Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Στήριξη GPS στο χχ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kostasf
Μέλος
Μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2009

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΠαρ 7 Οκτ 2011 - 7:33

Καλημέρα στην παρέα.
Το GPS που το στηρίζεται,με τα κλιπ-ον που φοράει το χχ?
Σκέφτομαι ν΄αγοράσω και έχω αυτήν την απορία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
seth2769
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
seth2769

Αριθμός μηνυμάτων : 1608
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : Αγια Πετρουπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2010

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΠαρ 7 Οκτ 2011 - 8:28

εχω δει διαφορα που στηριζονται στα κλιπ-ον αλλα υπαρχουν και μερικα με βεντουζα που στηριζονται στο ντεποζιτο ακριβως κατω απο την πλακα του τιμονιου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasf
Μέλος
Μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2009

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΠαρ 7 Οκτ 2011 - 19:25

Seth καλησπέρα και έναν φίλο που ρώτησα,με βεντούζα το στηρίζει,στο στροφόμετρο.
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΠαρ 7 Οκτ 2011 - 19:45

Με βεντούζα στο στροφόμετρο;;; WTF WTF WTF
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
seth2769
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
seth2769

Αριθμός μηνυμάτων : 1608
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : Αγια Πετρουπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2010

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΠαρ 7 Οκτ 2011 - 21:09

στο στροφομετρο!!!???? :-O thinking
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasf
Μέλος
Μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2009

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΠαρ 7 Οκτ 2011 - 21:27

έτσι μου είπε,η βεντούζα στο στροφόμετρο,τι να πώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΠαρ 7 Οκτ 2011 - 21:32

Δεν έχει νόημα αυτό για τους εξής λόγους:

1) Οι βάσεις του κοντέρ θα καταπονούνται απο το βάρος του GPS, πόσο μάλλον αν πατήσεις παπούρια η λακούβα..

2) Θα σου αφήσει σημάδι στο πλαστικό τζάμι του στροφόμετρου..

3) Δεν θα βλέπεις πλέον τις στροφές...

Γιατί δεν κοιτάς για βάση GPS που να πιάνει βιδωτά στο τιμόνι η την τάπα της βενζίνης;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
X-HarrisX
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
X-HarrisX

Αριθμός μηνυμάτων : 537
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - Ν.ΣΜΥΡΝΗ
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2010

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΠαρ 7 Οκτ 2011 - 22:23

Κατά αρχάς για τι GPS μιλάμε... Αν μιλάμε για GPS ειδικά για μοτό (όπως TiBO, TOM TOM Rider, Garmin), τότε αυτά έχουν δικά τους στηρίγματα που μπαίνουν εύκολα ακόμα και στο ΧΧ. Και εννοείται πως το δικό τους στήριγμα (για την ακρίβεια βραχίωνας στήριξης) είναι η καλύτερη λύση.
Διότι :
- Είναι σταθερή η στήριξη
- Δεν εμποδίζει (ή έστω πολύ λίγο) την θέα των οργάνων
- Εμπεριέχουν την δυνατότητα φόρτισης από την μπαταρία της μοτό
- Μπαινοβγαίνει η συσκευή GPS εύκολα και γρήγορα.

Και μην ξεχνάτε πως τα GPS για μοτό είναι και αδιάβροχα πλήρως, ενώ τα άλλα γιοκ...

Από κει και πέρα τα του αυτοκινήτου μπορείς να τα στηρίξεις με βεντούζα πάνω στο κρύσταλλο ενός οργάνου (και ιδίως βολεύει του κοντέρ) αλλά έχεις τους εξής περιορισμούς :
- Δυσκολία στο βάλε-βγάλε
- Δεν βλέπεις το όργανο (κοντέρ ή στροφόμετρο)
- Κίνδυνος (έστω και μικρός αλλά όχι σπάνιος) να ξεκολλήσει η βεντούζα για χ-ψ λόγους (π.χ υγρασία (άσε την βροχή), λακούβα, ακούσιο σπρώξιμο του οδηγού κ.λ
- Πιθανόν να μείνει σημάδι στο κρύσταλλο. (Το θεωρώ απίθανο)
- Δεν έχουν σκίαστρο για τον ήλιο όπως τα μοτοσυκλετιστικά...

Προσωπικά και πριν πάρω το TOM-TOM Rider, είχα χρησιμοποιήσει για ένα μικρό διάστημα το μικρό TOM TOM One (αυτοκινήτου) που έχει ενσωματωμένη βεντούζα στην πλάτη του. Το είχα κολλήσει στο κοντέρ και έκανα μια χαρά την δουλειά μου. Αλλά είχα περιορισμούς.
- Αυτονομία μόνο 2 ώρες. Τα μοτοσυκλετιστικά έχουν από 6 (TiBO) μέχρι 8 ώρες (ΤΟΜ ΤΟΜ) αυτονομία. Καρατσεκαρισμένο αυτό, τα έχω χρησιμοποιήσει και τα 2
- Δεν είχα την παραμικρή ελευθερία τοποθέτησης του ΤΟΜ ΤΟΜ One, παρά σε μία και μόνο θέση η οπόια δεν ήταν και η ιδανική για να το βλέπεις! Οπουδήποτε αλλού είχα πρόβλημα γιατί στο στρίψιμο έβρισκε στα χειριστήρια.
- Μη αδιάβροχο...

Θα προσπαθήσω αύριο να βάλω φωτό του ΧΧ να δείτε που και πως μπαίνει ο βραχίονας του ΤΟΜ ΤΟΜ ενώ και του TiBO (παρόμοιος) έμπαινε στο ίδιο σημείο.

Υπάρχει επίσης η λύση να μπει extra βάση (θα την αγοράσετε από το ebay) πάνω στην κεντρική βίδα της τιμονόπλακας. Με ένα απλό ψάξιμο στο ebay θα δείτε τέτοιες βάσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasf
Μέλος
Μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2009

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΣαβ 8 Οκτ 2011 - 8:33

Καλημέρα στην παρέα.
Μένο έχεις δίκιο,ύστερα και από τις διευκρινήσεις του Χάρη.
Πρώτη φορά ασχολούμαι με GPS και έχω πελαγώσει.
Χάρη θα χρειαστώ την βοήθειά σου,αν δεν σου είναι κόπος,γιατί οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες.
Χθες κατά σύμπτωση ,είδα το ΤΟΜ ΤΟΜ,αλλά ο πωλητής μου είπε ότι έχουν χάσει τον φορτιστή της μηχανής,(εκθεσιακό το GPS) και σήμερα θα πάω να το πάρω, με κάποια έκπτωση που θα μου κάνουν.
Θα ήθελα να με συμβουλέψεις Χάρη,που να τοποθετήσω το μπριζάκι,για τον φορτιστή που θα πάρω και αν θέλει καμμιά ιδιαίτερη
συνδεσμολογία, από την μπαταρία της μηχανής (ασφάλειες ή τι άλλο)
Αν ξέρεις τι φορτιστή να πάρω,γιατί μου είπαν ότι πρέπει να είναι ορισμένα αμπέρ,αν δες σου κάνει κόπο, δες τα αμπέρ που
γράφει ο δικός σου και πες μου.
Ευχαριστώ για τον χρόνο και την υπομονή σας.
Καλό Σ/Κ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
X-HarrisX
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
X-HarrisX

Αριθμός μηνυμάτων : 537
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - Ν.ΣΜΥΡΝΗ
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2010

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΣαβ 8 Οκτ 2011 - 10:09

kostasf έγραψε:
Καλημέρα στην παρέα.
Μένο έχεις δίκιο,ύστερα και από τις διευκρινήσεις του Χάρη.
Πρώτη φορά ασχολούμαι με GPS και έχω πελαγώσει.
Χάρη θα χρειαστώ την βοήθειά σου,αν δεν σου είναι κόπος,γιατί οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες.
Χθες κατά σύμπτωση ,είδα το ΤΟΜ ΤΟΜ,αλλά ο πωλητής μου είπε ότι έχουν χάσει τον φορτιστή της μηχανής,(εκθεσιακό το GPS) και σήμερα θα πάω να το πάρω, με κάποια έκπτωση που θα μου κάνουν.
Θα ήθελα να με συμβουλέψεις Χάρη,που να τοποθετήσω το μπριζάκι,για τον φορτιστή που θα πάρω και αν θέλει καμμιά ιδιαίτερη
συνδεσμολογία, από την μπαταρία της μηχανής (ασφάλειες ή τι άλλο)
Αν ξέρεις τι φορτιστή να πάρω,γιατί μου είπαν ότι πρέπει να είναι ορισμένα αμπέρ,αν δες σου κάνει κόπο, δες τα αμπέρ που
γράφει ο δικός σου και πες μου.
Ευχαριστώ για τον χρόνο και την υπομονή σας.
Καλό Σ/Κ

Έχουν χάσει τον φορτιστή ?!?!? Μα αν μιλάμε για το ΤΟΜ ΤΟΜ Rider, αυτό φορτίζει με καλώδιο usb και δίνουν μαζί και ένα "κονέκτορ" (δική μου λέξη, δεν ξέρω πως λέγεται) που μπαίνει σε μπρίζα δεη και έχει σύνδεση με το usb. Φορτίζει ή από εκεί ή από το pc (μέσω του usb)
Δεν υπάρχει ξεχωριστός φορτιστής, ένα απλό καλώδιο usb είναι, από mini usb (στο ΤΟΜ ΤΟΜ) σε κανονικό usb....
Από κει πέρα, για να το συνδέσεις με την μπαταρία της μοτό, προμηθεύεσαι ξεχωριστό εξάρτημα από την εταιρεία (κόστος γύρω στα 50-60 € (δυστυχώς...). Εγώ την πήγα σε ηλεκτρολόγο και μου έκανε την σύνδεση και είδα ότι μου έβαλε και ξεχωριστή ασφάλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasf
Μέλος
Μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2009

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΣαβ 8 Οκτ 2011 - 15:31

Καλησπέρα,μόλις μπήκα σπίτι με το τομ τομ. Αντάπτορα Χάρη, από 220V σε 12V δεν έχει και μου έδωσε έναν αντάπτορα, που από μπροστά μπαίνει σε αναπτήρα αυτοκινήτου και από πίσω έχει έξοδο USB.Τώρα φαντάζομαι πρέπει να πάρω ένα θηλυκό και να βγάλω καλώδιo από την μπαταρία, για να φορτίζει το τομτομ.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχει πολλά κλαμπατσίμπανα για στήριξη και δεν ξέρω, ποio να χρησιμοποιήσω
για να στηρίξω την βάση που κουμπώνει το GPS.
Κάθε βοήθεια δεχτή και ευχαριστώ και πάλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
X-HarrisX
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
X-HarrisX

Αριθμός μηνυμάτων : 537
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - Ν.ΣΜΥΡΝΗ
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2010

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΣαβ 8 Οκτ 2011 - 20:58

kostasf έγραψε:
Καλησπέρα,μόλις μπήκα σπίτι με το τομ τομ. Αντάπτορα Χάρη, από 220V σε 12V δεν έχει και μου έδωσε έναν αντάπτορα, που από μπροστά μπαίνει σε αναπτήρα αυτοκινήτου και από πίσω έχει έξοδο USB.Τώρα φαντάζομαι πρέπει να πάρω ένα θηλυκό και να βγάλω καλώδιo από την μπαταρία, για να φορτίζει το τομτομ.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχει πολλά κλαμπατσίμπανα για στήριξη και δεν ξέρω, ποio να χρησιμοποιήσω
για να στηρίξω την βάση που κουμπώνει το GPS.
Κάθε βοήθεια δεχτή και ευχαριστώ και πάλι.

Κώστα καλορίζικο το GPS. Υποθέτω πάντα ότι μιλάμε για το ΤΟΜ ΤΟΜ RIDER...
Εφ' όσον η συσκευασία που σου έδωσαν περιέχει μέσα το καλώδιο usb, το μόνο άλλο που χρειάζεσαι για φόρτιση από πρίζα ΔΕΗ είναι αυτό >

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το συγκεκριμένο δεν είναι της ΤΟΜ ΤΟΜ αλλά του εμπορίου και κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά...

Το μόνο που μπορώ να κάνω από μακριά για να σε βοηθήσω είναι να δεις φωτό από το δικό μου όπου θα δεις που και πως έχει στηριχθεί ο βραχίονας.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Στην τελευταία φωτό η βάση του ΤΟΜ ΤΟΜ που βλέπεις (με τους ακροδέκτες) είναι αυτή που πήρα εξτρά για να το συνδέσω με την μπαταρία. Η κανονική βάση της συσκευασίας είναι απλή (χωρίς τους ακροδέκτες).

Θα σε συμβούλευα να αποτανθείς σε έμπειρο ηλεκτρολόγο για την σύνδεση με την μπαταρία που θα σου βάλει και ξεχωριστή ασφάλεια γι' αυτό...

Α! για να μπει ο βραχίονας στην θέση που τον έβαλα εγώ, χρειάζεται να μετατοπιστεί λίγο προς τα δεξιά η στήριξη του δοχείου υγρών του συμπλέκτη. Δηλαδή να πλησιάσει περισσότερο προς την γκαζιέρα με τους διακόπτες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasf
Μέλος
Μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2009

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΣαβ 8 Οκτ 2011 - 23:59

Χάρη καλησπέρα.
Η βοήθεια σου για να στηρίξω το τομτομ πολύτιμη.
Ο φορτιστής που μου δείχνεις, μετατρέπει τα 220Β σε 12Β έτσι δεν είναι? και είναι για το σπίτι φαντάζομαι.
Την Δευτέρα θα πάω σε ηλεκτρολόγο, για να μου τραβήξει καλώδιο, με την σχετική ασφάλεια που χρειάζεται.
Άντε τώρα να δω αν θα μπορέσω να το μάθω,γιατί από χαι-τεκ είμαι μια γενιά πίσω.
Νεότερα την Δευτέρα.
Στο πλάι Χάρη κάτω και πίσω από το ον-οφ έχει μια μικρή οπή ανοιχτή,λείπει κάτι από εκεί?
Ευχαριστώ και πάλι,καλό βράδυ.
.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasf
Μέλος
Μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2009

Στήριξη GPS στο χχ Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήριξη GPS στο χχ   Στήριξη GPS στο χχ EmptyΔευ 10 Οκτ 2011 - 14:25

Καλημέρα,τοποθετήθηκε το GPS σύμφωνα με τις οδηγίες του Χάρη και το ακροφύσιο από τον ηλεκτρολόγο.
Να δούμε τώρα αν μπορέσω,να το μάθω.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Στήριξη GPS στο χχ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Ανακατασκευές/Βελτιώσεις-
^ Back to Top