Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Διαδρομή Βενετία - Αυστρία - Σλοβακία (778 χλμ.)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Διαδρομή Βενετία - Αυστρία - Σλοβακία (778 χλμ.) Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Διαδρομή Βενετία - Αυστρία - Σλοβακία (778 χλμ.)   Διαδρομή Βενετία - Αυστρία - Σλοβακία (778 χλμ.) EmptyΤετ 5 Αυγ 2009 - 19:50

Το ταξιδι εγινε παρεα με αυτοκινητο που οδηγουσε η γυναικα μου.

Βγαινω λοιπον με το ΧΧ απο το πλοιο που προσαραξε στην Βενετια στις 9 το πρωι.
Η ημερα ηταν καπως συννεφιασμενη, ομως δεν υπηρχε ανησυχια για βροχη.
Ξεκινησαμε κατα τις 10 με προορισμο την πολη "Νίτρα" της Σλοβακιας.
Η αποσταση (βαση χαρτη Google) ηταν 770 χλμ. και χρειαζοταν συνολικα 8 ωρες και 15 λεπτα μεχρι τον τελικο προορισμο.
Βγαλε τωρα στασεις καθε 150 χλμ. για 10 λεπτη ξεκουραση θα ηταν 9 ωρες και 30 λεπτα...
Λογαριασαμε ομως χωρις τις καιρικες συνθηκες... (θα εξηγησω παρακατω).

ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
Ξεκινησαμε με προορισμο την Αυστρια, οπου τα συνορα της ειναι 240 χλμ. απο την Βενετια.
Τα πρωτα 200 χλμ. ηταν ενα χαρμα οφθαλμων καθως ειχαμε παρει τους υπεροχους δρομους της Ιταλιας...
Τα εχω ολα σε βιντεο, που οταν τα "ανεβασω" στο you tube θα παραθεσω τα λινκ εδω. smile
Θεορατα βουνα, αμετρητα δεντρα (και γενικως πρασινο), καταρρακτες, τεραστια τουνελ, μεγαλα ποταμια καθετα σε ακομη μεγαλυτερες γεφυρες.... και ενα οδοστρωμα που πολλες χωρες θα ζηλευαν!!! hypnotized

ΠΛΗΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ
Καναμε 3 στασεις μεχρι να φτασουμε στα συνορα της Αυστριας οπου και πιασαμε την παρλα με πολλους αλλους μηχανοβιους που κανανε και αυτοι με την σειρα τους τις διακοπες τους πανω στους 2 τροχους.
Αυτο ομως που με προβληματισε, ηταν πως ολοι τους φορουσαν αδιαβροχα πανω απο τις στολες...
Λογω υπερβολικης ζεστης η Αυστρια (οπως και η Ιταλια) ειχαν εντονες βροχες με αποτελεσμα να βγαινουν οι δικυκλιστες προετοιμασμενοι... και εγω να ειμαι με μπουφαν μηχανης, κρανος, αθλητικο παπουτσι και.... τζινακι! sad

ΑΥΣΤΡΙΑ
Η Αυστρια παραμενει μια απο τις ομορφοτερες χωρες που εχω επισκεφθει..
Οι δρομοι τελειοι, η οδικη συμπεριφορα αψογη (αντιθετα με την Ιταλια που εχει οδηγους... φονιαδες), και τα εστιατορια τους με τις πιο ζεστες λιχουδιες. eating
Με περιμενε ομως μια κακη εκπληξη....
Τα συννεφα ηταν ολοενα και πιο πυκνα καθως οδηγουσα τα πρωτα χιλιομετρα στους δρομους της Αυστριας.
Δεν αργησαν να ερθουν και οι πρωτες σταγονες βροχης...

ΒΡΟΧΗ rainy
....... ασταμάτητη...
Ειχα μολις διανυσει 250 χλμ. (και υπολειπονταν 520 χλμ.) και η βροχη μολις ειχε αρχισει να διαπερνα το τζιν...
Η βροχη επεφτε αδιακοπα και το ανωτερο οριο ταχυτητας μου ηταν τα 90 χλμ/ωρα καθως το αριστερο μου χερι εκτελουσε χρεη υαλοκαθαριστηρα στο τζαμι του κρανους!!
Εφτασα τα 350 χλμ. και η κουραση απο την βροχη ειχε ηδη καταβαλει το σωμα μου.
Σταματησαμε για ενα εσπρεσσο να ξαναζεσταθει το κοκκαλακι μου και να τσιτωσω λιγακι για τα επομενα 420 χλμ. που ειχαν απομεινει.
Να σημειωσω εδω πως ημουν πλεον πληρως βρεγμενος, εσταζα απο παντου, τα παπουτσια εκαναν το χαρακτηριστικο ηχο (γουτς γουτς) απο το νερο που ειχαν αποθηκευσει...
Η γυναικα μου, μου εδωσε μια πετσετα θαλασσης οπου εβαλα μεσα απο το μπουφαν για να εμποδιζει το κρυο και το υπολοιπο νερο της βροχης μεχρις οτου φτασουμε στην Σλοβακια.

ΚΟΥΡΑΣΗ
Οπως προανεφερα, ειχα κανει μολις 350 χλμ. και η κουραση με ειχε καταβαλει.
Πλεον καναμε στασεις καθε 30 χλμ σε βενζιναδικα για να ξεκουραστω... η κατασταση γινοταν ολοενα και τραγικη καθως η εκδρομη κατεληξε σε αγωνα επιβιωσης με τα καιρικα φαινομενα!! sad

ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ
Πλεον ειχα κανει 400 χλμ.
Ημουν ακομη στην μιση διαδρομη οταν αρχισα να μετανοιωνω την αποφαση μου να παρω την μηχανη στα ξενα..
Ηπια ακομη ενα red bull για να παρω λιγο τα πανω μου, ομως η ψυχολογια ειχε παρει την κατηφορα και η κουραση με κυριευε σιγα σιγα..

ΟΛΙΣΘΗΡΟΤΗΤΑ
Οι δρομοι πλεον ειχαν γεμισει τονους νερου και η μηχανη δεν αποκρινοταν σωστα στις στροφες...
Τα φορτηγα που με προπορευονταν, αφηναν πισω τους ενα συννεφο απο βρωμονερα που σε εκρυβαν...

ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ
.... εφτασε, καθως ειχα φτασει τα 510 χλμ. οδηγησης...
Η βροχη αρχισε να ελαττωνεται ολοενα και περισσοτερο.. μεχρι που βρηκα (επιτελους) στεγνους δρομους. :D
Περιττο να σας πω πως η ταχυτητα που πηγαινα ηταν 200+ αφου πλεον οι τροχοι ειχαν και παλι αμεση επαφη με το οδοστρωμα! vroomvroom

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Ειχαν απομεινει 90 χλμ μεχρι την πολη "Νιτρα" και αποφασισαμε να σταματησουμε για λιγο στην Μπρατισλαβα (πρωτευουσα Σλοβακιας) για να φαμε κατι προτου συνεχισουμε τα τελευταια 90 χλμ του ταξιδιου μας..
Εκει ομως μας περιμενε μια νεα εκπληξη..

ΔΥΝΑΤΟΙ ΑΝΕΜΟΙ, ΚΕΡΑΥΝΟΙ ΚΑΙ ΧΑΛΑΖΙ
...... μας περιμεναν στην εισοδο της Σλοβακιας!
Ενας χορός απο αστραπες και κεραυνους μας καλοσωριζε...
Το χαλαζι να χτυπαει χερια και ποδια καθως προσπαθουσα να συμμαζεψω το ΧΧ απο την αριστερη λωριδα που με πετουσε ο αερας!!!

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
Ενα ταξιδι 778 χλμ. (11 ωρες αντι 9, λογω της βροχης) ειχε φτασει στο τελος του, ενα ταξιδι που ζορισε τις δυνατοτητες μου και συγχρονως μου εδωσε πολλα μαθηματα οδηγησης σε ακραιες καιρικες συνθηκες!

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
Τελικα το ΧΧ με εβγαλε ασπροπροσωπο, καθως με 20€ μου εδωσε 330 χλμ. celebrate
Αρα 660 χλμ. στα 40€, αρα 50€ ολη η διαδρομη!!! Καθολου ασχημα!! :D

ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΧΧ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ
Σε καμμια περιπτωση δεν ιδρωσε το αυτακι του, Ζεστη, κρυο, βροχη, χαλαζι, αερας δεν το συγκινησαν καθολου!!
Μονο εμενα συγκινησαν!! laughing

ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΑΞΙΔΙ
Θα γινει αυριο για το Hockenheim Δυτικης Γερμανιας.
Αποσταση 950 χλμ. Μεχρι τοτε.. Beerchug


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Menos στις Σαβ 8 Αυγ 2009 - 22:01, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
makiszx12r
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
makiszx12r

Αριθμός μηνυμάτων : 282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΠΟΛΙΚΟ
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2009

Διαδρομή Βενετία - Αυστρία - Σλοβακία (778 χλμ.) Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαδρομή Βενετία - Αυστρία - Σλοβακία (778 χλμ.)   Διαδρομή Βενετία - Αυστρία - Σλοβακία (778 χλμ.) EmptyΤετ 5 Αυγ 2009 - 20:05

Μαλλον πρεπει να γινω φοιτητης κ εγω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Διαδρομή Βενετία - Αυστρία - Σλοβακία (778 χλμ.)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» Διαδρομή Σλοβακία - Αυστρία - Γερμανία (890 χλμ.)
» Διαδρομή Γερμανία - Αυστρία - Σλοβακία Μέρος 2ο (Η επιστροφή)
» Διαδρομή Αθήνα - Σλοβακία (Μέρος Α)
» Διαδρομη Αθηνα - Σλοβακια (Μερος Β)
» 29 λόγοι να ΜΗΝ επισκεφθείτε την Σλοβακία!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Νομοί & Προορισμοί :: Εκδρομές / Ταξίδια-
^ Back to Top