Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
csofos
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
csofos

Αριθμός μηνυμάτων : 429
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Αρκετό
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2009

ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ   ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ EmptyΤετ 18 Φεβ 2009 - 14:46

Κάποια μέρα, πριν 4 χρόνια, πιάστηκα να κάνω streetfighter το πρώτο μου μηχανάκι. Ήθελα να είνια πολύ διαφορετικό από ότι ήταν πριν και να ξεχωρίζει. Έπρεπε να είναι όλο από νίκελ. Επειδή όμως όλο νίκελ θα ήταν πολύυυυυυ ακριβό, είπα να το βουρτσίσω. Ότι κομμάτια υπήρχαν από αλουμίνιο να βουρτσιστούν με ειδικές βούρτσες και "σαπούνια" και να γυαλίσουν τόσο που να νομίζει αυτός που το βλέπει ότι είναι νικελομένο. Έτσι λοιπόν, ξεκίνησα το βούρτσισμα. Ένας φίλος μου είχε φέρει από Θεσ/νίκη 2 βούρτσες και 1 "σαπούνι" και με αυτά άρχισα τη δουλειά. Ούτε και αυτός ήξερε πως και τι, αλλά ούτε και εγώ. Σκελετός, ψαλίδι, μαρσπιέ, καπάκια κινητήρα, μανέτες κλπ, όλα έγιναν στη βούρτσα. Το αποτέλεσμα πολύ καλό (ιδίως για έναν πρωτάρη ερασιτέχνη όπως εγώ).

Ένα εξάμηνο μετά, πέφτω σε μια ιστοσελίδα που πούλαγε εξοπλισμό για αυτή τη δουλειά. Και εκεί, έμαθα ότι ταλαιπωρήθηκα πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε. Εκτός αυτού, θα μπορούσα να έχω ένα πάρα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Μαθαίνω λοιπόν, πως υπάρχουν πολλών ειδών βούρτσες και "σαπούνια", ανάλογα με το μέτταλο που θα γυαλίσεις και τη διαδικασία που θα ακολουθήσεις. Για να μην σας γράφω λοιπόν αερολογίες εδώ, σας παραθέτω πιο κάτω το link του συγκεκριμένου site. Με το που μπείτε, κάπου στο κέντρο και δεξιά, γράφει download & print the complete book και δίπλα έχει το σήμα της adobe. Είναι 730kb. Πιέστε εκεί και κατεβάστε στην κυριολεξία όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε. Ξέρω πως είναι να ταλαιπωρείσαι. Γι' αυτό, όσοι θέλετε καλή δουλειά και χωρίς περιττό κόπο, ακούστε με και τουλάχιστον ρίξτε του μια ματιά.

Το link:
http://www.caswellplating.com/buffs/buffman.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/csofos
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ   ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ EmptyΤετ 18 Φεβ 2009 - 18:08

Υπέρ ενημερώτικο σόφο!! Beerchug
Για τον απλό χρήστη μέχρι και τον πιό απαιτητικό επαγγελματία!!
Μπράβο φίλε, καταπληκτική σελίδα!! 😉
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
csofos
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
csofos

Αριθμός μηνυμάτων : 429
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Αρκετό
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2009

ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ   ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ EmptyΠεμ 19 Φεβ 2009 - 19:16

Μιλάμε, μου έφυγε ο πάτος να τρίβω και να καίω τα χέρια μου. Στο τέλος γίνεσαι μαύρος από τα ψεγάδια που πετάνε τα "σαπούνια", αλλά το τελικό αποτέλεσμα σε δικαιώνει. Το κοιτάς και αναρωτιέσαι: "εγώ το έκανα αυτό;;;" :king:
Και αν ψάξεις όλο το site τους, θα βρεις μέχρι και ολόκληρα κιτ που πουλάνε για να νικελώνεις μόνος τα κομμάτια που θες. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό, αλλά για να το λένε, κάτι θα ξέρουν. Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/csofos
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ   ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ EmptyΣαβ 28 Φεβ 2009 - 16:42

Και τι θα μπορούσα να νικελώσω στο XX;;; I don't know
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
 

ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» Γυάλισμα αλουμινίου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Άλλα θέματα :: Tips & Tricks :: Κάν'το μόνος σου (DIY)-
^ Back to Top