκούτι.
Τι να πώ εύχομαι να συνεχίσει έτσι και να μην παρουσιαστεί κάτι άλλο,γιατί τετάρτη φεύγω για Σκιάθο και θα τη πάρω μαζί μου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!! - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!!   Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 12 Αυγ 2013 - 19:17

Γειά σου Παναγιώτη. Μακάρι να στρώσει και να σου δουλέψει σωστά.
Πρίν φύγεις κοίταξε τη ντίζα μήπως σφίγγει και δεν έχει καλή επαναφορά και λάδωσέ την. Επίσης δές το slide στο άνοιξε-κλείσε του γκαζιού (σβηστό δοκίμασέ τα αυτά) αν επαναφέρει άμεσα , ή κολλάει στην επαναφορά.
Όσο για τη χοάνη, γνώμη μου είναι ότι για να δουλέψει σωστά μιά ελεύθερη χοάνη χρειάζεται πιο ελεύθερη εξάτμιση και ζιγκλέρ λίγο μεγαλύτερο. Άν η εξάτμισή σου δεν είναι ελεύθερη και το ζιγκλέρ "μαμά" , βάλε ένα φιλτράκι να κόψει τον πολύ αέρα στην εισαγωγή. (ίσως γι΄αυτό δουλεύει με 3/4 αέρα ανοιχτό μόνο, επειδή έχει χοάνη και παίρνει πολύ αέρα). Άν βάλεις φίλτρο θα χρειαστεί να ξαναρυθμίσεις τον αέρα πιο ανοιχτό .

Άν δεν τα ξαναπούμε, να έχεις καλές διακοπές χωρίς προβλήματα !! vacation 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πρόβλημα με το παπάκι μου (C50 modified)!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

 Παρόμοια θέματα

-
» Προβλημα σε 600 rr
» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ CBR 600 F4
» Το "παπάκι της κρίσης"!
» Προβλημα CBR 600 F4i
» Modified Honda CBR250R Races Kawasaki Ninja 250s

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top