Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Τροφή για σκέψη..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 32  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#376ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤρι 15 Ιουλ 2014 - 15:57

Με την αποψη σου σε γενικες γραμμες σαν ποσοστα συμφωνω...γι αυτο το μικρο ποσοστο που δεν ειναι πολεμοχαρο ελπιζω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#377ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤρι 15 Ιουλ 2014 - 17:07

εγω πραγματικα δεν μπορω να προσδιορισω σε ποια κατηγορια ειμαι, μαλλον ενας ετοιμοπολεμος φιλειρηνηστης.
και το λεω αυτο κοιτοντας μια φωτο που εχεις ανεβασει με εναν πατερα και το αψυχο κορμι του παιδιου του που πραγματικα με εχει τρραυματισει χειροτερα απο σφαιρα. πες μου εσυ σε ποιον δεν θα ξυπνουσε το φιλοπομεμο ενστικτο αν βρισκοταν σε αυτην την κατασταση???
(δεν βαζω την φωτο και θα παρακαλουσα να μην ανεβει διοτι πραγματικα ποναω οταν την βλεπω)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#378ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤρι 15 Ιουλ 2014 - 22:48


μιας και μιλαμε για παγκοσμια συμφαιροντα και πολεμους ας δουμε και ααυτο.
ειναι λιγο κουραση 2 ωρες και που κραταει αλλα λεει πολλα αξιζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#379ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤρι 15 Ιουλ 2014 - 23:07

Erecozi έγραψε:
εγω πραγματικα δεν μπορω να προσδιορισω σε ποια κατηγορια ειμαι, μαλλον ενας ετοιμοπολεμος φιλειρηνηστης.
και το λεω αυτο κοιτοντας μια φωτο που εχεις ανεβασει με εναν πατερα και το αψυχο κορμι του παιδιου του που πραγματικα με εχει τρραυματισει χειροτερα απο σφαιρα. πες μου εσυ σε ποιον δεν θα ξυπνουσε το φιλοπομεμο ενστικτο αν βρισκοταν σε αυτην την κατασταση???
(δεν βαζω την φωτο και θα παρακαλουσα να μην ανεβει διοτι πραγματικα ποναω οταν την βλεπω)

Σε καταλαβαινω και το καταλαβαινω ολο το σκηνικο των αισθησεων που σου βγαζει...δεν εχεις αδικο, αλλα απ την αλλη η βια φερνει βια και οσο συνεχιζεται διαιωνιζεται...δικοπο μαχαιρι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#380ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤετ 23 Ιουλ 2014 - 18:04


σκεφτικα να το βαλω στα κατοικιδια αλλα δεν μου καθοταν ειπα να το βαλω στα αστεια βιντεο αλλα πραγματικα μετα απο σκεψη δεν ειδα κατι αστειο νομιζω τελικα οτι εδω ειναι η θεση του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#381ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤρι 29 Ιουλ 2014 - 18:55

Ενας φιλος ποσταρε το παρακατω πριν λιγο καιρο και μολις το ειδα και το διαβασα...

Ένας Άγιος σε Λάθος Μέρος

«Πως μπορούν κάποιοι να βρίσκουν λύση πολύ εύκολα στα πιο περίπλοκα προβλήματα, ενώ άλλοι πανικοβάλλονται όταν έχουν να αντιμετωπίσουν ένα μικρό πρόβλημα και πνίγονται σε μία κουταλιά νερό;» ρώτησα.

Ο Ramesh απάντησε με τη διήγηση της ακόλουθης ιστορίας:

«Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν ένας άνθρωπος που η ψυχή ήταν γεμάτη καλοσύνη. Όταν πέθανε, όλοι υπέθεσαν ότι θα πήγαινε κατ “ευθείαν στον Παράδεισο, αφού θεώρησαν ότι ήταν η μόνη επιλογή για έναν καλό άνθρωπο σαν κι αυτόν. Και πράγματι εκεί πήγε.

Εκείνο τον καιρό, ο Παράδεισος δεν ήταν καθόλου οργανωμένος και δεν λειτουργούσε στη εντέλεια. Η γραμματεία ήταν ανεπαρκής, και η κοπέλα που τον υποδέχτηκε έριξε μια βιαστική ματιά στην λίστα με τα ονόματα που είχε μπροστά της. Δεν βρήκε το όνομα αυτού του ανθρώπου, οπότε τον έστειλε κατευθείαν στην Κόλαση.

Στην κόλαση κανείς δεν ελέγχει ποιος εισέρχεται. Ο άνδρας εισήλθε και παρέμεινε στην Κόλαση …

Μερικές μέρες αργότερα, ο Εωσφόρος εισέβαλε από τις πύλες του Παραδείσου, για να ζητήσει εξηγήσεις από τον Άγιο Πέτρο.

«Αυτό που κάνατε ήταν απαράδεκτο!» είπε.

Ο Άγιος Πέτρος ρώτησε τον Εωσφόρο γιατί ήταν τόσο θυμωμένος, και ο οργισμένος Εωσφόρος του απάντησε:

«Στείλατε αυτόν τον άνθρωπο κάτω στην Κόλαση, και αυτός με υπονομεύει διαρκώς! Από την αρχή που ήρθε, ενδιαφερόταν για τους άλλους ανθρώπους, τους άκουγε και τους μιλούσε με αγάπη. Η κατάσταση άλλαξε στην Κόλαση. Τώρα όλοι μοιράζονται μεταξύ τους τα συναισθήματά τους, αγκαλιάζονται και ενδιαφέρονται για τον άλλον. Όμως στην Κόλαση δεν πρέπει να είναι έτσι ! Πάρτε τον πίσω στον παράδεισο! »

Όταν τελείωσε ο Ramesh την ιστορία, με κοίταξε και μου είπε:

«Ζήσε τη ζωή σου με τόση αγάπη στην καρδιά σου, ώστε ακόμα και αν σε στείλουν κατά λάθος στην κόλαση, ο ίδιος ο διάβολος να σε επιστρέψει στον Παράδεισο».

Διαβάστε περισσότερα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#382ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤετ 30 Ιουλ 2014 - 17:25

έχεις προσέξει οτι η πραγματικοτητα είναι το ακριβώς αντίθετο? εστω οτι ολοι οι άνθρωποι ειμαστε καλοι (εγω το πιστευω) και ενας απο εμας ξυπνάει άσχημα. αντι να πει καλήμερα στον συνανθωπο το ποιο πιθανο ειναι να τον προσπεράσει κατσουφιασμενος. αν περασει και καμμια δεκαρια σίγουρα τον ενα θα τον βρίσει και θα του χαλάσει την μερα ισως να γινει και με καποιον δευτερο και μετα το εργο παει παλι απο την αρχή αυτοι οι δυο θα κατσουφιασουν και θα το περάσουν και σε αλλους. νομίζω η παραβολή παει να μας αλλάξει αυτην την αρχέγονη νοοτροπία και να μας βάλει στην σκέψη να μην μεταφέρουμε την κακία αλλα την καλοσύνη, διοτι δυστυχώς κρατάμε κριμένη μεσα στην καρδιά μας ολη την καλοσύνη μας σαν πολύτιμο θησαυρό αντι να την μοιράζουμε απλόχερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#383ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤετ 30 Ιουλ 2014 - 20:58

Erecozi έγραψε:
διοτι δυστυχώς κρατάμε κριμένη μεσα στην καρδιά μας ολη την καλοσύνη μας σαν πολύτιμο θησαυρό αντι να την μοιράζουμε απλόχερα.

Μήπως, λέω....Μήπως επειδή το "καλός κ αγαθός" των αρχαίων έχει καταντήσει στις μέρες μας συνώνυμο του μ@λ@κ@
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
slaine
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
slaine

Αριθμός μηνυμάτων : 793
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#384ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤετ 30 Ιουλ 2014 - 22:11

ptinotrofos έγραψε:
Erecozi έγραψε:
διοτι δυστυχώς κρατάμε κριμένη μεσα στην καρδιά μας ολη την καλοσύνη μας σαν πολύτιμο θησαυρό αντι να την μοιράζουμε απλόχερα.

Μήπως,   λέω....Μήπως επειδή  το "καλός κ αγαθός" των αρχαίων έχει καταντήσει στις μέρες μας συνώνυμο του μ@λ@κ@
+++++++
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/lagno.mpifteki
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#385ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤετ 30 Ιουλ 2014 - 22:51

Το τι εχει "καταντησει" ειναι σχετικο,οπως μας βολευει να το βλεπουμε...

Πειτε μου λοιπον οτι πχ εδω μεσα αν καποιος γνωριζει κατι ειναι σωστο να μην το λεει σε καποιον αλλον που εχει αναγκη...και οτι αυτος που το λεει και βοηθαει να λυθει ενα προβλημα ειναι μ@λ@κ@ς...

Το γιν και το γιαν λενε καποιοι στην ανατολη...ολοι μας εχουμε μεσα μας το καλο και το κακο, δεν ειμαστε καλοι ή κακοι, ειμαστε αυτο που επιλεγουμε να κανουμε, εχουμε δυνατοτητα επιλογης, η επιλογες μας δηλαδη οι σκεψεις μας για τους αλλους και κατ επεκταση οι πραξεις μας μας κανουν αυτο που ειμαστε...αν επιλεξεις να πεις καλημερα θα το κανεις...αν σκεφτεις πως θα θελαμε να μας φερονται να φερθουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pablo
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
pablo

Αριθμός μηνυμάτων : 5366
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Ζωγράφου-Αθήνα (ex salonica-Malgara)
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#386ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤετ 30 Ιουλ 2014 - 23:29

το μυστικο είναι λιιιγο πιο πολυπλοκο. ολοι λεμε Εγω να κανω. Εγω να σκεφτω. Εγω θελω. Εγω δινω. Εγω αγαπαω. εγωεγωεγωεγωεγω ΕΕΕΓΓΓΩΩΩ.
εχει σκεφτει αραγε ποτε κανεις ότι Εσυ σκέφτεσαι ετσι και καλα κανεις και εισαι ότι εισαι και παλι καλα κανεις και αν Εγω θελω και Εσυ δεν μου δωσεις παλι όλα καλα? Πραγματικα όλα καλα όμως. όχι του κωλου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thodo L200
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
Thodo L200

Αριθμός μηνυμάτων : 6282
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#387ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΠεμ 31 Ιουλ 2014 - 0:11

Δεν υπαρχει λογος να ειναι ολα καλα αν θελω και δε μου δωσεις, μπορει απλα να μεινουν τελειως ουδετερα, δεν εισαι υποχρεωμενος να εισαι ουτε καλος ουτε ομως κακος με τον αλλον, η κακια μπορει να μεινει απ εξω αν θελει ο καθενας μας, υπαρχει και το δεν ασχολουμαι...δεν ειναι αναγκη αν εχεις να κανεις με κακια να επιστεψεις κακια, μπορεις να επιστρεψεις και αδιαφορια...ειναι τεραστιο θεμα ομως ολο αυτο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#388ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤετ 6 Αυγ 2014 - 1:45

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/el_GR/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] by [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

πραγματικα ειναι μερικες φορες που θελω να πω τοσα πολλα για ενα βιντεο,,,
αλλα τελικα πιστευω ειναι ασκοπα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#389ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤετ 6 Αυγ 2014 - 13:26

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 Empty
#390ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή για σκέψη..   Τροφή για σκέψη.. - Σελίδα 26 EmptyΤετ 6 Αυγ 2014 - 13:40

Στο χαρτί γράφει... "Βοηθήστε με, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω μέχρι αύριο"..
Βίντεο που αφορά την γυναικεία κακοποίηση..

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
 

Τροφή για σκέψη..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 26 από 32Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 32  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 ::  Δημόσια συζήτηση :: Καφενείο - Γενικές-
^ Back to Top