Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 ασφαλεια ανεμηστηρα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΔευ 27 Αυγ 2018 - 23:19


Παίδες καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Τι ασφάλεια έχετε στον ανεμιστήρα του xx σας.???
Γιατί ρωτώ.:
Με αιτία το ηλεκτρολογικό πρόβλημα που είχα με το βραχυκύκλωμα , έψαξα σε πολλά ηλεκτρολογικά σχεδία που υπάρχουν από δω και από κει στο διαδίκτυο και παρατήρησα ότι όλα που είδα είχαν ασφάλεια για τον ανεμιστήρα 10 Α. όσο αφορά πάντα τα ΧΧ τα ψεκαστά. Εγώ γιατί στο δικό μου έχω 20 Α στον ανεμιστήρα , και το γραφεί κιόλας πάνω στο καπάκι, Ότι πάει 20 Α? βλέπω κάποιες ασάφειες και δε βγάζω άκρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΤρι 28 Αυγ 2018 - 12:47

Έχω το σχέδιο από το βιβλιαράκι αλλά δεν βρίσκω τις ασφάλειες

ασφαλεια ανεμηστηρα. Dsc_0016
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΤρι 28 Αυγ 2018 - 23:32

γιατι δε κοιτας τη μηχανη σου? αλλα σχεδια γραφουν,
αλλα οχιι.!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΤρι 28 Αυγ 2018 - 23:48

Αυτό δεν το σκέφτηκα laughing αύριο με το φως της μέρας θα το κοιτάξω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΠεμ 30 Αυγ 2018 - 12:28

και αλλη μια διαφορα που βρησκω απο τα μανουαλ / ειναι οτι σχεδον ολα τα σερβις μανουαλ που διαβασα εχουν BARO SENSOR , στη δικια μου δεν βρησκω τετοιο αισθητηρα ,,,, ουτε φισα που να δηλωνει οτι υπηρχε και καποιος τον εβγαλε στο παρελθον...

τωρα θα αναρωτιεστε γιατι ψαχνω.... ψαχνω γιατι ειμαι ο τριτος που εχω τη συγκεκριμενη μηχανη και θελω να ξερω τι παιζει . τωρα μηπως o BARO SENSOR τοποθετηθηκε σε μοντελα αλλων προορισμων και οχι για ελλαδα? τυπος ED που ειναι ο κωδικος για ελλαδα??

θα παρακαλουσα να με βοηθησετε με αυτες τις αποριες για να ξερω τι μου γινεται οταν θα κανω μεγαλο σερβις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΠεμ 30 Αυγ 2018 - 12:31

Α και το αλλο που βρηκα ειναι οτι εχω τεσσερεις ρελεδες (δεν υπολογιζω των  φλας ) ενω τα παρτς μανουαλ και σερβις μανουαλ βλεπω 3 ρελεδες... τι δεν κανω καλα ρε παιδια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΠεμ 30 Αυγ 2018 - 12:58

ακυρο αυτο , τοποθετηθηκε 4 ρελες για ανεμηστηρα απο 2000 μοντελο και πανω,.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nasalab
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
nasalab

Αριθμός μηνυμάτων : 1068
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : United Kingdom
Ημερομηνία εγγραφής : 30/03/2012

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΠαρ 31 Αυγ 2018 - 16:12

Έχω το σχέδιο για τα 1999&2000 μοντέλα καθώς και για τα ψηφιακά μοντέλα >2000, δεν βρήκα πουθενά να λέει για 20Α ασφάλεια ανεμιστήρα.

Η μόνη 20αρα μέσα στο κουτάκι ασφαλειών είναι για τα φώτα.
Μήπως γράφει και κάποιο γραμμα μαζί για να το σιγουρέψω; (δεν εννοώ για τα αμπέρ)

Διαβάζω στο σχέδιο και στα δυο μοντέλα ότι η ασφάλεια του ανεμιστήρα είναι η Ε 10Α (fan motor).
Ενώ η 20Α είναι η Α (headlight).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΠαρ 31 Αυγ 2018 - 16:40

ακριβως αγαπητε μου οπως τα λες ... εμενα εχει 20αρα ,θα σας βγαλω φωτο για να με πιστεψετε.

η μονη διαφορα απο μοντελο 2002 με τα επομενα 03,04,05 ειναι οτι ενω η ηλεκρονικη μεχρι το 2002, ηταν τοποθετιμενη (οπως κοιταμε τη μηχανη απο μπροστα)) ...στα δεξια πλαι λιγο πιο πισω απο ρρελεδες, και μετα την εβαλαν πισω αριστερα σχεδον κοντα στον εγκεφαλο. εκει που ειναι και η δικια μου.μοδ2005. υπηρχαν 5 τυποι απο πλεξουδες...97 καρμπιλατερ η πρωτη, 98 το ψεκαστο αλλος τυπος πλεξουδας , 2000 που μπηκαν ψηφιακα , μετα αλλος οταν εγινε καταλυτικο, αλλος οταν το περιορησαν απο 164 αλογα σε 152. καλα δε τα λεω? βλεπε parts manual 99-2002..αλλα πουθενα δεν ειδα 20 Α ασφαλεια στον ανεμιστηρα . εγω γιατι εχω 20Α?? και το γραφει κιολας στο κουτακι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nasalab
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
nasalab

Αριθμός μηνυμάτων : 1068
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : United Kingdom
Ημερομηνία εγγραφής : 30/03/2012

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΠαρ 31 Αυγ 2018 - 19:24

Δηλαδή μέσα στο κουτί με τις ασφάλειες έχεις δυο 20αρες και τις αναφέρει και τις 2 το καπάκι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΠαρ 31 Αυγ 2018 - 19:51

ακριβως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lerki
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Lerki

Αριθμός μηνυμάτων : 854
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 45
Τόπος : Ιωνια
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2018

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΠαρ 31 Αυγ 2018 - 20:10

gerolukas έγραψε:
ακριβως αγαπητε μου οπως τα λες ...  εμενα εχει 20αρα ,θα σας βγαλω φωτο για να με πιστεψετε.

η μονη διαφορα απο μοντελο 2002 με τα επομενα 03,04,05 ειναι οτι ενω η ηλεκρονικη μεχρι το 2002, ηταν τοποθετιμενη (οπως κοιταμε τη μηχανη απο μπροστα)) ...στα δεξια πλαι  λιγο πιο πισω απο ρρελεδες, και μετα την εβαλαν πισω αριστερα σχεδον κοντα στον εγκεφαλο. εκει που ειναι και η δικια μου.μοδ2005. υπηρχαν 5 τυποι απο πλεξουδες...97 καρμπιλατερ η πρωτη, 98 το ψεκαστο αλλος τυπος πλεξουδας , 2000 που μπηκαν ψηφιακα  , μετα αλλος οταν εγινε καταλυτικο, αλλος οταν το περιορησαν απο 164 αλογα σε 152. καλα δε τα λεω?  βλεπε parts manual 99-2002..αλλα πουθενα δεν ειδα 20 Α ασφαλεια στον ανεμιστηρα . εγω γιατι εχω 20Α?? και το γραφει κιολας στο κουτακι.


πειραζει αν ειναι παραπανω ή παρακατω τα α στην ασφαλεια ;;;
θελω να πω...
αν ειχε θεμα ο πρωην.... και την αλλαξε με σφαλεια που ειναι μεγαλυτερη από ότι φαινεται
θα επρεπε να σε απασχολει στο οτι ειναι μικροτερη; ή μεγαλυτερη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΠαρ 31 Αυγ 2018 - 20:11

ασφαλεια ανεμηστηρα. 3010
ασφαλεια ανεμηστηρα. 3110


ιδου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolukas
Μέλος
Μέλος
gerolukas

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : Κέρκυρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2016

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΠαρ 31 Αυγ 2018 - 20:27

1ον )ποτε δε μετατρεπεις τις ασφαληστικες δικληδες του κατασκευαστη σε τετοια θεματα .
2ον) παντα σε αφορουν μετατροπες που εχουν γινει απο μοντελο σε μοντελο.(πρεπει να ξερεις τι θα πεις του μηχανηκου σου)
και ποσο μαλλον οταν το ειχαν αλλοι.. ειδικα οταν μιλαμε για μηχανη που κανεις ταξιδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nasalab
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
nasalab

Αριθμός μηνυμάτων : 1068
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 54
Τόπος : United Kingdom
Ημερομηνία εγγραφής : 30/03/2012

ασφαλεια ανεμηστηρα. Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ασφαλεια ανεμηστηρα.   ασφαλεια ανεμηστηρα. EmptyΠαρ 31 Αυγ 2018 - 20:42

ΟΚ, ανακάλυψα ότι οι εκδόσεις BR, U, E, F, ED φοράνε 20Α ασφάλεια στον ανεμιστήρα, λογικά πρέπει να είναι εκδόσεις 2002 και μετά. Οπότε όλα καλά Νίκο.

Lerki έγραψε:
πειραζει αν ειναι παραπανω ή παρακατω τα α στην ασφαλεια ;;;
θελω να πω...
αν ειχε θεμα ο πρωην.... και την αλλαξε με σφαλεια που ειναι μεγαλυτερη από ότι φαινεται
θα επρεπε να σε απασχολει στο οτι ειναι μικροτερη; ή μεγαλυτερη;

Ναι πειράζει φίλε μου, η ασφάλεια ασφαλίζει το καλώδιο από το να μην πάρει φωτιά, όχι τον ανεμιστήρα μην καεί.
Οπότε αν κάποιος βάλει μεγαλύτερη ασφάλεια (εδώ μάλιστα διπλάσια σε ρεύμα) κινδυνεύει να καεί.
Αν βάλει μικρότερη (πχ 5Α) θα την καίει χωρίς λόγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ασφαλεια ανεμηστηρα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» «Ασφάλεια στο δρόμο, ασφάλεια στη ζωή»
» Ασφαλεια
» Για την ασφάλεια μας.......
» Τεταρτη 9/12/2009
» Φανάρια και ασφάλεια!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Τεχνικά θέματα-
^ Back to Top