Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Περι LED θεματος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tsiftis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
tsiftis

Αριθμός μηνυμάτων : 495
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2011

Περι LED θεματος Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΤετ 7 Σεπ 2011 - 20:42

Σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση στο φωτισμο των αναλογικων οργανων μου.
Οσοι εχετε 2001 και πριν μοντελο θα εχετε παρατηρησει οτι απλως ο φωτισμος, δεν υπαρχει...

Η ερωτησεις ειναι οι εξεις:

α) Εχει κανει κανεις αλλος παρομοιο εγχειρημα;
β) LED λαμπιτσες μπαινουν σε αντικατασταση των μαμα;
γ) Ποσες και τι ειδους λαμπες χρειαζομαι (τυπος, watt κλπ); Εψαξα τα μανουαλ αλλα τζιφος...
δ) Απο ebay θα γινει δουλεια η θα φεγγουν χειροτερα;


Επισης με LED λαμπες σκεφτομαι να αντικαταστησω και τις υπολοιπες της μοτο μου (φλας, πισω φαναρι).
Θα υπαρξει βελτιωση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Περι LED θεματος Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΤετ 7 Σεπ 2011 - 21:12

Σου παραθέτω αυτό το λίνκ που θα σε στείλει αδιάβαστο σε οτι αφορά των led φωτισμό!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Όπου βάλεις led, μόνο βελτίωση θα είναι (μιλάει λάτρης του είδους).

Πρίν κάμποσο καιρό, έβαλα δοκιμαστικά, ταινίες led στους καθρέπτες... ιδού το αποτέλεσμα..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
dashmod
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
dashmod

Αριθμός μηνυμάτων : 704
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2010

Περι LED θεματος Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΤετ 7 Σεπ 2011 - 22:09

σε φλας και κωλοφάναρο είναι καλύτερα όχι μόνο γιατί είναι πιο φωτεινά αλλά και γιατί είναι πιο ομοιόμορφο το φως. Στα όργανα φαντάζομαι ότι θα γίνεται αλλά δυστιχώς δεν ξέρω να σου πω πως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.freebikers.gr
tsiftis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
tsiftis

Αριθμός μηνυμάτων : 495
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2011

Περι LED θεματος Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΤετ 7 Σεπ 2011 - 23:16

Τα ledακια σου Μενο φαινονται πολυ ωραια στο σκοταδι!

Στο βιντεακι με τον καγκουρα, τα οργανα του ΧΧ φαινονται υπεροχα!!
Τα μαμα ειναι εντελως αθλια...






Το θεμα ειναι τι λαμπες χρειαζομαι.Ειναι αρκετα δυσκολο να το ανοιξω για να δω και μετα να περιμενω να ερθουν οι παραγγελιες μου. Θα ηθελα να το ανοιξω μια και καλη.
Θα περιμενω μπας και ξερει κανενας φιλος απο το φορουμ.

Αν αγορασω απο ebay θα γινει δουλεια η ειναι αθλια;
Εχω αγορασει πολλα μπιχλιμπιδια κατα καιρους και δεν εχω απογοητευτει μεχρι στιγμης και οι τιμες ειναι ασυναγωνιστες..

Μονο λαμπες ψαχνω.
Μπροστα εχω κρυσταλινα φλασακια, αλλα ο φωτισμος της λαμπας ειναι λευκος. Ηθελα να αντικαταστησω με πορτοκαλι για να διακρινομαι, οποτε λεω δεν ψαχνω και κανενα led που εχω ακουσει τοσα... wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Περι LED θεματος Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΤετ 7 Σεπ 2011 - 23:32

tsiftis έγραψε:
Μονο λαμπες ψαχνω.
Μπροστα εχω κρυσταλινα φλασακια, αλλα ο φωτισμος της λαμπας ειναι λευκος. Ηθελα να αντικαταστησω με πορτοκαλι για να διακρινομαι, οποτε λεω δεν ψαχνω και κανενα led που εχω ακουσει τοσα... wink
Φοράμε τα ίδια φλασάκια, μόνο που οι δικές μου λάμπες είναι πορτοκαλί (οχι led, λάμπες).
Πιστεύω είναι ιδιαίτερα εύκολο να βρείς λάμπες, αντί led, άσε δε, που αν τις βρείς σε led, θα κοστίζουν 10 φορές πιο πάνω απο τις κανονικές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
tsiftis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
tsiftis

Αριθμός μηνυμάτων : 495
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2011

Περι LED θεματος Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΤετ 7 Σεπ 2011 - 23:47

Menos έγραψε:
tsiftis έγραψε:
Μονο λαμπες ψαχνω.
Μπροστα εχω κρυσταλινα φλασακια, αλλα ο φωτισμος της λαμπας ειναι λευκος. Ηθελα να αντικαταστησω με πορτοκαλι για να διακρινομαι, οποτε λεω δεν ψαχνω και κανενα led που εχω ακουσει τοσα... wink
Φοράμε τα ίδια φλασάκια, μόνο που οι δικές μου λάμπες είναι πορτοκαλί (οχι led, λάμπες).
Πιστεύω είναι ιδιαίτερα εύκολο να βρείς λάμπες, αντί led, άσε δε, που αν τις βρείς σε led, θα κοστίζουν 10 φορές πιο πάνω απο τις κανονικές.

Γι'αυτο εβαλα το θεμα του Ebay!
Βρηκα απιστευτες τιμες!
Πχ led λαμπα για φλασακια με 36ledακια στη λαμπα 3.5 ευρω το ζευγαρι με μεταφορικα!

Λογικα θα πρεπει να κανουν καλη δουλεια.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Περι LED θεματος Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΠεμ 8 Σεπ 2011 - 0:25

Στείλε την διεύθυνση.. θέλω κι'εγώ!! :D
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
tsiftis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
tsiftis

Αριθμός μηνυμάτων : 495
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2011

Περι LED θεματος Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΠεμ 8 Σεπ 2011 - 0:48

Αν βαλεις στο ebay ¨led amber bulb¨ θα σου βγαλει ολοκληρο κατεβατο... Βαλε να ψαξει τις πιο φθηνες πρωτα και θα δεις κατι τιμες εξωφρενικες!
Λεω να παραγγειλω και αν δεν βγουν καλες.. δεν βγηκαν! wink
Σιγα τα λεφτα στο κατω κατω...

Αν και δεν νομιζω... Σιγουρα δεν θα ειναι τοσο καλες οσο οι ακριβες αλλα πιστευω οτι θα εχουν αρκετα καλυτερο φωτισμο απο τις απλες.

Δες αν ταιριαζουν μονο. Ριξε καμια ματια στις εσοχες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μανώλης Λ
Μέλος
Μέλος
Μανώλης Λ

Αριθμός μηνυμάτων : 159
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : Έυβοια
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2012

Περι LED θεματος Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΠαρ 6 Ιαν 2012 - 12:39

Έχω ψάξει εγώ το θέμα φωτισμού του καντράν και απογοητέυτηκα παιδιά.
Το θέμα έχει ως εξής.Βρήκα στο ebay μια εταιρία που βγάζει ολικό φωτισμό καντράν.Τώρα τι γίνεται ακριβώς.Οι τύποι αυτοί βγάζουν λάμπακια led 3επί3 χιλιοστά που αντικαθιστούν εξίσου τα εργοστασιακά led της μηχανής τα οποία είναι 10αν θυμάμαι καλά.Για να γίνει αυτό όμως πρέπει να αφαιρέσουμε το καντράν,να λύσουμε τα τμήματα του και να βγάλουμε στον αέρα την πλακέτα με τα chip και τα φισάκια.Το θέμα είναι ότι πρέπει να μπεί κολλητήρι της τάξεως των 5watt γιατί διαφορετικά θα προκαλέσουμε ζημιά στην πλακέτα.(Έστειλά e mail και μου το είπε η εταιρία τους.)Επίσης θέλουμε πολύ ψιλή μύτη.Συνεπώς μιλάμε για συγκεκριμένο κολλητήρι που δεν έχουν οι κοινοί ηλεκτρονικοί.Αν τώρα πάμε την πλακέτα σε μάστορα να το φτιάξει,εάν δεν μας βρίσει θα μας γδύσει κυριολεκτικά.Το σετ με τα led το πήρα 10ευρώ από το ebay.Είναι μια τρομερή προσθήκη που αξίζει,βγάζει ένα υπέροχο βαθύ μπλε,καθώς και ευχέρεια επιλογής χρωμάτων,αλλά το καντράν του XX είναι μεγάλος μπελάς,καθώς δεν υπάρχει ευχέρεια να δουλέψεις με κολλητήρι γιατί παρεμβάλει τα led το πλαστικό του χιλιομετρητη από πάνω(2001μοντέλο)και πρέπει να λιώσεις και να κολλήσεις απίστευτες λεπτομέρειες.Αξίζει σίγουρα,μπορώ να δοκιμάσω να το κάνω αλλά με τι κότσια???Τα χω και κάθονται στο συρτάρι μου... sad(
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
horrorshow_gr
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
horrorshow_gr

Αριθμός μηνυμάτων : 303
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010

Περι LED θεματος Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΣαβ 7 Ιαν 2012 - 21:49

για busa '99 ενα φιλος εκανε αυτο που λες...εναι παιχνιδι με τον εξω απο 'δω...λεπτη δουλεια χωρις εγγυηση χρονου λειτουργιας.δεν θυμαμαι αν θελει και προσθηκη απο αντιστασεις, αυτο ζοριζει λιγο την κατασταση ανα περιπτωση...και τελος θελεις τσακαλο να στο φτιαξει.το αποτελεσμα φυσαει και γιαυτο τον εβγαλα foto σε περιπτωση που αρχισουν να του καιγονται..(μεγαλη ηττα μετα να ξαναπαρεμβεις)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μανώλης Λ
Μέλος
Μέλος
Μανώλης Λ

Αριθμός μηνυμάτων : 159
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : Έυβοια
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2012

Περι LED θεματος Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΚυρ 8 Ιαν 2012 - 10:24

Τι λες τώρα..Μιλάμε για μεγάλο μανίκι η δουλειά..Είναι το μόνο θέμα που δεν μπορώ να βάλω χέρι,τι θες τώρα να τρέχουμε?Κρίμα γιατί είναι τόσο όμορφα..pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsiftis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
tsiftis

Αριθμός μηνυμάτων : 495
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2011

Περι LED θεματος Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΚυρ 8 Ιαν 2012 - 12:54

Δεν υπάρχουν απλώς λάμπες αντικατάστασης led για το κοντέρ; Βγάζεις βάζεις... Είναι σίγουρο πως δεν αποφεύγεται το κολλητήρι; Μήπως υπάρχει κι άλλος τρόπος; Έχω δει σε πολλά οχήματα να το κάνουν απλώς με αντικατάσταση. Για το ΧΧ δεν βρήκα λεπτομέρειες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μανώλης Λ
Μέλος
Μέλος
Μανώλης Λ

Αριθμός μηνυμάτων : 159
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : Έυβοια
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2012

Περι LED θεματος Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΚυρ 8 Ιαν 2012 - 13:58

Όχι φίλε δυστηχώς οι φωτισμοί μέσα είναι με led τουλάχιστον στο δικό μου του 2001 με ψηφιακά.Στα άλλα μοντέλα δεν ξέρω να σου πω.Τα μοναδικά λαμπάκια που μπορούν να αλλαχθούν είναι τα επάνω τα στρογγυλά μόνο αν θυμάμαι καλά τότε που έλυσα το καντράν.Επί τη ευκαιρία να και το λινκ από την εταιρία που τα αγόρασα γιά να πάρετε μια γέυση του τι παίζεται.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Περι LED θεματος Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΚυρ 8 Ιαν 2012 - 14:00

Καταλαβαίνεις βέβαια το κόστος της πλακέτας αν κάτι πάει στραβά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Μανώλης Λ
Μέλος
Μέλος
Μανώλης Λ

Αριθμός μηνυμάτων : 159
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 46
Τόπος : Έυβοια
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2012

Περι LED θεματος Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι LED θεματος   Περι LED θεματος EmptyΚυρ 8 Ιαν 2012 - 14:21

Χα χα....ούτε να το σκέφτομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Περι LED θεματος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Περι κινητων ............
» Περι πινακιδας
» Περι σκουτερ
» ΠΕΡΙ..... ΕΥΘΑΝΑΣΙΑΣ
» Περί ναρκωτικών.. (18+)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Ανακατασκευές/Βελτιώσεις-
^ Back to Top