Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 CB 250 N Rat or Cafe

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 11:17

Όπως όλοι ΔΕΝ θα ξέρετε εδώ και ένα περίπου χρόνο τράκαρα με το θωρηκτό, και επειδή πρέπει να πουλήσω 3 οικοπεδάκια και το πατρικό στο χωριό για να το φτιάξω, μετά από αρκετό καιρό έφτασε στα χέρια μου ένα cb250 n μοντέλο '81 με cb400 te μηχανή. Σε αρκετά κακή κατάσταση μπορώ να πω. Ο προηγούμενος μάστορας [ ο θεός να τον κάνει μάστορα ] μάλλον έπερνε ποσοστά από κάποια εταιρία που πουλούσε σίρμα και ηλεκτρόδια, δεν εξηγήται αλλιώς το γεγονός πως όλα τα πλαστικά ήταν πιασμένα με σίρμα και τα μεταλικά με ηλεκτροκόλληση.
Το μοτεράκι του δούλεβε σχεδόν κανονικά και μπορώ να πω πως έκανα σχεδόν απροβλημάτιστα περίπου στις 3000 χλμ χωρίς να του βάλω ούτε ένα ευρώ. Μόνο 300 γραμμάρια λάδι πρόσθεσα 2 - 3 φορές. Μέχρι που κάποτε το μοιραίο, πήρε τη ''Γιαγιά'' [όχι την ''Αρκούδα'' τη δικιά μας που γράφει εδώ ] από το χέρι, της είπε να ξεκουραστεί για λίγο καιρό και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ να επισκεφθεί γιατρό, και την κάθησε στο πεζοδρόμιοοοο.
Για όσους δεν το ξέρουν είναι σαν κι αυτό

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 11:53

Δεν θα τα πάω καλά με τις φωτό. pale

Στο θέμα μας όμως... το περίμενα για να πω την αλήθεια και το ήξερα πως κάποτε θα γινόταν, απλά δεν υπήρχε φράγκο και εξαρχής το αγόρασα με αυτό το σκοπό. Όσο με βγάλει... και μετά θα το φτιάξω όσο καλύτερα μπορώ. Και με προσωπική εργασία.
Βρήκα ένα χώρο όπου ο ιδιοκτήτης έχει 10 εργαλεία, έχω και 5 εγώ, και έτσι πήρα την απόφαση να το ξεκινήσω. Από που να αρχίσω να λύνω όμως? Να φτιάξω πρώτα τη μηχανή να περπατάει? Η λογική αυτό λέει, μιας και είναι το μοναδικό μέσο μεταφοράς μου.
Φωνάζω το ''γιατρό'' και μου λέει να το πάρω στο μαγαζί να το λύσω και θα σου πω. Κατά πάσα πιθανότητα και με το λιγότερο κακό, θα χρειαστεί ελατήρια πιστονιού και βλέπουμε.
Πότε θα 'ρθείς να το πάρεις? Τότε.
Πρέπει να σημειώσω πως εδώ και 3-4 μήνες είμαι βουτηγμένος στο ίντερνετ περίπου 8 με 10 ώρες ημερησίως και ξάχνω διάφορες λύσεις για τα πολλά προβλήματα που θα αντιμετωπίσω, αλλά και για να πάρω μερικές ιδέες για το πως θα το κάνω στην εμφάνιση.
Έτσι λοιπόν, μέχρι να το πάρει ο μάστορας άρχισα κι εγώ να λύνω το μηχανάκι ξεκινώντας από μπροστά.
Κάποια από αυτά που επέλεξα και μάλλον θα ''κλέψω'' κάποια κομάτια τους...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Vales στις Τετ 17 Απρ 2013 - 13:58, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 12:01

Κάνω ένα διάλειμα να βρω λύση με τις φωτό. X(
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 12:19

Άρχισες να γερνάς Βασίλη.. laughing laughing
Αν δεν μπορείς να βρείς το κόλπο, απλά βάλε τα λίνκ των φωτογραφιών και θα στα φτιάξω μόλις βρώ τον χρόνο (μάλλον κατα το βραδάκι).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 13:01

thank you thank 2
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 13:20

Έβγαλα μπροστινή ρόδα, από πάνω της τη δισκόπλακα, δαγκάνα, μπροστινό φτερό, φως τιμόνι όργανα και έφτασα μέχρι και τεπόζιτο.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 13:45

Εφοδιάστηκα με γυαλόχαρτα, ένα σπρέυ αστάρι κι ένα μεταλλική μπογιά, ένα ρεμούβερ και ξεκίνησα από τα εύκολα όπως να ξύσω και να βάψω δισκόπλακα, περισσότερο για να δω πως θα είναι το χρώμα που διάλεξα.
Δεν με εντυπωσίασε μπορώ να πω, αλλά δεν με χάλασε και πολύ. Έτσι κι αλλιώς λίγα κομμάτια θα βαφτούν.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 13:50

Η δαγκάνα λύθηκε καθαρίστηκε ξύστηκε βάφηκε και περιμένει μία καποτούλα λαστιχιένια για το πιστονάκι της


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 14:25

Έβαψα και το κεντρικό φως αλλά δεν ξέρω αν θα το κρατήσω έτσι.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 14:58

Ο μάστορας που ανέλαβε τον κινητήρα, μου είπε να τον ανοίξει επάνω και ίσως να τον κρεμάσει μόνο από μπροστά. Στην αρχή συμφώνησα,
αλλά μετά λέω γιατί να μην τη κατεβάσω, να κάνω και τον σκελετό.
Έτσι η μηχανούλα του κατεβαίνει σήμερα αύριο για να φτιαχτεί στον πάγκο, κι εγώ συγχρόνως να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ σε σκελετό, μπροστινό, να του αλάξω τιμονάκι, λίγο να το χαμηλώσω από μπροστά, να το κοντύνω από πίσω και διάφορα άλλα που έχω κατά νου.
Κοκοβιό απαραίτητα που μάλλον θα τολμήσω να τον κάνω μόνος μου με πολυεστέρα, θέση για την πινακίδα...

Μπροστά το σκέφτομαι κάπως σαν αυτό της φωτογραφίας. Μπότες και ζάντα μαύρες, δαγκάνα και δισκόπλακα το κόκινο που είδατε. Φτερό μπροστινό μάλλον δεν θα μπει γιατί 1ο μου αρέσει και χωρίς και 2ο έχει τα κακά του τα χάλια. Σπασμένο μεταλλικό φτερό σε 2-3 σημεία και κάργα στο σιδηρόστοκο. Λακουβίτσες και χτυπηματάκια όλα με σιδηρόστοκο.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Vales στις Τετ 17 Απρ 2013 - 20:24, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 15:04

Για δοκίμασε εδώ ρε Κάπταιν...


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 16:30

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα φίλε μου... οι φωτογραφίες ήταν ήδη μικρές όταν τοποθετήθηκαν στο Imageshack.. κατι που δείχνει οτι τα έκανες όλα σωστά!
Το μόνο που μένει είναι να δοκιμάσεις να τις επανατοποθετήσεις στο Imageshack τις φωτογραφίες και να μην τις μετατρέψεις σε μικρό μέγεθος.. αλλά να τις αφήσεις ως είναι.. το φόρουμ θα τις φτιάξει αυτόματα.
Εναλλακτικά μπορεις να μου στείλεις τις φωτογραφίες που έχεις αποθηκεύσει στον υπολογιστή σου σε e-mail για να τις ανεβάσω εγώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 16:40

τα χέρια μου πάντα στην διάθεση σου αν χρειαστείς καμιά βοήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 19:42

καλό restoring! φαινεται να γινει ωραια η γιαγιά στο τελος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

CB 250 N Rat or Cafe Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: CB 250 N Rat or Cafe   CB 250 N Rat or Cafe EmptyΤετ 17 Απρ 2013 - 20:40

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. thank 2
Όργανα δεν θα βάλω. Το πολύ πολύ ένα οργανάκι που δείχνει στροφές και χλμ μαζί,κάτι σαν κι αυτό δλδ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

CB 250 N Rat or Cafe

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» ΕΝDO CAFE (ΜΟΤΟ CAFE)
» cafe-racer
» Cafe racer
» CX 500 cafe racer
» Cafe racer ...in progress

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Ανακατασκευές/Βελτιώσεις-
^ Back to Top