Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 αγορα cbr600f 2011

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zarp
Νέο μέλος
Νέο μέλος
zarp

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2013

αγορα cbr600f 2011 Empty
#1ΔημοσίευσηΘέμα: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΔευ 14 Οκτ 2013 - 20:02

καλησπερα παιδια.. ειμαι σε διαδικασια αγορα μηχανης.. οντως γιαπονεζακιας φουλ δεν θα κοιταγα κατι αλλο απο japan εταιρια.. λογο του οτι η καιροι ειναι δυσκολοι και δεν γινεται να εχω ενα εργαλειο για το καθε τι (δουλεια-ταξιδι-κ@υλ@) προσπαθω να τα βρω κατι που να τα συνδιαζει οσο αυτο ειναι εφικτο .. μετα απο μια ερευνα κατεληξα σε 2 μοντελα.. το cbr και το fazer 800..φυσικα οι yamaχακιδες υποστηριζουν το σπιτι τους και καλα κανουν.. αλλα εμενα η καρδια μου λεει cbr.. πως να το κανουμε.. η μηχανη ειναι και γυναικα και αν μη τι αλλο θες να την κοιτας και απο ετσι 8-> να γινεσαι ετσι 8--------------> .. ωραιο το fazer αλλα για τα γουστα μου το cbr ειναι αλλου.. το μονο που με φρεναρει ειναι το κοστος των servish του (μιας και ολοι λενε πως η honda ποναει σε αυτο) καθως και η καταναλωση του.. θα μου επιτρεψει δηλ να πηγαινω και στην δουλεια μαζι της η θα αναγκαστω να παρω και ενα μικρο για εδω μεσα.. επισης αν και ξερω πως οδηγικα ειναι αρκετα καλο θα ηθελα απο κατοχους να αναφερουν τα οποια μειονεκτηματα του αν εχει.. και το κοστος των servish του και την καταναλωση του εδω μεσα και εκτος σε ταξιδι.. φυσικα ξερω οτι οσο αφορα την βενζινη εξαρταται απο το χερι του καθενα.. γι αυτο και θελώ στοιχεια για χαλαρους ρυθμους.. φανταζομαι οταν θα τρωει ξυλο μπορει να φτανει και τα 10 λιτρα στα 100χλμ.. αλλα στο χαλαρο ποσο καει..ανακεφαλαιωση λοιπον..
1)καστος συντηρησεις
2)καταναλωση
3) γενικες εντυπωσεις εμπειριες ..
σας ευχαριστω προκαταβολικα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MaxZorin
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
MaxZorin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Μεσόγεια
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

αγορα cbr600f 2011 Empty
#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΔευ 14 Οκτ 2013 - 22:05

Από την στιγμή που αναρωτιέσαι τέτοια πράγματα, για μια low-budget μοτοσυκλέτα όπως το καινούριο cbr600f, χωρίς να στα γράφω για κακό ή για να με μισήσεις, ψάξε για κάτι άλλο, κατά πολύ απλούστερο-οικονομικότερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zarp
Νέο μέλος
Νέο μέλος
zarp

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2013

αγορα cbr600f 2011 Empty
#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΔευ 14 Οκτ 2013 - 22:50

MaxZorin έγραψε:
Από την στιγμή που αναρωτιέσαι τέτοια πράγματα, για μια low-budget μοτοσυκλέτα όπως το καινούριο cbr600f, χωρίς να στα γράφω για κακό ή για να με μισήσεις, ψάξε για κάτι άλλο, κατά πολύ απλούστερο-οικονομικότερο.
φιλε μου δεν τιθεται θεμα να σε μισησω.. αλλα γιατι να ψαξω για κατι αλλο?? δεν ειπα οτι περιμενω να αλλαζω λαδια με 10ευρω ουτε με 20ευρω να κανω 400χλμ.. απλα ηθελα να μαθω το κοστος συντηρησης της και την καταναλωση. Δεν νομιζω πως ειναι κακο αυτο πριν κανεις μια κινηση δινωντας ενα οχι μικρο ποσο για την αποκτηση της.. στην τελικη θα ηθελα να ξερω τι θα αντιμετοπισω γιατι με αντιπροσωπειες δν ειχα ποτε μου σχεση.. τα περισσοτερα τσ εκανα μονος μου και στους 2 και στους 4 τροχους και πηγαινα σε δικο μου μαστορα για λιγα πραγματα .. εδω ομως παιζει η εγγυηση και αναγκαστικα αν τη θελω θα πρεπει να κανω επισκεψεις στα εν λογο συνεργεια..αν θες εξηγησε μου γιατι με αποτρεπεις απο την αγορα της αφου ειναι και low badget οπως ειπες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 52
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

αγορα cbr600f 2011 Empty
#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΔευ 14 Οκτ 2013 - 23:34

ειτε yamaha παρεις ειτε honda, τα κοστη πανω κατω ειναι τα ιδια. κανα 300αρι γενικο full service υπολογιζε με βαλβιδες (χοντρικα ε?) αν ληξει η εγγυηση. Αυτο για καθε 25000 χλμ. Απο κει και περα εφοσον λες οτι κανεις μονος πολλα πραγματα τι κοστος να εχουν τα υπολοιπα? μονο αναλωσιμα. το καυσιμο μεσα στην πολη υπολογιζε το χοντρικα κανα 6αρι/100 και λαστιχα καθε 10-15000χλμ αναλογα το χερι σου μπορει και 18-20000 (καθε τρια χρονια οπως και δηποτε) κανα 300αρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vales
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
Vales

Αριθμός μηνυμάτων : 983
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 56
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2010

αγορα cbr600f 2011 Empty
#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013 - 3:49

Ότι λέει η καρδιά σου φίλε... εκτός αν θέλεις να την πουλήσεις (για την καρδιά μιλάω) για 200-300 ευρώ το χρόνο.wave 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

αγορα cbr600f 2011 Empty
#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013 - 7:37

Για τις συγκεκριμενες μοτοσυκλετες δεν εχω αποψη. Για τα συνεργεια και τις αντιπροσωπειες εχω να σου πω τα εξης. Πηγαινα το αυτοκινητο σε εξουσιοδοτημενα και οχι στης αντιπροσωπειας γιατι δεν τους ειχα εμπιστοσυνη. Καποια στιγμη μου συστησαν ενα παραρτημα της αντιπροσωπειας, δηλαδη εξουσιοδοτημενο που ανηκε στην αντιπροσωπεια το οποιο και καλυτερες τιμες εχει και φοβερη και τιμια δουλεια κανει. Δεν παιζει ρολο αν ειναι εξουσιοδοτημενο, αντιπροσωπεια ή κατι αλλο. Η ουσια ειναι να βρεις καλο συνργειο με σωστους μαστορους και καλες τιμες απο τη διοικηση του. Για honda ξερουμε συνεργεια σωστα ειδικα αν εισαι Αθηνα γιατι οπως και να το κανουμε εχουν αρκετοι εδω μεσα honda. Οπως ανεφεραν και συμφορουμιτες, παρε αυτο που σ αρεσει, απλα καντο ενα τεστ πριν να εισαι σιγουρος οτι σου κανει οδηγικα, οσο για τα εξοδα, μην ανησυχεις δεν προκειται να απεχουν πολυ, πιο πολυ εχει σημασια για τις τιμες σε ποιο συνεργειο θα πεσεις οπως προειπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zarp
Νέο μέλος
Νέο μέλος
zarp

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2013

αγορα cbr600f 2011 Empty
#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013 - 19:27

αυτο φανταζομουν..  οταν με το καλο το αποκτησω θα σας χρειαστω για ενα καλο εξουσιοδοτημενο με λογικες τιμες.. αθηνα ειμαι .. οποτε ολα καλα.. η αληθεια ειναι οτι με την πρωτη απαντηση που δεχτηκα απογοητευτικα αρκετα και ακομα δν μπορω να καταλαβω γιατι αυτα που με ενδιεφεραν να μαθω για το εργαλειο δηλ κοστος συντηρησεις και καταναλωση δειχνουν πως θα πρεπει να παρω μια απαπλουστερη και οικονομικοτερη μηχανη.. anyway σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

αγορα cbr600f 2011 Empty
#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013 - 21:09

Δεν ξερω γιατι καταλαβες οτι "πρεπει" να παρεις απλουστερη μηχανη, κι εγω καποτε ελεγα να παρω ΧΧ καρμπυρατερατο, τελικα μ αρεσει το ιντζεκτιον με τα ψηφιακα, οποτε αποφασισα ευκολα συμφωνα με το τι θα ευχαριστηθω περισσοτερο. Καποτε παλι ειχα ενα 1400 μοντελο 98 και πληρωνα περισσοτερα για συντηρηση απο τα 2500 μοντελο 2009 που εχω τωρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zarp
Νέο μέλος
Νέο μέλος
zarp

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2013

αγορα cbr600f 2011 Empty
#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΤρι 15 Οκτ 2013 - 23:13

φιλε μου συμφωνω απολυτα μαζι σου.. μιλωντας για απλουστερη οικονομικοτερη αναφερομαι στο ποστ του φιλου μελους maxzorin.. ηταν ο πρωτος που μ απαντησε στο θεμα που ανοιξα και αυτο μου ειπε.. οτι επειδη αναρωτεμαι για το κοστος κτλ για τι cbr θα ηταν καλητερα να παρω κατι απλουστερο.. σε αυτο αναφερομαι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
slaine
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
slaine

Αριθμός μηνυμάτων : 793
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011

αγορα cbr600f 2011 Empty
#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΤετ 16 Οκτ 2013 - 19:04

Καλώς ήρθες φίλε.

Ηλικία/κιλά/ύψος; Τι χρήση θα κάνεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/lagno.mpifteki
takis-xx
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
takis-xx

Αριθμός μηνυμάτων : 249
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 42
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

αγορα cbr600f 2011 Empty
#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΤετ 16 Οκτ 2013 - 20:05

Καλως ηρθες φιλε μου κ καλησπερα.Στη θεση σου θα επαιρνα το μηχανακι το οποιο μου αρεσει πιο πολυ.Το κοστος συντηρησης που σκεφτεσαι θα ειναι παρομοιο κ για τα 2 μηχανακια κ επειδη πχ για ενα γενικο σερβις οι μηχανικοι συνηθως εχουν ταριφα αναλογα με τα κυβικα τοτε οσο περισοτερα κυβικα τοσο πιο πολλα πληρωνεις.Τωρα στο θεμα των ανταλλακτικων πολλοι υποστηριζουν οτι η Yamaha εχει πιο φθηνα ανταλλακτικα απο τη Honda.Εγω αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ολες οι εταιρειες εχουν ανταλλακτικα που ειναι σε λογικες τιμες αλλα και ανταλλακτικα σε εξωφρενικες τιμες.Οσον αφορα τη καταναλωση πιστευω οτι κ τα 2 αυτα μηχανακια εχουν παρομοιες καταναλωσεις με λιγο μεγαλυτερη αυτη του Fazer.Τωρα οσον αφορα αυτο που σου ειπε ο maxzorin στην ουσια ουτε το Fazer σου προτεινει.Στη θεση σου θα προσπαθουσα με καποιο τροπο να κανω βολτα και τα 2 μηχανακια και θα διαλεγα αυτο που θα με κερδιζε καλυτερα.Αν τωρα ψαχνεις για κατι οικονομικοτερο σε καταναλωσεις και συνεργεια ισως καλυτερα να κοιταζες για καποιο δικυλινδρο 600cc-650cc.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zarp
Νέο μέλος
Νέο μέλος
zarp

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2013

αγορα cbr600f 2011 Empty
#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΤετ 16 Οκτ 2013 - 23:45

Το κοστος πανω κατω το γνωριζω.. απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι δεν ειναι αυξημενο σε σχεση με το fazer.. μιας και απι την αρχη μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο το φαζερ.. αλλα απ την στιγμη που ειναι πανω κατω τα ιδια και η καταναλωση ελαφρα χαμηλοτερη τοτε παω φουλ για το cbr.. δν με ενδιαφερει κατι αλλο πιο μικρο γιατι ξερω πως σε κανα 6μηνο θα κοιταω παλι για μεγαλητερο.. υψος 1.84 και χρηση απ ολα εκτος κ αν κρατησω το scooter οποτε θα το εχω μονο για εξω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
slaine
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
slaine

Αριθμός μηνυμάτων : 793
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011

αγορα cbr600f 2011 Empty
#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αγορα cbr600f 2011   αγορα cbr600f 2011 EmptyΠεμ 17 Οκτ 2013 - 0:33

Τι εμπειρία έχεις με μηχανές;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/lagno.mpifteki
 

αγορα cbr600f 2011

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» ΑΓΟΡΑ 250 ΜΕ ΑΒS Ή ΑΓΟΡΑ SCOOTER ABS
» Καθρέπτης cbr600f
» ΚΑΜΠΑΝΑ cbr600f
» Ζητειται καθρέπτης CBR600F
» CBR600F is Britain's most popular used bike

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: CBR Forums ::   :: Moto - κουβέντες-
^ Back to Top