Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ?   Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 4 Οκτ 2009 - 19:54

γιωργος ΧΧ έγραψε:
λοιπον 308 χλμ εκανα με το ΧΧ τριβαλιτσος tangbang τιγκα και διπλος (με την συζυγο) και ειχα και καμια 15 χλμ ακομα .Ολα αυτα Ευρωπη ετσι γιατι εδω μετα τα 200χλμ ψαχνω βενζιναδικο. Ακουω αποψεις ,βγαζει 308χλμ αυτονομια το ΧΧ ? Και με χρηση autostrada με 150-160 μωτ.Λοιπον ακουω ?
Στην διαδρομή μου απο Σλοβακία για Γερμανία βάζοντας βενζίνη 100 οκτανίων μου έβγαλε 330 χλμ. μέχρι που αναβόσβηνε η ρεζέρβα.... Συνήθως μου βγάζει 270 με 300 χλμ. το ντεπόζιτο όταν παω ταξίδι...
Μέσα στην πόλη 200 με 230 χλμ. το πολύ!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
blackroses
Μέλος
Μέλος
blackroses

Αριθμός μηνυμάτων : 129
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 29/03/2009

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ?   Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 31 Οκτ 2009 - 0:36

Συνηθως χρησιμοποιω απλη αμολυβδη,αλλα καπου καπου βαζω 100αρα μονο απο shel η bp.Με 100αρα εχω δει αυτονομια 285 χλ με χρηση κεντρο και αττικη οδο.Φυσικα στο ντεποζιτο ειχα ακομα 2,5 λιτρα βενζινης,αρα χαλαρα θα πιανε 300++ χιλιομετρα αυτονομια.Σε ταξιδι με απλη εχω δει 290χλ αυτονομια με ενα λιτρο ακομα στο ντεποζιτο.Να σημειωθει οτι μονιμως εχω βαλιτσα και συνηθως δικαβαλο B-) ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanos1981k
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
thanos1981k

Αριθμός μηνυμάτων : 716
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2009

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: benzina   Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 3 Ιαν 2010 - 18:04

Του βαζω αμολυβδη γιατι κανενας δεν εχει στην Ελλαδα καθαρη 100αρα η οτιδηποτε καλυτερο απο αμολυβδη Beerchug[b]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λεωνίδας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Λεωνίδας

Αριθμός μηνυμάτων : 412
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ?   Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 3 Ιαν 2010 - 20:48

Σε ότι όχημα έχω από το 1987, βάζω ότι πιό φθηνό βρώ...
Σαν "δοκιμή μακράς διαρκείας" έχω να παραθέσω το CB 250rs και το CITROEN ZX 1.4.
Με το CB έχω κάνει 197000km και με το ΖΧ έκανα 280000km. Δεν αντιμετώπησα κανένα πρόβλημα, και στα λυσίματα που έχουν γίνει (στα 203000km, φλάτζα κεφαλής το ΖΧ και 2-3 φορές το CB για καδένα, ρεκτιφιέ) δεν είδα κάτι το ανησυχητικό στις βαλβίδες κλπ εξαρτήματα. Ότι φαινόταν ήταν φυσιολογική φθορά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis1100xx
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 990
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Τόπος : αφθονο
Ημερομηνία εγγραφής : 31/10/2009

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ?   Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 3 Ιαν 2010 - 21:04

Βαζω απλη αμολυβδη γιατι εχω παρατηρησει οτι χανει το νευρο του με 100αρα
respect respect respect respect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paulakos
 
 
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 330
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: !!!   Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 3 Ιαν 2010 - 21:46

μεχρι στιγμης πληρωνα 100αρα 1,30 + το λιτρο...μετα απο κουβεντα με τα μελη της αθηνας και παρατηριτικοτητα στο οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα βαζω απλη!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
χχ καρδιτσα
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
χχ καρδιτσα

Αριθμός μηνυμάτων : 242
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : χαχαχαχαχαχαχαχαααχχχα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2009

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: απ   Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 EmptyΔευ 4 Ιαν 2010 - 9:10

σε ολα τα μηχανακια,επανω στο τεποζιτο,υπαρχει ενα αυτοκολητο που λεει ακριβως τι βενζινη περνει το οχημα.στο χχ δεν ειδα διαφορα στα χλμ με απλη και με 100αρα.280-300+χλμ με ταχυτητες 140-160χλμ/ωρα και ειναι και με καρμπυρατερ..στο προηγουμενο μηχανακι που ειχα(r1100gs bmw)και γενικα κινητηρες boxer,με την απλη χτυπουσαν τα πυρακια ενω με την 100αρα δεν χτυπουσαν.εγω παντως εβαζα απλη και τωρα ακομα στο χχ απλη βαζω,μονο που επιλεγω bp.ειναι λιγο πιο τσιμπιμενη στην τιμη απο τις αλλες εταιριες αλλα δεν ειχα ποτε προβλημα.εχω να πω παντως,απο οτι εχω ακουσει,οτι οι βενζινες του εξωτερικου ειναι σαφως καλυτερες απο τις δικες μας,ακομα και σε σημειο που η απλη του εξωτερικου ειναι ιση με τη δικια μας την 100αρα!!.ειχα πει σε προηγουμενη συζητηση:οταν η βενζινη εχει λιγοτερα οκτανια απο το κανονικο,το καθε οχημα για να κινηθει "τραβαει" περισοτερη βενζινη,με αποτελεσμα να καιει περισσοτερο.πως αλλιως θα μας ειχε ο Ελληνας βενζινοπωλης καθε τρεις και λιγο στο βενζιναδικο;Ελληνας........ thank you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ?   Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 EmptyΔευ 4 Ιαν 2010 - 16:31

Θα συμφωνήσω με τον καρδίτσα ΧΧ...
Η βενζίνη 100 οκτανίων προσφέρει περισσότερα χιλιόμετρα απο την βενζίνη 95 οκτανίων.
Αυτό όμως παρατηρείται ΜΟΝΟ στα ταξίδια..
Αν κινείσαι μέσα στην πόλη η διαφορά δεν θα φανεί...
Ωστόσο κάποιες πηγές λένε πως η βενζίνη 100 οκτανίων στην Ελλάδα... μόνο 100 οκτανίων δεν είναι.... αλλά προσμιξη 100 οκτανιών και 95 για μεγαλύτερο κέρδος εταιριών...
Δοκίμασα και τα 100 οκτάνια της Ελλάδος όπως και τα 100 οκτάνια εκτός Ελλάδος..
Οι διαφορές ήταν εντυπωσιακές καθώς με βενζίνη απο Σλοβακία 100 οκτανίων έφτασα (σε ταξίδι) 330 χλμ. απόσταση!!!
Με τα ελληνικά δεδομένα μετα βίας πλησίαζα τα 230 με 250 χλμ. απόσταση..
Με 95 οκτανίων ήμουν στα 200 χλμ...
Αλλά ακόμη και η 100αρα στοιχίζει ακριβότερα αλλά βγάζει τα ίδια χλμ. και λίγο παραπάνω απο την απλή, γιατί να μην χρησιμοποιήσω 100αρα, αφού γνωρίζω πως "θεωρητικά" κάνει σωστότερη καύση...
Να αναφέρω εδώ πως του ΧΧ το μανιουάλ αναφέρει 95 οκτάνια και όχι 100..
Κατά πόσο όμως τα 95 οκτάνια ισχύουν στην Ελλάδα?
Με το δικό μου σκεπτικό βάζω 100αρα στην Ελλάδα για να έχω 95 οκτάνια στο τεπόζιτο.. laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
thanos1981k
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
thanos1981k

Αριθμός μηνυμάτων : 716
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2009

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ?   Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 EmptyΤρι 16 Φεβ 2010 - 0:45

ΑΝ ΒΛΕΠΑΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΠΟΥ ΞΕΦΩΡΤΟΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΣΑΣ ΘΑ ΒΑΖΑΤΕ ΜΟΝΟ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos CBRF6
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
nikos CBRF6

Αριθμός μηνυμάτων : 655
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 49
Τόπος : Ακραιο
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2009

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ?   Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 EmptyΤρι 16 Φεβ 2010 - 1:37

Βαζω απλη εντος πολης και σουπερ οταν ειναι για
ταξιδακι vroomvroom
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αντώνης ΧΧ
Μέλος
Μέλος
Αντώνης ΧΧ

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 48
Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2009

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ?   Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ? - Σελίδα 2 EmptyΤρι 16 Φεβ 2010 - 10:10

Πάντα απλή και 1 φορά το χρόνο συμπληρώνω το κλασικό μπουκαλάκι για καθαρισμό του συστήματος τροφοδοσίας και καύσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Τι βενζινη βαζετε στο ΧΧ?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

 Παρόμοια θέματα

-
» Τι βενζίνη βάζετε;
» Τι λαδακι βαζετε στα καλαμια?
» Βάζετε αυτοκόλλητα στην μοτοσυκλέτα σας ?
» Να μην βάζετε όρια στον εαυτό σας
» Δυσεύρετη βενζίνη;;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 ::  Δημόσια συζήτηση :: Καφενείο - Γενικές-
^ Back to Top