Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 μπροστινα φρενα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Billy
Νέο μέλος
Νέο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2010

μπροστινα φρενα Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΔευ 15 Νοε 2010 - 19:17

εχω ενα προβληματακι κ θα ηθελα την γνωμη σας!!οδηγωντας ακουγα εναν θορυβο απο τον μπροστινο τροχο σαν να βρισκει μεταλλο με μεταλλο ,ο οποιος ηταν περιοδικος σε ιδια χρονικα διαστηματα..σαν να εβρισκε κατι σε καθε στροφη του τροχου.Επισης παρατηρησα οτι πατωντας ελαφρα το μπροστινο φρενο ο ηχος εξαφανιζοταν και επισης σε μπροστινα φρεναρισμα μου χτυπαγε λιγο το τιμονι. Πηγα λοιπον στον μηχανικο θεωρωντας οτι ειναι ειτε τακακια ειτε στραβο δισκοφρενο.μου αλλαξε τακακια αν κ δεν ηταν τελειως φαγωμενα κ μου ειπε οτι το δισκοφρενο ειναι οκ.απλα μου ειπε να παταω πιο συχνα το πισω φρενο γιατι πολλες φορες ψιλομπλοκαρει λογω του συστηματος μπροστινου -πισινου φρενου.συνεχιζει να μου το κανει ομως....εχει συμβει σε κανεναν η γνωριζει κατι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
horrorshow_gr
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
horrorshow_gr

Αριθμός μηνυμάτων : 303
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010

μπροστινα φρενα Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΔευ 15 Νοε 2010 - 19:28

σου άλλαξε τακάκια και δεν κοίταξε τα έμβολα???
μήπως φταίνε τα τακάκια?
κάτι μου λέει ότι έβαλες ίδια μάρκα και δεν είναι και μαμά..
μια αμελητέα τριβή την κάνει κατασκευαστικά για να αποκτούν θερμοκρασία τακάκια και δίσκος..άλλαξες υγρά φρενων ποτε?
αν ναι έχεις κάνει σωστή εξαέρωση?
δεν είμαι ειδικός απλά μαθαίνω ανταλλάσσοντας απόψεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Billy
Νέο μέλος
Νέο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2010

μπροστινα φρενα Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΔευ 15 Νοε 2010 - 20:13

τα εκανε ολα αυτα αλλα παλι το κανει.το ενοχλητικο ειναι η αισθηση στο τιμονι ,σαν μικρα κλοτσιματακια στο μπροστινο φρεναρισμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
horrorshow_gr
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
horrorshow_gr

Αριθμός μηνυμάτων : 303
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010

μπροστινα φρενα Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΔευ 15 Νοε 2010 - 20:41

Billy έγραψε:
τα εκανε ολα αυτα αλλα παλι το κανει.το ενοχλητικο ειναι η αισθηση στο τιμονι ,σαν μικρα κλοτσιματακια στο μπροστινο φρεναρισμα


κοίτα αν ο θόρυβος είναι στα όρια του λογικού...
αυτά ου λέγαμε περί τριβής...
μήπως τα "κλωτσηματακια" είναι ρουλεμάν?
κανεις σούζες πεζοδρόμια κλπ?
τα λάστιχα?
αν και στα λάστιχα θα το ένιωθες και εν κίνηση χωρίς φρενάρισμα..
πάρε και μια δεύτερη γνώμη από άλλον μηχανικό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Billy
Νέο μέλος
Νέο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2010

μπροστινα φρενα Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΔευ 15 Νοε 2010 - 21:01

ok φιλε ευχαριστω κ θα το ψαξω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dashmod
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
dashmod

Αριθμός μηνυμάτων : 704
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2010

μπροστινα φρενα Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΔευ 15 Νοε 2010 - 21:09

έλεγξε τις μπροστινές δαγκάνες, σε παρόμοια περίπτωση στο varadero (ίδιο σύστημα φρένων) είχα σπασμένη αριστερή βάση δαγκάνας....

επίσεις τσέκαρε για καλό και για κακό και τα ρουλεμάν του τροχού αν και είναι λίγο χλομό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.freebikers.gr
Billy
Νέο μέλος
Νέο μέλος
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2010

μπροστινα φρενα Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΔευ 15 Νοε 2010 - 23:03

μπορει να εχεις δικιο φιλε ,θα το τσεκαρω.ξερω οτι τα varadero εχουν το ιδιο συστημα φρενων κ μπορει να φταιει αυτο που λες.θα σε ενημερωσω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λεωνίδας
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Λεωνίδας

Αριθμός μηνυμάτων : 412
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 10/10/2009

μπροστινα φρενα Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΤρι 16 Νοε 2010 - 9:09

Γενικά οι απόσταση του δίσκου από τα τακάκια είναι πάρα πολύ μικρή οπότε και λίγο να μην επεναφέρει το τακάκι θα έχει μια μικρή επαφή, αλλά ποτέ δεν πρέπει να είναι τέτοια που να φρενάρει τον τροχό...
Αν κοιτάξεις στα εργαλεία της μηχανής θα δεις ότι περιέχουν 1 φίλερ 0,7mm το οποίο χρησιμεύει για μέτρημα σε κάποιο σημείο της δαγκάνας. Κοίαξε το manual της μηχανής (αν έχεις το κόκκινο δες σελίδα 112-113) και θα δεις για που μιλάω. Άρα καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πιθανότητα να μην έχει μετρηθεί σωστά ή καθόλου η συγκεκριμένη απόσταση με αποτέλεσμα να μην είναι κεντραρισμένο σωστά το δισκόφρενο μέσα στην δαγκάνα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
whois
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
whois

Αριθμός μηνυμάτων : 237
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2010

μπροστινα φρενα Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΤρι 16 Νοε 2010 - 13:33

Billy έγραψε:
τα εκανε ολα αυτα αλλα παλι το κανει.το ενοχλητικο ειναι η αισθηση στο τιμονι ,σαν μικρα κλοτσιματακια στο μπροστινο φρεναρισμα
Μπορεί να ακουστεί κουφό... αλλά...
Δοκίμασε να πατήσεις μπροστινό φρένο σε κατηφόρα με κλειστό διακόπτη (σβησμένο κινητήρα) και πες μου αν συνεχίζει να το κάνει.... Δεν κάνω πλάκα. Αν δεν το κάνει τότε θα σου πώ τι παίζει σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω.
Καλησπέρα σε όλους. smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dashmod
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
dashmod

Αριθμός μηνυμάτων : 704
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2010

μπροστινα φρενα Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΤρι 16 Νοε 2010 - 14:20

whois έγραψε:
Billy έγραψε:
τα εκανε ολα αυτα αλλα παλι το κανει.το ενοχλητικο ειναι η αισθηση στο τιμονι ,σαν μικρα κλοτσιματακια στο μπροστινο φρεναρισμα
Μπορεί να ακουστεί κουφό... αλλά...
Δοκίμασε να πατήσεις μπροστινό φρένο σε κατηφόρα με κλειστό διακόπτη (σβησμένο κινητήρα) και πες μου αν συνεχίζει να το κάνει.... Δεν κάνω πλάκα. Αν δεν το κάνει τότε θα σου πώ τι παίζει σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω.
Καλησπέρα σε όλους. smile


καλησπέρα και καλώς όρισες φίλε μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.freebikers.gr
whois
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
whois

Αριθμός μηνυμάτων : 237
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2010

μπροστινα φρενα Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΤρι 16 Νοε 2010 - 15:54

dashmod έγραψε:
καλησπέρα και καλώς όρισες φίλε μου
Καλώς σας βρήκα. wave
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
scarvcap
Μέλος
Μέλος
scarvcap

Αριθμός μηνυμάτων : 39
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 21/02/2011

μπροστινα φρενα Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΚυρ 8 Μάης 2011 - 8:27

ακουστε ρε παιδια κ για μενα ενα περιεργο θορυβο που μου κανει. οταν παταω φρενο μπροστινο μονο, κανει ενα θορυβο σαν να ηλεκτριζει καπως, πως να το πω τωρα ενα τζζζζζζζζζ. δεν εχει να κανει με τα τακακια δεν ακουω κατι μεταλικο κ δεν εχω κ κλοτσιματα καθολου μια χαρα σταματαει. Παρατηρησα λοιπον οτι μπροστα αυτος που το ειχε εχει αλλαξει το σωληνακι που συνδεει την μια δαγκανα με την αλλη με υψιλης πιεσης ενω τα αλλα μπροστα ειναι μαμα. λετε να εχει να κανει αυτο? κ εχω βαλει κ αφτερμαρκετ τακακια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

μπροστινα φρενα Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΚυρ 8 Μάης 2011 - 12:31

scarvcap, να χαίρεσαι όταν ακούς αυτόν τον ήχο!!!
Ο ήχος αυτός είναι του CBS που έχει η μηχανή (πατάς μπροστινό και μεταφέρει μέρος του φρεναρίσματος στον πίσω τρόχο (και αντιθέτως) για καλύτερη σταθεροποίηση της μοτοσυκλέτας).
Τέσταρε να πατήσεις μπροστινό φρένο με σβηστό τον κινητήρα, εφόσον ο κινητήρας δεν λειτουργεί, το CBS δεν λειτουργεί, το τζζζζζ δεν υπάρχει.. wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
scarvcap
Μέλος
Μέλος
scarvcap

Αριθμός μηνυμάτων : 39
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 21/02/2011

μπροστινα φρενα Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΚυρ 8 Μάης 2011 - 17:14

Δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο αγχος εβγαλες απο πανω μου τωρα... Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
George
Μέλος
Μέλος
George

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2009

μπροστινα φρενα Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπροστινα φρενα   μπροστινα φρενα EmptyΠεμ 3 Οκτ 2013 - 20:47

Menos έγραψε:
scarvcap, να χαίρεσαι όταν ακούς αυτόν τον ήχο!!!
Ο ήχος αυτός είναι του CBS που έχει η μηχανή (πατάς μπροστινό και μεταφέρει μέρος του φρεναρίσματος στον πίσω τρόχο (και αντιθέτως) για καλύτερη σταθεροποίηση της μοτοσυκλέτας).
Τέσταρε να πατήσεις μπροστινό φρένο με σβηστό τον κινητήρα, εφόσον ο κινητήρας δεν λειτουργεί, το CBS δεν λειτουργεί, το τζζζζζ δεν υπάρχει..  wink
Παιδια καλησπέρα. Εχω το χχ απο το 2007 και φέτος ανακάλυψα οτι το CBS μεταφέρει το φρεναρισμα οταν παταω το πισω φρενο στο μπροστινό και όχι αντιθέτος και αυτό γιατί γρασάριζα την αλυσίδα και ήθελα να φρενάρω τον πισο τροχό και πατόντας την μανέτα ο πισο τροχός δεν συγκινήθηκε καθόλου. Συμβένει μονο σε μένα ή έτσι είναι τα φρένα μας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

μπροστινα φρενα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» φρενα
» Δεν έχω φρένα
» Νεα τεχνολογια στα φρενα
» Υδραυλικά φρένα
» Υδραυλικά φρένα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top