Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Στρίβοντας στην άσφαλτο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 31 Μαρ 2013 - 18:11

Menos έγραψε:
[b]

• Κοιτάτε πάντα εκεί που θέλετε να πάτε! Το βλέμμα σας θα πρέπει να είναι καρφωμένο μερικά μέτρα μπροστά και να προσβλέπει στην έξοδο της στροφής.




Και περισσοτερο απο μερικα μετρα μπροστα θα λεγα. Μετα απο μια συζητηση (περυσι) με το Γιωργο (γιαγια αρκουδα), αρχισα να οδηγαω το αυτοκινητο, κοιτωντας προς την εξοδο της στροφης και ολως περιεργως οδηγουσα (ειδικα) στην εθνικη σχεδον σε ολοκληρη διαδρομη χωρις φρενα, λιγοτερο αποτομα απο πριν, με πολυ μεγαλυτερες ταχυτητες και στις στροφες αλλα και μεσες ωριαιες και συνολικα με αρκετα μικροτερους χρονους ανα διαδρομη, ειδικα οταν οι διαδρομες περιλαμβαναν αρκετες στροφες χωρις κινηση. Καμια φορα οταν ειμαι κουρασμενος ή ξεχνιεμαι το καταλαβαινω γιατι με ενοχλει αυτο το αποτομο "ωχ μπηκα με πολλα, τωρα, φρενοοο, ξανα γκαζι, τελικα δεν ηταν πολλα" και μετα θυμαμαι και οδηγαω παλι κανονικα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 5 Απρ 2013 - 3:41

τα φλας και τα στοπ??? τα φώτα μπροστά??? αυτά γιατί??? ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 5 Απρ 2013 - 8:33

Για να μην απασχολείται ο μπροστά ή ο πίσω απο τα φρένα , τα φώτα ή το καταλαθος φλας που άναψε ή την αντανάκλαση του ήλιου !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 5 Απρ 2013 - 11:46

Και για να μη γεμισει η πιστα γυαλια αν πεσεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 5 Απρ 2013 - 15:02

τώρα έχω καλυφθεί πλήρως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
γιαγια αρκουδα
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
γιαγια αρκουδα

Αριθμός μηνυμάτων : 390
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2011

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 6 Απρ 2013 - 11:04

Εαν πλησιαζεις τον αλλον και ξαφνικα αναψει φλας η το φρενο θα σου αποσπασει την προσοχη και δεν θα κοιτας μεσα στην στροφη . αλλα θα γυρισεις το κεφαλι και τα ματια επανω στον κινδυνο. αυτο εχει σαν αποτελεσμα εκει που κοιτας να πας δηλαδη να καρφωθεις στον μπροστινο σου. ενω εαν ειναι καλυμενα τα φωτα με την περιφεριακη οραση αντιλαμβανεσαι οτι τον πλησιαζεις και πρατεις αναλογα μειωνοντας την ταχύτητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.fire-expert.gr
SuperCalm
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
SuperCalm

Αριθμός μηνυμάτων : 472
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2013

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΤετ 22 Μάης 2013 - 0:56

Εχω κανα δυο ζευγαρια ερρωτησεις...
1) Πως καθοριζεις και γιατι καθοριζεις ποση κληση θα παρεις σε μια στροφη?
2) Καπου διαβασα οταν ειναι να μπεις σε μια στροφη πρεπει να πατας με τις μυτες τον ποδιων σου. Και απο εκει μου γενηθηκαν 2 ζευγαρια "μπορει και 3" ερωτησεις
α) αν παταω στις μυτες πως θα πατησω φρενο αν συμβει κατι?
β) αν παλι παταω στις μυτες και ειμαι σε διαδοχικες στροφες, που ασκω δυναμη για να αλλαξω θεση απο αριστερα δεξια και δεξια αριστερα? σερνεις τον κολο σου? τον σηκωνεις? για να παρεις την σωστη θεση για την επομενη και αν βγω απο μια στροφη, μετα το ποδι το δεξι πχ το περνω απο τις μυτες και το βαζω κανονικα, παταω γκαζι για να βγω απο την στροφη, μετα ξεκιναει μια αλλη παταω φρενο και ξανα στις μυτες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΤετ 22 Μάης 2013 - 8:01

Διαβασε αυτο, εχει σχεδον οτι θες να μαθεις για τις στροφες!

https://cbrxx.darkbb.com/t3965-topic?highlight=%CE%B7+%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B7
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SuperCalm
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
SuperCalm

Αριθμός μηνυμάτων : 472
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2013

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΤετ 22 Μάης 2013 - 9:27

Kαλημερες εχθες ειδα το βιντεο twist.. και διαβασα και μεχρι το 7 κεφαλαιο παω για δουλεια εχει σημασια που ρωταω γιατι πονεσανε τα ποδια μου σε μια φαση :P
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SuperCalm
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
SuperCalm

Αριθμός μηνυμάτων : 472
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2013

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 23 Μάης 2013 - 1:42

Hello?! smile
γιαγια αρκουδα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SuperCalm
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
SuperCalm

Αριθμός μηνυμάτων : 472
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2013

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 24 Μάης 2013 - 0:08

Ας μιλησει καποιος καποιος....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SuperCalm
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
SuperCalm

Αριθμός μηνυμάτων : 472
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2013

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 25 Μάης 2013 - 3:25

Ωραια αφου δεν μιλαει κανενας θα συνεχισω.. και ας πει καποιος γνωμες θελω να ακουσω! Πειτε μου εμπειριες.. και τιπς

Σημερα πηγα μια βολτα λιγο βορεια Χιο που εχουν
στρωσει τους δρομους και εκανα λιγο πρακτικη, προσπαθω να συνηθησω την
θεση δεν ξερω βεβαια αν το κανω σωστα οτι βλεπω και διαβαζω παντως 2-3 στροφες
που πηρα ηταν σαν να πηγαινε μονη της και γω απλα ενοιωθα
οτι ειχα κρεμαστει πανω της.. Τωρα δεν ξερω ποσο ειχε γυρει αλλα ενοιωθα πολυ χαλαρος και ηρεμος.

Δεν μπορω ομως να καταλαβω το
βανισινγκ ποιντ, και αυτο με τις αλλαγες στις στροφες δεξια αριστερα
μαλλον εδινα στις μυτες των ποδιων δυναμη για να αλλαξω θεση και
συκονομουν λιγο απο το καθισμα δεν ξερω αν πρεπει να συκωθεις ή απλα να
γλιστρισεις στην σελα απο την μια μερια στην αλλη..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 25 Μάης 2013 - 7:17

Οπως καταλαβαίνεις κανεις δεν τολμάει να μιλήσει για στροφές !!!! Ολοι μαθαίνουμε ακόμη !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsiftis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
tsiftis

Αριθμός μηνυμάτων : 495
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2011

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 25 Μάης 2013 - 12:25

Όταν οδηγάτε που κάθεστε; Κοντά στο τιμόνι, τέρμα πίσω ή ενδιάμεσα;

Ρωτάω γιατί ακόμη δεν ξέρω την τύφλα μου.

Αν είμαι κοντά νιώθω οτι ελέγχω καλύτερα το τιμόνι και η μηχανή στρίβει πιο εύκολα, όταν κάθομαι πίσω, έχω πολύ μεγάλη σταθερότητα, δεν κουράζομαι τόσο αλλά δεν μπορώ να στρίψω γρήγορα. Το τιμόνι δεν με ακούει τόσο.

Θέλω να κάθομαι πίσω αλλά κάπου το χάνω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
γιαγια αρκουδα
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
γιαγια αρκουδα

Αριθμός μηνυμάτων : 390
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2011

Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στρίβοντας στην άσφαλτο   Στρίβοντας στην άσφαλτο - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 25 Μάης 2013 - 14:04

λοιπων
μια μια η ερωτισεις να σας προλαβω..,,,

Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος Report post to moderator or admin Lock post for new reports

--------------------------------------------------------------------------------



Εχω κανα δυο ζευγαρια ερρωτησεις...
1) Πως καθοριζεις και γιατι καθοριζεις ποση κληση θα παρεις σε μια στροφη?

χα εδω φιλε μου εναι μια γνωση απο οταν κατασκευαστικε το ποδιλατο δεν απανταται ευκολα. πεζουν πολλα ρολο .
πως ειναι η στροφη? δηλαδη ποσο κληστη ειναι
εχει αρνιτικη η θερικη κληση? ειναι καλος ο δρομος η με λακουβες κλπ.
θα σου πω το εξεις.
πριν παω στα μαθηματα εφτανα σε μια στροφη και <<ρωτουσατην στρωφη>> . με ποσα να μπω ? ταχητητα να εχω στο σασμαν? σε πιο μερος του δρομου να σταθω? ποτε να αρχισω να γερνω? ποσο να γυρω.? κλπ. μετα τα μαθηματα με το που πλισιαζω στην στροφη ΑΤΡΗ μου λεει . θα μπεις με τοσα θα πατισεις εκει και θα κανεις αυτο και αυτο . και ολα αυτα μου τα λεει μονο που θα την κοιταξω σε μερικα χιλιοστα του δευτερολεπρου.


2) Καπου διαβασα οταν ειναι να μπεις σε μια στροφη πρεπει να πατας με τις μυτες τον ποδιων σου. Και απο εκει μου γενηθηκαν 2 ζευγαρια "μπορει και 3" ερωτησεις
α) αν παταω στις μυτες πως θα πατησω φρενο αν συμβει κατι?
ΔΕΝ ΠΑΤΑΣ γιατι θα κανεις μεταφορα φορτιου και θα πεσεις πρεπει προτα να σηκοσης την μοτο σε ασφαλει κληση και μετα φρεναρεις.

β) αν παλι παταω στις μυτες και ειμαι σε διαδοχικες στροφες, που ασκω δυναμη για να αλλαξω θεση απο αριστερα δεξια και δεξια αριστερα? σερνεις τον κολο σου? τον σηκωνεις?
και στα δυο ποδια σηκονεις ελαφρα τον κολο σου απο την σελα τοσο ωστε να μπορεις να συρης το σωμασου στην σελα χωρεις να ασκιση το σωμα σου ουτε την ελαχιστη πιεση στην σελλα

για να παρεις την σωστη θεση για την επομενη και αν βγω απο μια στροφη, μετα το ποδι το δεξι πχ το περνω απο τις μυτες και το βαζω κανονικα,
μονο στης ευθειες το εχεις κανονικα.

παταω γκαζι για να βγω απο την στροφη, μετα το κεντρο της στροφης ανοιγης το γκαζι σταδιακα και η επιταχησνη θα σηκοση την μοτο μονη της λογο του οτι αυξανεται η φυγοκεντρος δυναμη.
μετα ξεκιναει μια αλλη παταω φρενο και ξανα στις μυτες?
ναι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.fire-expert.gr
 

Στρίβοντας στην άσφαλτο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» MotoGP Laguna Seca: Στρίβοντας την Corkscrew
» Πυρετός στην άσφαλτο
» Γιατί τόσο αίμα στην άσφαλτο;;;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Οδήγηση - Tips & Tricks-
^ Back to Top