Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 cbr 954 rr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mariospatra
Νέο μέλος
Νέο μέλος
mariospatra

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2015

cbr 954 rr Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΠαρ 29 Μάης 2015 - 9:46

Λοιπόν παιδιά μετά από το θερμό καλωσόρισμα που δέχτηκα από την παρέα σας λέω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Έχω λοιπόν ένα Ζ750ς με το μπικίνι φέρινγκ και κάνω τα ταξιδάκια μου με την κοπέλα μου και τις γρήγορες τις βόλτες μου κτλ....Αλλά έχω τα θεματάκια μου όπως οι περισσότεροι αναβάτες του Ζ 750 και ψάχνομαι για μια αναβάθμιση. Σκέφτομαι λοιπόν για ένα ss αλλά σχετικά άνετο. Βρήκα λοιπόν ένα cbr954rr το οποίο είναι καινούριο (5.000 χλμ) αλλά έχει ραγισμένα έμβολά και θα μου το δώσουν με άλλο κινητήρα μεταχειρισμένο αλλά σε καλά κατάσταση. Το μηχανάκι εξωτερικά είναι πάρα πολύ καλό, κατάσταση βιτρίνας. Σαν να παίρνεις ένα στόκ μηχανάκι δηλαδή. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής: να δώσω το Ζ και 1500 ευρώ για το cbr? αξίζει σαν ανταλλαγή? Εμένα μου αρέσει αρκετά, είναι ελαφρύ και βολικό, και η κοπέλα μου βολεύτηκε επάνω του, μου είπε πως το βρήκε πιο βολικό από το Ζ....Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να κατασταλάξω...Από το να πάρω κανένα άλλο σκισμένο-στουκαρισμένο μηχανάκι συμφέρει το 954??
Ελπίζω να μην κούρασα με την πολυλογία μου! Να 'μαστε πάντα καλά και όρθιοι και να χαιρόμαστε τα μηχανάκια μας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marioshadow
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
marioshadow

Αριθμός μηνυμάτων : 933
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2012

cbr 954 rr Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΠαρ 29 Μάης 2015 - 20:38

Καταρχην το Ζ σου τι μοντελο ειναι και ποσα χλμ εχει?το 954 ο αλλος κινητηρας που θα εχει πανω σε τι κατασταση ειναι κ ποσα χλμ εχει?γενικα στο car εχει πολλα 954 σε αριστη κατασταση!!!μην βιαζεσαι ψαξτο λιγο καλητερα!!!το 954 σαν μηχανακι συμφερει!!!ειναι ζυγησμενο σταθερο ευκολοδηγητο με πολυ καλα φρενα...αρκετα δυνατο!!!σε σχεση με το Ζ θα δεις μεγαλη διαφορα!βασικα ειναι σαν τουμπανιασμενο 600αρι :P αξιοπιστο με την κλασικη ποιοτητα πλαστικων και κυλισης (HONDA)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbx -six
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
cbx -six

Αριθμός μηνυμάτων : 1601
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

cbr 954 rr Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΠαρ 29 Μάης 2015 - 20:58

mariospatra... ας ξεκινήσουμε από τα βασικά .....
1) .. Κατ΄αρχάς το Ζ-750 S   είναι πολύ διαφορετικό  από το 954 ... Το  Ζ 750 S,    έχει πιο όρθια  θέση  οδήγησης  και σέλα στρωτή  ,  οπότε είναι πιο άνετο για ταξίδι ...και για οδηγό και για συνοδηγό  ... Μην δοκιμάζεις   στατικά πως είναι ένα μηχανάκι ...Στο δρόμο θα τα καταλάβεις όλα ...Και περισσότερο ο συνοδηγός .  Το 954  είναι καθαρά  sport  μηχανάκι ,  με ότι αυτό συνεπάγεται ..
2) .. Στην ανταλλαγή να ξέρεις ότι  χάνεις πάντα ...Αν πουλήσεις το δικό σου στη τρέχουσα τιμή , θα βάλεις λιγότερα επι πλέον χρήματα για να πάρεις ένα 954 ... Απλά είναι ευκολία η ανταλλαγή γιατί ξεμπερδεύεις αμέσως ...και αυτό συνήθως το πληρώνεις
Και 3) .. Κοίταξε το  954  πώς είναι από κινητήρα ..(γιατί είπες ότι είναι αλλαγμένος )... Εφ όσον  η ανταλλαγή  γίνει από μαγαζί  , να  δώσει κάποια  γραπτή εγγύηση  καλής λειτουργίας για συγκεκριμένο χρόνο  και χιλιόμετρα .  
Σκέψου , δες  και αποφάσισε ... Καλή επιλογή... thumbs up
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mariospatra
Νέο μέλος
Νέο μέλος
mariospatra

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2015

cbr 954 rr Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΠαρ 29 Μάης 2015 - 21:06

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την γνώμη σας! Θα το κοιτάξω και αν το πάρω θα ενημερώσω. Ο κινητήρας του 954 αν έχει ραγισμένα κύλινδρα δεν επισκευάζεται? Έτσι από περιέργεια...γιατί κάπου πήρε το μάτι μου στο νετ ότι παλιότερα η χοντα άλλαζε τους προβληματικούς κινητήρες με καινούριους. Αλλά δεν εξηγούσε κάπου για το κόστος! Θα δείξει πάντως....ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

cbr 954 rr Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΣαβ 30 Μάης 2015 - 10:04

954 και 5χιλ χιλιομετρα δεν με παει καλα. βεβαια παντα υπαρχουν και οι περιπτωσεις!
τσεκαρε αν εχουν αλλαχτει οι δισκοι (πραμα που σημαινει πως εχει περισσοτερα χιλιομετρα απο αυτα που λεει) δες αν η τιμονοπλακα εχει σημαδια χρησης η σελα ειναι πολυχρησιμοποιημενη??? ριξε μια ματια σε ολα αυτα που με την χρηση αλοιωνονται για να καταλαβεις αν ειναι οκ. τσεκαρε το μοτερ που θα σε δωσουν να ειναι το ιδιο (τσεκαρε αρ κινητηρα) μη σε βαλουν οτι περισσευει. ειναι υποχρεομενοι για 6 μηνες εγγυηση απο τον νομο αλλα καλα ειναι να το ζητησεις και εγγραφος ειδικα αν ειναι μαγαζι.
       
      ΠΑΝΤΑ ΠΑΖΑΡΕΥΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ!!!
η μηχανη σου ειναι ποιο εμπορικη απο το 954 δεν ξερω αν ειναι και πόιο καινουργια στην χρονια ριξε κανα 500αρικο ακομα!!!
μπορει να ξεχναω καποια αλλα ριξε και μια ματια εδω ---> https://cbrxx.darkbb.com/t348-topic πριν αγορασεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mariospatra
Νέο μέλος
Νέο μέλος
mariospatra

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2015

cbr 954 rr Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΣαβ 30 Μάης 2015 - 10:32

Erecozi έγραψε:
954 και 5χιλ χιλιομετρα δεν με παει καλα. βεβαια παντα υπαρχουν και οι περιπτωσεις!
τσεκαρε αν εχουν αλλαχτει οι δισκοι (πραμα που σημαινει πως εχει περισσοτερα χιλιομετρα απο αυτα που λεει) δες αν η τιμονοπλακα εχει σημαδια χρησης η σελα ειναι πολυχρησιμοποιημενη??? ριξε μια ματια σε ολα αυτα που με την χρηση αλοιωνονται για να καταλαβεις αν ειναι οκ. τσεκαρε το μοτερ που θα σε δωσουν να ειναι το ιδιο (τσεκαρε αρ κινητηρα) μη σε βαλουν οτι περισσευει. ειναι υποχρεομενοι για 6 μηνες εγγυηση απο τον νομο αλλα καλα ειναι να το ζητησεις και εγγραφος ειδικα αν ειναι μαγαζι.
       
      ΠΑΝΤΑ ΠΑΖΑΡΕΥΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ!!!
η μηχανη σου ειναι ποιο εμπορικη απο το 954 δεν ξερω αν ειναι και πόιο καινουργια στην χρονια ριξε κανα 500αρικο ακομα!!!
μπορει να ξεχναω καποια αλλα ριξε και μια ματια εδω ---> https://cbrxx.darkbb.com/t348-topic?highlight=%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1 πριν αγορασεις
Νομίζω πως αναφέρω όλα όσα θέτεις σαν ερωτήματα στο πρώτο μου ποστ που εξηγώ και την κατάσταση του 954.... thank you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
meangreen
Μέλος
Μέλος
meangreen

Αριθμός μηνυμάτων : 189
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

cbr 954 rr Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΚυρ 31 Μάης 2015 - 19:15

cbr 954 rr Beware-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%84%CF%8E%CE%BD-47396045
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mariospatra
Νέο μέλος
Νέο μέλος
mariospatra

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2015

cbr 954 rr Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΤετ 24 Ιουν 2015 - 12:18

Παιδιά πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας και ευχαριστώ πάρα πολύ!
Θέλω όμως την γνώμη σας σε κάτι ακόμα, ανάμεσα στο 954 και σε ένα 600rr του 2003 ή και 2005 με τα ανάποδα ποιο από τα 2 θα επιλέγατε και γιατί?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

cbr 954 rr Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΤετ 24 Ιουν 2015 - 14:23

Ανάλογα τις δικές σου απαιτήσεις...
Το 954 το θεωρώ την κουκλάρα των CBR!
Το 600RR έχει επίσης επιβλητικό look και πατάει πολύ καλά στο δρόμο και είναι και εύκολα μεταπωλήσιμο δίχως να χάνει στη τιμή!

Προσωπικά θα πήγαινα για το 954 για να χαρώ το πάθος μου.. επίσης συναγωνίζεται τα χιλιάρια με ιδιαίτερη άνεση.
Μυαλό = 600RR
Καρδιά = 954  :x

Η μηχανή πρέπει να είναι πάθος για τον αναβάτη της και το 954 έχει όλο το πακέτο!
Ήδη πιστεύω έχεις κάνει την επιλογή σου, τράβα σε ότι σε παθιάσει περισσότερο, για να μην κουβαλάς μονίμως το παράπονο της μοτοσυκλέτας που... θα μπορούσες να είχες. wave
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
mariospatra
Νέο μέλος
Νέο μέλος
mariospatra

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2015

cbr 954 rr Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΤετ 24 Ιουν 2015 - 14:32

Απλα ακουω οτι το 954 ειχε μαλακές αναρτησεις κ κατι τετοια. Για το 600 δεν εχω ακουσει - διαβασει τιποτα....κ φυσικα το 954 ειναι κουκλαρα!!! Δεν τιθεται θεμα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

cbr 954 rr Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΤετ 24 Ιουν 2015 - 16:39

mariospatra έγραψε:
Απλα ακουω οτι το 954 ειχε μαλακές αναρτησεις κ κατι τετοια.

Αυτός που σου το είπε, προφανώς το έπαιζε "ο μπιλάρας με τη σουζούκα", "ο μαμιάς της γειτονιάς", "Die hard 1,2,3,4,5,6...".. sure

Όλες οι αναρτήσεις ρυθμίζονται στα γούστα οδήγησης του αναβάτη... το 954 μπορεί να γίνει μαλακό σαν στρώμα και σκληρό σαν σανίδα... ασε τους ζηλιάρηδες να σκάνε.. smokin
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
marioshadow
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
marioshadow

Αριθμός μηνυμάτων : 933
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2012

cbr 954 rr Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΤετ 24 Ιουν 2015 - 22:55

mariospatra έγραψε:
Απλα ακουω οτι το 954 ειχε μαλακές αναρτησεις κ κατι τετοια. Για το 600 δεν εχω ακουσει - διαβασει τιποτα....κ φυσικα το 954 ειναι κουκλαρα!!! Δεν τιθεται θεμα!!
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Meno!!!τωρα για το τι θα επιλεξεις ειναι στο τι θελεις πραγματικα εσυ!!!
Απο θεμα δυναμης καμια συγκριση...απο θεσης οδηγησης ειναι σχεδον ιδια...!!!φουλ επιθετικα και τα δυο...
απο εμφανιση πιστευω το 954 ειναι πολυ πιο ιδιαιτερο και "μοναδικο"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

cbr 954 rr Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΚυρ 28 Ιουν 2015 - 19:55

ηθελα το ψεκαστο πηρα το καρμπυρατερατο
.
.
.
.
.
.
.
.
.
σε 2 χρονια πηρα ψεκαστο και ησυχασα.
μην ρωτας αλλους για το δικο σου παθος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

cbr 954 rr Empty
#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΚυρ 6 Σεπ 2015 - 23:45

τελικα τι εκανες???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgerapto
Νέο μέλος
Νέο μέλος
georgerapto

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2014

cbr 954 rr Empty
#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: cbr 954 rr   cbr 954 rr EmptyΣαβ 19 Δεκ 2015 - 12:14

καλησπερα στην παρεα! ελπιζω να αλλαξες γνωμη και να πηρες αλλο μηχανακι εκτος απο 954! ημουν κατοχος 954 για 1 χρονο.το ειχα αγορασει με 12000 χλμ και ειχε θορυβο στον κινητηρα. μετα απο πολυ ψαξιμο και εξοδα βρηκα οτι χτυπουσαν τα εμβολα. (καμπανιζαν στα χωριατικα!) μολις το ελυσα βρηκα φθορες εκτος απο τα εμβολα και στα κυλινδρα. σαν να βλεπεις κυλινδρο απο town mate εικοσαετιας. σωτηρια υπηρχε βεβαια αλλα δεν αξιζε. 1100 ευρω τα εμβολα καινουργια και 3700 ευρω τα καρτερ καινουργια. μεταχειρισμενα δεν υπηρχαν γιατι οπως εμαθα μετα απο πολλες ερωτησεις σε ιδιοκτητες ανταλλακτικων απο 954,ολοι ειχαν το ιδιο προβλημα. οποτε το εκανα ανταλλαγη με ενα xx και μετα απο 2 χρονια χρησης ειμαι ηρεμος και ευτυχισμενος! ολα τα 954 χρησιμοποιουν τον κινητηρα του 900rr υπερκυβισμενο.απο 69χιλιοστα εμβολα,τον εκαναν 74!!!!!!! ποσο να αντεξει ενας κινητηρας με μια τοσο μεγαλη αυξηση στα εμβολα. το αποτελεσμα ειναι οτι εχει μηδενικη αποσταση αναμεσα απο τους κυλινδρους και εχει και οιλυ λεπτα τοιχωματα.σαν αποτελεσμα τα περισσοτερα να εχουν καταστρεψει τα κυλινδρα τους. οποτε μακρια απο 954!!! παρτε xx να σωθητε!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

cbr 954 rr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Moto - κουβέντες-
^ Back to Top