Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Ελλάδα και πολιτική.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 36 ... 46  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#391ΔημοσίευσηΘέμα: ...   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΣαβ 16 Μαρ 2013 - 20:34

Απο "ανεβασμα" ενος φιλου στο φατσαμπουκ.

Μπαμπά εσύ πρόλαβες τη χούντα ?
Ναι παιδί μου …
Μπαμπά τι ακριβώς ήτανε η χούντα ?
Τι μου θυμίζεις τώρα παιδί μου… μαύρες μέρες, ένα τσούρμο ντόπιοι αλήτες που χρηματοδοτήθηκαν και βοηθήθηκαν από ξένες δυνάμεις κατέλαβαν με τη βία την εξουσία, καταστρατήγησαν το σύνταγμα και κατάργησαν τη δημοκρατία.
Ήτανε πολλοί αυτοί μπαμπά ?
Όχι παιδί μου καμία τρακοσαριά ξεπουλημένα τομάρια και πράκτορες, καμιά χιλιάδα επιχειρηματίες, εφοπλιστές και μεγαλοαπατεώνες, καμιά πενηνταριά χιλιάδες “ημέτεροι” και παρατρεχάμενοι, μια θλιβερή μειοψηφία δηλαδή παιδί μου ….
Και πώς κατάφεραν να καταργήσουν τη δημοκρατία αφού ήταν τόσο λίγοι ρε μπαμπά ? η δημοκρατία δεν είναι το πολίτευμα των πολλών ? γιατί δεν αντιδράσατε εσείς οι πολλοί ?
Γιατί επέβαλαν “στρατιωτικό νόμο” παιδί μου …
Τι σημαίνει αυτό μπαμπά ?
Σημαίνει ότι ο πολίτης θεωρήται “εσωτερικός εχθρός” του κράτους και εναντίον του επιστρατεύεται η αστυνομία, όλα αστυνομοκρατούνται, η αστυνομία έχει απόλυτη εξουσία να δικάσει και να εκτελέσει κάθε ύποπτο, παντού έλεγχοι και αστυνομική αυθαιρεσία, βία και τρομοκρατία, παιδί μου μαύρες μέρες …. τι μου θύμησες τώρα …
Μα πατέρα οι αστυνομικοί δεν είναι παιδιά του λαού, των απλών ανθρώπων ?
Ναι παιδί μου έχουν γονείς απλούς ανθρώπους, αλλά διαλέγουν να γίνουν μισθοφόροι φύλακες άγγελοι των “εχόντων” και “κρατούντων”, το ξέρουν αυτό όταν διαλέγουν τη δουλειά αυτή, είναι απλά πολύ φτηνά ξεπουλημένοι, συνήθως έχουν κόμπλεξ εξουσίας και δεν είναι μόνο ο μισθός το κίνητρο … παιδί μου πάντα υπάρχουν άνθρωποι που ξεπουλιούνται, άλλοι το κάνουν ακριβά, άλλοι πολύ φτηνά, πάντως κανείς δεν έγινε αστυνομικός με το ζόρι ….
Και γιατί έγινε η χούντα μπαμπά ?
Γιατί όλοι αυτοί οι ξεπουλημένοι ήθελαν να πλουτίσουν και για να πλουτίσει κάποιος υπερβολικά και γρήγορα παιδί μου πρέπει να εκμεταλλευτεί αυτόν που δουλεύει ή να κλέψει ….
Και με ποιόν τρόπο πλούτισαν αυτοί, σε τι τους βοήθησε η χούντα ?
Παιδί μου όταν γίνεται μια χούντα νομοθετούν αυτοί που την κάνουν και έτσι μπορούν να καταστρατηγήσουν κάθε εργασιακό δικαίωμα ώστε να γίνει φτηνή η εργασία και να κερδίζουν περισσότερα, όταν μια χούντα ξεπουλάει σε ξένους κυριαρχικά δικαιώματα κάποιοι παίρνουν μίζες, όταν καταργούνται τα συνδικαλιστικά δικαιώματα δεν υπάρχει τρόπος διεκδίκησης και το κυριότερο όλοι οι μεγαλοαπατεώνες που χρόνια πριν έκαναν κομπίνες και έκλεβαν τον λαό ήταν φυσικά τσιράκια τους και ξεπλύθηκε όλο το κλεμμένο χρήμα και αμνηστεύτηκε κάθε ποινικό αδίκημα ….
Και σεις γιατί το ανεχτήκατε αυτό μπαμπά ? Όση αστυνομία και να είχε αν βγαίνατε όλοι μαζί στο δρόμο θα τους παίρνατε φαλάγγι …
Ναι δίκιο έχεις παιδί μου αλλά μας είχαν χωρίσει σε “ημέτερους”, σε κλάδους, σε φατρίες κλπ πέταγαν μια υπόσχεση και ένα ξεροκόμματο σε κάθε κομμάτι τις κοινωνίας και οι δημοσιογράφοι και τα ΜΜΕ φρόντιζαν να σπέρνουν διχόνοιες, κοιμηθήκαμε μπροστά στην τηλεόραση παιδί μου …
Μα οι δημοσιογράφοι ήταν με τη χούντα πατέρα ?
Ναι παιδί μου δυστυχώς τα ΜΜΕ ανήκαν στα λαμόγια – συνεργάτες της χούντας και οι ακριβοπληρωμένοι δημοσιογράφοι ήταν πιστά σκυλιά του συστήματος που μάλιστα αποκαλούσαν την χούντα ως “μόνη λύση για την πατρίδα”, ως “αναγκαία για την διάσωση της χώρας” και μάλιστα κανείς δεν την ονόμαζε χούντα, “επανάσταση” την έλεγαν, έλεγαν περίπου πως ήταν “αυτονόητο να γίνει” και μετά από λίγο καιρό άρχισαν να την αποκαλούν και δημοκρατία …
Και η αριστερά μπαμπά, πως άφησε η αριστερά να γίνει αυτό ?
Αχ παιδί μου …. η αριστερά είχε διαιρεθεί σε κομμάτια και αποκόμματα, κάποιοι πέρασαν στην παρανομία, κάποιοι διαπραγματευόντουσαν την “νομιμοποίηση” τους και κάποιοι το έπαιξαν “μετριοπαθείς”, καταδίκαζαν τη βία από όπου και αν προέρχεται, αποκήρυξαν κινητοποιήσεις που είχαν συγκρούσεις άμεσες με την αστυνομία, αποκάλεσαν προβοκάτορες κάποιους γνήσιους αγωνιστές που δεν φόρεσαν το καπέλο των κομμάτων τους …. άστα να πάνε …
Θες να πεις πως η αριστερά είχε ξεπουληθεί και αυτή πατέρα ?
Όχι δε θέλω να το πω, δεν θέλω να το πιστέψω, αλλά δε μπορώ και να σου εξηγήσω γιατί ούτε γω έχω καταλάβει ακόμη πως η αριστερά εγκατέλειψε την εργατική τάξη στα νύχια της χούντας …
Και γιατί δεν πήρατε τα όπλα, αφού με τα όπλα σας κράταγαν δέσμιους πατέρα ?
Κάποιοι τα πήραν παιδί μου αλλά ήταν “τρομοκράτες” και η τρομοκρατία δεν είναι πολιτικά ορθή πράξη για ένα δημοκράτη παιδί μου !
Μα τι θα πει αυτό ρε μπαμπά πάλι είναι δηλαδή πολιτικά ορθό να σου επιβάλλον κάτι με τη βία, δηλαδή να σε τρομοκρατούν, και συ να μην αμύνεσαι για να μην σε αποκαλέσουν τρομοκράτη οι αρχητρομοκράτες ? Τι σκατά είναι αυτή η πολιτική ορθότητα δεν σε καταλαβαίνω ρε πατέρα …
Ε χμ να δηλαδή ε πολιτικά ορθό είναι να ….. είναι να χρησιμοποιείς νόμιμα μέσα για να …..
Μα τί λες ρε μπαμπά αφού είπες πως η χούντα νομοθετούσε αυθαίρετα πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις νόμιμα μέσα εναντίων της ?
Ε να δηλαδή εεεε χμ κοίτα εγω δεν είμαι πολύ καλός σε αυτά αλλά εεε τέλος πάντων είσαι μικρός ακόμη για να καταλάβεις τέτοιες έννοιες, εγώ είμαι πολιτικά ορθά σκεπτόμενος άνθρωπος τελεία και παύλα !
Όλα αυτά τα έζησες πατέρα και δεν έχεις ενοχές που τα ανέχτηκες εσύ ο δημοκράτης ?
Τα έζησα παιδί μου αλλά …… δεν έκανα εγώ για ήρωας παιδί μου … συγνώμη που δεν ήμουν παλικάρι ….. Τι τα θες όμως τώρα αυτά παιδί μου, τώρα έχουμε δημοκρατία πια, πάνε αυτές οι εποχές, τώρα κοιμόμαστε ήσυχα …. λοιπόν παιδί μου νύσταξα πάω να δω το τελευταίο δελτίο ειδήσεων και να ξαπλώσω, θέλω να ακούσω για την περικοπή στη σύνταξη μου που εξαγγείλανε , εξαρτώνται οι σπουδές σου από αυτό, αυτό είναι σημαντικό και όχι οι θεωρίες και οι αναμνήσεις ….
Μπαμπά ……….. Καληνύχτα …. Εγώ δε νυστάζω και απόψε λέω να βγω να τα κάψω !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#392ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΔευ 18 Μαρ 2013 - 13:19

Ενώ εμείς παρελαύνουμε με μνημόνια...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#393ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΔευ 18 Μαρ 2013 - 15:33

Θελουν κοτσια αυτα!!! Που να τα βρουν οι Ελληνες πολιτικοι...εδω εχουμε πολιτευμα...ωχαδερφισμο!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#394ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΔευ 18 Μαρ 2013 - 17:30

αυτά είναι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
και άμα τους αρέσει !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#395ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΣαβ 20 Απρ 2013 - 23:25

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#396ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΤρι 11 Ιουν 2013 - 0:54

Αξίζει να δείτε μία νέα ελληνική ταινία μικρού μήκους που δείχνει την κατάσταση του μέσου Έλληνα και δείχνει ότι δεν το βάζει κάτω.
Αξίζουν πολλά μπράβο οι νέοι μας δημιουργοί που προσπαθούν να κάνουν το όνειρο τους πραγματικότητα...
Στάθης Ψάλτης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#397ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΚυρ 16 Ιουν 2013 - 10:55

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

- Η ΕΡΤ και οι 2.700 απολυσεις δεν σε ενοχλουν γιατι δουλευουνε μονο κρατικοδιαιτοι δημοσιογραφοι (άλλωστε εχεις και NOVA για να βλεπεις πραγματικη τηλεοραση)...

- Τα 13 δημοσια νοσοκομεια που κλεινουνε και οι επιπλεον απολυσεις που κανουν τα ειδη υπαρχοντα να υπολειτουργουν σιγουρα δε σε ενοχλουν γιατι και οι γιατροι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι = αυτοι που τοσα χρονια ζουν εις βαρος μας ( και καθως θα εχεις και ιδιωτικό ασφαλιστηριο για να εχεις πραγματικη υγειονομικη περιθαλψη)...

- Τα κοντα στα 200 Δημοτικά και νηπιαγωγεία που καταργούνται ή συγχωνεύονται επισης δεν σε ενοχλουν γιατί οι παλιοκαθηγητες κανουνε 3 μηνες διακοπες και πληρωνονται (εσυ αλλωστε εχεις τα παιδια σου σε ιδιωτικο για να εχεις πραγματικη παιδεια)...

- Το νερό, το ηλεκτρικο, οι συγκοινωνιες, κλπ δημοσιες (κοινωνικες οπως λεει και ενας φιλος) υπηρεσιες οι οποιες εχουν παρει το δρομο της ''αναπτυξης'' μεσω των μεγαλων πολυεθνικων και ντοπιων ''πατριωτων'' επιχειρηματιων και σε μερικα χρονια θα τα πληρωνεις χρυσαφι σιγουρα και αυτο δε σε ενοχλει καθως και σε αυτα δουλεύουνε αυτοι οι χαραμοφαηδες δημοσιοι υπαλληλοι που φταινε για ότι γινεται σε αυτο τον τοπο...

Το ότι έχεις γίνει ίδιος με αυτους που μας τα κανουν ολα αυτά, το ότι εσυ και οι ομοιοι σου ειστε πλεον το μονο στηριγμα σε αυτους για να συνεχισουνε την πληρη ιδιωτικοποιηση της ζωης μας , το οτι τα ιδια ακριβως εχουνε γινει δεκαετιες πριν σε αλλες χωρες στις οποιες αυτη τη στιγμη υποσιτιζεται μινιμουμ το 60% τουν πληθυσμου τους, το οτι το μονο που σε νοιαζει ειναι η ζωουλα σου, το κ...σπιτο σου και η κ..λαρα σου και δεν ξερεις καν τη σημαίνει κοινωνικη συνειδηση ΑΥΤΟ θα πρεπει σιγα σιγα να αρχισει να σε ενοχλει...

Και περισσοτερο απο ολα θα σε ενοχλησει οταν τα παιδια σου στις επομενες δεκαετιες θα αναγκαστουνε να μεταναστευουνε αναζητωντας ένα κομματι ψωμι και τη χαμενη τους αξιοπρεπεια και εσυ ο μακακας θα παρακολουθεις ανημπορος ψαχνωντας να βρεις τι εκανες λαθος, ενω ησουν το προτυπο νοικοκυραιου ο οποιος λειτουργουσε μεσα στα πλαισια που ειχαν καλλιεργησει με πολυ μαεστρια όλοι αυτοι που χρονια υπηρετεις ηθελλημένα ή άθελα σου...

ΝΑ ΨΟΦΗΣΕΙ Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#398ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΚυρ 16 Ιουν 2013 - 11:48

Οταν ξυπνήσουμε και καταλάβουμε το τι μας γίνετε θα ειναι πολυ πολυ αργά !!!
Οταν θα καταλάβουμε ότι εμείς φταίμε και όχι οι δίπλα μας θα ειναι ακόμα πιο αργά!!!
Και όταν θα καταλάβουμε πως μπορούσαμε να γλιτώσουμε απ´τα πάντα θα έχει έρθει και το τέλος μας !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ιωνας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 321
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2010

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#399ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΚυρ 16 Ιουν 2013 - 13:32

Menos έγραψε:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

- Η ΕΡΤ και οι 2.700 απολυσεις δεν σε ενοχλουν γιατι δουλευουνε μονο κρατικοδιαιτοι δημοσιογραφοι (άλλωστε εχεις και NOVA για να βλεπεις πραγματικη τηλεοραση)...

- Τα 13 δημοσια νοσοκομεια που κλεινουνε και οι επιπλεον απολυσεις που κανουν τα ειδη υπαρχοντα να υπολειτουργουν σιγουρα δε σε ενοχλουν γιατι και οι γιατροι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι = αυτοι που τοσα χρονια ζουν εις βαρος μας ( και καθως θα εχεις και ιδιωτικό ασφαλιστηριο για να εχεις πραγματικη υγειονομικη περιθαλψη)...

- Τα κοντα στα 200 Δημοτικά και νηπιαγωγεία που καταργούνται ή συγχωνεύονται επισης δεν σε ενοχλουν γιατί οι παλιοκαθηγητες κανουνε 3 μηνες διακοπες και πληρωνονται (εσυ αλλωστε εχεις τα παιδια σου σε ιδιωτικο για να εχεις πραγματικη παιδεια)...

- Το νερό, το ηλεκτρικο, οι συγκοινωνιες, κλπ δημοσιες (κοινωνικες οπως λεει και ενας φιλος) υπηρεσιες οι οποιες εχουν παρει το δρομο της ''αναπτυξης'' μεσω των μεγαλων πολυεθνικων και ντοπιων ''πατριωτων'' επιχειρηματιων και σε μερικα χρονια θα τα πληρωνεις χρυσαφι σιγουρα και αυτο δε σε ενοχλει καθως και σε αυτα δουλεύουνε αυτοι οι χαραμοφαηδες δημοσιοι υπαλληλοι που φταινε για ότι γινεται σε αυτο τον τοπο...

Το ότι έχεις γίνει ίδιος με αυτους που μας τα κανουν ολα αυτά, το ότι εσυ και οι ομοιοι σου ειστε πλεον το μονο στηριγμα σε αυτους για να συνεχισουνε την πληρη ιδιωτικοποιηση της ζωης μας , το οτι τα ιδια ακριβως εχουνε γινει δεκαετιες πριν σε αλλες χωρες στις οποιες αυτη τη στιγμη υποσιτιζεται μινιμουμ το 60% τουν πληθυσμου τους, το οτι το μονο που σε νοιαζει ειναι η ζωουλα σου, το κ...σπιτο σου και η κ..λαρα σου και δεν ξερεις καν τη σημαίνει κοινωνικη συνειδηση ΑΥΤΟ θα πρεπει σιγα σιγα να αρχισει να σε ενοχλει...

Και περισσοτερο απο ολα θα σε ενοχλησει οταν τα παιδια σου στις επομενες δεκαετιες θα αναγκαστουνε να μεταναστευουνε αναζητωντας ένα κομματι ψωμι και τη χαμενη τους αξιοπρεπεια και εσυ ο μακακας θα παρακολουθεις ανημπορος ψαχνωντας να βρεις τι εκανες λαθος, ενω ησουν το προτυπο νοικοκυραιου ο οποιος λειτουργουσε μεσα στα πλαισια που ειχαν καλλιεργησει με πολυ μαεστρια όλοι αυτοι που χρονια υπηρετεις ηθελλημένα ή άθελα σου...

ΝΑ ΨΟΦΗΣΕΙ Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ.
Μενελαε τι προσπαθεις να πεις με αυτο το κειμενο ???
Και κυριως ποια αισθηματα θες να ξυπνησεις στον καθενα μεσα του ??
Και αυτο το σλογκαν του να ψοφησει η κατσικα η ο γαϊδαρος του γειτονα,με συνχωρεις αλλα ειναι αστειο,και καταντησε μια ατακα απο τους παιδεμενους δημοσιους υπαλληλους απεναντι στους ιδιωτικους,για να εκφρασει μαλλον.......απ οτι καταλαβαινω,την παντογνωσια του τι μπορει να σκεφτετε ο καθε ενας ιδιωτικος απεναντι στο γενεικο χαλι του δημοσιου τομεα.[Το σλογκαν ειναι αποροια της αντιπαραθεσης ιδιωτικου-δημοσιου τομεα]
Κοιτα μενελαε δυο πραγματα θελω να πω.
1ον

Λυσεις κυριοι,που να μπορουν να βοηθησουν αυτο που περναμε.ΛΥΣΕΙΣ και οχι αποψεις ειναι αυτο που λυνει το προβλημα.Και το καλυτερο εφοσον αγαπαμε ολοι αυτον τον τοπο,την πατριδα μας,λυσεις στην καθημερινοτητα μας που να μπορουν να βοηθησουν την ελλαδα γενεικα,και οχι προσωπικα.Αλλα για να νιωσουμε την πατριδα και να ξεφυγουμε απο τον ωχαδερφισμο,το προσωπικο οφελος,και τα λοιπα γελοιωδες αμαρτηματα πρεπει πρωτα απ ολα να καταλαβουμε και να νιωσουμε τη σημαινει η πατριδα-ελλαδα,και εδω παω στο δευτερο το οποιο με εκφραζει και το λεει ενας δικος σου κρητικος......
2ον

Το πρωτο σου χρεος,εχτελωντας την θητεια σου στην ρατσα,ειναι να νιωσεις μεσα σου ολους τους προγονους.[να νιωσεις το μεγαλειο της ψυχης τους]
Το δευτερο χρεος να φωτισεις την ορμη τους,και να συνεχισεις το εργο τους.[το εργο τους ειναι η ελλαδα,η πατριδα που μας αφησαν]
Το τριτο σου χρεος,να παραδωσεις στο γιο τη μεγαλη εντολη να σε ξεπερασει.[Και γινομενος καλυτερος αυτος γινετε καλυτερη και η πατριδα]
ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ-ΑΣΚΗΤΙΚΗ.....[Στο κεφαλαιο η ρατσα]

Οταν καταφερουμε να νιωσουμε κατι απο τα προαναφερομενα,τοτε και μονο τοτε βλεπω να παιρνει σαρκα και οστα η λεγομενη κοινωνικη συνειδηση...........
Αλλα εδω εχουμε θεμα και αυτο που βλεπω ειναι σκοταδι.

Υ/Σ
Τα ως ανω δεν αναφερωνταν προσωπικα για εσενα μενελαε.Απλα εσυ παραθεσες το κειμενο.
Οσο για το τι γινωταν τοσα χρονια στο δημοσιο το ξερεις ειμαι σιγουρος.Μια παροιμια λεει οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.Και μην αθωωνουμε τα του δημοσιου τομεα μενελαε με ενα να ψοφησει ο γαϊδαρος του γειτονα κτλ,του γραπτου που παρεθεσες και ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι δικο σου.
Το μονο που εχω να πω επι του θεματος και την πικρια και την κακια που βγαζουν απεναντι σε αλλες αποψεις που αντιτιθεντε στης αποψεις των δημοσιων υπαλληλων ειναι ενα.Ολα ειναι θεμα επιλογων,αυτη ηταν η επιλογη σας κυριοι λουστητε την και μην ψαχνετε καποιον αλλον ελληνα και εσεις για να σας φταιει για το χαλι που δημιουργησατε χαρην προσωπικων επιλογων και συμφερωντον σας.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ιωνας στις Κυρ 16 Ιουν 2013 - 13:55, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#400ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΚυρ 16 Ιουν 2013 - 13:53

Δεν ανήκω (ούτε ποτέ άνηκα) στον δημόσιο τομέα.. και σίγουρα ξέρω τα "καλά" του.
Το "αυτη ηταν η επιλογη σας κυριοι λουστητε την..", σε ποιούς ακριβώς αναφέρεσαι;;
Με τα γραφόμενα σου μάλλον είσαι υπέρ της ιδιωτικοποίησης.. η κατάλαβα λάθος;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
ιωνας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 321
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2010

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#401ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΚυρ 16 Ιουν 2013 - 14:05

Στους δημοσιους υπαλληλους βεβαια αναφερομαι,με το λουστητε την επιλογη σας.Εξαλου ο καθενας μας δεν ειναι δεσμιος των επιλογων του??

Με τα γραφομενα μου μενιο,δεν ειμαι υπερ της ιδιοτικοποιησης.Οχι βεβαια διοτι δεν νομιζω να ειπα καπου οτι και ο ιδιωτικος τομεας ως προς του εχοντες το χρημα ετσι ?? Οχι τους υπαλληλους ειναι αγιος.Ειναι σαφες οτι στην κατασσταση που εχει επελθει ο τοπος μας,οι μεγαλοκαρχαριες του ιδιωτικου τομεα περιμενουν στην γωνια να τον ξεσκισουν χαριν του κερδους τους.Αλλα αυτοι αυτο πρατανε παντα και αυτο θελουν να κανουν και τωρα.Μονο που τωρα θα το κανουν με της πλατες της πολιτικης εξουσιας της πατριδας μας.Η οποια εξουσια κυβερναει αυτον τον τοπο διοτι ψηφιστηκε απο τους ιδιους τους πολιτες,που θελουν να λεγοντε ελληνες,αλλα δεν ξερουν ουτε νιωθουν τι σημαινει ελλαδα.
Πιστευω να καταλαβες τωρα προς τι το ως ανω κειμενο μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#402ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΚυρ 16 Ιουν 2013 - 14:20

Συμφωνώ με τα περισσότερα γραπτά σου φίλε Ίωνα.. αυτό το μούδιασμα που υπάρχει τον τελευταίο χρόνο με ανυσηχεί..
Δεν γνωρίζω αν είναι η 1η φορά που η Ελλάδα έχει δεχθεί οικονομική τρομοκρατία.. αλλά σίγουρα έχει καταντήσει όλους τους Έλληνες να δαχτυλοδείχνουν τον γείτονα τους.. καθώς ως γνωστόν.. οι άλλοι φταίνε..

Και η πτώση συνεχίζεται..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Meletis
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Meletis

Αριθμός μηνυμάτων : 3210
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Πετρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#403ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΚυρ 16 Ιουν 2013 - 16:20

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Συγνώμη που το αναρτώ ετσι , όσοι μπορείτε να το δείτε , δείτε το !!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#404ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΚυρ 16 Ιουν 2013 - 17:17

Μαλακά μαλακά ΔΕΝ προκειται να "ξυπνησουμε"! Γιατι ετσι οταν "ξυπνησουμε" θα μας εχουν ηδη καβαλησει. Ειτε ετσι ειτε αλλιως, χρειαζονται πιο...δραστικα μετρα...καποιος και καποιοι, καποια στιγμη θα...αντιδρασουν...αποτομα...τοτε θα ξυπνησουν κι αλλοι...και θα γινει κανενα μπαμ...μεχρι τοτε...ποιος ειναι ετοιμος να "θυσιαστει" για τους αλλους και για τις επομενες γενιες? 

Οταν υπαρξει καποιος "ετοιμος" τοτε θα υπαρχει ελπιδα για ανηφορα...μεχρι τοτε μπορουμε απλως...να παρακολουθουμε τις εξελιξεις μεχρι να αποφασισουμε τι θα κανουμε περα απο τα ορια της καθημερινοτητας μας - που για τον καθενα ειναι σημαντικα - αφου αμεσα αφορουν την επιβιωση της οικογενειας του και σεβαστο, ολοι το σκεφτομαστε αυτο. Η θυσια ειναι το θεμα, ποτε και ποιος (ποιοι) θα την κανουν για να ακολουθησουν οι υπολοιποι. Ετσι βλεπω εγω σαν "αποψη" τις εξελιξεις.

ΥΓ Συμφωνω βεβαια με ολες τις παραπανω τελευταιες αποψεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
slaine
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
slaine

Αριθμός μηνυμάτων : 793
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011

Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 Empty
#405ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελλάδα και πολιτική.   Ελλάδα και πολιτική. - Σελίδα 27 EmptyΚυρ 16 Ιουν 2013 - 21:21

Υπάρχει και η ψήφος... Η μεγαλύτερη (αν όχι η μοναδικά πραγματική) επανάσταση. Και αναίμακτη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/lagno.mpifteki
 

Ελλάδα και πολιτική.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 27 από 46Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 36 ... 46  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Η Ελλάδα πρωτοπορεί!!!
» Γερμανικες Αποζημιωσεις για την Ελλαδα
» Τι είναι πολιτική;
» Αλλο ενα βιντεακι για την Ελλαδα !
» Η Ελλάδα από ψηλά!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 ::  Δημόσια συζήτηση :: Καφενείο - Γενικές-
^ Back to Top