Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Προβλήματα θερμοκρασίας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μπάμπης
Νέο μέλος
Νέο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Προβλήματα θερμοκρασίας   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΔευ 22 Ιουν 2009 - 20:27

Καλησπέρα φιλαράκια.Πρόσφατα αγόρασα το ΧΧ μου καινουργιο ( 26/3/2007) Από την αρχη μέσα στην πόλη(Πατρα) κατά τους καλοκαιρινούς μήνες η θερμοκρασία εχει φτάσει μεχρι και 117 βαθμούς.Η χοντα λεει στους 120 σβήστο.Το βεντιλατέρ δουλευει απο τους 101 χωρις να μπορει να ριξει την θερμοκρασια σε συνθηκες μποτιλιαρίσματος.Μετα απο πολύ ψαξιμο βρηκα οτι και η παλια Μπουσα και το καβα το 12αρι ειχαν τα ιδια προβληματα εντος πολης.Ηκαινουργια μπουσα εχει πλεον διδυμα βεντιλατερ και η καβα η 12αρα μετα απο ενα λιφτ που δεχτηκε το 2003 η2004 απεκτησε και αυτή το διδυμο ταιρι της.Σκέφτομαι πολυ σοβαρα πλεον να επεμβω και να τοποθετήσω ενα ακομα μετατοπιζοντας το αρχικο πιο αριστερα για να χωρεσει και το ταιρι του.Μηπως κατα τυχη εχει κανει καποιος κατι παρομοιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanos1981k
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
thanos1981k

Αριθμός μηνυμάτων : 716
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Προβλήματα θερμοκρασίας   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΔευ 22 Ιουν 2009 - 21:33

καλητερα ρωτα εναν μηχανικο. παντωσ εγω εχω 99 καρμπιρατερ και μεσα στην πολη ανεβαζει θερμοκρασια σε ταξιδι δεν ανεβαζει καθολου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
γιωργος ΧΧ
Μέλος
Μέλος
γιωργος ΧΧ

Αριθμός μηνυμάτων : 89
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Προβλήματα θερμοκρασίας   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΔευ 22 Ιουν 2009 - 21:51

φιλε Μπαμπη γεια χαρα.αυτο που μου λες με προβληματισε,το δικο μου ΧΧ βεντιλατερ δουλευει μετα τους 95 και δεν εχω δει ποτε παραπανω απο 110.Σε συνθηκες καυσωνα 45βαθμους στο βελιγραδι με 150χλμ εδειχνε 101 βαθμους και στην κινηση εδειχνε μεχρι 110.Για δες το λιγο πιο προσεκτικα γιατι μου φαινετε οτι καπου εχεις προβλημα. ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ στην οικογενεια μας. Beerchug vroomvroom :D


Έχει επεξεργασθεί από τον/την γιωργος ΧΧ στις Πεμ 2 Ιουλ 2009 - 15:02, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλήματα θερμοκρασίας   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΤρι 23 Ιουν 2009 - 10:32

Καλωσήρθεs Μπαμπη στην παρεα μαs Beerchug

Συχνα η μηχανη μου εντοs πολεωs κινειται απο 97 εωs 107 βαθμουs.

H Ηοnda το θεωρει φυσιολογικο.

Στην περιπτωση σου οι θερμοκρασιεs ειναι υψηλοτερεs και η πατέντα 2ου βεντιλατερ ακουγεται λογικη.
Προτου ομωs αρχισειs τιs πατεντεs θα προτεινα να παρειs γνωμεs μηχανικων Exclamation Exclamation
Επειδη επισηs αναφερεs πωs το αγορασεs καινουριο... ειναι εντελωs φυσιολογικο εφοσον ο κινητηραs ειναι καινουριοs να εχει περισσοτερεs τριβεs και αυτοματωs μεγαλυτερεs θερμοκρασιεs !!!
Καλο θα ηταν να αποφευγειs τι βολτεs εντοs τηs ποληs μεχρι να στρωσει ο κινητηραs .
Επισηs τσεκαρε πωs τα νερα κινουνται κανονικα στο ψυγειο και τιs σωληνεs !!! Ισωs χρειαστει καθαρισμα ακομη και το ψυγειο!!!
Καλη τυχη στιs επιλογεs σου και καλωs μαs ηρθεs!! Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Μπάμπης
Νέο μέλος
Νέο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Προβλήματα θερμοκρασίας μερος δευτερο   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΤρι 23 Ιουν 2009 - 19:42

Καλησπέρα σε ολους.Δεν ανεφερα οτι το ΧΧ μου εχει κανει μεχρι αυτή την στιγμή 26.300 χιλιόμετρα,οπότε μάλλον θέμα στρωσίματος δεν νομίζω οτι παιζει πλέον.Να σημειώσω οτι παρ'ολη την κάψα μου γιατι ειχα 13 χρόνια χωρίς μηχανή το στώσιμο ακολουθηθηκε πιστά και μέχρι τα 2.000 χιλιομετρα το γκάζι ισια που ανοιγε και μέχρι τις 5.000 χιλιομετρα ανοιγα σταδιακά και στρωτά.Ακόμα και τώρα δεν το εχω ανοίξει τέρμα μεχρι 285 στο κοντέρ το εχω πάει.Κόφτη δεν ξέρω αν εχει και αν εχει δεν εχει πιάσει ποτέ.Με εναν ψυγειά που το κουβέντιασα μου ειπε για καθαρισμό του ψυγείου αλλα την φοβάμαι την δουλειά γιατι αν πάθει κάτι το ψυγείο η χοντα το εχει 750 € περιπου.Το πρωι βρήκα ενα παλιο γνωστό με μπουσα 2004 και μου ειπε οτι εχει εφεδρικό βεντιλατέρ και το αναβει με διακόπτη μεσα στην πόλη και γλύτωσε απο τα προβλήματα και φυσικά απο το αγχος.Βρήκα βεντιλατέρ μεταχειρισμένο για την πρωτη δοκιμή και αν πετυχει θα μπει καινουργιο.Σας ευχαριστώ ολους για τον χρόνο σας και την αμμεση ανταπόκριση.Μόλις εχω νεότερα θα σας ενημερώσω και αν μπορέσω και φωτό της πατέντας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makiszx12r
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
makiszx12r

Αριθμός μηνυμάτων : 282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΠΟΛΙΚΟ
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλήματα θερμοκρασίας   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΤετ 24 Ιουν 2009 - 8:21

Εχεις δει φιλε μου τα υγρα στο ψυγειο;Ειναι οκ;Δεν νομιζω πως χρειαζεται καθαρισμος ψυγειου οπως σου ειπανε μιας η μηχανη σοου ειναι καινουρια ακομα.
Οσο για το 12 μεσα σε πολη ειναι σκουρα τα πραματα.Λογικο να ανεβαζει θερμοκρασια.Αυτο ειναι κ το τιμημα γ αυτες τις μηχανες που εχουμε διαλεξει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κωστας ΧΧ
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Κωστας ΧΧ

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΔευ 29 Ιουν 2009 - 15:31

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΠΑΜΠΗ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΧ 02 ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΙΝΑΙ:
ΤΑΞΙΔΙ 78-83 ΜΙΝ 90-92 ΜΑΧ
ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ 87-104 ΜΑΧ
ΣΤΟΥΣ 100 ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ βεντιλατερ.

ΕΓΩ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ Η ΣΤΗΝ ΦΟΥΣΚΑ.
ΠΑΝΤΩΣ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΑ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλήματα θερμοκρασίας   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΔευ 29 Ιουν 2009 - 15:38

Κωστα, καλο θα ειναι να αποφευγεις τα κεφαλαια γραμματα διοτι δειχνει πως φωναζεις.
Περισσοτερες πληροφοριες στο παρακατω λινκ. Beerchug

https://cbrxx.darkbb.com/forum-f2/topic-t21.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Μπάμπης
Νέο μέλος
Νέο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Φούσκα?   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΔευ 29 Ιουν 2009 - 17:13

Γειά σου Κώστα.Ειμαι ο Μπάμπης.Οσον αφορά το θερμοστάτη πραγματι εχει προβλημα και το διαπίστωσα το χειμώνα οταν κάποιες φορές εμενε ανοιχτός και το μηχανάκι δεν σηκωνε θερμοκρασία με τιποτα στον ανοιχτό δρομο.Μιλάμε με θερμοκρασία περιβάλοντος γυρω στους 10 κελσιου με το ζόρι εφτανε τους 62 κελσίου.Δεν το κάνει ομως πάντα αλλα φοβάμαι οτι υπαρχει πιθανότητα ακόμα και οταν δουλέυει σωστα μηπως δεν ανοιγει πληρως και καθυστερει τα νερα στην κυκλοφορια τους με αποτελεσμα να τα υπερθεμενει το μοτερ.Εχω πάντος παραγγειλει και περιμένω να ερθει.Για την φουσκα που λες ομως δεν γνωριζω κάτι.Για τι πραγμα μιλάς? Μηπως μπορεις να με διαφωτίσεις? Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fon
Μέλος
Μέλος
fon

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλήματα θερμοκρασίας   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΣαβ 18 Ιουλ 2009 - 0:23

Κωστας ΧΧ έγραψε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΠΑΜΠΗ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΧ 02 ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΙΝΑΙ:
ΤΑΞΙΔΙ 78-83 ΜΙΝ 90-92 ΜΑΧ
ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ 87-104 ΜΑΧ
ΣΤΟΥΣ 100 ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ βεντιλατερ.

ΕΓΩ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ Η ΣΤΗΝ ΦΟΥΣΚΑ.
ΠΑΝΤΩΣ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΑ.


Παρομοιες θερμοκρασιες εχω και εγω με το ΧΧ,επισης και το 12 που εχω ζεστενεται αρκετα στην πολη(αλλα ειπαμε αυτα τα μηχανακια δεν κανουν για πολη).Παντως καθε χρονο περιπου τα αλλαζω τα υγρα μηπως αν αλλαξεις παραφλου δεις καποια βελτιωση? day dreaming
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κωστας ΧΧ
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Κωστας ΧΧ

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: καλημερα   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΚυρ 19 Ιουλ 2009 - 11:09

καλημερα σε ολους
αργησα ν'απαντησω λογο διακοπων
για την "φουσκα" δεν ειμαι 100% γιατι δεν ειμαι μηχανικος αυτο που καταλαβα ειναι οτι ειναι κατι σαν φλοτερ.
στο δικο μου ΧΧ το βιτιλατερ ανοιγει στους 98-100 και κλεινει 86-88.
ελπιζω να βοηθησα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λεωνίδας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Λεωνίδας

Αριθμός μηνυμάτων : 412
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλήματα θερμοκρασίας   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΠαρ 6 Νοε 2009 - 15:33

Υπάρχει κάτι νεότερο για το θέμα;
Σίγουρα θα ενδιαφέρει πολλούς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeorgeXX1
 
 
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 290
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλήματα θερμοκρασίας   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΠαρ 6 Νοε 2009 - 18:29

φιλε μπαμπη απ'οτικαταλαβες οι θερμοκρασιες ειναι αυτες που εχουν και τα παιδια αλλα αυτο που ειπες για τον εξτρα διακοπτη δηλ.να το ανοιγεις μονος σου το εκανα σε ενα 600 CBR και βρηκα την υγεια μου μεσα στην πολη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mafiozos
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 643
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 05/09/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλήματα θερμοκρασίας   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΠαρ 6 Νοε 2009 - 19:26

Εγω μεσα στην πολη απο τοτε που αλαξα λαδια και εβαλα τα ipone 10-50 δεν εχω δει πανω απο 107 βαθμους.Και αν τους πιασει τους πιανει στιγμιαια και παλι θα πεσει η θερμοκρασια πολυ γρηγορα στους 99 με 100.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis1100xx
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 990
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Τόπος : αφθονο
Ημερομηνία εγγραφής : 31/10/2009

Προβλήματα θερμοκρασίας Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλήματα θερμοκρασίας   Προβλήματα θερμοκρασίας EmptyΠαρ 6 Νοε 2009 - 23:50

Αν εχεις παρατηρησει να σου μεταφερει πολυ νερο στο δοχειο διαστολης [ισως καποια υπερχηληση κατω απο τη μηχανη και στο κεντρο της μοτο] τοτε ισως να εχεις προβλημα με το λαστιχο στην ταπα του ψυγειου σου με αποτελεσμα να μειονεται η μαζα του αντιπυκτικου σου και να μην μπορει να μεταφερει στο ψυγειο τα τεραστια ποσα θερμοτητας που παραγει ο κινητηρας.Υπαρχει επισης η πιθανοτητα κακης ποιοτητας αντιπυκτικου η και λαθος επιλογη λαδιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Προβλήματα θερμοκρασίας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» Περί θερμοκρασίας ........ Ενδειξη !!!!
» Προβλημα με ενδειξη θερμοκρασιας!!!
» ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ XX
» Προβληματα Η/Υ
» Δημιουργει προβληματα ο συναγερμος?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top