Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.
Καλωσήρθατε στο φόρουμ cbr.

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλα τα forum και τις κατηγορίες των δημόσιων συζητήσεων.
* CBR 125
* CBR 250
* CBR 600
* CBR 1000
* CBR 1100 XX
* Επαγγέλματα/ασχολίες
* Γενικές συζητήσεις
* Ψηφοφορία
* Νέα
* Τεχνικά θέματα
* Είδη ρουχισμού/ Βαλίτσες / Ηλεκτρονικά
* Εκδηλώσεις / Βόλτες / Ταξίδια
* Φωτογραφικό υλικό
* Videos
* Τέχνη
* Ανέκδοτα και Χιούμορ
* Αγγελίες
* Νομοί Ελλάδος (Το Φόρουμ ανά Νομό)
* Ενδιαφέροντα-Hobbies

και πολλές ακόμη υποκατηγορίες!!

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας δωρεάν, διαρκεί μόνο λίγα δευτερόλεπτα και σας δίνει την δυνατότητα να συμμετέχετε στις δημόσιες συζητήσεις.

Ευχόμαστε να έχετε μια καλή διαμονή στην σελίδα μας.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε
 

 Λίπανση αλυσίδας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Λίπανση αλυσίδας
Σε κάθε βόλτα
Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Pl1013%Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Pr12
 13% [ 7 ]
Κάθε 500 χλμ.
Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Pl1073%Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Pr12
 73% [ 40 ]
Κάθε 1.000 χλμ.
Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Pl1014%Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Pr12
 14% [ 8 ]
Κάθε 2.000 χλμ.
Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Pl100%Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Pr12
 0% [ 0 ]
Κάθε 3.000 χλμ.
Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Pl100%Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Pr12
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 55
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
paulakos
 
 
avatar

Αριθμός μηνυμάτων : 330
Φύλλο : Άντρας
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 24 Ιουλ 2011 - 12:39

tsiftis έγραψε:
κάθε 500 κι εγώ ίσως και λιγότερο καμιά φορά. Αναλόγως την κατάσταση της. Βασικά την κοιτάω εμπειρικά. Αν βλέπω οτι στεγνώνει ρίχνω.
Καθάρισμα καθε 1000-2000 περίπου με κηροζίνη. Αναλόγως την μπίχλα κι εδώ

Τελειως φιλικα τσιφτι πιστευω οτι το να πλενεις με κιροζινη την αλυσιδα την καταστρεφεις...Στις αλυσιδες ring και x-ring οταν ριχνεις καυστικα υλικα επανω οπως βενζινη,πετρελαιο,κιροζινη κτλ αυτα σου καινε τα oring τις αλυσιδας με αποτελεσμα να περναει πεσα απο αυτα και να σου ρευστοποιει το γρασσο που βρισκεται μεσα στα κυλινδρακια της αλυσιδας φτανοντας την σε σημειο να μην ειναι ποια αυτολυπενομενη....Εγω οταν πλαινω την μηχανη παιρνω ενα σφουγγαρακι των πιατων με το πρασινο συρμα,την πλενω ωστε να φυγουν οι λασπες και οτι αλλο εχει πανω και πριν της ριξω σπρευ την στεγνωνω καλα με ενα πανι!!!Παντα φιλικα!! Beerchug Beerchug

Οσο για την δικη μου λυπανση αλυσιδας καθε 500 χιλιομετρα πιστευω οτι ειναι καλα!!! thank 2
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsiftis
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
tsiftis

Αριθμός μηνυμάτων : 495
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2011

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΤετ 31 Αυγ 2011 - 23:37

paulakos έγραψε:
Τελειως φιλικα τσιφτι πιστευω οτι το να πλενεις με κιροζινη την αλυσιδα την καταστρεφεις...Στις αλυσιδες ring και x-ring οταν ριχνεις καυστικα υλικα επανω οπως βενζινη,πετρελαιο,κιροζινη κτλ αυτα σου καινε τα oring τις αλυσιδας με αποτελεσμα να περναει πεσα απο αυτα και να σου ρευστοποιει το γρασσο που βρισκεται μεσα στα κυλινδρακια της αλυσιδας φτανοντας την σε σημειο να μην ειναι ποια αυτολυπενομενη....Εγω οταν πλαινω την μηχανη παιρνω ενα σφουγγαρακι των πιατων με το πρασινο συρμα,την πλενω ωστε να φυγουν οι λασπες και οτι αλλο εχει πανω και πριν της ριξω σπρευ την στεγνωνω καλα με ενα πανι!!!Παντα φιλικα!! Beerchug Beerchug

Οσο για την δικη μου λυπανση αλυσιδας καθε 500 χιλιομετρα πιστευω οτι ειναι καλα!!! thank 2

Κι εμένα η λογική μου έτσι έλεγε αλλα η DID προτείνει καθαρισμό με κηροζίνη και καλό στέγνωμα μετά! Αναφέρει και παραφίνη σε άλλο κουτί που είδα πάλι στη θέση της κηροζίνης... Λογικά αυτά τα δύο προτείνει.
Απαγορεύει ατμό, thinner(που δεν ξερω τι είναι), συρματόβουρτσα και πτητικούς διαλύτες όπως gasoline και benzine(δεν ξερω τη διαφορά)

Για λάδωμα sae 80W - 90 και σε ένα εικονίδιο μαζί με αυτόν τον τύπο έχει και sae 20W - 40.
Κάθε 500χιλ όλα αυτά.

Τα παραθέτω μπας και ψάχνεται κανένας Χριστιανός!!
Η γνώση είναι για να δίδεται...!!! Beerchug yess


Έχει επεξεργασθεί από τον/την tsiftis στις Πεμ 1 Σεπ 2011 - 17:44, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cbridhs
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
cbridhs

Αριθμός μηνυμάτων : 269
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Τόπος : ουυυυυ
Ημερομηνία εγγραφής : 07/10/2010

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 1 Σεπ 2011 - 13:50

tsiftis έγραψε:
paulakos έγραψε:
Τελειως φιλικα τσιφτι πιστευω οτι το να πλενεις με κιροζινη την αλυσιδα την καταστρεφεις...Στις αλυσιδες ring και x-ring οταν ριχνεις καυστικα υλικα επανω οπως βενζινη,πετρελαιο,κιροζινη κτλ αυτα σου καινε τα oring τις αλυσιδας με αποτελεσμα να περναει πεσα απο αυτα και να σου ρευστοποιει το γρασσο που βρισκεται μεσα στα κυλινδρακια της αλυσιδας φτανοντας την σε σημειο να μην ειναι ποια αυτολυπενομενη....Εγω οταν πλαινω την μηχανη παιρνω ενα σφουγγαρακι των πιατων με το πρασινο συρμα,την πλενω ωστε να φυγουν οι λασπες και οτι αλλο εχει πανω και πριν της ριξω σπρευ την στεγνωνω καλα με ενα πανι!!!Παντα φιλικα!! Beerchug Beerchug

Οσο για την δικη μου λυπανση αλυσιδας καθε 500 χιλιομετρα πιστευω οτι ειναι καλα!!! thank 2

Κι εμένα η λογική μου έτσι έλεγε αλλα η DID προτείνει καθαρισμό με κηροζίνη και καλό στέγνωμα μετά! Αναφέρει και παραφίνη σε άλλο κουτί που είδα πάλι στη θέση της κηροζίνης... Λογικά αυτά τα δύο προτείνει.
Απαγορεύει ατμό, thinner(που δεν ξερω τι είναι), συρματόβουρτσα και πτητικούς διαλύτες όπως gasoline και benzine(δεν ξερω τι διαφορά)

Για λάδωμα sae 80W - 90 και σε ένα εικονίδιο μαζί με αυτόν τον τύπο έχει και sae 20W - 40.
Κάθε 500χιλ όλα αυτά.

Τα παραθέτω μπας και ψάχνεται κανένας Χριστιανός!!
Η γνώση είναι για να δίδεται...!!! Beerchug yess

plus1 plus1 για την D.I.D.!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ptinotrofos
Χρυσό μέλος
Χρυσό μέλος
ptinotrofos

Αριθμός μηνυμάτων : 7822
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 70
Τόπος : Άνω Λιόσια
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΤετ 21 Ιαν 2015 - 1:12

Εγώ μόλις γυρίσω από τη βόλτα σκουπίζω την αλυσίδα από το μαυρισμένο γράσο με μια πατσαβούρα την περνάω με φρέσκο και την αφήνω να πήξει μέχρι την επόμενη βόλτα. Την επόμενη πρίν ξεκινήσω σκουπίζω τα περισσευούμενο γράσο με καθαρό πανί για να μην πετάει και μου κάνει τη ζάντα σκατά. Οι βόλτες μέσο όρο 300-350 πάνω κάτω χλμ. Και αλυσίδα αλλάζω κάθε 35-40 χιλ. χλμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikman
Νέο μέλος
Νέο μέλος
nikman

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 58
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/12/2014

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΔευ 23 Φεβ 2015 - 17:57

Ανά 1.000χλμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΔευ 23 Φεβ 2015 - 22:33

Πιστευω πως καθε 500χλμ ειναι καλα αλλα δεν το εχω στανταρ, καποιες φορες περναω και τα 500χλμ καποιες οχι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΔευ 23 Φεβ 2015 - 22:34

και χρονικο οριο στις 15 μερες νομιζω ειναι καλα ανεξαρτητως χιλιομετρων οτι ερθει πρωτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalaitzidisk
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
kalaitzidisk

Αριθμός μηνυμάτων : 1321
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 37
Τόπος : GERMANY BIELEFELD
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΔευ 23 Φεβ 2015 - 22:56

500 χλμ ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/kalaitzidisk
Tsimuhas
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Tsimuhas

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 35
Τόπος : Χαλκιδική
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΔευ 23 Φεβ 2015 - 23:07

Erecozi έγραψε:
και χρονικο οριο στις 15 μερες νομιζω ειναι καλα ανεξαρτητως χιλιομετρων οτι ερθει πρωτο

Και αυτο καλο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalaitzidisk
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
kalaitzidisk

Αριθμός μηνυμάτων : 1321
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 37
Τόπος : GERMANY BIELEFELD
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΔευ 23 Φεβ 2015 - 23:25

Erecozi έγραψε:
και χρονικο οριο στις 15 μερες νομιζω ειναι καλα ανεξαρτητως χιλιομετρων οτι ερθει πρωτο

νομίζω ότι κανεις λάθος... εγώ το καλοκαίρι θα κατεβω ελλάδα δηλαδή τι ? λιπαίνω εδώ και ξεκινάω 2500χλμ ? και μετά ? γρανάζια αλυσίδα ? αν φτάσω... Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/kalaitzidisk
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#26ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΔευ 23 Φεβ 2015 - 23:28

kalaitzidisk έγραψε:
Erecozi έγραψε:
και χρονικο οριο στις 15 μερες νομιζω ειναι καλα ανεξαρτητως χιλιομετρων οτι ερθει πρωτο

νομίζω ότι κανεις λάθος... εγώ το καλοκαίρι θα κατεβω ελλάδα δηλαδή τι ? λιπαίνω εδώ και ξεκινάω 2500χλμ ? και μετά ? γρανάζια αλυσίδα ? αν φτάσω... Exclamation

Με το που φτάνεις Θεσσαλονική ζητάς καινούρια αλυσίδογράναζα απο τον Μάριο..!! laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
Erecozi
Ασημένιο μέλος
Ασημένιο μέλος
Erecozi

Αριθμός μηνυμάτων : 5077
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#27ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΔευ 23 Φεβ 2015 - 23:37

καθε 5 στασεις των 100 χλμ να σταματας να λιπαινεις αν κανεις περισσοτερο απο 15 μερες παλι σταματας και λιπαινεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Menos
Πλατινένιο μέλος
Πλατινένιο μέλος
Menos

Αριθμός μηνυμάτων : 20847
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 51
Τόπος : Σλοβακία
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2009

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#28ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΔευ 23 Φεβ 2015 - 23:48

Erecozi έγραψε:
καθε 5 στασεις των 100 χλμ να σταματας να λιπαινεις...

Σιρόπι στα λάδια η ζάντα!!! laughing laughing laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/pages/CBR-Forum/379174255489123?ref=hl
kalaitzidisk
Διακεκριμένο μέλος
Διακεκριμένο μέλος
kalaitzidisk

Αριθμός μηνυμάτων : 1321
Φύλλο : Άντρας
Ηλικία : 37
Τόπος : GERMANY BIELEFELD
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#29ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΤρι 24 Φεβ 2015 - 14:26

xaxaxaxa ναι κάπως έτσι... άσε που μετά τα ανάποδα τιμόνια θα έρχονται για πλακα lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/kalaitzidisk
Diamapa
Προηγμένο μέλος
Προηγμένο μέλος
Diamapa

Αριθμός μηνυμάτων : 223
Φύλλο : Άντρας
Τόπος : Καβάλα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2014

Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 Empty
#30ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λίπανση αλυσίδας   Λίπανση αλυσίδας - Σελίδα 2 EmptyΤετ 25 Φεβ 2015 - 10:55

Κι εγω καθε 500 αν και δεν χρειαζεται γιατι δεν τρωει το ιδιο ζορι που τρωνε τα δικα σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Λίπανση αλυσίδας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Λιπανση αλυσιδας
» Καθάρισμα και λίπανση αλυσίδας
» Καθαρισμός Λίπανση αλυσίδας
» Λιπανση κινητρα
» Λίπανση κλειδαριάς

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Άλλα θέματα :: Ψηφοφορία-
^ Back to Top