Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Εκτυπωτές και pdi

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ody
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
ody

Αριθμός μηνυμάτων : 1475
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2011

Εκτυπωτές και pdi Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Εκτυπωτές και pdi   Εκτυπωτές και pdi EmptyΣαβ 19 Ιαν 2013 - 0:08

Είπα να κάνω μια αγορά. (εδώ ο κόσμος καίγετε και εγώ ...... χτενίζομαι)
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα - εκτυπωτή - σκάνερ και ακόμα δεν ξεκίνησα και έχω χάσει την μπάλα.

Ας τα βάλω με την σειρά.
Καταρχήν το κόστος μέχρι 60 -70 ευρώ. Είμαι μεταξύ HP και EPSON (μάλλον).
1. Τί είναι καλύτερο με τα μελάνια? Ένα δοχείο με πολλά χρώματα ή κάθε χρώμα ξεχωριστό δοχείο?
2. Με τα pdi τί γίνετε? Όσο πιο πολλά τόσο καλύτερα? Το ιδανικό πιο είναι? Μπορώ να εκτυπώνω και φωτογραφίες?
3. Μερικά μηχανήματα έχουν και λογισμικό? Για να εγκατασταθούν "παίρνουν" πολύ χώρο από την μνήμη?
4. Θόρυβος? Έχω ακούσει HP πολύ ήσυχο και EPSON να κροταλύζει ! Προτιμώ να μην ακούγετε όταν εκτυπώνει.
5. Σας τα έπρηξα εεε ????

Λοιπόν για να τελιώνω. Θέλω έναν καλό (πολύ καλό laughing ) φτηνό (πάμφτηνο laughing ) με πολλές δυνατότητες εκτυπωτή.
jedi jedi jedi jedi
Καλά ρε μην βαράτε . Έναν εκτυπωτή θέλω.

Για ρίξτε καμία ιδέα. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
popcorn popcorn popcorn

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Εκτυπωτές και pdi Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκτυπωτές και pdi   Εκτυπωτές και pdi EmptyΣαβ 19 Ιαν 2013 - 0:24

Αγόρασα πρίν κανα μήνα ενα wi-fi φωτοτυπικό-scanner που παίρνει ξεχωριστά μελάνια στα 70€.
Το κέρδος είναι πολύ καλό καθώς αλλάζεις το κάθε μελάνι ξεχωριστά (τιμή μελανιού 10€) και σου βγάζει μέχρι 600 φωτοτυπίες!
Α ναι... επίσης τυπώνει και απο τις 2 πλευρές αν θέλεις.
Θα στο προτείνω ανεπιφύλαχτα αν και κοστίζει 20€ παραπάνω στην Ελλάδα! (Το κέρδος το βγάζεις απο τα μελάνια). wink

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η χωρητικότητα που παίρνουν οι printer είναι για γέλια, άρα δεν πρέπει να σε απασχολεί καθόλου.
Φωτογραφίες μπορείς να εκτυπώνεις, αλλά το φωτογραφικό χαρτί που χρειάζεσαι είναι πανάκριβο.
Απο θόρυβο.. όλα λίγο πολύ κάνουν εναν θόρυβο ανάλογα το τι ζητάς..
π.χ. αν είναι ενα έγγραφο είναι απόλυτα ήσυχο.. αν θές τύπωση μπρος-πίσω θα πρέπει να γυρίσει το χαρτί εσωτερικά και αυτό κάνει εναν μικρό θόρυβο.. όχι δεν θα ξυπνήσει την κόρη σου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
ody
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
ody

Αριθμός μηνυμάτων : 1475
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2011

Εκτυπωτές και pdi Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκτυπωτές και pdi   Εκτυπωτές και pdi EmptyΣαβ 19 Ιαν 2013 - 1:32

Πάντως παρακολουθώ σε πολλά ότι στις αναλύσεις του pdi, άλλα γράφουν στη διαφήμιση και άλλα μέσα στα χαρακτηριστικά.
Πάντως τί είναι καλύτερα, 600*600 ή από 1200 και πάνω ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Εκτυπωτές και pdi Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκτυπωτές και pdi   Εκτυπωτές και pdi EmptyΣαβ 19 Ιαν 2013 - 9:08

600αρι καβαλάς, 600*600 μια χαρά σου είναι! :P
1200 (υποθέτω) είναι πιο λεπτομερής ανάλυση σε χαρτί... δοκιμαστικά πάντως, τύπωσα 1-2 φωτογραφίες σε χαρτί και τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά για τα γούστα μου!
Επαναλαμβάνω, αν σκέφτεσαι να τυπώνεις φωτογραφίες, να ξέρεις πως το φωτογραφικό χαρτί είναι ιδιαίτερα ακριβό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Εκτυπωτές και pdi Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκτυπωτές και pdi   Εκτυπωτές και pdi EmptyΣαβ 19 Ιαν 2013 - 12:50

Καταρχην εχω 2 εκτυπωτες, εναν στο σπιτι και εναν στο μαγαζι. Στο σπιτι εχω εναν canon, εκτυπωτη-scaner και στο μαγαζι εναν hp, εκτυπωτη-scaner-fax. Ο canon εχει πιο ακριβα μελανια, 4 μονα, γυρω στα 17ευρω το ενα, σχετικα ακριβα δηλαδη. Βεβαια βγαζει πολυ καλες φωτογραφιες, δεν θυμαμαι την αναλυση του, ειναι canon mp520. Γενικα του εχω αλλαξει την πιστη και δουλευει ακομα καλα μετα απο 4,5 χρονια. Υπαρχουν και μελανια ιμιτασιον σχεδον στη μιση τιμη, πολυ καλα για φωτοτυπιες αλλα οχι για φωτογραφιες. Ειναι λιγο θορυβωδης βεβαια αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ο hp που ειχα παρει ηθελα να ειναι πολυμηχανημα και να χρησιμοποιω το φαξ αρκετα. Πολυ φθηνοτερα μελανια, αλλα καθε λιγο και λιγακι εχει και ενα προβλημα. Κολλαει το φαξ, δεν στελνει ή δεν λαμβανει, τα τυπωνει λιγο πιο δεξια λιγο πιο αριστερα κλπ και γενικα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος. Εχουν καλες τιμες οι hp αλλα δεν θα ξαναπαιρνα με τιποτα, εκτος αν μου τον χαριζαν. Οσον αφορα τα φαξ, στο σπιτι ανοιγω το λαπτοπ και δουλευω το προγραμμα του φαξ των windows. Να ξερεις οτι αν στην πορεια ανεβασεις τον πηχη για την ποιοτητα και την αποδοση, κανενα μηχανημα στα 60-70ευρω δεν θα σε καλυψει. Οσα πιο πολλα κανει ενα μηχανημα, τα κανει λιγο πιο μετρια.
Π.χ. Το cbr1100xx δεν στριβει σαν το cbr1000, αλλα και το cbr1000 δεν κανει ταξιδι σαν το xx.
Παρε κατι να κανεις τη δουλεια σου αλλα αν θες πολυ καλη αναλυση, πολυ αθορυβο και καλη ποιοτητα και αποδοση , ολα μαζι, θα πρεπει να δωσεις περισσοτερα χρηματα. Σε αυτα τα χρηματα θα κανει τη δουλεια του απλως ικανοποιητικα, και θα χρειαστεις και υπομονη οσον αφορα τις ταχυτητες τους, δεν τρεχουν σφαιρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Εκτυπωτές και pdi Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκτυπωτές και pdi   Εκτυπωτές και pdi EmptyΣαβ 19 Ιαν 2013 - 14:10

Kαι οπως ειπε και ο Μενος, αν θες μονο για φωτοτυπιες, τα 600dpi φτανουν και περισσευουν. Περισσοτερα θα χρειαστεις αν θες πολυ καλη αναλυση για να εκτυπωνεις φωτο. Για μια φορα στο τοσο ισως δεν αξιζει εκτος αν μαζευεις αρκετες φωτο και εκτυπωνεις καποια στιγμη συνεχεια. Υπαρχουν και σε προσφορες οικονομικα φυλλα για φωτο 1+1 δωρο κλπ σε διαφορα καταστηματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ody
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
ody

Αριθμός μηνυμάτων : 1475
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2011

Εκτυπωτές και pdi Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκτυπωτές και pdi   Εκτυπωτές και pdi EmptyΣαβ 19 Ιαν 2013 - 22:33

Να σας πω την αλήθεια για φώτο δεν με πολύ ενδιαφέρει, γιατί πιστεύω δεν θα φτάνουν την ποιότητα του φωτογραφείου. Άσε που θα μιλήσουμε για πιο ακριβά μηχανήματα, ακριβά αναλώσιμα. Κόστος μιας φωτογραφίας πολύ πιο ακριβότερη από ότι στο φωτογραφείο.
Το θέλω για απλά πράγματα. Δουλειές σπιτιού. Τώρα αν προκήψει και καμια φώτο, δεν πειράζει. Ούτε με τις ταχύτητες τρελένομαι. Σίγα τώρα , αν κάνει και ένα λεπτό παραπάνω να εκτυπώσει μια σελίδα, ...... τι έγινε ?
Απλώς ψάχνω να βρω ότι καλύτερο σε αυτά τα λέφτα.

Ααα ! Κάποιοι HP με τον ίδιο κωδικό υπάρχουν απλοί και Advantage. Ποιά η διαφορά τους ??


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ody στις Κυρ 20 Ιαν 2013 - 0:58, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Εκτυπωτές και pdi Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκτυπωτές και pdi   Εκτυπωτές και pdi EmptyΣαβ 19 Ιαν 2013 - 22:50

H καθε εταιρεια εχει τα δικα της, ψαξε στο διαδικτυο για τεχνικα χαρακτηριστικα για να δεις τις διαφορες σε απλα και adnantage κλπ. Δοκιμασε και το skroutz.gr για να δεις διαφορες σε τιμες για τα μοντελα που θα καταληξεις.

Οσον αφορα τις φωτο, ο canon μου που αποκλειεται να ειναι πανω απο 1200dpi ειναι 4,5ετων ειχε καμια 100στη ευρω και εκτυπωνει με χαρτια 10χ15 μαρκας hp (ειρωνεια ε? ηταν οικονομικοτατα), 50 φυλλα=8ευρω δηλαδη 0,16 ευρω η καθε φωτο οσον αφορα το χαρτι και η ποιοτητα, πολυ καλυτερη απο πολλα φωτογραφεια που σου βαζουν χαμηλη αναλυση και χαμηλη ποιοτητα για οικονομια.

Δεν μιλαμε για λεπτο για μια σελιδα, γιατι αν θες να εκτυπωσεις κατι που θα ναι 20,50 ή 100 σελιδες, θα λαλησεις. Οι διαφορες ειναι μικρες οταν ειναι μικρες και οι διαφορες στις τιμες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Εκτυπωτές και pdi

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 ::  Δημόσια συζήτηση :: Καφενείο - Γενικές-
^ Back to Top