Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Cbr 600f εξατμιση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Herculesg10
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Herculesg10

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2019

Cbr 600f εξατμιση  Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: Cbr 600f εξατμιση    Cbr 600f εξατμιση  EmptyΚυρ 20 Οκτ 2019 - 13:54

Καλησπέρα στην ομάδα και καλός σας βρήκα... Είμαι νέος στην ομάδα και θέλω να κάνω μια ερώτηση...
Έχω ένα cbr 600f 1999 μοντέλο... Θέλω να αλλάξω την εξάτμιση και δεν ξέρω τι να βάλω...(εχω μπερδευτεί πολύ)... Τελικό?... Ολόκληρη?... Θα έχω θέματα μετά?...θα έχω καλύτερη απόδοση ή θα χάσω... Δεν ξέρω πραγματικά... Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια δοκιμασμένα πράγματα και τι είναι κατάλληλο για τη συγκεκριμένη μηχανή...??? Ευχαριστώ πολύ... Θα εκτιμηθούν όλες οι απαντήσεις... Ευχαριστώ εκ των προτέρων... Και καλές βόλτες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Cbr 600f εξατμιση  Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cbr 600f εξατμιση    Cbr 600f εξατμιση  EmptyΚυρ 20 Οκτ 2019 - 23:04

Καλησπέρα, φίλε.

Με ένα τελικό είσαι μια χαρά, δεν χρειάζεται να δώσεις λεφτά για ολόσωμη.

Τώρα για το τι μπορείς να βάλεις, όρεξη να έχεις να βλέπεις βιντεάκια στο youtube και να δεις τι σου αρέσει.

Μόνη συμβουλή μην βάλεις κάτι που είναι σκέτο σωλήνας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Cbr 600f εξατμιση  Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cbr 600f εξατμιση    Cbr 600f εξατμιση  EmptyΔευ 21 Οκτ 2019 - 12:27

Καλώς ήρθες στη παρέα Herculesg10. welcome Beerchug

Όσο άφορα το CBF..
Είχα την ίδια μοτοσυκλέτα το 2005 και μπορώ να πώ πως έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένος απο αυτό το μοντέλο!
Πολύ άνετο, ιδιαίτερα ευκολοδήγητο, άψογα φρένα και πολύ καλό στα πλαγιάσματα!
Ο λόγος που το άλλαξα ήταν η ιπποδύναμη καθώς η παρέα μου τότε είχε χιλιάρια και πάλευα να ακολουθήσω...
Τώρα, περί εξάτμισης.
Αρχικά θα σε ρωτήσω τον λόγο/σκοπό που θές να την αλλάξεις.
1) Πάλιωσε/σκούριασε (πράγμα αδύνατον καθώς είναι Honda).
2) "Θέλω θόρυβο"...
3) Θέλω να κερδίσω 2-3 ίππους
4) Όλα τα παραπάνω..

Ξεκινάμε λοιπόν απο τον λόγο και συνεχίζουμε στην καλύτερη δυνατόν λύση.

Εκφράσου ελεύθερα. Beerchug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Herculesg10
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Herculesg10

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2019

Cbr 600f εξατμιση  Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cbr 600f εξατμιση    Cbr 600f εξατμιση  EmptyΔευ 21 Οκτ 2019 - 12:48

Καλημέρα...
ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΈΝΟΣ ΓΙΑΤΊ ΗΘΕΛΕΣ ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ... ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΧΆΛΙΑ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΊΟ... ΧΑΧΑΧΑ... (ΠΛΆΚΑ ΚΆΝΩ)...
ΤΏΡΑ ΌΣΟ ΑΦΟΡΆ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ...
ΌΧΙ ΔΕΝ ΣΚΟΥΡΙΑΣΕ...
ΤΟ ΘΈΛΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟ ΟΜΟΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΠΠΟΔΗΝΑΜΗΣ...
ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΌΡΥΒΟ ΝΑΙ ΜΟΥ ΑΡΈΣΕΙ ΑΛΛΆ ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΚΑΙ ΤΌΣΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ...
ΑΠΛΆ ΝΟΜΊΖΩ ΜΊΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΕΊΝΑΙ ΈΝΑ ΣΤΟΛΊΔΙ ΕΠΆΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ssniper
Νέο μέλος
Νέο μέλος
ssniper

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 01/02/2016

Cbr 600f εξατμιση  Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cbr 600f εξατμιση    Cbr 600f εξατμιση  EmptyΠαρ 25 Οκτ 2019 - 21:00

Καλησπέρα φίλε και σε όλη την παρέα.
Στο CBR 600FI '01 έχω βάλει ARROW αλουμινένιο τελικό από το 2005. Την προτίμησα απο την AKRAPOVIC γιατί ARROW φορούσε το FS στο Π.Π. SS ( ψωνάρα!!!) και πίστευα ότι θα ταιριάζει καλύτερα και από την πρωτη στιγμή έβγαλα το δονητή (σιγαστήρας).
Συμπέρασμα: Στις πολύ χαμηλές στροφές υπάρχει μια υποψία υστέρησης σε σχέση με την μαμίσια αλλά μετα τις 5-6000 στρφ. αρχίζει η απογείωση. Ήχος τέλειος (μετά τις 10000 αρχίζουν τα όργανα). Είναι πιό όμορφη και πιό μικρή από της μαμάς.
Αποψή μου¨ ανάλογα με το τι ποσό θέλεις να δώσεις ψάξε για εξάτμιση δοκιμασμένη στο μοντέλο που έχεις.
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΝΑ ΄ΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Cbr 600f εξατμιση  Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cbr 600f εξατμιση    Cbr 600f εξατμιση  EmptyΤετ 30 Οκτ 2019 - 13:02

Όσο αφορά το CBF, σε πληροφορώ πως τα V-strom τα είχα για πρωινό..  smokin

Όσον αφορά την εξάτμιση..
Μέχρι στιγμής δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό, αλλά μπορώ να ζητήσω και βοήθεια απο φίλους μηχανικούς και να σου απαντήσω το συντομότερο δυνατόν! thumbs up

Οικονομικά... ποιά είναι η μέγιστη τιμή που κοιτάς για εξάτμιση; thinking
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
MaxZorin
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
MaxZorin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Μεσόγεια
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

Cbr 600f εξατμιση  Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cbr 600f εξατμιση    Cbr 600f εξατμιση  EmptyΤετ 13 Νοε 2019 - 22:00

Είχα CBR600FY δλδ του 2000, σαν το δικό σου CBR600FX του 1999.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το είχα από 2004 μέχρι 2007. Ψιλομετάνοιωσα που το έδωσα.

Είχε χταπόδι (δεν θυμάμαι μάρκα, παίζει να ήταν και arrow) και τελικό Akrapovich. Δεν θυμάμαι μάρκα γιατί τα είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, και εγώ το πήρα έτοιμο.

Ο αδερφός μου, έχει τώρα CBR600FX σαν το δικό σου, μαμά εξάτμιση.

Λοιπόν.

Το δικό μου ήταν γεμάτο και ροπάτο από παντού, και τράβαγε χωρίς τρύπες και χωρίς να χρειάζεται κατεβάσματα όταν χρειαζόταν σοβαρή επιτάχυνση, ενώ στις ψηλές τρελαινόταν. Γενικά δλδ ήταν παντού δυνατό.

Το είχα ανοίξει μαζί με μεταγενέστερα CBR600RR που υποτίθεται ήταν λίγο πιο δυνατά, και μέχρι τα 160χλμ/ω τρώγανε ξύλο. Ε μετά με μαζεύανε, αργά-αργά.

Η βελόνα στο κοντέρ είχε δείξει μέχρι το νούμερο 285, που πρέπει να είναι κανά 255ρι πραγματικό. Από τα 230-240 και πάνω άρχιζε να κόβει ρυθμό η επιτάχυνση.

Το μαμά του αδερφού μου, έχει υποτονική λειτουργία μέχρι τις 5000rpm, δεν τραβάει το ίδιο, και ακόμα και στις ψηλές στροφές, δεν μου φαίνεται τόσο δυνατό. 250 κοντέρ θέλει μια αιωνιότητα και μια μέρα να τα δείξει, ενώ στο 200 τελειώνει η αίσθηση επιτάχυνσης.

Γενικά το δικό μου ακράποβιτς και το μαμά του αδερφού μου, είναι λες και του αδερφού μου το συγκρίνω με άντρα συνεπιβάτη πίσω.

Βέβαια το του αδερφού μου, δεν είναι και το τέλειο παράδειγμα σέρβις, οπότε δεν είναι και απόλυτα δίκαιη η σύγκριση.

Μειονέκτημα στο δικό μου, ήταν ότι το χταπόδι, δεν επέτρεπε το κεντρικό σταντ.

Μιλώντας με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, μου είχε πει, ότι δεν πείραξε τίποτα στα καρμπυρατέρ, εγώ νομίζω όμως ότι παίζει να είχε βάλει λίγο πιο μεγάλα ζιγκλέρ και απλά δεν το ήξερε, δεν του το είχε πει ο μηχανικός του, και καθότι δεν ήταν ο τύπος που τα ξέρει όλα απέξω...

Σαν ήχος, δεν ενοχλούσε σε καμία περίπτωση, χαμηλά έβγαζε ένα υπέροχο μπάσσο, ε εντάξει ψηλά έκανε σαν παλιά F1.

Αυτά.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MaxZorin στις Τετ 13 Νοε 2019 - 22:11, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MaxZorin
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
MaxZorin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Μεσόγεια
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

Cbr 600f εξατμιση  Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cbr 600f εξατμιση    Cbr 600f εξατμιση  EmptyΤετ 13 Νοε 2019 - 22:04

Από την άλλη βέβαια έχουμε 2019. Και να σου πούμε εμείς, βάλε το τάδε, σάμπως θα τα βρεις σήμερα στο εμπόριο;

Αν σε νοιάζει μόνο ο ήχος, βάλε ένα κινέζικο τελικό, από το aliexpres με κανά 60ευρω, και θα είσαι κομπλέ. Βάλε όμως φινίρισμα σε μέταλο, μην βάλεις φινίρισμα σε ψευτοανθρακόνημα, γιατί διαλύεται σε λίγους μήνες και φαίνεται μια βλακεία.

Απλά θα πάρεις το τελικό, και θα πας σε ένα εξατμισά, να σου φτιάξει σωλήνα να το συνδέσει.

Δεν θα χρειαστεί κάποια άλλη επέμβαση στο μοτέρ.

Βάλε καμιά φωτό να το χαζέψουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Cbr 600f εξατμιση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» CBR 600f
» ΠΩΛΕΙΤΑΙ CBR 600F
» Καθρέφτες ΟΕΜ cbr 600f 04
» cbr... 600f VS 1100xx
» Ανταλλαγή 600F 4 με VTR

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 ::  Δημόσια συζήτηση :: Καφενείο - Γενικές-
^ Back to Top