Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Κιβώτιο ταχυτήτων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Theodoross111
Μέλος
Μέλος
Theodoross111

Αριθμός μηνυμάτων : 114
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2011

Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιβώτιο ταχυτήτων    Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 26 Σεπ 2011 - 19:55

seth2769 έγραψε:
Καλως ηρθες !!! Ο ηχος του τακ υπαρχει σε ολα τα χχ ,τσεκαρε συμπλεκτη ,μπορεις να εχεις την ,μανετα πολυ ψηλα ρυθμισμενη και να μην πατας καλα ,οσο για τον ηχο της καμπανας που δεν φευγει...δεν ξερω pissaman help!!!
γεια σου φιλε μου ειπα οτι οταν παταω τον συμλεκτη δεν αλλαζει ο ηχος της καμπανας και νομιζω οτι απο εκει ειμαι καλα.απλα επιδη τωρα το πηρα το μηχανακι δεν ξερω και πολλα πραγματα μπορει και να θελει καποια ρυθμηση,ρωτησα και ενα φιλο με busa και μου ειπε οτι ετσι κανει το τακ ειναι φυσιολογικο,θα το παω παντος να το δει καποιος μαστορας να μου πει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stomu Yamashta
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Stomu Yamashta

Αριθμός μηνυμάτων : 304
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2009

Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιβώτιο ταχυτήτων    Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 26 Σεπ 2011 - 20:36

Menos έγραψε:
Σταύρο.. εγω φοράω το "μαμά" γρανάζι και το τακ ακούγεται.. αλλά μόνο στην 1η ταχύτητα.
Βρέ λές να χρειάζεται ρύθμιση ο συμπλέχτης μου?

Φίλε,θυμάμαι πως όταν φόραγα μαμά γρανάζια-αλυσίδα και κράταγα λίγο παραπάνω τον συμπλέκτη πριν βάλω 1η,όταν την έβαζα δεν άκουγα τίποτα.
Στην πρώτη αλλαγή που έκανα με after market,διαπιστώσαμε με τον μηχανικό μου ότι το μαμά μπροστά γρανάζι έχει και ένα εξάρτημα ενσωματωμένο που αποσκοπεί στην μείωση του "γκλακ-τακ".Νομίζω ότι το γράφει και το μάνιουαλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιβώτιο ταχυτήτων    Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 26 Σεπ 2011 - 21:06

Καλως ηρθες Τεο και ειμαι σιγουρος θα κανεις καλα και πολλα χλμ με το εργαλειο. Το δικο μου, και οσα ειχα, μεγαλα και μικρα, οταν εβαζα πρωτη, σχεδον παντα ακουγα αυτο το "ΤΑΚ", οταν δε δεν εχει γινει και πολυ καλο ζεσταμα του κινητηρα το τακ ειναι πολυ ηχηρο. Επισης σε κανα φαναρι, αν αναψει πρασινο πριν σταματησω καλα καλα και ειμαι με νεκρα και παω να βαλω πρωτη, ακουγεται αυτο που αμα εισαι τριτος και το ακουσεις σε αλλον, του φωναζεις... ΧΑΣΑΠΗΗΗΗΗ ...
Οποταν, ετσι οπως σε ακουω (διαβαζω), πιστευω οτι "ολα καλαααα, ολα καλα θα σου πανε" (σακης ρουφας). smokin
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Theodoross111
Μέλος
Μέλος
Theodoross111

Αριθμός μηνυμάτων : 114
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2011

Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιβώτιο ταχυτήτων    Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 26 Σεπ 2011 - 21:28

pablo έγραψε:
Καλως ηρθες Τεο και ειμαι σιγουρος θα κανεις καλα και πολλα χλμ με το εργαλειο. Το δικο μου, και οσα ειχα, μεγαλα και μικρα, οταν εβαζα πρωτη, σχεδον παντα ακουγα αυτο το "ΤΑΚ", οταν δε δεν εχει γινει και πολυ καλο ζεσταμα του κινητηρα το τακ ειναι πολυ ηχηρο. Επισης σε κανα φαναρι, αν αναψει πρασινο πριν σταματησω καλα καλα και ειμαι με νεκρα και παω να βαλω πρωτη, ακουγεται αυτο που αμα εισαι τριτος και το ακουσεις σε αλλον, του φωναζεις... ΧΑΣΑΠΗΗΗΗΗ ...
Οποταν, ετσι οπως σε ακουω (διαβαζω), πιστευω οτι "ολα καλαααα, ολα καλα θα σου πανε" (σακης ρουφας). smokin
Γεια σου φίλε έτσι όπως τα λες κάνει το Χχ άρα είναι φυσιολογικό.σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση με καθησηχασες φίλε μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
X-HarrisX
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
X-HarrisX

Αριθμός μηνυμάτων : 537
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 65
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - Ν.ΣΜΥΡΝΗ
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2010

Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιβώτιο ταχυτήτων    Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 26 Σεπ 2011 - 21:55

Φίλε καλώς ήρθες στην παρέα και καλορίζικο το μαυροπούλι σου

Δεν νομίζω να έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα με το κιβώτιο, όπως τα περιγράφεις τα πράγματα... ένα μικρό σχετικά "τακ' είναι αποδεκτό όταν βάζεις 1η. Και αν κάνεις αυτό που λέει ο Stomu (λίγο - για σχεδόν δευτερόλεπτο - κράτημα του συμπλέκτη πριν την ταχύτητα) το τακ σχεδόν εξαφανίζεται... οκ, όχι πάντα...

Είπες ότι ο φίλος που το είχε πριν του έβαζε Motul. Ναι, αλλά ποιο Motul ? 300V ή ημισυνθετικό ? Προσωπικά σου συνιστώ το 300V 15-50 για άψογο δούλεμα μοτέρ ΚΑΙ κιβωτίου ταχυτήτων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ody
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
ody

Αριθμός μηνυμάτων : 1475
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Βόλος
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2011

Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιβώτιο ταχυτήτων    Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 26 Σεπ 2011 - 22:15

X-HarrisX έγραψε:
Φίλε καλώς ήρθες στην παρέα και καλορίζικο το μαυροπούλι σου

Δεν νομίζω να έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα με το κιβώτιο, όπως τα περιγράφεις τα πράγματα... ένα μικρό σχετικά "τακ' είναι αποδεκτό όταν βάζεις 1η. Και αν κάνεις αυτό που λέει ο Stomu (λίγο - για σχεδόν δευτερόλεπτο - κράτημα του συμπλέκτη πριν την ταχύτητα) το τακ σχεδόν εξαφανίζεται... οκ, όχι πάντα...

Είπες ότι ο φίλος που το είχε πριν του έβαζε Motul. Ναι, αλλά ποιο Motul ? 300V ή ημισυνθετικό ? Προσωπικά σου συνιστώ το 300V 15-50 για άψογο δούλεμα μοτέρ ΚΑΙ κιβωτίου ταχυτήτων.
plus1 plus1
Αυτα ειχα εγω και οι ταχυτητες μπαινανε αψογα,...ακομα και η πρωτη !!!!
ΤΙ μαλακια με επιασε και τα αλλαξα με Mobil1, ουτε που ξερω!!!!!! Η πρωτη τωρα μονιμως κανει ενα δυνατο ΓΚΑΠ . Με την πρωτη ευκαιρια αλλαγη παλι σε Motul 300V !!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stomu Yamashta
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Stomu Yamashta

Αριθμός μηνυμάτων : 304
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2009

Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιβώτιο ταχυτήτων    Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 26 Σεπ 2011 - 23:01

[quote="ody"]
X-HarrisX έγραψε:
Φίλε καλώς ήρθες στην παρέα και καλορίζικο το μαυροπούλι σου

Αυτα ειχα εγω και οι ταχυτητες μπαινανε αψογα,...ακομα και η πρωτη !!!!
ΤΙ μαλακια με επιασε και τα αλλαξα με Mobil1, ουτε που ξερω!!!!!! Η πρωτη τωρα μονιμως κανει ενα δυνατο ΓΚΑΠ . Με την πρωτη ευκαιρια αλλαγη παλι σε Motul 300V !!!!!!!

Πραγματικά,τα Motul 300V είναι απίστευτα λάδια.
Μαλακό κιβώτιο,γλυκό δούλεμα κινητήρα και αντοχή στο "σπάσιμο".

Ωχχχχχχχ!Ξεχάστηκα!!
Καλώς ήρθες! Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιβώτιο ταχυτήτων    Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 EmptyΤρι 27 Σεπ 2011 - 9:59

Καλώς ήρθες και καλή διαμονή. Ααα και μην αγχώνεσαι. Δεν χαλάνε αυτά τα ρημάδια. Beerchug Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Theodoross111
Μέλος
Μέλος
Theodoross111

Αριθμός μηνυμάτων : 114
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2011

Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιβώτιο ταχυτήτων    Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 28 Σεπ 2011 - 13:24

καλημερα παιδια το πηγα σε εναν μαστορα και μου ειπε οτι ειναι μια χαρα το σασμαν απλα που ειπε οτι ετσι κανει στην πρωτη και ηδιος οταν ειναι κρυο.ευτηχως μου εφυγε η απορια και επισης το γραναζη ειναι after market ρωτησα τον φιλο που μου το πουλησε.σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις που μου δωσατε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stomu Yamashta
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Stomu Yamashta

Αριθμός μηνυμάτων : 304
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2009

Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιβώτιο ταχυτήτων    Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 EmptyΤετ 28 Σεπ 2011 - 14:50

Να είσαι καλά φίλε!
Πάντα με χαρές και όμορφα χιλιόμετρα με το μαυροπούλι σου! Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PetrosXX
Μέλος
Μέλος
PetrosXX

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010

Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κιβώτιο ταχυτήτων    Κιβώτιο ταχυτήτων  - Σελίδα 2 EmptyΔευ 3 Οκτ 2011 - 14:12

φιλε μου τωρα που σου εφυγε η απορια και ο φοβος για το σασμαν ....μπορουμε να παμε και καμια βολτουλα ε!!

καλοριζικο φιλε μου και καλα χλμ και να εχεις το νου σου εκει που πρεπει να ειναι ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Κιβώτιο ταχυτήτων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

 Παρόμοια θέματα

-
» Κιβώτιο ταχυτήτων CBR600F4
» ΒΟΗΘΕΙΑ! ένα Φάντασμα στο κιβώτιο ΧΧ
»  Τεχνικές Κατεβάσματος Ταχυτήτων
» λεβιτας ταχυτητων cbr125
» Όργανο Ψηφιακής Ένδειξης Ταχυτήτων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top